rancangan pengajaran latest

7
Rancangan pengajaran Persediaan mengajar Mata pelajaran Sejarah MATA PELAJARAN : SEJARAH KELAS : TAHUN 4 MASA / HARI : 8.00 – 9.00 PAGI / RABU TEMA : MARI BELAJAR SEJARAH TAJUK : PENGERTIAN DIRI DAN KELUARGA TARIKH : 25 MAC 2015 FOKUS : Standard Kandungan 1.2 Pengertian Diri dan Keluarga Standard Pembelajaran 1.2.2 Mengenalpasti salasilah keluarga 1.2.3 Menyatakan pengertian keluarga asas 1.2.4 Mengenalpasti panggilan anggota keluarga K1.2.8 Menyatakan kepentingan penggunaan panggilan dalam institusi keluarga Standard Prestasi TP 3 Murid boleh menerangkan tentang pengertian diri dan keluarga dengan memberikan contoh TP 4 – Murid boleh menguasai pengertian diri dan keluarga dalam pelbagai situasi OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;

Upload: angeline-hazel

Post on 09-Nov-2015

222 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

sej

TRANSCRIPT

Rancangan pengajaranPersediaan mengajarMata pelajaran SejarahMATA PELAJARAN : SEJARAHKELAS : TAHUN 4MASA / HARI : 8.00 9.00 PAGI / RABUTEMA: MARI BELAJAR SEJARAHTAJUK : PENGERTIAN DIRI DAN KELUARGATARIKH: 25 MAC 2015FOKUS:Standard Kandungan 1.2 Pengertian Diri dan Keluarga

Standard Pembelajaran1.2.2 Mengenalpasti salasilah keluarga1.2.3 Menyatakan pengertian keluarga asas1.2.4 Mengenalpasti panggilan anggota keluargaK1.2.8 Menyatakan kepentingan penggunaan panggilan dalam institusi keluarga

Standard Prestasi TP 3 Murid boleh menerangkan tentang pengertian diri dan keluarga dengan memberikan contohTP 4 Murid boleh menguasai pengertian diri dan keluarga dalam pelbagai situasi

OBJEKTIF: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;1. Menghasilkan pokok salasilah keluarga asas.2. Menyenaraikan 3 adab dan tujuan dalam keluarga.3. Menyenaraikan panggilan anggota keluarga untuk 3 etnik daripada 6 etnik.

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)i) Kemahiran Pembelajaran Sejarah (KPS) : Elemen Asas Sejarah, Imaginasiii) Nilai Murni: Kasih Sayang, Hormat-menghormati, Kerjasamaiii) Kecerdasan pelbagai : Verbal-linguistik, Ruang Visual, MuzikSumber Pengajaran dan Pembelajaran :

Bil.SumberKuantiti

1.Komputer riba 1

2.Pembesar suara1

3Kertas Lembaran Kerja yang disediakan oleh guru34

4.LCD projektor1

5.Lagu : 1,2,3,4 - Aris dan Satu-satu sayang ayah, dua-dua sayang ibu, 1

6. Tayangan Video : 1

7.Tayangan slaid : Kenali Keluarga Asas Saya 1

Prosedur PelaksanaanElemen Pengurusan Pembelajaran Bestari, Kemahiran GenerikCatatan, Penerapan Nilai Murni, Nilai Alam Sekitar, Unsur Patriotisme, dan sumber P&P

Set Induksi(10 minit)1. Murid dikehendaki mendengar lagu 1,2,3,4.2. Murid dipilih secara rawak untuk memberi ulasan berkenaan dengan tayangan video tersebut. 3. Guru mengaitkan perbincangan tadi dengan tajuk pelajaran. 4. Tajuk pelajaran : Kenali Keluarga Asas SayaKB : Menghubungkait Membanding Beza

TKP : Interpersonal Verbal-linguistik

Nilai : Kasih Sayang SPP: komputer riba pembesar suara LCD Projektor Tayangan video Unsur Patriotisme : Menghayati pengorbanan ibu ayah .

Langkah 1 (20 minit )

1. Murid-murid ditayangkan persembahan multimedia (PowerPoint) yang bertajuk Kenali Keluarga Asas Saya

Definisi keluarga asas dan salasilah keluarga Tunjukkan gambar salasilah keluarga Adab dalam keluarga : Semasa makan : Membaca doa Makan dengan sopan Tidak gelojoh Sebelum keluar dari rumah: Meminta izin daripada ibu bapa atau penjaga. Ketika berbual : Bercakap dengan sopan. Tidak meninggikan suara. Menggunakan nama panggilan yang sopan. Ketika bertemu dengan ahli keluarga: Bersalam Bertanya khabar Ketika lalu dihadapan orang yang lebih tua: Meminta kebenaran untuk lalu Tunduk Berjalan dengan hormat. Pelajar diminta untuk memberi tujuan/kebaikan sesuatu adab dalam keluarga dilaksanakan.

KB : Membanding BezaMenghubungkait KPS : Elemen Asas Sejarah

TKP : Interpersonal Verbal- linguistik

Nilai : menghormati kasih sayang

SPP : tayangan slaid PowerPoint komputer riba pembesar suara LCD Projektor

Unsur patriotisme : Memupuk hubungan kasih sayang ibu, ayah dan ahli keluarga.

Langkah 2(25 minit)

1. Beberapa orang pelajar dipilih untuk menjalankan aktiviti lakonan berkaitan dengan panggilan anggota keluarga mengikut etnik-etnik yang terdapat di negara kita.2. Antaranya termasuklah etnik (dalam lakonan): Melayu Cina India 3. Guru meminta pelajar untuk mengulas nilai-nilai yang telah ditunjukkan dalam lakonan tadi.4. Memberi lembaran kerja kepada pelajar supaya mereka menyenaraikan panggilan-panggilan dalam keluarga : Etnik Iban Etnik Kadazandusun Etnik Orang Asli.5. Anggota keluarga yang diajar: Ayah Ibu Abang Kakak Adik6. Guru mengadakan aktivti permainan bersama pelajar, iaitu aktiviti memancing ikan. Setiap kumpulan akan menghantar wakil untuk menjalankan aktiviti ini.7. Pada badan ikan terdapat tugasan yang perlu diselesaikan dan ditulis pada kertas majong oleh setiap kumpulan.8. Setiap kumpulan akan membentangkan hasilnya di hadapan kelas.

KPS: Elemen Asas Sejarah Konversi Masa

TKP : Ruang/Visual Interpersonal Kinestetik Verbal-linguistik

Sumber P&P Pokok Salasilah Keluarga Gambar ahli keluarga Skrip lakonan yang telah disediakan Tayangan slaid tentang panggilan dalam keluarga

Nilai Murni Kasih sayang Hormat-menghormati

Unsur patriotisme :

Memupuk hubungan kasih sayang ibu, ayah dan ahli keluarga.

Penutup(5 minit)1. Murid menyanyikan lagu Satu-satu sayang ayah, dua-dua sayang ibu.2. Guru menjalankan sesi perbincangan dengan murid untuk membuat rumusan berkaitan tajuk keluarga asas saya.3. Guru mengingatkan pelajar sekali lagi supaya mereka menyiapkan tugasan yang telah diberikan.

KBKK: menghubungkait.

TKP:kinestatik, visual.

Sumber P&P : Lagu Satu-satu sayang ayah, dua-dua sayang ibu

Nilai murni : Kasih sayang

Unsur patriotisme : Menghayati lagu dan menyanyi dengan penuh semangat.