modul sce3108 bm

Upload: molez

Post on 03-Apr-2018

275 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    1/50

    ALLOCATION OF TOPICS

    Maklumat Agihan Topik-topik Dalam Kursus Proforma Yang DimodulkanDan Yang Memerlukan Interaksi Bersemuka

    Kod & Nama Kursus:

    MERANCANG UNTUK MENGAJAR SAINS SEKOLAH RENDAHPLANNING FOR TEACHING PRIMARY SCIENCE( SCE 3108 )

    AGIHAN TAJUK

    Kandungan modul ini akan menggantikan satu kredit bersamaan dengan 15 / 30 jaminteraksi bersemuka. Jadual di bawah menjelaskan agihan tajuk-tajuk untuk interaksi

    bersemuka atau pembelajaran melalui modul.

    (Agihan Tajuk Interaksi Bersemuka dan Modul Mengikut Kursus Proforma )

    Bil. Tajuk/Topik InteraksiBersemuka

    (jam)

    Modul

    (jam)

    Jum.

    Jam

    1 Rancangan Pelajaran

    Tujuan rancangan pelajaran Aspek yang perlu di pertimbangkan

    dalam rancangan pelajaran

    Rancangan pelajaran - tahunan, mingguandan harian

    1 2 3

    2 Objektif Pengajaran dan Pembelajaran

    Perbezaan antara objektif dan hasilpembelajaran

    Objektif dan hasil pembelajaran dalamkurikulum sains sekolah rendah

    Ciri-ciri hasil pembelajaran yang baik

    Pembinaan hasil pembelajaran

    3 - 3

    3 Penulisan Objektif dan Hasil Pembelajaran

    Domain kognitif

    Domain psikomotor

    Domain afektif

    3 - 3

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    2/50

    4 Rancangan Pelajaran Harian

    Format umum

    Model pengajaran konstruktivisme-Model Lima Fasa Needham

    Model pengajaran inkuiri

    - Kitar pembelajaran 4 Es dan 5 Es- Pengajaran induktif dan deduktif

    berasaskan inkuiri

    - Pengajaran berasaskan penyelesaian

    masalah

    - 3 3

    5 Merancang Rancangan Pelajaran Harian3 - 3

    6 Menulis Rancangan Pelajaran

    Objektif pembelajaran dan hasilpembelajaran

    Aktiviti-aktiviti pembelajaran

    Pentaksiran Refleksi

    * Rujuk Kurikulum Sains Sekolah Rendah

    3 - 3

    7 Kemahiran Pengajaran Mikro( Orientasi/Set Induksi )

    Orientasi/Set Induksi Kemahiran berkomunikasi dan membuat

    penerangan Latihan-kepentingan pengetahuan isi

    kandungan dan pengetahuan pedagogi isi

    kandungan

    1 2 3

    8 Kemahiran Pengajaran Mikro( Penyoalan )

    Menggunakan soalan untuk mengalakkaninkuiri dalam sains

    - Penyoalan soalan- Kepelbagaian jenis soalan- Kunci kepada penyoalan yang berkesan

    - Bagaimana anda dapat meningkatkankemahiran penyoalan anda?

    - Mengapa menggunakan soalan-soalanpelajar?

    Latihan

    1 2 3

    9 Kemahiran Pengajaran Mikro(Hasil eksperimen dan variasi rangsangan )

    Perbincangan hasil eksperimen Variasi rangsanganLatihan

    1 2 3

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    3/50

    10 Kemahiran Pengajaran Mikro( Peneguhan dan Penutup/refleksi )

    Peneguhan

    Refleksi pengajaran/Penutup

    Latihan

    1 2 3

    11 Kemahiran Pengajaran Mikro( Penggunaan Bahan Bantu Mengajar )

    Penggunaan dan kepentingan bahan bantumengajar

    Teknologi pendidikan dalam kontekspengajaran sains

    Latihan

    1 2 3

    12 Pengajaran Makro Merancang dan melaksanakankeseluruhan satu pelajaran

    Memerhati/Mengulas keseluruhan satupengajaran yang telah direkodkan

    Mengenal pasti kekuatan dan kelemahan Merancang semula dan mengajar semula

    pelajaran

    Kepentingan pengetahuan isi kandungandan pengetahuan pedagogi isi kandungan

    3 3

    13 Pengajaran Makro- Sda -

    3 3

    14 Pengajaran Makro- Sda -

    3 3

    15 Pengajaran Makro- Sda -

    3 3

    JUMLAH 30 15 45

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    4/50

    (SCE 3108 MERANCANG UNTUK MENGAJAR SAINS SEKOLAH RENDAH)

    TAJUK 1 MERANCANG UNTUK MENGAJAR SAINS SEKOLAH RENDAHPLANNING FOR TEACHING PRIMARY SCIENCE ( SCE 3108 )

    SINOPSIS

    Kursus ini penting sebagai persediaan untuk melaksanakan pengajaran sainssecara berkesan. Bakal guru perlu memahami keperluan Kurikulum SainsSekolah Rendah Pelajar serta memperoleh kemahiran khusus tentang penulisanobjektif dan hasil pembelajaran, perancangan aktiviti sains dan pentaksiranpencapaian objektif dan hasil pembelajaran. Dalam modul ini terdapat beberapatajuk yang perlu kepada kedua-dua interaksi bersemuka dan bermodul. Ianyadisusun begitu rupa kerana kemahiran pengajaran mikro dan makro contohnyamemerlukan kedua-dua interaksi bersemuka dan akses kendiri dengan modul.

    HASIL PEMBELAJARAN ( UNTUK TAJUK INI)

    1. Menyatakan tujuan perancangan mengajar dan aspek-aspek penting yang perludipertimbangkan dalam perancangan mengajar.

    2. Menyediakan rancangan pengajaran tahunan, semester dan mingguan.

    3. Menulis objektif dan hasil pembelajaran untuk satu pelajaran sains tertentu.

    4. Merancang dan menyediakan satu rancangan pengajaran harian untuk pelajaran

    sains.

