pendidikan muzik dalam pendidikan khas
DESCRIPTION
muzikTRANSCRIPT
1
KBP 3033 : PENDIDIKAN SENI MUZIK DAN KRAFTANGAN DALAM
PENDIDIKAN KHAS
DISEDIAKAN OLEH :
NAMA NO. KP NO. MATRIK
MOHD SHAIPUL RIZAL BIN KADIR 811203 – 04 – 5049 D 20102045711
PUSAT PEMBELAJARAN: EL – UPSI(08)
NAMA TUTOR E-LEARNING : PN. KAMALIAH BT. MUHAMMAD
TARIKH SERAH: 05 Mei 2013
Tugasan 1 :
1.1 Pilih salah satu (1) unit pengajaran berdasarkan modul yang disediakan.
1.2 Jelaskan aspek-aspek berikut:
a) Definisi
b) Jenis kategori
c) Objektif
d) Bahan yang digunakan
e) Langkah / kaedah pengajaran
Tugasan 2:
Buat satu kajian tindakan dalam kelas terhadap murid bermasalah pembelajaran
mengenai salah satu unit yang terkandung dalam modul sebagai tajuk kajian.
MARKAH
2
Isi Kandungan
TAJUK MUKA
SURAT
TUGASAN 1
1.0 Pengenalan
2.0 Kategori murid
3.0 Kaedah pengajaran
4.0 Penutup
5.0 Rujukan
TUGASAN 2
1.0 Pengenalan
2.0 Rancangan pengajaran harian
3.0 Kepentingan kemahiran berfikir
4.0 Kesimpulan
5.0 Rujukan
3
3
4
7
7
9
13
18
20
21
1.0 PENGENALAN
Perkusi secara definisinya adalah alat muzik yang boleh diketuk atau dipalu atau
digoncang atau digarik atau yang mempunyai dua atau lebih ciri-ciri di atas. Ia merupakan
alat muzik yang paling asas, digunakan oleh manusia sejak 6000 tahun sebelum Masehi.
Tidak hairanlah jika ia dikatakan sebagai ‘tulang belakang’ atau ‘backbone’ kepada sesuatu
3
susunan muzik. Terdapat tiga jenis alat perkusi iaitu membranophone, metalonophone dan
idiophone. Membranophone adalah alat perkusi yang menggunakan kulit atau apa-apa
medium yang membentuk membran untuk menghasilkan bunyi, seperti kompang, gendang
jawa atau conga. Metalonophone pula mengkhususkan permainan alat perkusi yang
berasaskan logam pejal yang sudah dilaraskan bunyinya mengikut nota-nota muzik yang
tertentu seperti gamelan, caklempong, dan xylophone. Alat perkusi yang boleh menghasilkan
bunyinya sendiri tanpa sebarang medium dipanggil idiophone. Ia mempunyai ciri-ciri yang
tersendiri untuk menghasilkan bunyi contohnya angklung, tambourine, shaker dan cymbal.
Namun jenis alat perkusi yang ingin didalam kelas perkusi ini ialah membranophone.
2.0 Kategori
Kategori murid yang terlibat dalam kajian ini adalah dari kalangan murid bermasalah
pembelajaran. Kanak-kanak bermasalah pembelajaran merupakan kanak-kanak yang telah
dikenalpasti dan disahkan oleh pakar profesional klinikal sebagai mengalami kecacatan yang
menganggu proses pembelajaran. Kecacatan yang dialami boleh diketegorikan mengikut
tahap kefungsian kanak-kanak dalam kebolehan-kebolehan yang berikut:
a) kebolehan kognitif
b) tingkahlaku sosial / perkembangan social
c) penguasaan bahasa lisan/pertuturan
d) penguasaan membaca
e) kemahiran perkembangan (developmental skills)
f) kemahiran matematik
3.0 Kaedah pengajaran
RANCANGAN MENGAJAR PENDIDIKAN MUZIK
Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik
Kelas : Tahun 1 Orked
4
Tarikh : 2 April 2007
Masa : 9.00 pagi – 9.40 pagi ( 40 minit )
Bilangan pelajar : 28 orang
Tajuk : Teknik dalam permainan perkusi - Kastanet
Kemahiran : 1. Mengenal pasti dan menepuk irama.
2. Mengetuk kastanet untuk lagu Telefonku.
3. Mengenal pasti tanda-tanda dinamik pada lagu.
Aspek Muzikal : Ritma, dinamik dan melodi.
