rancanganpengajaranpendidikanmuzikkbsrtahun4-140330195156-phpapp02
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN MUZIK KBSR TAHUN 4
Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik
Tahun : 4 Jujur
Bilangan Murid : 20 orang
Tarikh : 22 April 2014
Masa : 8.45 – 9.15 pagi ( 30 minit )
Aspek : Pengalaman muzikal
Tajuk : NENEK SI BONGKOK TIGA
Item : 2.1 Nyanyian dan Permainan Alat Perkusi
Kemahiran : Menyanyi dan memainkan alat muzik secara muzikal – Tempo, melodi
Hasil pembelajaran : Di akhir pengajaran pembelajaran, murid – murid dapat:
1. Memainkan dua alat perkusi mengikut corak irama yang berlainan.
Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid menyanyikan lagu “Nenek Si Bongkok Tiga”.
2. Murid pernah mengendalikan dan memainkan alat perkusi kastenet dan woodblock.
Strategi : Kecerdasan Pelbagai
1. Muzik2. Kinestik
Nilai : Kerjasama, prihatin, keyakinan
KBKK : Menjana idea, memahami, meneroka, mengimprovisasi, merasai
Bahan Bantu Mengajar : Laptop, LCD projektor, kibod, pita rakaman
Langkah/Masa Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Aktiviti menarik
nafas
1. Guru menayangkan klip video
“menghidu bunga” melalui slaid
powerpoint.
Murid - murid memerhati dan mendengar penerangan guru.
2. Guru mengaitkan aktiviti “menghidu
bunga” dengan aktiviti menarik nafas
dengan betul.
Murid memahami perkaitan aktiviti “menghidu bunga” dengan cara menarik nafas yang betul.
3. Guru membuat demonstrasi dan
bimbing murid menarik nafas
dengan betul iaitu dengan
mengembangkan dada di bahagian
diafragma sama seperti cara
menghidu bunga.
Murid – murid meniru gaya menghidu bunga untuk menarik nafas dengan bimbingan guru.
BBM :
Slaid powerpoint
Teknik:
demonstrasi
penerangan
BCB:
kemahiran
mendengar
Nilai :
patuh
bekerjasama
yakin
Langkah 1
( 5 minit )
Memperkenalkan
lagu dan menepuk
corak irama.
1. Guru menayangkan slaid point lirik
lagu “ Nenek Si Bongkok Tua”
Murid memerhati lirik lagu yang dipamerkan sambil mendengar lagu yang dimainkan.
2. Guru memainkan rakaman lagu ini
secara keseluruhan sebanyak 2 kali.
Seterusnya menepuk tangan
mengikut corak irama.
Murid memerhati dan mendengar dengan teliti.
3. Guru menayangkan corak irama
kepada murid dan meminta murid
menepuk tangan.
Murid – murid menepuk dengan bimbingan guru.
Teknik:
demonstrasi
penerangan
BCB:
kemahiran
mengecam
Nilai:
Patuh
bekerjasama,
berdikari
sabar
ABM:
slaid (lirik lagu)
LCD
laptop
Langkah 2
( 7 minit )
Menyanyi sambil
menepuk tangan
mengikut corak
irama.
1. Guru dan murid menyanyikan lagu
“Nenek Si Bongkok Tiga” dengan
iringan minus one.
Murid mendengar dengan teliti dan
ABM:
slaid (lirik lagu)
LCD
menyanyi bersama guru.
2. Guru dan murid menyanyikan lagu
“Nenek Si Bongkok Tiga” sambil
menepuk tangan berpandukan corak
irama tadi.
Murid menyanyi sambil menepuk tangan.
3. Guru mengesan kesalahan pitch,
sebutan dan tepukan semasa
nyanyian.
Murid menyanyi dan membuat tepukan dengan teliti.
pita rakaman
TKP: visual
verbal
muzik
interpersonal
BCB: kemahiran
mendengar
kemahiran bertutur
Nilai :
teliti
sabar
berdikari
Langkah 3
( 8 minit )
Memainkan alat
perkusi mengikut
corak irama yang
diimbas pada slide
powerpoint.
1. Guru menayangkan gambar cara
mengendalikan alat perkusi loceng
dan kayu tik tok.
Murid mendengar penerangan guru dengan teliti.
2. Guru menunjukkan cara
mengendalikan dan memainkan alat
perkusi mengikut corak irama.
Murid – murid memerhati dan mendengar penerangan guru seterusnya memainkan alat perkusi tersebut mengikut corak irama yang dipelajari dengan iringan muzik.
ABM:
(i) Loceng
3. Guru membahagikan murid kepada
3 kumpulan.
i. Kumpulan A menyanyikan lagu
“Nenek Si Bongkok Tiga”.
ii. Kumpulan B memainkan alat
perkusi loceng mengikut corak
irama yang telah dipelajari.
iii. Kumpulan C memainkan kayu tik
tok mengikut corak irama yang
telah dipelajari.
Guru memainkan lagu “Nenek Si Bongkok Tiga” dengan kibod bersama murid.
(ii) Kayu tik tok
Teknik:
demonstrasi
penerangan
BCB:
kemahiran
mendengar
kemahiran
menaakul
Nilai :
peka
prihatin
Penutup
( 5 minit )
1. Persembahan
kumpulan dan
kuiz muzikal.
2. Guru memberi
1. Guru menyuruh kumpulan –
kumpulan membuat persembahan
nyanyian dan bermain alat perkusi.
ABM:
Kibod
Laptop
komen tentang
persembahan
murid.
Murid membuat persembahan secara repertoir dan kumpulan.
2. Guru memberi penerangan dan
mengedarkan senikata lagu kepada
pelajar untuk ditampalkan dalam
buku lagu.
Murid mendengar penerangan guru dan menerima senikata lagu untuk ditampalkan di dalam buku lagu.
3. Guru bersama dengan murid
menyanyikan lagu “Nenek Si
Bongkok Tiga” sambil bermain alat
perkusi loceng dan kayu tik tok.
Murid bersama guru menyanyikan lagu “Nenek Si Bongkok Tiga” dengan permainan alat perkusi loceng dan kayu tik tok yang dipelajari sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran pada hari ini.
carta perkusi
Slaid
Lembaran Kerja –
Senikata lagu
“Nenek Si Bongkok
Tiga.”
Teknik:
Perbincangan
Sumbang saran
Nilai:
Kerjasama
Prihatin
Disiplin