    5. Melatih kemahiran mengajar tertentu melalui pengajaran mikro.

    6. Mengendalikan pengajaran makro untuk tajuk-tajuk tertentu dalam kurikulumsains sekolah rendah.

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    5/50

    (SCE 3108 MERANCANG UNTUK MENGAJAR SAINS SEKOLAH RENDAH)

    KERANGKA TAJUK-TAJUK

    1. Rancangan

    Pelajaran

    2. PenulisanObjektifdan

    Hasil

    Pembelajaran

    3.ObjektifPengajaran

    danPembelajaran

    PEMUDAHCARA

    MOTIVATOR INISIATOR

    Kepanitiaandan Surat

    Pekeliling KPM

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    6/50

    (SCE 3108 MERANCANG UNTUK MENGAJAR SAINS SEKOLAH RENDAH)

    2: Objektif Pembelajaran

    3: Penulisan Hasil Pembelajaran

    4: Rancangan Pengajaran Harian

    5:Perancangan Rancangan PengajaranHarian

    6:Penulisan Rancangan Pelajaran Harian

    7:Kemahiran Pengajaran Mikro

    8:Kemahiran Pengajaran Makro

    KANDUNGAN ISI(Panduan: aktiviti-aktiviti boleh disediakan untuk membantu pelajar

    memahami tajuk tertentu, dan 2 latihan ( pengetahuan dan aplikasi)boleh diberikan pada akhir modul untuk menguji kefahaman pelajar.Jawapan aktiviti / latihan boleh dihantar kepada pensyarah untuksemakan melalui emel, OLL atau serahan ketika berkursus di IPG.Jawapan tersebut perlu disimpan dalam portfolio pelajar sebagaibahan bukti. Aktivit dan latihan yang diberi perlu mengambil kirabeban pembelajaran pelajar.)

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------CATATAN:

    1. ISI PELAJARAN SETIAP TAJUK PERLU MELIPUTI 4 PERKARA DI ATAS.

    2. LAYOUT SETTING MENGIKUT KETETAPAN YANG BERIKUT:

    a) FONT : ARIAL

    b) SAIZ FONT: TAJUK UTAMA14

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    7/50

    (SCE 3108 MERANCANG UNTUK MENGAJAR SAINS SEKOLAH RENDAH)

    c) SPACING : 1.5

    SUB TAJUK12ISI KANDUNGAN12

    3. BOLEH MENGGUNAKAN IKON YANG DILAMPIRKAN.

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    8/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    TAJUK 1 RANCANGAN PELAJARAN

    SINOPSIS

    Tajuk satu menerangkan apakah rancangan pelajaran, tujuan, perkara yang

    perlu dipertimbangkan dalam menghasilkan rancangan pelajaran selaras dengan

    apa yang terdapat dalam Huraian Sukatan Pelajaran Sains Kurikulum Bersepadu

    Sekolah Rendah.. Sub tajuk pertama ialah tujuan rancangan pelajaran, Sub

    tajuk ke dua ialah aspek yang perlu dipertimbangkan apabila menulis rancangan

    pelajaran. Sub tajuk ketiga membezakan rancangan pelajaran tahunan,

    mingguan dan harian.

    HASIL PEMBELAJARAN

    a. Menyatakan tujuan rancangan pelajaran

    b. Menyenaraikan aspek yang perlu di pertimbangkan dalam rancanganpelajaran

    c. Membanding beza rancangan pelajaran tahunan, mingguan dan harian

    KERANGKA TAJUK-TAJUK

    Rancangan Pelajaran

    Tujuan Aspek Pertimbangan

    Membanding bezaRancangan Tahunan

    Mingguan dan Harian

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    9/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    KANDUNGAN ISI

    1.1 Tujuan rancangan pelajaran

    1.2 Aspek yang perlu di pertimbangkan dalam rancangan pelajaran

    1.3 Rancangan pelajaran - tahunan, mingguan dan harian

    1.1 Tujuan Rancangan Pelajaran

    Rancangan pengajaran bermaksud membuat keputusan awal tentang apa,

    bagaimana. langkah dan peruntukan masa yang diperlukan dalam pengajaran

    dan pembelajaran.

    Rancangan pelajaran perlu untuk kedua-dua guru permulaan atau guru yang

    berpengalaman.Walau pun persediaan yang baik bukanlah semestinya

    membuatkan pengajaran berjaya tetapi jika tidak bersedia langsung

    menyebabkan pengajaran terganggu tanpa objektif yang jelas, tidak bermakna

    dan tiada pemindahan pembelajaran berlaku. Oleh itu struktur rancangan

    pelajaran yang jelas adalah penting

    Diantara tujuan menyediakan rancangan pelajaran adalah untuk guru dan pelajara. Mengenal pasti skop dan urutan proses pengajaran berdasarkan

    kurikulum.

    b. Persediaan pengajaran mengambil kira perbezaan pelajar.

    c. Memilih strategi pengajaran yang sesuai menyebabkan pelajar sibuk

    dengan aktiviti pembelajaran yang disediakan bagi memastikan

    pemindahan pembelajaran yang bermakna berlaku dan tiada masalah

    kawalan kelas.

    d. Memastikan penerusan pengajaran dan pembelajaran terus berlaku walau

    dengan guru ganti yang berlainan.

    e. Menolong guru menilai pengajaran mereka berdasarkan pencapaian

    pelajar.

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    10/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    Aktiviti 1 : Teliti rajah 1a dan 1 b seterusnya lengkapkan latihan 1 .

    Development of a teacher

    Jas/11.00

    Stage 1:surviving in the

    classroom

    Stage 3: learning:

    Teachereducation

    starts

    First

    teaching

    practice

    Some

    Stage 2:

    teaching:

    doing it right,

    looking like ateacher,

    covering the

    what are they learning?

    how can I help their

    learning?

    timelater

    curriculum,managing the

    classes

    Rajah 1a : Perkembangan seorang guru

    Learners experiences from, or

    expectations about, assessment

    What is rewarded?

    Power, influence,

    control over the learner

    Substantive

    knowledge

    The learners feelings

    towards assessment and

    work

    Focus on grade

    Focus on substance

    Cosmetic

    knowledgeSurface learning

    Deep learning10

    Rajah 1b :Penilaian Dan Pembelajaran

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    11/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    1) To make the teacher aware of the aims and language contents of the

    lesson.

    2) To help the teacher distinguish the various stages of a lesson and to see

    the relationship between them so that the lesson can move smoothly from

    one stage to another.

    3) Proper lesson planning gives the teacher opportunity to anticipate

    potential problems that may arise in class so that they can be prepared with

    some possible solutions or other options for the lesson.

    4) Lesson planning gives teachers, especially novice teachers, confidence in

    class.

    5) The teacher also becomes aware of the teaching aids that are needed for

    the lesson.

    6) Lesson planning helps teachers to think about the relative value of

    different activities and how much time should be spent on them. The teacher

    soon learns to judge lesson stages and phases with greater accuracy.

    7) The plan, with the teachers comments and corrections, provides a useful,

    time-saving reference when the teacher next plans the same lesson.

    8) Lesson planning is a good practice and a sign of professionalism.

    Rajah 3 : Faedah Merancang Rancangan Pelajaran

    Latihan 1

    a. Senaraikan tahap dan tujuan menyediakan rancangan pelajaran anda

    sebagai seorang guru sains

    Tahap Guru Tujuan Menyediakan Rancangan Pelajaran

    Tahap 1

    Tahap 2

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    12/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    Tahap 3

    b. Bagaimanakah menyediakan rancangan pelajaran supaya pembelajaran yang

    mendalam berlaku kepada pelajar.

    c. Senaraikan 10 kepentingan menyediakann rancangan pelajaran.

