rancangan.mengajar(pelajar)

4
2. RANCANGAN MENGAJAR (BERPUSATKAN MURID) Sekolah : Sekolah Menengah Teknik Tanah Merah Subjek : Lukisan Kejuruteraan Tarikh : 16/4/2013 Tingkatan : 4 Cemerlang Masa : 9.00 pagi – 10.20 pagi Kehadirian : /25 Orang Topik : Asas Lukisan Kejuruteraan Objektif pembelajaran : a) Pelajar dapat menyatakan garisan, membina dan membahagi sudut tertentu dengan menggunakan alat – alat lukisan kejuruteraan. b) Pelajar dapat membina bentuk geometri mudah dengan pelbagai kaedah yang sesuai. c) Pelajar dapat menyenaraikan sudut 60 0, 30 0 90 0. Pengetahuan Sedia Ada : a) Pelajar telah dapat mengenalpasti peralatan lukisan kejuruteraan dan mengetahui cara menggunakannya. b) Pelajar dapat membina jenis – jenis garisan dalam lukisan kejuruteraan dengan ciri – ciri yang piawai. Bahan Bantu Mengajar : Bahan Bantu Mengajar : Alat Bantu Mengajar : a. Persembahan ‘power point’. a. Projektor. b. Lembaran kerja. b. Jangka lukis. c. Buku teks. c. ‘Overhead’ projektor. d. Kertas ujian. d. Kertas A3. e. Soalan tugasan. e. Kertas latih tubi.

Upload: mzul21

Post on 10-Jun-2015

519 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

2. RANCANGAN MENGAJAR (BERPUSATKAN MURID)

Sekolah : Sekolah Menengah Teknik Tanah Merah

Subjek : Lukisan Kejuruteraan

Tarikh : 16/4/2013 Tingkatan : 4 Cemerlang

Masa : 9.00 pagi – 10.20 pagi Kehadirian : /25 Orang

Topik : Asas Lukisan Kejuruteraan

Objektif pembelajaran :

a) Pelajar dapat menyatakan garisan, membina dan membahagi sudut tertentu dengan

menggunakan alat – alat lukisan kejuruteraan.

b) Pelajar dapat membina bentuk geometri mudah dengan pelbagai kaedah yang sesuai.

c) Pelajar dapat menyenaraikan sudut 600, 300 900.

Pengetahuan Sedia Ada :

a) Pelajar telah dapat mengenalpasti peralatan lukisan kejuruteraan dan mengetahui cara

menggunakannya.

b) Pelajar dapat membina jenis – jenis garisan dalam lukisan kejuruteraan dengan ciri – ciri

yang piawai.

Bahan Bantu Mengajar :

Bahan Bantu Mengajar : Alat Bantu Mengajar :

a. Persembahan ‘power point’. a. Projektor.

b. Lembaran kerja. b. Jangka lukis.

c. Buku teks. c. ‘Overhead’ projektor.

d. Kertas ujian. d. Kertas A3.

e. Soalan tugasan. e. Kertas latih tubi.

Langkah Pembelajaran

Langkah Kandungan Aktiviti Pembelajaran (Guru dan Murid)

Bahan / Nota

Set Induksi

5 minit

(9:00 – 9:05)

Teka teki berkaitan pembelajaran

Guru membuat kelas di dewan besar serba guna. Bermain teka teki untuk menarik perhatian pelajar. Guru mengagihkan pelajar kepada 4 kumpulan. Guru memberikan tugasan berbeza mengikut sub topic pembelajaran. Guru mengarahkan murid bersama kumpulan masing-masing untuk menyiapkan tugasan yang diberi.

ABM: Slaid Power Point. KBKK: Menjana idea Nilai : Pemerhatian

Langkah 1

15 minit

(9.05-9.15)

Aktiviti 1 : Membina garisan selari, tegak, membahagi dua garisan.

Pelajar berkumpul dalam kumpulan dan membahagikan tugasan Setiap murid memainkan peranan masing-masing Pelajar yang lemah akan diajar oleh pelajar yang lebih pandai. Kerja disiapkan pada masa yang ditetapkan. Wakil kumpulan menerangkan setiap hasil lukisan yang dibuat kepada rakan-rakan mereka dipantau guru.

Kaedah/Teknik : Penerangan BBM : Model sebenar Nilai : Rasional, kontekstual experiencing, responding

Langkah 2

25 minit

(9:20 – 9:35)

Aktiviti 2 : Membahagi dua sudut, membahagi dua sudut yang terbentuk, membina sudut 600, 300 900, 450 .

Pelajar berkumpul dalam kumpulan dan membahagikan tugasan Setiap murid memainkan peranan masing masing Pelajar yang lemah akan diaajar oleh pelajar yang lebih pandai. Kerja disiapkan pada masa yang ditetapkan. Wakil kumpulan menerangkan setiap hasil lukisan yang dibuat kepada rakan-rakan mereka dipantau guru.

Kaedah/Teknik : Penerangan BBM : Lukisan sebenar Nilai : Bekerjasama, kontekstual, experiencing, applying.

Langkah 3

30 minit

(9:35 – 9:50)

Aktiviti 3 : Pembinaan bentuk geometri dengan pelbagai kaedah. Bulatan Segitiga

Guru membahagikan murid kepada kumpulan baru dan membahagikan tugasan Kumpulan 1 - Membina bulatan melalui tiga titik yang diberi.

- Membina bulatan terterap dalam satu segitiga

b) Kumpulan 2 - Membina bulatan terterap luar satu segitiga

- Membina bulatan terterap lilit c) Kumpulan 3 - Membina segitiga sama

diberikan ukuran sempadan - Membina segitiga diberi

ukuran tiap – tiap sempadan d) Kumpulan 4 - Membina segitiga dua sisi sama diberi ukuran tapak dan ukuran tinggi

- Membina segitiga diberi dua ukuran sempadan dan salah satu sudut tapak

ii. Pelajar berkejasama dalam kumpulan dan dipantau oleh guru.

Kaedah/Teknik : Tunjuk cara/Demonstrasi. BBM : Amali lukisan Nilai : Kerjasama

Penutup 5 minutes (10:20 – 10:25)

Menguji hasil pembelajaran.

Guru meminta setiap wakil pelajar menerangkan tugasan mengikut kumpulan dan diperhatikan oleh pelajar lain Guru membuat kesimpulan pelajar telah memahami isi kndungan topik yang diajar. Guru memberikan tugasan mengikut tahap kecerdasan pelajar.

Kaedah/Teknik : Ujian BBM : Kertas Soalan Nilai : Kerjasama kontekstual transfering dan cooperating

Refleksi :

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________