noraini bt a kadir

4
NORAINI BT A KADIR WAN HAMEDAN B WAN HARON NOR FAIZA BT MAT YUNUS ZAINU BT HASSAN WAN ROS ANITA BT WAN IBRAHIM RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5 Tarikh : 29 Februari 2012 Masa : 11.15 pagi - 11.45 pagi Tahun : 5 Cekal Bil Murid : 26 Orang Tema : Menyiasat Benda Hidup Bidang Pelajaran : Rantai makanan dan siratan makanan Strategi : Fasa 5 Nedham Pengetahuan Sedia Ada: Murid telah mengetahui bahawa terdapat haiwan yang makan haiwan lain, tumbuhan sahaja dan makan haiwan dan tumbuhan lain. Hasil Pembelajaran: Di akhir pembelajaran murid dapat, 1. Menyatakan tiga jenis haiwan mengikut apa yang dimakan. 2. Menyatakan pengeluar dan pengguna di dalam rantai makanan Kemahiran proses sains: Komunikasi, jangkaan, kenalpasati, membuat kesimpulan Kemahiran Berfikir: Menjana Idea, Menghubungkait dan mengenalpasti Nilai Murni: 1. Murid perlu yakin dan berani untuk menjawab soalan guru 2. Murid bekerjasama dengan rakan bagi menyiapkan tugasan 3. Murid perlu bersyukur dengan setiap nikmat Allah Sumber P & P:

Upload: noraini-abd-kadir

Post on 04-Jul-2015

1.101 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Noraini bt a kadir

NORAINI BT A KADIR

WAN HAMEDAN B WAN HARON

NOR FAIZA BT MAT YUNUS

ZAINU BT HASSAN

WAN ROS ANITA BT WAN IBRAHIM

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5

Tarikh : 29 Februari 2012

Masa : 11.15 pagi - 11.45 pagi

Tahun : 5 Cekal

Bil Murid : 26 Orang

Tema : Menyiasat Benda Hidup

Bidang Pelajaran : Rantai makanan dan siratan makanan

Strategi : Fasa 5 Nedham

Pengetahuan Sedia Ada: Murid telah mengetahui bahawa terdapat haiwan yang makan haiwan lain, tumbuhan sahaja dan

makan haiwan dan tumbuhan lain.

Hasil Pembelajaran: Di akhir pembelajaran murid dapat,

1. Menyatakan tiga jenis haiwan mengikut apa yang dimakan.

2. Menyatakan pengeluar dan pengguna di dalam rantai makanan

Kemahiran proses sains: Komunikasi, jangkaan, kenalpasati, membuat kesimpulan

Kemahiran Berfikir: Menjana Idea, Menghubungkait dan mengenalpasti

Nilai Murni:

1. Murid perlu yakin dan berani untuk menjawab soalan guru

2. Murid bekerjasama dengan rakan bagi menyiapkan tugasan

3. Murid perlu bersyukur dengan setiap nikmat Allah

Sumber P & P:

Page 2: Noraini bt a kadir

1. Lirik Lagu

2. Gambar-gambar haiwan

3. Lembaran Kerja

Fasa/Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran

dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

(5 Minit)

Nyanyian Lagu

Bangau oh Bangau

1. Guru bertanya

khabar murid

2. Guru menampal

lagu ‘Bangau Oh

Bangau’

Dan menyanyikannya.

3.Guru menyuruh

murid mengenalpasti

rantai makanan yang

terdapat pada lirik

Kps:

Komunikasi,

Kenalpasti

KB:

Menjana Idea

Sumber P&P:

Lirik Lagu

Penjanaan Idea

(3 minit)

Kumpulan Haiwan

Herbivor

Karnivor

omnivor

1. Guru menunjukkan

beberapa keping

gambar haiwan

2.Guru menyuruh

murid menjangkakan

adakah haiwan itu

tergolong dalam

herbivor,

karnivor atau omnivor

3.Guru menerima

jawapan murid

Kps:

Komunikasi,

Jangkaan

KB:

Menjana idea

Sumber P&P:

Gambar Haiwan

Pembinaan Idea

(10 minit)

Rantai makanan

-pengeluar

-pengguna

1. Guru memberikan

satu contoh rantaian

makanan

2.Guru memberitahu

murid yang manakah

pengeluar dan

pengguna

3.Guru meminta

murid memberikan

Kps:

Komunikasi,

Kenalpasti

KB:

Menjana Idea

Mengenalpasti

Nilai :

Page 3: Noraini bt a kadir

satu rantaian makanan

4.Guru menyuruh

murid mengenalpasti

manakah pengeluar

dan pengguna

5.Murid perlu yakin

dan berani

Yakin dan Berani

Aplikasi Idea

(10 minit)

Rantai makanan

Pengeluar

pengguna

1.Guru memberikan

lembaran kerja kepada

setiap murid

2.Murid disuruh

menyiapkan tugasan

dengan bersih dan

kemas

3.Murid dibenarkan

bekerjasama dengan

rakan

Kps:

Komunikasi

KB:

Menjana idea

Nilai:

Kerjasama

Sumber P & P:

Lembaran Kerja

Penutup

(3 minit)

Rumusan

Definisi:

Herbivor

Karnivor

Omnivor

Contoh haiwan

Herbivor

Karnivor,

Omnivor

1. Guru meminta

murid membuat

kesimpulan dengan

bertanya soalan

2.Apakah yang

dimaksudkan dengan

herbivore,karnivor

dan omnivor?

3. Berikan beberapa

contoh haiwan

mengikut kelas

makanan

4.Guru memberitahu

murid bahawa setiap

hidupan perlukan

makanan untuk terus

hidup

5. guru menasihatkan

murid supaya’ makan

untuk hidup dan

KPS:

Komunikasi ,

Membuat kesimpulan

KB:

Menghubungkait

Nilai”

Bersyukur atas nikmat

Allah

Page 4: Noraini bt a kadir

bukannya hidup

untuk makan’.

KEKUATAN Saya berasa seronok kerana saya dapat mengawal kelas dengan sebaiknya. Murid berada dalam

keadaan terkawal. Ini kerana, pada hari ini saya lebih bersikap tegas. Oleh itu, murid lebih

mendengar kata. Apabila disuruh memerhati lirik lagu, murid dapat menyatakan hubungan rantai

makanan yang terdapat dalam lagu.

KELEMAHAN Muzik yang dipasang mengalami masalah teknikal menyebabkan saya menyuruh murid menyanyi

tanpa iringan muzik. Masih terdapat segelintir murid yang tidak sempat menyiapkan tugasan yang

diberikan. Ada setengah murid memerlukan masa yang lama untuk menyiapkan tugasan.

CADANGAN PENAMBAHBAIKAN Saya perlu memastikan setiap sumber P & P/ABM yang akan digunakan berfungsi dengan baik bagi

melancarkan proses P & P. saya juga perlu member lebih perhatian kepada murid yang tidak sempat

menyiapkan tugasan yang mungkin disebabkan oleh kurang memahami soalan ataupun memerlukan

bantuan.