    1.2 Aspek Yang Perlu di Pertimbangkan Dalam Rancangan Pelajaran

    Antara aspek yang perlu dipertimbangkan dalam menyediakan rancangan

    pelajaran ialah buku teks atau bahan pengajaran apa yang hendak disampaikan

    membentuk matlamat sesuatu rancangan pelajaran Seterusnya bagi pengajaran

    dan pembelajaran di sekolah dan di kelas teliti Huraian Sukatan Pelajaran Sains

    Lebih spesifik antara perkara-perkara yang perlu dipertimbangkan dalam

    menyediakan rancangan pelajaran ialah :

    a. Tajuk . Butiran lanjut mengenai tajuk dari huraian sukatan pelajaran dan

    buku teks.

    b. Matlamat ,Objektif dan Hasil Pembelajaran.

    Matlamat yang jelas, objektif yang spesifik dan hasil pembelajaran yang

    eksplisit dan boleh diukur.

    c. Isi Kandungan

    Isi kandungan dan skop serta kedalamannya serta organisasi urutan isi

    yang perlu dicapai.

    d. Aktiviti pembelajaran

    Aktiviti yang pelbagai, menarik, bermotivasi hands on dan mind on serta

    mengambil kira perbezaan pelajar dengan arahan yang jelas. Kaedah,

    pendekatan dan teknik yang sesuai dan berkaitan.

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    13/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    e. Bahan Bantu Mengajar

    Senaraikan bahan yang diperlukan untuk guru dan pelajar

    f. Penilaian : Kerja rumah, ujian , penulisan jounal atau projek tertentu untuk

    menilai pembelajaran pelajar.

    g. Masa , tempat dan jenis pembelajaran individu, kumpulan kecil atau

    kumpulan besar

    Aktiviti 2 : Baca artikel dibawah dan senaraikan kesilapan dan aspek yang perlu

    dipertimbangkan apabila merancang rancangan pelajaran dalam jadual dibawah.

    In teaching students how to develop lesson plans, the following are mistakes Ihave observed that students make most often:

    1. The objective of the lesson does not specify what the student will actuallydo that can be observed. Remember, an objective is a description of what astudent does that forms the basis for making an inference about learning.Poorly written objectives lead to faulty inferences.

    2. The lesson assessment is disconnected from the behavior indicated inthe objective. An assessment in a lesson plan is simply a description of howthe teacher will determine whether the objective has been accomplished. It

    must be based on the same behavior that is incorporated in the objective.Anything else is flawed.

    3. The materials specified in the lesson are extraneous to the actualdescribed learning activities. This means keep the list of materials in line withwhat you actually plan to do. Overkilling with materials is not a virtue!

    4. The instruction in which the teacher will engage is not efficient for thelevel of intended student learning. Efficiency is a measure that means gettingmore done with the same amount of effort, or the same amount with lesseffort. With so much to be learned, it should be obvious that instructionalefficiency is paramount.

    5. The student activities described in the lesson plan do not contribute in adirect and

    effective way to the lesson objective. Don't have your students engaged inactivities just to keep them busy. Whatever you have your students do shouldcontribute in a direct way to their accomplishing the lesson objective.

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    14/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    A lesson plan that contains one or more of these mistakes needs rethinkingand revision. Below is a rationale and guide to help you develop effectivelesson plans and avoid the five common mistakes.

    Perkara Kesilapan Aspek Yang SepatutdiPertimbangkan

    Objektif

    PenilaianPelajaran

    BahanPengajaran

    Bahasa Arahan

    Aktiviti Pelajar

    1.3 Rancangan Pelajaran Tahunan, Mingguan dan H arian

    Terdapat tiga tahap perancangan rancangan pelajaran iaitu rancangan tahunan,

    mingguan dan harian

    Dalam menyediakan rancangan tahunan , langkah-langkahnya ialah

    a. Bahagikan sukatan pelajaran kepada semester 1 dan 2 dan setiap

    semester (19 23 weeks)

    b. Teliti objektif pembelajaran, cadangan aktiviti, hasil pembelajaran dan

    rangka masa yang diperuntukkan

    c. Rujuk cadangan aktiviti pembelajaran dan tentukan strategi pembelajaran

    untuk setiap objektif pembelajaran

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    15/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    d. Gunakan buku teks sebagai panduan untuk memilih kaedah pengajaran

    dan pembelajaran.

    Rancangan tahunan mengandungi

    Semester

    Bilangan Minggu

    Topik

    Objektif Pembelajaran.

    Aktiviti Pembelajaran yang dicadangkan

    Hasil Pembelajaran

    Nota/Catatan

    Kosa kata

    Contoh Rancangan Tahunan

    Weeks LearningObjectives

    Suggested Learning Activities Learning Outcomes Notes Vocabulary

    1

    1.1Understandingthat sciencepart ofeveryday life.

    Describe examples of naturalphenomena that students see around them:a) growth of human from a baby toan

    adult,b) fall of a ball to the ground,c) melting of ice.

    Discuss the uses and benefits ofscience in everyday life.Attend talks on careers in science.

    student is able to:list what he sees around himthat is related to science,explain the importance ofscience in everyday life,name some careers insciencesuch as:

    a) science teachersb) doctorsc) engineersd) environmental scientists

    During learningActivities, bring outthe scienceConcepts andPrinciples studentshave learned inPrimary school.Talks on careersin science byProfessionals.

    benefit faedahcareerkerjayadiscuss bincangkaneducatorpendidikimportance kepentinganprofessional profesionalrelated berkaitanrole play mainperanantalks ceramahnatural phenomena

    fenomena alam

    Rancangan Mingguan bertujuan melihat urutan pelajaran selama seminggu dan

    jika guru tiada guru ganti boleh mengajar pelajaran pada hari tersebut Ianya

    mengandungi

    Minggu, mata pelajaran dan kelas

    Hari/masa

    Tajuk/Objektif pembelajaran

    Hasil Pembelajaran/Kemahiran

    Strategi

    Sumber Pengajaran dan Pembelajaran

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    16/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    Contoh rancangan mingguan ringkasMasa/Hari Ahad Isnin Selasa Rabu Khamis

    1 Experimen Aktiviti Ujian Latihan Aktiviti luarkelas

    Rancangan Pelajaran Harian ialah rancangan yang terperinci untuk masatertentu. Umumnya ia mengandungi

    Tarikh

    Masa

    Kelas

    Bilangan Pelajar

    Mata Pelajaran

    Tajuk/

    Hasil Pembelajaran

    Pengetahuan Sedia ada

    Kemahiran Proses Sains

    Nilai Murni

    Sumber Pengajaran dan Pembelajaran

    Langkah

    - Set Induksi

    - Perkembangan

    - Penutup

    Aktiviti 3 : Anda memerlukan Huraian Sukatan Pelajaran Sains Sekolah Rendah.