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah menyanyi lagu Telefonku.
: Murid pernah menepuk detik mengikut ikon.
Hasil Pembelajaran : Memegang kastanet dengan betul
: Memainkan dan mengendalikan kastanet mengikut
teknik yang betul.
Objektif Eksplisit : Di akhir pelajaran ini, pelajar dapat:
1. Memainkan corak irama lagu Telefonku dengan
diiringi oleh alat muzik kastanet.
2. Memainkan alat muzik kastanet mengikut langkah yang
betul dan tepat.
Penerapan Nilai : 1. Murid dapat meneroka kreativiti mereka sendiri.
2. Menjadikan murid lebih berdisiplin iaitu mereka
perlu mendengar segala arahan dari guru mereka
3. Memupuk sikap bekerjasama dalam kumpulan
sekiranya mengalami masalah semasa
5
pembelajaran berlaku.
Bahan Bantu Mengajar : Keratan gambar telefon, skor lagu, LCD, pita
rakaman lagu Telefonku, kastanet dan
transparensi.
LANGKAH/
MASA
(MINIT)
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi
( 5 minit )
1. Memperkenalkan
corak irama seperti:
2 3 4
4 4 4
1. Guru perkenalkan
corak irama dan meminta murid
menyebut dan menepuk corak irama
2. Guru juga mengulang kaji
Telefonku dengan iringan muzik
sambil menepuk detik.
LCD
Transparensi
Langkah 1
( 12 minit )
1. Memperkenalkan
Lagu Telefonku.
2. Mengetuk kastanet
lagu Telefonku.
1. Guru memperkenalkan lagu
Telefonku dengan permainan
alat perkusi kastanet.
2. Guru meminta pelajar murid
mengetuk kastanet dari bar ke
bar.
Kastanet
Skor lagu
Langkah 2
( 12 minit)
1. Memegang dan
memainkan
kastanet.
1. Dengan bimbingan guru, murid
memegang dan memainkan
kastanet dengan teknik yang betul.
2. Murid memainkan detik
pertama dan ketiga berdasarkan
lagu Telefonku.
Kastanet
Pita rakaman
Skor lagu
6
Penilaian
( KBKK )
1. Mengenalpasti
tanda dinamik pada
petikan lagu-lagu.
1. Guru mengedarkan kertas
jawapan dan meminta murid
menulis tanda dinamik yang
sesuai mengikut keratan lagu
yang diperdengarkan.
2. Guru menyuruh pelajar yang
mempunyai lebih kemahiran
untuk mengajar pelajar yang
kurang berkemahiran dalam
mengetuk kastanet ( group
work ).
Pita rakaman
Kertas
jawapan
MIDI
Penutup
( 5 minit )
1. Guru menjemput
beberapa pelajar untuk
membuat persembahan
iaitu mereka diminta
untuk mengetuk
kastanet berdasarkan
not-not yang terdapat
pada lagu Telefonku.
1. Beberapa pelajar membuat
persembahan mereka berdasarkan
pelajaran yang telah dipelajari
iaitu mengikut not-not yang betul
dan melodi yang terdapat pada
lagu Telefonku.
MIDI
Skor lagu
Kastanet
4.0 Penutup
Pembelajaran menggunakan alatan perkusi memang mencabarkan dalam mengajar
murid terutama sekali melibatkan murid pendidikan khas masalah pembelajaran. Namun
tiada apa yang mustahil jika kita berusaha bersungguh-sungguh. Alhamdulilah, dalam proses
7
pengajaran dan pembelajaran ini bukan hanya saya yang berpenat lelah, murid-murid saya
juga turut membantu dalam proses pengajaran dan pembelajaran ini.
Dalam pengajaran ini, cabarannya adalah untuk memahamkan murid bagaimana
memainkan alatan perkusi ini. Mereka ini bukan tidak boleh belajar tetapi mereka
mempunyai daya ingatan yang lemah untuk mengingati perkara yang diajar. Mereka cepat
lupa pembelajaran yang mereka belajar dalam masa yang singkat.
Oleh yang demikian, murid-murid perlu lebih focus dalam sesi p&p ini kerana mereka
bukan sahaja memerlukan kekuatan psikomotor halus dan kasar serta kognitif, namun
koordinasi juga amat perlu agar mereka boleh bermain alat perkusi. Alhamdulilah, murid-
murid dapat juga mengikuti pembelajaran yang disampaikan oleh guru.
