rancangan pengajaran kanak kanak

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TEMA : DERIA TAJUK : DERIA MENDENGAR HARI : RABU TARIKH: 01 SEPTEMBER 2010 KUMPULAN : 3 TAHUN MASA/BLOK AKTIVITI OBJEKTIF PEMBELAJARAN AKTIVITI 8.00 - 8.30 pagi Menyambut kedatangan kanak-kanak ke PERMATA 8.30 – 9.00 pagi Sarapan pagi ROTI+SUP CENDAWAN AIR HORLICKS 9.00 – 9.30 pagi PERKEMBANGAN FIZIKAL, KOORDINASI DAN PENGURUSAN DIRI -Meningkatkan kemahiran motor kasar. CIRCLE TIME - Menyanyi dan membuat pergerakan. - Senaman pagi 9.30 – 10.00 pagi ( Slot 1 ) PERKEMBANGAN FIZIKAL, KOORDINASI DAN PENGURUSAN DIRI - Meningkatkan motor halus menggunakan tangan untuk melaksanakan tugas. AKTIVITI LUAR - Mewarna batu. 10.00 – 10.10 pagi Snack Time BETIK 10.15 – 11.15 pagi (Slot 2 & Slot 3 ) PERMATA 1 PERKEMBANGAN DERIA / AKTIVITI : PERMATA 1 - Meniru bunyi dan 1

Upload: sendirian-berhad

Post on 16-Jan-2015

19.923 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

 

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pengajaran kanak kanak

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TEMA : DERIA TAJUK : DERIA MENDENGARHARI : RABU TARIKH: 01 SEPTEMBER 2010KUMPULAN : 3 TAHUN

MASA/BLOK AKTIVITI OBJEKTIF PEMBELAJARAN AKTIVITI

8.00 - 8.30 pagi Menyambut kedatangan kanak-kanak ke PERMATA

8.30 – 9.00 pagi Sarapan pagi

ROTI+SUP CENDAWANAIR HORLICKS

9.00 – 9.30 pagi PERKEMBANGAN FIZIKAL, KOORDINASI DAN PENGURUSAN DIRI

-Meningkatkan kemahiran motor kasar.

CIRCLE TIME

- Menyanyi dan membuat pergerakan.- Senaman pagi

9.30 – 10.00 pagi ( Slot 1 )

PERKEMBANGAN FIZIKAL, KOORDINASI DAN PENGURUSAN DIRI

- Meningkatkan motor halus menggunakan tangan untuk melaksanakan tugas.

AKTIVITI LUAR

- Mewarna batu.

10.00 – 10.10 pagi Snack Time

BETIK

10.15 – 11.15 pagi

(Slot 2 & Slot 3 )PERMATA 1

PERKEMBANGAN DERIA / SENSORI & PEMAHAMAN DUNIA PERSEKITARAN- Peningkatan kemahiran meneliti sesuatu benda menggunakan deria.

PERMATA 2

AKTIVITI :

PERMATA 1- Meniru bunyi dan gaya haiwan berjalan.

PERMATA 2

- Menyanyi lagu “Pak Mamat

1

Page 2: Rancangan pengajaran kanak kanak

PERKEMBANGAN KREATIVITI & ESTETIKA- Mengukuhkan kemahiran mendengar dan menghasilkan bunyi muzik.

Ada Kebun”.

11.30 – 12.00 tengahari Makan tengahari

NASI PUTIHAYAM GORENGSAWI GORENG

12.00 - 1.00 petang Gosok gigi dan mandi1.00 – 3.00 petang Masa tidur/ rehat kanak-

kanak3.00 – 3.30 petang Membersih diri kanak-kanak/

aktiviti mengurus diri kanak-kanak.

3.30 - 4.00 petang Minum petang

PAUSUSU COKLAT

4.00 – 4.30 petang PERKEMBANGAN BAHASA, KOMUNIKASI & LITERASI AWAL-Meningkatkan kemahiran berbahasa dan kemahiran intelektual.

English session: shared reading/ story telling/ related activitiesShared Reading

4.30- 5.00 petang Aktiviti bebas:

Menonton TV/CD Bermain blokBermain masak-masakNature Walk/free play

2

Page 3: Rancangan pengajaran kanak kanak

RANCANGAN PERLAKSANAAN AKTIVITI

Kumpulan : 3 Tahun

Hari : Rabu

Tarikh : 01 September 2010

Masa : 10.15 -10.45 pg

Bilangan kanak-kanak : 10 org

Tema : DERIA ( Deria Mendengar)

Tajuk : Meniru bunyi dan gaya haiwan berjalan

PERMATA 1

PERKEMBANGAN DERIA / SENSORI & PEMAHAMAN DUNIA PERSEKITARAN

Objektif Pembelajaran : Peningkatan kemahiran meneliti sesuatu benda

menggunakan deria.

Objektif Pengajaran dan Pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran kanak-kanak dapat > Mengenal haiwan dan meniru bunyi dan gaya

haiwan dihadapan rakan-rakan dan pendidik dengan penuh yakin.

Pengetahuan Sedia Ada : Kanak-kanak kenal haiwan yang ditunjukkan.

Kemahiran Berfikir (KB) : Menjana idea

Penerapan Nilai : Sabar, Berkongsi, Mendengar arahan.

Fokus Kecerdasan Pelbagai : Kinestetik, Intrapersonal dan Linguistik.

3

Page 4: Rancangan pengajaran kanak kanak

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan (BBM, Kesepaduan, KB, Nilai, dll)

Set Induksi ( 5 Minit )

Menunjukkan gambar haiwan kepada kanak-kanak.

Pendidik menunjukkan gambar haiwan kepada kanak-kanak dan memanggil berkumpul.

BBM – Gambar haiwan.

Penyampaian(20 Minit)

Memperkenalkan haiwan.

Memilih kostum yang ingin dipakai.

Membuat bunyi haiwan.

Meniru gaya haiwan berjalan.

Pendidik memperkenalkan haiwan menggunakan gambar dan bersoal-jawab dengan kanak-kanak.

Kanak-kanak diminta memilih kostum yang ingin dipakai dan memakai kostum tersebut.

Pendidik membuat bunyi beberapa jenis haiwan dan memintakanak-kanak menekanya.

Pendidik meminta setiap kanak-kanak membuat bunyi haiwanyang dipakai secara bergilir-gilir dan kanak-kanak yang lain diminta mendengar.

BBM - Gambar haiwan, Kostum haiwan.

NILAI – Sabar, Berkongsi,Mendengar arahan

KEMAHIRAN BERFIKIR– Menjana idea,

KESEPADUAN BIDANG –-Bahasa, komunikasi dan literasi awal.

-Fizikal, koordinasi dan pengurusan diri.

4

Page 5: Rancangan pengajaran kanak kanak

Seterusnya kanak-kanak diminta meniru gaya haiwan tersebut berjalan.

Penutup( 5 minit)

Menyanyi lagu bunyi haiwan bersama-samaSaya harimau…aum..aumSaya katak..ong!ong!( hingga selesai)

Kanak-kanak menyanyikan lagu bunyi haiwan bersama-sama.Pendidik memberikan pujian kepada kanak-kanak.

5