    Pilih satu tahun satu hingga 6. Rancang dan tulis satu rancangan tahunan

    seterusnya pilih satu rangcangan mingguan. Dari rancangan mingguan tersebut

    bincangkan bagaimana anda boleh membina rancangan pelajaran harian.

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    17/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    Latihan 2

    Berdasarkan jadual berikut tulis satu esei 100 patah perkataan membanding

    bezakan rancangan pelajaran tahunan, mingguan dan harian

    Levels Goals of Planning Pattern/organized plan

    AnnualLesson Plan

    1. Describe the contents for38-42 weeks

    2. Determent the weeklyschedule over thesemester/term

    1. Clarifying base onone year syllabus

    2. Weekly schedulewith suggestion ofactivities strategyand period

    Weekly

    Lesson Plan

    1. Arrange activities for once a

    week.2. Adjusting due to any othersactivities base on schoolcalendar.

    3. Maintain activities continuity

    1. Name the activities

    and time allocate2. Teaching & Learningresource needed

    Daily LessonPlan

    1. Determent the steps ofactivities

    2. Suggestion time in detail forteaching & learning usage

    1. Time allocated dueto the step ofteaching & Learning.

    2. Materials Preparationand evaluatingneeded

    Hantar jawapan anda dengan OLL untuk semakan pensyarah dan simpan

    didalam folio anda sebagai bukti

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    18/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    TAJUK 4 RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

    SINOPSIS

    Tajuk empat mengandungi tiga subtajuk iaitu format rancangan pelajaran harian

    umum, model konstruktivis dan model inkuairi. Format umum menstrukturkan

    pengajaran dengan urutan yang jelas dengan padanan hasil pembelajaran

    dengan aktiviti guru serta sumber yang digunakan.Model konstruktivis menjurus

    kepada pelajar sendiri membina pengetahuan manakala model inkuairi

    menekankan tentang penyiasatan. Format dan model ini bertujuan

    memaksimakan proses pemindahan pembelajaran dari guru kepada murid

    HASIL PEMBELAJARAN

    a. Menyatakan tujuan merancang rancangan pelajaran harian.

    b Menerangkan kebaikan dan keburukan kelima-lima model iaitu Model Lima

    Fasa Needham,dan model pengajaran inkuiri (5E, induktif, deduktif dan

    penyelesaian masalah

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    19/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    KERANGKA TAJUK-TAJUK

    Rancangan PelajaranHarian

    Format umumModel 5 Fasa

    Needham

    Model PengajaranInkuairi

    - 5E, Induktif,

    deduktif & masalah

    KANDUNGAN ISI

    4.0 Rancangan Pelajaran Harian

    4.1 Format umum

    4.2 Model pengajaran konstruktivisme

    -Model Lima Fasa Needham

    4.3 Model pengajaran inkuiri

    4.3.1 - Kitar pembelajaran 5 Es

    4.3.2 - Pengajaran deduktif berasaskan inkuiri

    4.3.3 - Pengajaran induktif berasaskan inkuiri

    4.3.3 - Pengajaran berasaskan penyelesaian masalah

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    20/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    Aktiviti : Jawab soalan berikut dan hantar kepada pensyarah anda melaluiOLL dan simpan dalam folio sebagai bukti

    a. Nyatakan 10 peranan penyediakan rancangan pelajaran harian

    b. Baca dengan teliti contoh lima model rancangan pelajaran harian dari 4.2hingga 4.3. Nyatakan kebaikan dan keburukan setiap model

    c. Berikan pendapat anda dalam 200 perkataan adakah sepatutnya gurumenggunakan adunan (blended) pendekatan atau satu pendekatan ataumodel sahaja dalam pengajaran mereka.

    4.0 Rancangan Pelajaran Harian

    Rancangan pelajaran harian dirangcang secara terperinci dari rancangan

    minnguan. Ianya bukan untuk dibaca didalam kelas tetapi distrukturkan untuk

    kegunaan guru itu sendiri atau guru ganti.

    Langkah dalam merancang rancangan pelajaran harian

    a. kenalpasti tajuk dari kurikulum yang hendak diajar,aktiviti dan kerja yang

    pelajar perlu lakukan.b. Kenalpasti pengetahuan sedia ada pelajar

    c. Kenalpasti sekurang-kurangnya satu cara untuk menilai pelajar

    d. Kenal pasti cara untuk mengenalpasti hasil pembelajaran tercapai

    4.1 Format umum

    Format umum adalah seperti terdapat dalam tajuk 1 iaitu tarikh, masa, kelas,bilangan pelajar, mata pelajaran, tajuk, hasil pembelajaran, pengetahuan sedia

    ada, kemahiran proses sains, nilai murni, sumber pengajaran dan pembelajaran

    dan langkah. Seterusnya format umum adalah seperti berikut :

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    21/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    Langkah/Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran

    & Pembelajaran

    Catatan

    Set Induksi/

    Orientasi

    Perkembangan

    Penutup

    4.2 Model Pengajaran Konstruktivisme - Model Lima Fasa Needham

    Satu fahaman bahawa murid bina sendiri secara aktif pengetahuan atau konsep

    berdasarkan kepada pengetahuan atau pengalaman yang sedia ada dan tidak

    menerima pengetahuan secara pasif dari alam sekeliling. Contoh rancangan

    pelajaran harian adalah seperti berikut :

    Tahun : 4 Bestari (kelas cemerlang)

    Masa : 60 minit

    Tema : Menyiasat Alam BahanBidang Pembelajaran (LA) : Sifat Bahan

    Objektif Umum(LO) : Memahami sifat bahan

    Hasil Pembelajaran(LOT) : Di akhir pengajaran dan

    pembelajaran murid dapat:

    i. mengenalpasti bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik

    Pendekatan Pengajaran dan Pembelajaran : Konstruktivisme

    Strategi : Aktiviti `Hands-on`

    FasaPengajaran

    Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan

    Set Induksi(5 minit)

    Membina litarelektrik

    Jenis Aktiviti :Simulasi

    BBM: Gambarmentol, bateri, dansuis

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    22/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    1. Guru memberigambar bateri,mentol, dan suis digantungkankepada murid

    untukmenghasilkansatu litar .

    2. Muridberpegangtangan untukmenunjukkansatu litar elektriklengkap.(Murid telah adapengetahuan

    membina litarelektrik.)Soalan :

    Adakah mentol akanmenyala?Mengapa?