5.0 Rujukan
http://blog.musicwithbill.com/
http://www.ehow.co.uk/info_7856389_childrens-activities-music-movement.html
8
http://www.creativekidsonthemove.com/Dance.htm
http://www.madacademy.com/music-and-movement/default.htm
http://www.ehow.com/how_2073316_teach-creative-movement.html
http://www.dltk-kids.com/articles/creativemovement.htm
http://faculty.ksu.edu.sa/25050/459%20%20%201/Music%20and%20Movement
%20excerpt.pdf
http://www.earlylearningactivities.com/PDF/musicmovement.pdf
http://www.little-folks-music.com/
http://www.wiu.edu/thecenter/art/artexpress/music.html
http://psikomotor48.blogspot.com/2010/04/definisi-pergerakan.html
http://dictionary.kids.net.au/word/movement
9
1.0 Pengenalan
1.1 Maksud kemahiran berfikir
Pemikiran ialah sesuatu proses menggunakan minda untuk mencari makna dan
pemahaman terhadap sesuatu, menerokai pelbagai kemungkinan idea atau ciptaan dan
membuat pertimbangan yang wajar, bagi membuat keputusan dan menyelesaikan masalah
dan seterusnya membuat refleksi dan metakognisi terhadap proses yang dialami.. Difinisi
yang sesuai bagi konsep kemahiran berfikir masih menjadi pokok perbincangan kerana
terdapat pendapat yang berbeza dikalangan tokoh-tokoh pemikiran antaranya ialah menurut
Edward de Bono ( 1976 ) Kemahiran berfikir ini membolehkan manusia melihat pelbagai
perspektif untuk menyelesaikan masalah dalam sesuatu situasi tertentu. Manakala pendapat
Dewey ( 1910 ) pula mengatakan pemikiran yang dihasilkan adalah kerana terdapat situasi
keraguan atau masalah tertimbul. Pemikiran merupakan aktiviti psikologikal dalam sesuatu
proses yang dialami untuk digunakan menyelesaikan masalah dalam situasi yang dihadapi.
Mayer (1977) pula melihat pemikiran sebagai melibatkan pengelolahan operasi –operasi
mental tertentu yang berlaku dalam minda atau sistem kognitif seseorang bagi tujuan untuk
meyelesaikan masalah. Menurut Chafee ( 1988 ) pemikiran merupakan proses luar biasa
yang digunakan dalam proses membuat keputusan dan menyelesaikan masalah. Tokoh
pemikir yang bernama George ( 1970 ) pula melihat pemikiran sebagai suatu proses
penyelesaian masalah dan perlakuan semulajadi yang sangat kompleks. Berdasarkan
beberapa konsep difinisi kemahiran berfikir daripada beberapa tokoh pemikiran maka
dapatlah kita simpulkan bahawa “ pemikiran ialah proses menggunakan minda untuk mencari
makna dan pemahaman terhadap sesuatu , menerokai pelbagai kemungkinan idea atau ciptaan
dan membuat pertimbangan yang wajar, bagi membuat keputusan dan menyelesaikan
masalah dan seterusnya menbuat refleksi dan metakognitif terhadap proses yang dialami.
1.2 Prinsip kemahiran berfikir
10
Kemahiran berfikir ini hanya akan berlaku jika kita mengikuti prinsip-prinsip yang telah di
tetapkan antaranya ialah:
Sentiasa bersikap secara kostektif iaitu mempunyai sikap positif bagi semua jenis
kemahiran berfikir dan elakkan dari bersikap negatif dalam diri kita
Berfikir secara perlahan-lahan dan sentiasa berfikir secara mudah.
Melupakan rasa ego, kita perlu mengikis perasaan ego kita jika inginkan setiap
kemahiran berfikir yang digunakan itu dapat manafaatnya.
Sentiasa menukar arah otak kita berfikir iaitu, bila kita perlukan berfikir secara logik,
kreatif dan lateral. Kita juga perlu menggunakan pelbagai kemahiran berfikir untuk
menyelesaikan masalah dan membuat keputusan.
Tentukan tujuan kita berfikir dan sering bertanyakan diri sendiri tujuan dan apakah
hasil yang diharapkan.
Perlu mengambil kira emosi dan perasaan orang lain serta diri sendiri sewaktu
berfikir.
