rp akidah

12
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TING 1: AKIDAH (ASAS-ASAS AKIDAH ISLAMIAH) RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Pendidikan Agama Islam Tarikh/Hari : 17 Mac 2009 Tingkatan : Ibnu Sina Tingkatan 1 Bilangan Pelajar : 20 orang Tahap Pelajar : Sederhana Masa : 8.30 pagi – 10.15pagi (80 minit) Tajuk : Akida – Asas-asas Akidah Islamiah Objektif Umum : Pelajar akan dapat berpegang teguh dengan akidah Islamiah Objektif Khusus : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan dapat; a) Mengetahui sumber-sumber akidah Islamiah b) Mengetahui perkara-perkara yang merosakkan aqidah. c) Memahami perkara-perkara untuk memantapkan aqidah. Pengetahuan Sedia Ada : a) Pelajar telah mengetahui rukun Iman dan rukun Islam b) Mengenali Al-Quran dan Al-Hadith. Gabungjalin : a) Al-Quran dan Al-Hadith - Surah An-Nisa’: 136 - Surah Al-Hasyr: 7 NOR SABHAN BT HUSSIN D20052024664 1

Upload: aini-zul

Post on 03-Aug-2015

102 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: RP AKIDAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN ISLAM TING 1: AKIDAH (ASAS-ASAS AKIDAH ISLAMIAH)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Agama Islam

Tarikh/Hari : 17 Mac 2009

Tingkatan : Ibnu Sina Tingkatan 1

Bilangan Pelajar : 20 orang

Tahap Pelajar : Sederhana

Masa : 8.30 pagi – 10.15pagi (80 minit)

Tajuk : Akida – Asas-asas Akidah Islamiah

Objektif Umum : Pelajar akan dapat berpegang teguh dengan akidah

Islamiah

Objektif Khusus : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar

akan dapat;

a) Mengetahui sumber-sumber akidah Islamiah

b) Mengetahui perkara-perkara yang merosakkan

aqidah.

c) Memahami perkara-perkara untuk memantapkan

aqidah.

Pengetahuan Sedia Ada : a) Pelajar telah mengetahui rukun Iman dan rukun Islam

b) Mengenali Al-Quran dan Al-Hadith.

Gabungjalin : a) Al-Quran dan Al-Hadith

- Surah An-Nisa’: 136

- Surah Al-Hasyr: 7

b) Adab Islamiah

- Beradab dalam pergaulan.

Alat Bantu Mengajar : Papan putih, marker pen, kertas putih, soalan latihan

dalam kumpulan dan slide power point dan lembaran

kerja.

Nilai murni : Bekerjasama, menghormati guru, berani, patuh pada

arahan, berfikiran terbuka, teliti dan bertanggungjawab.

KBKK : Pengetahuan, kefahaman, menjana idea, mengenalpasti,

dan membezakan.

NOR SABHAN BT HUSSIND20052024664

1

Page 2: RP AKIDAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN ISLAM TING 1: AKIDAH (ASAS-ASAS AKIDAH ISLAMIAH)

Langkah/Masa

Isi Pengajaran Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Strategi/Kaedah/ABM/Nilai/KBKK

Pendahuluan(2 minit)

Doa belajar Guru meminta para pelajar membaca doa belajar.

Semua pelajar membaca doa belajar.

Set Induksi(3 miniti)

Menunjukan kitab Al-Quran dan al-Hadith kepada pelajar.

DALIL AL-QURAN SEBAGAI SUMBER:

52. Dan sesungguhnya Kami telah datangkan kepada mereka, sebuah Kitab (Al-Quran) yang Kami telah menjelaskannya satu persatu berdasarkan pengetahuan (Kami yang meliputi segala-galanya), untuk menjadi hidayah petunjuk dan rahmat, bagi orang-orang yang (mahu) beriman.

Guru bertanya kepada pelajar: Apa yang sedang saya

pegang ini? Apa peranan Al-Quran dan

Al-Hadith kepada kita?

Guru merumus jawapan pelajar dan mengaitkan dengan tajuk hari ini serta memberi dalil tentang Al-Quran dan hadith sebagai sumber akidah Islamiah.

Pelajar memerhatikan apa yang ditunjukkan oleh guru.Pelajar memberi jawapan terhadap soalan yang dikemukakan oleh guru.