    3. Murid yangmemakaigambar suismelepaskantangan

    Soalan:Adakah mentol akanmenyala sekarang?Mengapa?

    Kemahiran ProsesSains: Memerhati

    Kemahiran

    Berfikir: Membuatgambaran mental

    Nilai Murni:Bekerjasama,minat, sifat ingintahu tentang alamsekeliling

    PelbagaiKecerdasan:

    Visual danpergerakankinestatik

    Tahap Kognitif:Pengetahuan

    Perkembangan

    Langkah 1

    5 minit

    Mengenalpastiobjek yangboleh mengalirarus elektrikdan tidak bolehmengalirkanarus elektrik

    Jenis Aktiviti :MengelasSoalan

    Adakah murid-muridmembawa objek yangdiminta?

    1. Muridmeletakkanobjek-objekyang dibawa di

    BBM: Bahan yangsedia ada dandibawa oleh murid:Sudu plastik, limau,kunci, sapu tangan,pembaris kayu,gelas, pemadam,syling satu sen,surat khabar, lidpensil, air kopi,gelang getah, klip

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    23/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    atas meja.

    SoalanDaripada pengetahuankamu, kelaskan objek

    mengikut kebolehanmengalirkan aruselektrik.

    2. Murid mengelasobjek kepadabolehmengalirkanarus elektrikdan tidak bolehmengalirkan

    arus elektrik

    kertas, dan paku

    Kemahiran ProsesSains: MengelasKemahiran

    Berfikir:menghubungkaitdan meramal

    Nilai Murni:Sistematik danberfikir secararasionalTahap Kognitif:Pengetahuan,pemahaman

    1. RujukLampiran 1

    Langkah 2

    17 minit

    Menguji objekyang bolehmengalir aruselektrik

    Jenis aktiviti :`Hands-on`

    ArahanGuru meminta muridmenguji objek yangdikelaskan tadi danmerekodkan

    pemerhatian.

    1. Murid mengujiobjek yang telahdikelaskandenganmenggunakanlitar elektrik.

    2. Muridmerekodkanhasil dapatanmengikutkreativitikumpulanmasing-masing.

    BBM: bateri,wayar, mentol, suis,kad manila, danmarker

    Kemahiran ProsesSains: Memerhati,inferens, mengelas,

    eksperimen, dankomunikasi

    KemahiranBerfikir:membanding danmembeza, sertamengumpul

    Nilai Murni: Jujurdalam merekod,sabar dalammenjalanisesuatu perkara,kritis dan analitis,serta kerjasama

    PelbagaiKecerdasan:

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    24/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    verbal, visual, danpergerakankinestatik

    Tahap Kognitif:

    PengetahuanLangkah 3

    15 minit

    Laporan hasildapatan murid

    Jenis aktiviti :Pembentangan

    1. Wakil daripadasetiap kumpulanmelaporkanhasil dapatan.

    2. Murid membuatperbandingan

    jawapan

    dengan ramalanyang telahdibuat.

    3. Guru membuatperbandinganhasil dapatanantarakumpulan.( Cara merekodyang palingsesuai adalah

    jadual)

    Kemahiran ProsesSains: komunikasi

    Nilai Murni:Berani, yakin danberdikari

    PelbagaiKecerdasan:interpersonal

    Rujuk Lampiran 2

    Langkah 4

    8 minit

    Besi dan kelulibolehmengalirkanarus elektrik.Plastik, kain,getah, kayu,kaca tidak bolehmengalirkanarus elektrik.*air limau danlid pensil(karbon) bolehmengalirkanarus elektrik.

    *air paip adalahkonduktor

    Jenis aktiviti :Perbincangan

    1. Gurumembimbingmuridmenyenaraikan

    jenis bahanberdasarkanobjek yang telahdikelaskan.

    2. Muridmengenalpastibahan yangbolehmengalirkanarus elektrik.

    BBM: mentol,bateri, dan suis

    Kemahiran ProsesSains: komunikasi

    KemahiranBerfikir: menilaidan membuatkesimpulan

    Nilai Murni:Berfikir secararasional, berhati-hati semasamengendalikanalatan elektrik

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    25/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    elektrik yanglemah

    *plastik bolehmengelakkan

    daripadarenjatan elektrikkerana tidakbolehmengalirkanarus elektrik

    Soalan1. Apa akan

    berlaku jika kitamemegang suis

    dengan tanganyang basah?2. Mengapa wayar

    elektrik disalutdengan bahanplastik?

    Tahap Kognitif:aplikasi danpenilaian

    Penutup

    5 minit

    Peneguhan Jenis aktiviti :Nyanyian

    1. Murid menyanyi

    lagu . (Adaptasilagu Satu DuaTiga Empat oleh

    Ariswatan)

    Lampiran 3

    Refleksi

    5 minit

    1. Gurumenunjukkan10 objek satupersatu kepadamurid untukdikelaskan

    kepada yangbolehmengalirkanarus elektrikdan tidak bolehmengalirkanarus elektrik.

    2. Muridmengangkatkad warna(merah- tidak,hijau ya)

    BBM : botol plastik,majalah, sudu besi,straw, dawai,kertas, cermin,pembaris keluli, kliprambut besi, dan

    rod besi.

    Lampiran 1

    Contoh ramalan murid sebelum eksperimen.

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    26/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    Objek yang boleh mengalirkan arus elektrik dan tidak boleh mengalirkan arus

    elektrik

    Boleh mengalirkan arus elektrik Tidak boleh mengalirkan arus elektrik

    KunciSyiling satu senKlip kertas Paku

    Sudu plastikSapu tangan*Air limau*Lid pensilPemadam

    Surat khabar

    Lampiran 2Hasil Dapatan MuridContoh 1

    Boleh mengalirkan arus elektrik Tidak boleh mengalirkan arus elektrik

    Kunci Syilingsatu sen Klip

    kertasPaku

    *Air limau*Lid pensil

    Sudu plastikSapu tangan

    PemadamSurat khabar

    Lampiran 3:Lagu (Adaptasi lagu satu dua tiga- Ariswatan)

    Kunci, klip kertas dan paku

    Objek yang boleh mengalirkan arus elektrik

    Pemadam, pembaris kayu,

    Tidak boleh mengalirkan arus elektrik

    Ingat wahai kawan-kawan

    Sifat bahan juga mempengaruhinya

    Apa yang dipelajari bahan besi dan keluli

    Boleh mengalirkan arus elektrik

    Ingat janganlah lupa

    Setiap bahan ada cirinya

    Pastikan kita mengetahui

    Bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    27/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    4.3 Model pengajaran inkuiri

    4.3.1 Kitar pembelajaran 5 Es

    Terdapat lima fasa kitar pembelajaran 5Es seperti berikut :

    Phase Purpose Teacher action Student action

    Engage Elicit priorknowledgeMotivateGet attention

    Assesses thelearners priorknowledge

    reads a story, posing questions, does ademonstration that

    has a non-intuitiveresult (a discrepantevent),

    shows a video clip,or conductingsome other shortactivity thatpromotes curiosityand elicits prior

    knowledge.