Kita perlu memikirkan alternatif lain sebelum kita membuat keputusan yang lebih
baik. Setiap idea perlulah dilihat secara global supaya perincian kita tidak lari atau
melencong dari skop atau landasan yang sebenar. Setiap pemikiran haruslah di akhiri
dengan tindakan yang seharusnya mendatangkan kesan yang baik pada orang lain.
1.3 Teori kemahiran berfikir
Beberapa teori ada dinyatakan mengenai kemahiran berfikir ini anataranya ialah ,
Teori Robert Sperry menghuraikan otak manusia yang menggunakan bahagian kirinya
berfikir secara kritis dan bahagian kanannya pula berfikir secara kreatif. Kedua-dua bahagian
otak ini mempunyai fungsi berfikir yang tertentu. Otak kiri mempunyai kemahiran berfikir
dalam bidang berupa logik, analitis urutan atau susunan bahasa fakta, matematik dan ingatan.
Manakala bahagian kanan mempunyai kemahiran berfikir dalam bidang berupa kreatif,
sintesis, warna, reka bentuk disamping perasaan,irama,muzikdan imaginasi. Berdasarkan
kenyataan ini maka untuk melahirkan pelajar yang sanggup berfikir secara kritis dan kreatif
kedua-dua bahagian otak kanan dan kiri hendaklah dikembangkan
11
1.4 Alat berfikir
Penguasaan murid terutama dalam kemahiran berfikir menjadi lebih berkesan melalui
penggunaan alat berfikir yang sesuai semasa proses pengajaran dan pembelajaran berjalan.
Contoh alat berfikir yang biasa digunakan ialah pengurusan grafik, peta minda dan alat
CORT. Ia dapat membantu murid bagi mengimbas kembali maklumat berkaitan yang boleh
digunakan untuk membantu mengabungkan maklumat-maklumat baru.
1.5 Jenis-jenis kemahiran berfikir
Didalam kemahiran berfikir terdapat beberapa jenis-jenis kemahiran berfikir
anataranya ialah, Pemikiran Konvergen. Mengikut Guilfort 1976, pemikiran konvergen
ialah salah satu jenis daya berfikir. Beliau melihat pemikiran konvergen sebagai daya berfikir
yang membolehkan seseorang menggunakan pengetahuan sedia ada dengan integrasi logik
dan susunan demi menghasilkan idea atau jawapan yang lazim. Penyelesaian masalah juga
dilakukan berdasarkan pengetahuan, pengalaman, peraturan prinsip, teori, hukum atau rumus
yang sedia ada. Pemikiran konvergen tertumpu ke arah mencari satu jawapan atau satu cara
tertentu dikenali sebagai pemikiran tertumpu atau pemikiran berpandu. Ia juga disebut
pemikiran penaakulan atau pemikiran kritis. Jenis kemahiran berfikir yang kedua ialah
Pemikiran Divergen ianya dikenali juga sebagai pemikiran bercapah dan memerlukan
seseorang itu berfikir secara kreatif tentang sesuatu maklumat. Ia merujuk kepada berfikir
dalam penyelesaian sesuatu masalah dari berbagai-bagai sudut. Menurut Davidoff (1976),
pemikiran divergen memerlukan jawapan yang banyak dan pelbagai. Idea yang terhasil juga
asli dan bernilai. Individu yang berfikiran divergen diangap individu yang kreatif. Ia juga
dikenali sebagai pemikiran mendaar atau lateral dan mempunyai unsure intuisi dan celik akal
supaya masalah terbuka dapat diselesaikan dengan pelbagai cara yang unik dan luar biasa.
Seterusnya ialah Pemikiran Reflektif
Menurut Birchall (1992) pemikiran reflektif memerlukan penggunaan pengalaman-
pengalaman sedia ada untuk menimbang kemungkinan-kemungkinan tindakan alternatif yang
boleh jaya untuk mencapai objektif penyelesaian masalah serta menetapkan keputusan bagi
tindakan seterusnya. Wilson J & Wing Jan L (1993) berpendapat pemikiran reflektif adalah
berhubung rapat dengan aspek-aspek pemikiran yang lain.