Pelajar mendengar penerangan guru dengan teliti.

Strategi:Berpusatkan pelajar dan guru.

Kaedah:Penyoalan.

ABM:Al-Quran dan Al-Hadith.

Nilai:Menghormati guru, berani, berdisiplin dan semangat.

KBKK:Menjana minda dan kefahaman.

NOR SABHAN BT HUSSIND20052024664

2

Page 3: RP AKIDAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN ISLAM TING 1: AKIDAH (ASAS-ASAS AKIDAH ISLAMIAH)

DALIL HADITH SEBAGAI SUMBER:

“Apa yang diberikan Rasul kepada kamu, maka ambillah ia, dan apa yang dilarangnya bagimu, maka tinggalkanlah” (Surah al Hasyr : ayat 7)

Langkah 1(18 minit)

Menerangkan pengertian Al-Quran dan Al-Hadith.

DEFINISI:Al-Quran – kitab suci Allah s.w.t. yang menjadi asas akidah Islam yang utama.

Sumbangsaran mengenai perkara yang merosakkan aqidah.

MEROSAKKAN AKIDAH:1. Perkataan

Guru bertanya mengenai Al-Quran dan Al-Hadith kepada pelajar.

Guru merumuskan jawapan pelajar dan menjelaskan perbezaan antara Al-Quran dan Al-Hadith.

Guru meminta pendapat pelajar mengenai perkara yang merosakkan aqidah dan mencatatnya di papan putih.Guru merumuskan setiap jawapan pelajar di papan putih.

Pelajar memberi maksud Al-Quran dan Al-Hadith.mengikut kefahaman mereka.

Pelajar mendengar penjelasan guru dengan teliti.

Pelajar memberi pendapat tentang perkara yang merosakkan aqidah berdasarkan pemahaman dan pengetahuan mereka.

Strategi:Berpusatkan guru dan pelajar.

Kaedah:Penyoalan, sumbangsaran dan penerangan.

ABM:Slide power point dan papan putih.

Nilai:Menghormati guru dan yakin pada diri sendiri.

NOR SABHAN BT HUSSIND20052024664

3

Page 4: RP AKIDAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN ISLAM TING 1: AKIDAH (ASAS-ASAS AKIDAH ISLAMIAH)

Menghina Islam (mencela al-Quran dan ALLAH SWT).

Mengubah hukum dengan perkataan (menolak kewajipan solat fardu).

Bersumpah dengan nama selain ALLAH SWT (demi bulan/matahari).

Menyanyi lagu-lagu yang bertentangan dengan akidah.

Mengubah ayat al-Quran atau hadis Rasulullah.

2. PerbuatanMenyembah selain daripada

ALLAH SWT (pokok, syaitan)

Memakai lambang mana-mana agama (salib dan tatu)

Menghina al-Quran (mengoyak, memijak atau membakar)

Menyertai upacara agama lain (menyembah berhala dan penyucian dosa)

Sujud selain daripada ALLAH SWT (sujud pada manusia dan batu)

3. HatiMenyakini alam ini terjadi

Guru menjelaskan perkara yang merosakkan aqidah dari segi perkataan, perbuatan dan hati.

Pelajar mendengar dan memberi respon rumusan guru.

Pelajar mendengar penjelasan guru dengan baik.

KBKK:Kefahaman, menjana idea dan mengenalpasti.

NOR SABHAN BT HUSSIND20052024664

4

Page 5: RP AKIDAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN ISLAM TING 1: AKIDAH (ASAS-ASAS AKIDAH ISLAMIAH)

dengan sendiriBeriktikad pencipta alam ini

sama dengan mahluk lainRagu-ragu dengan rukun

iman, rukun Islam dan hukum islam

Berniat keluar daripada Islam.

Sumbangsaran mengenai perkara untuk memantapkan akidah.

MEMANTAPKAN AKIDAH:

1. PerkataanMembaca dan memahami

al-Quran dan hadis Nabi.Berzikir, bertahlil, bertasbih

dan berselawat.Bercakap benar.Nasihat menasihati untuk

kebaikan.Berdoa.

2. PerbuatanMenunaikan ibadat fardu

dan sunat.Menolong golongan yang

memerlukan bantuan (anak yatim).

Menuntut ilmu yang

Guru meminta pendapat pelajar mengenai cara untuk memantapkan akidah dan mencatatnya di papan putih.