    Studentsproduceconcept maps,do quizzes,discuss theirunderstandings.

    Students revealtheirunderstandingsof the topic

    Explore to completeactivities that helpthem use priorknowledge to

    Designs activitiesand learningexperiences

    Provides tasks toexplore

    Provides resources Monitors

    engagement

    Questions, cues,encourages thinking

    work incollaborativeteams or asindividuals on alearning task oractivity

    generate ideas,explorequestions andpossibilities,

    design andconduct apreliminaryinquiry.

    Explain Knowledge buildingby sharingexplanations

    Providesexplanations,

    explain theircurrentunderstanding

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    28/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    of the mainconcept.

    makingpresentations,sharing ideas

    with oneanother,reviewing

    doing posters, listening reading

    Elaborate Applying andadding breadth

    Teacher helps studentsto design new tasks,Identifies or help

    students identifyproblems to solve

    Learnerselaborate theirunderstanding

    of the conceptby conductingadditionalactivities.

    Solve problemsusing theirknowledge

    Evaluate The evaluationphase helps bothlearners andinstructors assess

    how well thelearnersunderstand theconcept andwhether they havemet the learningoutcomes.

    Conductassessment

    Report Do assessment Share

    understandings

    4.3.2 - Pengajaran deduktif berasaskan inkuiri

    Mengikut David Ausubel, kanak-kanak mempunyai keupayaan untuk

    mengorganisasi maklumat kepada sesuatu yang bermakna secara deduktif ia itu

    dari umum kepada spesifik seperti berikut :

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    29/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    Pendekatan Induktif

    Receiving ideas and explanations of a concept orprinciple

    Experiences with instances of a concept or

    Berikut adalah contoh Rancangan Pengajaran Harian secara deduktif

    Hari : Selasa

    Tarikh : 01 Februari 2010

    Masa : 60 minit

    Kelas : 4 MAJU

    Tema : Menyiasat Alam Kehidupan

    Bidang Pembelajaran : Hidupan memerlukan keperluan asas

    Objektif Pembelajaran : Memahami bahawa haiwan memerlukan

    keperluan asas.

    Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini diharapkan muriddapat:

    i) Mengenalpasti keperluan asas haiwan.

    ii) Memberikan sebab haiwan memerlukan

    makanan, air, udara dan tempat berlindung.

    Pendekatan P& P : Pembelajaran MasteriKaedah : MengeksperimenKPS Berkomunikasi, Meramal, Menginferens,

    Mengeksperimen,Membina hipotesis, Mengawal Pemboleh ubah

    KMS Mengguna dan mengendalikan bahan dan peralatansainsMengendalikan spesimen hidup betul dan cermat

    BBM Bekas, kasa dawai, kadbod, belalang, air, daun, pitapelekat, akuarium, ikan, tumbuhan air

    Perancangan P & P :

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    30/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    FasaPengajaran

    Isi Kandungan Aktiviti Catatan

    Orientasi(5 minit)

    Menyatakanhaiwanpeliharaan murid

    Guru bersoal-jawab:1. Siapakah yang

    memelihara

    haiwan di rumah?2. Apakah namahaiwankesayangankamu?

    3. Bagaimana kamumenjaga haiwankesayangankamu?

    Pencetusanidea

    (15 minit)

    Keperluan asashaiwan

    Berdasarkan soalan-soalan tersebut, guru

    mengaitkan dengankeperluan asas haiwan.Contoh :Udara, air, makanan, dantempat berlindung

    Soal-jawab:1. Mengapakah

    kamu memberikanhaiwan peliharaankamu makanan?

    2. Mengapakahkamu memberikanhaiwan kamu air?

    3. Mengapakahkamumenyediakanhaiwan peliharaankamu tempatberlindung?

    4. Apakah akanberlaku jikahaiwan peliharaankamu tidakmendapat udara,air, makanan dantempatberlindung?

    KPS:1. Berkomunikasi

    2. Meramal3. Menginferens

    KBKK:1. Menghubungk

    aitkan2. Mencirikan3. Menginferens

    Nilai Murni:1. Minat dan

    bersifat ingintahu tentangalam sekeliling

    2. Mempunyaisifattanggungjawab terhadap dirisendiri, oranglain, dan alamsekeliling.

    Tahap Kognitif:

    1. Pengetahuan2. Kefahaman

    Penstruktura Mengenalpasti Guru memberi arahan KPS:

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    31/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    n semulaidea(25 minit)

    keperluan asashaiwan:

    1. Udara2. Air3. Makanan

    4. Tempatberlindung

    kepada kaedahmenjalankan eksperimen:

    1. Menjalankaneksperimen untukmengkaji

    keperluan asashaiwan iaitu air,udara, danmakanan.a. Murid

    memasukkanhaiwan kecilsepertibelalang kedalam empatbuah bekas.

    Stesen 1Bekas A :Mengandungimakanan keringdan ditutupdengan jaring.

    Stesen 2Bekas B:

    Mengandungi airtanpa makanandan ditutupdengan jaring

    Stesen 3Bekas C:Mengandungi airdan makanan danditutup rapatsupaya udara tidakboleh masuk

    Stesen 4Bekas D:Mengandungi air,makanan danditutup dengan

    jaring

    1. Mengeksperimen

    2. Mengawalpemboloehubah

    3. Membuatpemerhatian

    KBKK:1. Membanding

    danmembezakankeperluanasas hidupan.

    2. Menghubungkait

    3. Menjana idea4. Membinahipotesis

    Nilai Murni

    1. Minat danbersifat ingintahu tentangalam sekeliling

    2. Mempunyaisifattanggungjawab terhadap dirisendiri, oranglain, dan alamsekeliling.

    3. Baik hati danpenyayang

    4. Mensyukurinikmat yangdikurniakanTuhan

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    32/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    ni

    Aplikasi idea(10 minit)

    Refleksi(5 minit)

    Mengenalpastikeperluan asashaiwan:

    1. Udara2. Air3. Makanan

    4. Tempatberlindung

    Peta mindaberkaitan dengankeperluan asas

    2. Murid dimintamembina hipotesismenentukanpemboleh ubah,membuat

    pemerhatian sertacadangan danakhirnya membuatkesimpulantentang apa yangmereka dapatidaripadaeksperimen yangdijalankan.(Murid menulisdalam lembaran

    kerja yangdisediakan:a) Lembaran kerjab) Borang

    pemerhatianProjek memelihara ikansecara kumpulan

    1. Muridmenyediakanbahan-bahan yang

    diperlukan seperti :a) Akuariumb) Pam udarac) Makanand) Ikane) Tumbuhan airf) Air bersih

    Guru meminta muridmelengkapkan petaminda berdasarkan

    BorangPemerhatian

    LembaranKerja

    Nilai murniMenyayangi haiwan

    Bekerjasama

    Tahap kognitif

    Pengetahuan Aplikasi

    Tahap kognitif

    hiawan pelajaran hari i

    Ai

    Makanan Pengetahuan

    Kefahaman

    Keperluan

    asas haiwan

    UdaraTempat berlindung

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    33/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    Borang pemerhatian

    Bekas HariPertama

    Hari Kedua Hari Ketiga HariKeempat

    A

    B

    C

    D

    Lembaran KerjaKumpulan :.................................................................Nama ahli :..................................................................