1.6 Model Kemahiran Berfikir
12
Terdapat dua prinsip utama dalam model kemahiran berfikir, iaitu:
• Disusun berdasarkan keperluan prasyarat
• Disusun berdasarkan urutan dari mudah ke kompleks
MODUL KEMAHIRAN BERFIKIR
13
2.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MUZIK
Tarikh : 6 Oktober 2012
Hari : Selasa
Masa : 8.00-9.00 pagi ( 1 Jam )
Mata pelajaran : Muzik
Tahun : 4 Cerdik
Bidang : Nyanyian
Konsep: Irama
Objektif : Pada akhir sesi pengajaran murid – murid dapat
1. Menepuk tangan pada setiap detik bagi meter 2/4
2. Menyanyikan lagu “ naik kereta api “ dengan sebutan yang betul
3. Menyanyikan lagu “naik kereta api” degan postur berdiri yang betul.
4.
Pengetahuan sedia ada : Murid – murid pernah mendengar lagu “naik kereta api “ sebelum
ini.
Kemahiran Berfikir : Membanding dan membezakan lagu yang mempunyai meter 2/4 dan
4/4
pada lagu naik kereta api.
Alat bantu mengajar : Carta lirik lagu naik kereta api
Radio
CD lagu
Penerapan nilai: : Berkerjasama
Langkah Konsep Strategi Aktiviti P&P Catatan
Set induksi Mengenal pasti unsur- Main peranan - Murid – murid membuat
14
( 5 minit ) unsur irama dalam
muzik naik kereta api.
pergerakan dan bunyi
kereta api sedang berjalan
dalam kelas yang
mempunyai keluasan yang
sederhana.
- Murid-murid membuat
kiraan sambil membuat
bunyi sehingga sampai ke
tempat duduk masing-
masing.
- Murid-murid meluaskan
lagi pergerakan mereka
dengan bergerak di
koridor kelas sambil di
bombing dengan guru.
- Guru mengaitkan aktiviti
dengan pengajaran pada
hari ini iaitu mengira detik
dan menyanyi dengan
postur badan yang betul.
Langkah 1
( 10 Minit )
Menamakan unsur-
unsur nyanyian dalam
muzik yang terdapat
pada lagu.
Sebutan - Murid-murid
diperdengarkan dengan
keseluruhan lagu naik
kereta api
- Murid- murid membaca
dan memahami lirik
keseluruhan lagu.
- Murid yang lemah dalam
bacaan akan dibimbing
oleh guru supaya mereka
tidak tertinggal dalam
aktiviti pada hari ini.
- Murid-murid diminta
- BBM
- Lirik lagu
radio
- CD lagu
15
untuk membaca dengan
sebutan yang jelas dan
tepat.
- Murid- murid membuat
aktiviti latihan vocal
a,e,i,o,u dengan bukaan
mulut yang sesuai dengan
bunyi vocal.
- Murid- murid
menyanyikan lagi baris
demi baris secara beramai-
ramai.
- Murid yang lemah akan
dibimbing secara individu.
Langkah 2
( 10 minit )
Membuat pengurusan
grafik .
Postur badan - Murid- murid di minta
untuk membuat postur
berdiri dengan bentuk
tegak ketika tengah
menyanyiakn lagu naik
kereta api
- Seorang murid dipilih
untuk menjadi model
untuk menyanyikan
dengan lebih jelas lagi
sambil memastikan postur
berdiri betul dengan
bimbingan dari guru.
- Aktiviti- murid-murid
diminta untuk
menyanyikan lagu naik
kereta api sekali lagi
secara beramai-ramai
dengan sebutan yang jelas
- BBM
- Lirik lagu
radio
CD lagu
16
dan postur badan yang
betul.
Langkah 3
( 15 minit )
Memperkenalkan notasi
dan sistem nada
bermain alat muzik.
Tepuk detik - Murid-murid menyayikan
semula lagu naik kereta
api secara kumpulan dan
individu.
- Murid-murid menepuk
tangan pada setiap detik
lagu iaitu detik 1 dan detik
2.
Langkah 4
( 15 minit )
Irama , detik , meter Latihan tepuk
detik
- Secara berpasangan
murid-murid menepuk :
# tangan : petik 1
#tangan pasanagan : petik
2.
- Murid-murid membuat
aktiviti diatas sambil
menyanyikan lagu naik
kereta api Guru
mengaitkan aktiviti
dengan apa yang murid-
murid buat pada set
induksi.
- Murid- murid didedahkan
dengan meter 2/4 setelah
membuat aktiviti diatas.