Guru merumuskan setiap jawapan pelajar di papan putih.

Guru menjelaskan perkara untuk memantapkan akidah dari segi perkataan, perbuatan dan hati.

Pelajar memberi pendapat tentang perkara yang untuk memantapkan aqidah berdasarkan pemahaman dan pengetahuan mereka.

Pelajar mendengar dan memberi respon rumusan guru.

Pelajar mendengar penjelasan guru dengan baik.

NOR SABHAN BT HUSSIND20052024664

5

Page 6: RP AKIDAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN ISLAM TING 1: AKIDAH (ASAS-ASAS AKIDAH ISLAMIAH)

berfaedah.Beradab sopan dalam

pergaulan.Melakukan kerja yang baik

dan halal (berniaga dan bertani).

3. HatiBercita-cita tinggi dan

bertawakal kepada ALLAH. Sentiasa ingat ALLAH.Sangka baik terhadap

ALLAH.Yakin baik terhadap

ALLAH .Ikhlas melakukan amalan

dan ibadat.

Langkah 3(12 minit)

Aktiviti dalam kumpulan.

Membincangkan perbezaan Al-Quran dan Al-Hadith, perkara yang merosakkan akidah dan cara untuk memantapkan akidah.

Membentangkan hasil perbincangan kumpulan.

Guru membahagikan pelajar kepada empat kumpulan: Kumpulan 1:

Membincangkan perbezaan Al-Quran dan Al-Hadith.

Kumpulan 2 : Membincangkan perkara yang merosakkan akidah.

Kumpulan 3 : Membincangkan cara untuk

memantapkan akidah.

Guru meminta wakil kumpulan untuk membentangkan hasil

Pelajar membentuk tiga kumpulan.

Setiap kumpulan membincangkan tugasan yang diberi.

Wakil kumpulan membentangkan hasil

Strategi:Berpusatkan pelajar, guru dan bahan.

Kaedah:Perbincangan berkumpulan.

ABM:Kad manila, marker pen, soalan.

Nilai:Bekerjasama, patuh pada

NOR SABHAN BT HUSSIND20052024664

6

Page 7: RP AKIDAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN ISLAM TING 1: AKIDAH (ASAS-ASAS AKIDAH ISLAMIAH)

perbincangan.

Guru membuat rumusan mengenai hasil perbincangan pelajar.

perbincangan dan murid lain mendengar.

Pelajar mendengar penjelasan guru.

arahan, dan bertanggungjawab.

KBKK:Kefahaman, dan menjana idea.

Langkah 5(3 minit)

Penilaian Guru meminta pelajar:- Menyebut sumber

akidah.- Menyebut perkara yang

merosakan akidah dari segi hati, perbuatan dan perkataan.

- Menyebut cara-cara untuk memantapkan akidah dari segi hati, perbuatan dan perkataan.

Pelajar menjawab soalan yang diutarakan oleh guru.

Strategi:Berpusatkan guru dan pelajar.

Kaedah:Penyoalan.

ABM:Papan putih, marker pen.Nilai:Menghormati guru dan patuh pada arahan.

KBKK:Berfikir dan membentuk kefahaman

Penutup(2 minit)

Rumusan danRefleksi* Menggalakkan murid mempertingkatkan bacaan Al-Quran.* Mengingatkan murid supaya sentiasa menjauhi diri dari gejala sosial.

Guru membuat kesimpulanbahawa Al-Quran dan Al-Hadith merupakan panduan umat Islam dalam yang merangkumi semua perkara.

Guru memberi lembaran kerja berkaitan pelajaran hari ini

Pelajar mendengar penjelasan guru mengenai tajuk yang dipelajari.

Strategi:Berpusatkan guru dan pelajar.

Kaedah:Merumus.ABM:Kertas Soalan.

NOR SABHAN BT HUSSIND20052024664

7

Page 8: RP AKIDAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN ISLAM TING 1: AKIDAH (ASAS-ASAS AKIDAH ISLAMIAH)

kepada setiap pelajar.Nilai:Menghormati guru, kesedaran kendiri dan patuh pada arahan.

KBKK:Berfikir dan membentuk kefahaman.

Refleksi Kendiri:

____________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________

NOR SABHAN BT HUSSIND20052024664

8