    .....................................................................

    ...................................................................

    ..................................................................

    ........................................................................

    Arahan : Jawab semua soalan

    Tujuan : Menyiasat keperluan asas haiwan.1. Bina satu hipotesis berdasarkan eksperimen yang akan dijalankan.

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    34/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    2. Nyatakan pemboleh ubah yang boleh dikenalpasti dalam eksperimen ini.

    i. Pemboleh ubah yang dimanipulasikan(diubah-ubah)

    ...........................................................................................................

    .................................................................................................

    ii. Pemboleh ubah yang bergerak balas(berubah)...........................................................................................................................................................................................................

    iii. Pemboleh ubah yang dimalarkan(ditetapkan)

    ...........................................................................................................

    ...................................................................................................

    4.3.2 Pengajaran induktif berasaskan inkuiri

    Jerome Bruner`s menyatakan guru perlu menyediakan pelajar dengan aktiviti

    berpengalaman untuk menolong mereka mengenalpasti konsep dari spesifikkepada umum seperti berikut :

    Pendekatan Induktif

    Experiences with instances of a concept or principle

    Discovering and forming a concept or principle

    Contoh rancangan pelajaran harian mengikut pendekatan induktif

    Tema : Menyiasat Alam Bahan

    Tajuk : Sifat-sifat Bahan

    Sub Topik : Sifat Bahan

    Tempoh : 60 minit

    Tahun : 4

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    35/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    Objektif Pembelajaran : Memahami sifat-sifat bahan

    Hasil Pembelajaran : Pada akhir P&P, para pelajar akan dapat;

    Mengenalpasti bahan

    konduktor/penebat elektrik

    Pendekatan/ Kaedah/ Strategi :Pendekatan - Inkuri penemuan

    Strategi Mengeksperimen dan Perbincangan

    Fasa(Masa)

    Isi kandungan Aktiviti pengajaran &pembelajaran

    Catatan

    Set Induksi(5 minit)

    Mengapa terdapatjenis bahan dalamsatu alat elektrik

    Jenis aktiviti : Bercerita

    - Guru menceritakantentang pengalamanterkena kejutan elektrikyang kecil.- Bersoal jawab tentangpengalaman sedia adamurid.

    Kemahiransaintifik:Komunikasi

    Nilai murni :Berhati-hati

    MeramalIdea

    (10 minit)

    Mengenalpasti objekkonduktor danpenebat elektrik.

    1. Mengedarkan pelbagaijenis objek kepadamurid,Seperti paku, kertasbuku, pensil kayu,pembaris plastik,karbon pensil, duitsyiling 10 sen, suduplastik, getah pemadamdan rod kaca.

    2. Murid mengelaskanbahan kepada 2

    kumpulan konduktordan penebat elektrik.

    Kemahiransaintifik:Meramal,Mengelas

    Nilai murni :Kerjasama,berani

    Pemerhatian(25 minit)

    Mengeksperimenbahan yang diberidalam litar elektrik.

    1. Murid membina litarlengkap.

    2. Murid menyambungkanobjek yang diberi dalamsatu litar yang lengkap. Kemahiran

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    36/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    3. Murid membuatpemerhatian tentangnyalaan mentol bagisetiap objek yangdisambung dalam litarlengkap.

    4. Murid merekodkan hasilpemerhatian dalamborang yang diberi.

    saintifik:Mengeksperimen,Pemerhatian

    Nilai Murni :

    BerkerjasamaJujur

    Penjelasan(15 minit)

    - Bahan konduktor(pengalir elektrik)

    - Bahan penebat(bukan pengalirelektrik)

    1. Guru meminta setiapkumpulan muridmembentangkan hasilkeputusan eksperimen.

    2. Setiap kumpulan muridmemberikankesimpulanberdasarkan hasil

    eksperimen masing-masing. ( Aras tinggi)

    3. Guru mengukuhkanhasil dan memberitakrifan konduktorelektrik dan penebatelektrik.

    Refleksi(5 minit)

    Senarai bahankonduktor dan

    penebat elektrik

    1.Murid membuat petaminda.

    i)Bahan konduktor

    ii)Bahan penebat

    2.(Lampiran kerjadisediakan)

    Lampiran 1

    Standarad Kandungan: 5.1 Memahami sifat-sifat bahan.

    Standard Pembelajaran: 5.1.3 Mengenalpasti konduktor dan penebat

    Tandakan ( / ) bagi objek yang dapat menyalakan mentol.

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    37/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    OBJEKKEADAAN MENTOL SELEPAS

    DISAMBUNGKAN OBJEK

    MENYALA TIDAK MENYALA

    Getah Pemadam

    Pensil kayu

    Pembaris plastic

    Karbon pensil

    Duit Syiling 10 sen

    Sudu plastic

    Rod Kaca

    Paku

    Kertas buku

    4.4.3 Pengajaran berasaskan penyelesaian masalah Contoh RancanganPelajaran Harian.

    TAHUN : 4 BestariMASA : 60 MinitTEMA : Menyiasat Alam KehidupanBIDANG PEMBELAJARAN : Proses HidupOBJEKTIF PEMBELAJARAN : Di akhir pembelajaran murid akandapat :

    1. Berwaspada mengenai tabiat yangmenganggu proses hidup

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    38/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    HASIL PEMBELAJARAN : Di akhir pembelajaran murid akan dapat :1. Memberi contoh tabiat yang membawa

    keburukan

    kepada kehidupan manusia

    2. Menyatakan kesan merokok terhadap paru-paru

    Fasa(Masa)

    Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

    SetInduksi(5 minit)

    Tabiat burukmanusia

    Guru menyediakan beberapa keratanakhbar mengenai tabiat buruk manusia

    Guru memilih 3 orang murid untukmembaca berita yang disediakan danmengarahkan murid membaca beritaseperti pembaca berita ditelevisyen.(Skrip berita)

    Guru bertanya soalan-soalan berkaitanContoh

    Soalan 1:Mengapakah murid itu dibuang sekolah?