- BBM
- Lirik lagu
- Radio
- CD
-nilai
berkerjasaman
Penutup
(5 minit )
Refleksi - Murid-murid masih berada
dengan pasangan masing-
masing dan tangan
diletakkan atas bahu .
- Secara berkerjasama
murid-murid berpusing
setempat dan melangkah
17
dengan menghantak kaki
mengikut kiraan detik lagu
dengan iringan lagu naik
kereta api
Refleksi pengajaran:
- Murid-murid dapat menepuk tangan pada setiap detik lagu. Namun demikian murid –
murid tidak dapat menyanyikan lagu dengan jelas kerana masalah sebutan dimana
segelintir murid tidak pandai membaca. Sebagai langkah mengatasi dipengajaran akan
datang saya akan memikirkan sesuatu aktiviti yang boleh membantu murid yang lemah
dalam ejaan dan juga memikirkan apa aktiviti yang boleh mengawal tingkah-laku
sebahagian pelajar yang aktif kerana terdapat pelajar yang aktif dan tidak serius semasa
sesi pengajaran. Dipengajaran akan datang saya akan lebih fokus kepada nyanyian dan
permainan atau aktiviti muzikal\
NAIK KERETA API
NAIK KERETA API
CUS CUS CUS KERETA API
CUS CUS CUS BUNYINYA
LAJULA LAJU KEDEPAN HEBAT SEKALI
TAR TAR TAR BUNYI RODA
PON PON PON BUNYI SEMBOYAN
SAYA SANGAT GEMBIRA BERSAMA KAWAN-KAWAN
LIRIK LAGU KERETA API
18
Lirik lagu naik kereta api berserta encord lagu.
3.0 Kepentingan Kemahiran Berfikir Dalam Pengajaran dan Pembelajaran ( RPH )
Kemahiran berfikir sanggat penting untuk kita terapkan di dalam Rancangan
Pengajaran Harian (RPH ) kita kerana ianya akan membantu guru dan murid untuk berfikir
lebih kearah kreatif dan inovatif. Di dalam pengajaran harian yang saya telah sediakan
terdapat empat kemahiran berfikir yang saya telah terapkan antaranya ialah kemahiran
berfikir kreatif iaitu menjana idea dimana murid memberi idea terhadap setiap pergerakan
yang guru rancang untuk menjadikan pengajaran lebih menarik.
Seterusnya kemahiran berfikir yang kedua yang saya sebatikan dalam RPH saya ialah
Kemahiran berfikir secara kritis iaitu menerangkan sebab. Ianya sangat penting kita
sebatikan dalam RPH kita membolehkan murid memahami, menilai serta mengaplikasikan
maklumat yang diterima dalam pelbagai situasi. Kemahiran Berfikir Secara Kritis dan Kreatif
(KBKK) adalah merupakan salah satu konsep yang diperkenalkan dalam situasi Pembelajaran
Bestari. Ianya bertujuan untuk menggalakkan pelajar-pelajar berfikir dalam menentukan
sesuatu cadangan atau jawapan. Beberapa alat pemikir (thinking tools) digunakan sebagai
panduan kepada guru-guru dalam mengendalikan pembelajaran dalam kelas.
Penguasaan oleh pelajar untuk kaedah kemahiran berfikir secara kritis, kreatif dan
inovatif adalah penting kerana kemahiran berfikir yang terdapat dalam mata pelajaran muzik
19
saya ini membolehkan mereka membanding dan membeza, iaitu membanding detik dan
tempoh laju dan lambat , meneliti bahagian-bahagian kecil dan keseluruhan, menyusun
mengikut urutan, membuat inferens, menjana dan menghasilkan idea, dan mencipta analogi.
Bahkan, penggunaan alat-alat berfikir membantu kita menggunakan minda dengan lebih bijak
dan berkesan. Pemikiran kita menjadi lebih tersusun, luas, jelas dan kita tidak terburu-buru
melakukan sesuatu.
Akhir sekali, penggunaan soalan penyoalan di dalam strategi berfikir dapat
membantu pelajar berfikir secara mendalam dan meluas. Bagi sebagai guru pula,
pengetahuan mengenai soalan dan penyoalan membolehkan kita membentuk soalan dan
menggunakannya secara berkesan dalam situasi pengajaran dan pembelajaran. Teknik
penyoalan juga haruslah sentiasa bercamba dan juga menguji kemahiran berfikir setiap murid
.
