rancangan pengajaran harian kemahiran hudup berasaskan tmk

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HUDUP BERASASKAN TMK Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu Kehadiran : Tingkatan : 2 Tarikh : Bilangan Murid : Masa : 80 minit Tajuk/topik : 1.9 Masakan: c. Etika Makan Pengetahuan Sedia Ada (i) Murid mengetahui nilai kesopanan ketika menjamu selera melalui pengalaman makan di rumah ataupun di tempat awam. (ii) Murid mengetahui melelui pemerhatian di sekeliling ataupun melalui tontonan televisyen bahawa terdapat perbezaan etika ketika makan di antara kaum. Contohnya seperti jenis kutleri yang digunakan dan cara duduk di meja makan. Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid akan dapat: 1 Menyebut dengan betul sekurang-kurangnya 10 contoh adab sopan ketika makan. 2 Membanding beza ciri-ciri adab makan mengikut kaum. 3 Menyusun atur peranggu meja dengan betul dan sistematik setelah diberi penerangan oleh guru. KBKK : Menerangkan sebab, menjana idea, menghubungkait. PENERAPAN NILAI: Teliti, kesopanan,hormat- menghormati,kerjasama, berani 1

Upload: cikgu-ert

Post on 22-Jun-2015

4.239 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan pengajaran harian kemahiran hudup berasaskan tmk

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HUDUP BERASASKAN TMK

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu Kehadiran :

Tingkatan : 2 Tarikh :

Bilangan Murid :

Masa : 80 minit

Tajuk/topik : 1.9 Masakan: c. Etika Makan

Pengetahuan Sedia Ada

(i) Murid mengetahui nilai kesopanan ketika menjamu selera melalui pengalaman makan di rumah ataupun di tempat awam.

(ii) Murid mengetahui melelui pemerhatian di sekeliling ataupun melalui tontonan televisyen bahawa terdapat perbezaan etika ketika makan di antara kaum.

Contohnya seperti jenis kutleri yang digunakan dan cara duduk di meja makan.

Hasil Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid akan dapat:

1 Menyebut dengan betul sekurang-kurangnya 10 contoh adab sopan ketika makan.

2 Membanding beza ciri-ciri adab makan mengikut kaum.3 Menyusun atur peranggu meja dengan betul dan sistematik setelah diberi

penerangan oleh guru.

KBKK : Menerangkan sebab, menjana idea, menghubungkait.

PENERAPAN NILAI: Teliti, kesopanan,hormat- menghormati,kerjasama, berani

TKP : Linguistik, interpersonal,intrapersonal

BBM : Bahan Maujud –peralatan peranggu meja

BBM : Perisian Ms Powerpoints, LCD, Tayangan Video

1

Page 2: Rancangan pengajaran harian kemahiran hudup berasaskan tmk

Langkah/Masa

Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan

Set Induksi (5 minit)

Pengenalan etika makan

Murid diminta melihat video yang menunjukkan sekumpulan orang yang makan dengan tidak sopan http://www.youtube.com/watch?v=jxMYcIZstCk

Murid diminta menilai tentang etika makan orang yang terdapat di dalam video tersebut

Murid ditanya beberapa soalan oleh guru; Adakah perlakuan ketika makan

yang ditunjukkan oleh video itu baik atau menjengkelkan?

Adakah perlakuan tersebut baik untuk diamalkan ketika makan di rumah atau di tempat awam?

Apakah perlakuan yang baik ketika makan?

Guru memberi respon terhadap semua jawapan murid dan mengaitkannya dengan topik pelajaran pada hari ini iaitu “Etika Makan”

Strategi:Berpusatkanbahan

Nilai murni: teliti

Kaedah mediatif:Soal jawab

KBKK:Menghubungkait

PerkembanganLangkah 1(5 minit)

Definisi Etika Makan Sesuatu

perlakuan yang beradab dan bersopansewaktu makan

Dengan mengamalk

Guru menerangkan maksud etika makan menggunakan slide powerpoints.

Murid ditanya sebab kenapa perlu beradab ketika makan.Contoh: Menunjukkan peribadi, perilaku yang baik, menghormati orang lain.

Guru memberi respon terhadap jawapan yang diberikan oleh murid.

Kaedah:Penerangan

Kaedah :soal jawabNilai:Kesopanan

KBKK:Menerangkan sebab

2

Page 3: Rancangan pengajaran harian kemahiran hudup berasaskan tmk

an etika makan, seseorang dapat mengelak daripada menyinggung perasaan orang lain ketika menikmati hidangan.

TKP:VerbalLinguistik,Intrapersonal.

Langkah 2(10 minit)

Etika Makan Duduk

dengan selesa dan rapatkan kaki

Jangan membongkok-kan badan dan meletakkan siku di atas meja

Duduk bersimpuh atau bersila jika makan secara adab Melayu

Tunggu semua orang hadir

Murid ditanya apakah amalan baik yang dilakukan ketika di rumah di restoran atau kenduri.Contoh jawapan:Tidak gelojoh , makan dengan cermat

Guru memberi respon terhadap jawapan yang diberikan oleh pelajar.

Murid ditayangkan slide powerpoints tentang adab ketika makan.

Kaedah:Soal jawab

Nilai:Kesopanan

BBM:Perisian MS Powerpoints

Langkah 3(15 minit)

Kelaziman Adab Makan Mengikut Kauma. Melayu

Menggunakan tangan, bersila

b. CinaMenggunakan penyepit,

Murid ditanya tentang perbandingan kelaziman adab makan mengikut kaum

Murid menjawab melalui pengetahuan sedia ada.Contoh : Orang Cina menggunakan penyepit manakala orang Melayu menggunakan tangan.

Guru memberi respon terhadap

Kaedah :Soal jawab

KBKK:Membanding beza

Nilai murni:MenghormatiBudaya lain

3

Page 4: Rancangan pengajaran harian kemahiran hudup berasaskan tmk

meja bulat

c. IndiaMenggunakan tangan, bersila

d. BaratMakan di meja menggunakan kutleri mengikut menu

jawapan yang diberikan murid.

Murid ditayangkan slide ms powerpoints tentang perbandingan adab makan mengikut kaum.

Murid di soal mengenai kepentingan menghormati budaya kaum lain.

Strategi:Berpusatkan pelajar

Langkah 4(20 minit)

Peranggu MejaPeranggu meja ialah menyusun atur meja hidangan

Aktiviti 1Menyusun aturGuru memberikan setiap kumpulan satu set alatan peranggu meja.

Murid diminta menyusun atur mengikut susunan peranggu meja yang betul

Kumpulan yang terbaik akan mendapat ganjaran

BBM:Alatan peranggu meja

Strategi:Konstruktif, berpusatkan murid

Kaedah:Kerja berkumpulan

Nilai:Kerjasama

TKP:Intrapersonal

Penutup(5 minit)

Rmusan isi-isi penting

Guru mendakan kuiz untuk menguji kefahaman murid-murid

Kumpulan yang berjaya mendapat markah yang tertinggi akan mendapat ganjaran

BBM:Perisian ms powerpoints

Nilai:Berani

TKP:Intrapersonal

4

Page 5: Rancangan pengajaran harian kemahiran hudup berasaskan tmk

REFLEKSI:

5