Ringkasnya, kemahiran berfikir dalam proses pengajaran dan pembelajaran sangat
penting kerana ia membolehkan pelajar:
1. mendapat latihan berfikir secara kritis dan kreatif untuk membuat keputusan dan
menyelesaikan masalah dengan bijak;
2. mengaplikasikan pengetahuan, pengalaman dan kemahiran berfikir secara lebih
praktik semasa belajar;
3. menghasilkan idea atau ciptaan yang kreatif dan inovatif;
4. mengatasi kesilapan-kesilapan berfikir yang terburu-buru, bercelaru, kabur dan
sempit;
5. meningkatkan aspek kognitif, afektif, dan perkembangan intelek mereka;
6. bersikap terbuka dalam menerima dan memberi pendapat, membina keyakinan diri
untuk memberi hujah, membuat pertimbangan berdasarkan alasan dan bukti, serta
berani memberi pandangan dan kritik.
20
4.0 Kesimpulan
Secara keseluruhan kemahiran berfikir ini sangat penting untuk kita sebatikan dalam
pengajaran kita untuk membentuk pelajar yang berfikiran kreatif, kritis dan inovatif.
Seseorang guru haruslah menguasai kemahiran berfikir ini untuk menjadikan mengajaran dan
pembelajaran satu pengalaman yang menyeronokan dan bermakna. Penyepaduan teori
kemahiran berfikir dalam pengajaran dan pembelajaran dapat memberi hasil yang
menakjubkan serta skor pencapaian juga dapat ditingkatkan. Dalam proses pengajaran dan
pembelajaran, kemahiran guru menerapkan kemahiran berfikir adalah penting. Para guru seharusnya
memahami situasi murid atau pelajar dan juga kelasnya. Mengikut rajendran dalam bukunya HOTS
berkata kanak-kanak mempunyai perbezaan antara satu sama lain, begitu juga dengan bilik darjah.
Oleh yang demikian, pertimbangan tertentu haruslah dibuat sebelum proses berfikir dapat
dilaksanakan. Seiring dengan kejayaan yang diharapkan iaitu memenuhi cabaran keenam dalam
Wawasan 2020 iaitu mewujudkan masyarakat yang saintifik dan prograsif , masyarakat yang inovatif
dan memandang jauh kehadapan. Sesuai dengan perubahan itu elemen kemahiran berfikir harus di
titik beratkan dan lebih diterapkan dalam sistem pendidikan kita untuk membentuk pelajar yang
berfikiran maju dan mempunyai semangat berdaya saing yang tinggi. Seorang guru juga haruslah
setiasa mencari idea dan langkah untuk sentiasa menyebatikan setiap elemen kemahiran berfikir
dalam pengajarannya supaya setiap objektif yang ditetapkan akan sentiasa tercapai dan memuaskan
semua orang iaitu guru dan pelajar. Untuk menjadi pemikir yang baik juga seseorang itu perlulah
dilatih dari awal lagu iaitu sejak pra kanak-kanak hingga dewasa dan tua. Untuk menjalani proses
latihan seseorang perlukan system perancangan yang lebih teliti dan lebih teratur. Dalam konteks
pendidikan , cara yang terbaik ialah memuatkan proses latihan berfikir ini kedalam kurikulum.
Dengan cara ini secara tidak langsung ianya menjadi satu bidang yang wajip dan bukannya tempelan.
Pelaksanaannya dilakukan dalam masa yang sama sewaktu isi kandungan sesuatu pelajaran
disampaikan semasa sesi pengajaran dan pembelajaran.
21
5.0 RUJUKAN
Choong Lean Keow. (2009). Siri Pendidikan Perguruan : Falsafah dan Pendidikan di
Malaysia.
Kuala Lumpur : Kumpulan Budiman Bdn Bhd.Tuan Jah, Faridah. ( 2011).
Siri Pengajian Bahasa melayu : Pengajaran Kemahiran Bahasa melayu. Puchong : Penerbitan
Multimedia Sdn. Bhd.
Dr.Ee Ah Meng. (2003).Ilmu Pendidikan,Pengetahuan Dan Ketrampilan Ikhtisas ,Fajar Bakti:
Selangor,Darul Ehsan
Mohd nizar Mohd Latib. (2010), Falsafah Pendidikan Kebangsaan
Retrived October 9, 2011,from http://www.scribd.com/doc/47760112/FPK-Pendekatan-
Bersepadu.Mok Song Sang. (2001).