    Soalan 2:Mengapakah ibu malang itu di kelar

    lehernya oleh anaknya?

    Soalan 3:Mengapakah kereta yang dipandu olehpemuda tersebut terbabas?

    KPS-Memerhati-Berkomunikasi

    KBKK-Menjana idea-Membandingkandan membezakan

    Nilai Murni-Minat dan bersifatingin tahu tentangalam sekeliling

    BBMTeks berita

    Langkah 1(10 minit)

    Contoh tabiatyang membawakeburukankepadakehidupan

    manusia

    Jenis aktiviti Soal-JawabPeta minda1. 2. Guru menayangkan gambar-gambarorang merokok, minum arak dan jenis-jenisdadah.

    Guru menyoal murid:

    a) Berdasarkan berita-berita yangdibacakan adakah tabiat-tabiattersebut baik atau buruk.

    JawapanYa buruk

    KBKK-mengumpul-mengelas

    KPS-berkomunikasi-pemerhatian

    Nilai Murni-berfikir secararasional

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    39/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    b) Bina Peta Minda

    Minum arak

    Tabiat-tabiat buruk

    Merokok

    BBMSlide gambar-gambardari internet

    Mengambil dadah

    2. Guru menayangkan gambar-gambarorang merokok, minum arak dan jenis-jenisdadah.

    Langkah 2 Menyatakankeburukankesan merokokkepada paru-paru

    Jenis aktiviti : hands-on aktiviti

    Langkah-langkah1. Memasukkan kapas kedalam botol airmineral.2. Menutup tutup botol dengan plastisin

    3. Tebuk lubang pada plastisin denganmenggunakan pensil.4. Masukkan rokok ke dalam lubang yangdisediakan.5. Nyalakan rokok tersebut.6. Memicit botol plastik menggambarkanmanusia bernafas7.Keluarkan plastisin dan rokok .8. Buat pemerhatian terhadap kapas.

    Dapatan1. Guru meminta murid merekodkan

    dapatan eksperimen.(contoh catatan eksperimen di bawah)

    KPS-berkomunikasi

    KBKK-mengikut urutan

    -menganalisis-membanding danmembeza

    Nilai Murni-berkerjasama-sistematik

    BBM-botol plastik-kapas-rokok

    Gambarajah dipo werpoint

    Langkah 3(10 minit)

    Menyatakankeburukankesan merokokkepada paru-paru

    Jenis Aktiviti : Gambar

    1. Guru menunjukkan gambarmenggunakan komputer kesan merokokterhadap paru-paru

    2. Guru menyoal murid:(a)Apakah perbezaan antara

    paru-paru yang ditunjukkan?

    Jawapan:Paru-paru elok dan rosak

    (b) Apakah kesan daripadatabiat tersebut terhadap

    manusia?

    KPS

    -pemerhatian-berkomunikasi-meramal

    KBKK

    -Membanding danmembeza

    -menjana idea

    Nilai Murni-Berfikiran kritikaldan analitis

    BBMGambar daripo werpoint

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    40/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    Jawapan:Kanser paru-paru

    Langkah 4(10 minit)

    Kesimpulan Jenis Aktiviti: Percambahan Fikiran

    1. Guru meminta murid membuatkesimpulan daripada eksperimen yang

    telah dijalankan.

    Jawapan :Merokok membahayakan kesihatanMerosakkan gigiBau nafas dan badanMencemarkan udaraMenjejaskan kesihatan orang sekeliling

    2. Guru merumuskan dari percambahanfikiran tersebut.

    - Mengingatkan murid supaya

    tidak mendekati rokok

    KPS-membuat inferens

    KBKK-menjana idea

    Nilai Murni-Bertanggungjawabkeselamatan diri,rakan dan alamsekeliling

    Langkah 5(10 minit)

    Refleksi Jenis Aktiviti: Pertandingan melukiskarikatur

    1. Guru meminta murid melukis kartunKempen anti merokok

    BBMKertas lukisanPensil warna

    Catatan eksperimen

    Warna kapas sebelum eksperimen Warna kapas selepas eksperimen

    a) Apakah organ pernafasan yang diwakili oleh kapas ?

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    41/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    b) Kenapakah kapas itu bertukar warna?

    c) Bagaimana eksperimen ini menunjukkan kesan merokok terhadap paru-paru?

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    42/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    TAJUK 7 KEMAHIRAN PENGAJARAN MIKRO

    SINOPSIS

    Terdapat 8 senarai semak kemahiran pengajaran mikro

    KERANGKA TAJUK-TAJUK

    TeknikPenyoal

    aPnerbincanganHasil

    EksperiVariasi

    Rangsang

    Kemahiran

    PengajaranMikro

    SumberP &P

    Menerang

    Penutup

    men an Peneguhan

    KANDUNGAN ISI

    Akan disambung kemudian

    Topik 7 : Kemahiran Pengajaran Mikro

    Nama Pengajar :

    Unit :

    Tarikh :

    KEMAHIRAN PENGAJARAN MIKRO(SET INDUKSI)

    Kategori Pemerhatian( ) UlasanSekali Banyak

    KaliTiada

    Teknik Khusus

    1. Peristiwa berselisih

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    43/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    2. Perbincangan secara Lisan

    3. Penyampaian Masalah

    4. Konflik Pendapat

    Cara Dan Objektif

    1. Menggunakan suara, gerakisyarat, kontak mata.

    2. Menggunakan SumberPengajaran & Pembelajaran

    3. Meningkatkan minat &

    sifat ingin tahun di kalanganmurid

    4. Memperkenalkan tujuanpelajaran dengan jelas

    5. Memberi arahan dantugasan dengan jelas

    6. Mengenal pasti idea muridyang sedia ada.

    Lain-lain

    1.

    2.

    Pemerhati : .. T.

    T

    Kemahiran Peneguhan

    Senarai Semak

    Peneguhan

    (Reinforcement)

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    44/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    n: ..Nama Guru Pelatih:

    Tarikh;

    Tandakan ( ) pada ruatas pelatih yang terlib

    Aspek

    1. Memberi Pene

    (a) Secara Lisa

    (b) Secara Gerak

    2 Memberi Pene

    (a) Secara Lisa

    (b) Secara Gerak

    Kump

    masa :.

    angan yang disediakan

    at, merujuk kepada Ke

    Peneguhan

    uhan Secara Positif

    isyarat/G.Geri

    uhan Secara negatif

    isyarat/Gerak Geri

    Peneguhan(Positif)

    Peneguhan(Negatif)

    1. Secara Lisan(a) Kata Pujian

    sepertiBaik,

    tepat, dll

    (b) Kata-kataGalakan

    seperti Cuba

    lagi, dll

    (c) Kata-kataseperti ya,

    ok,

    mmm, dsb.

    2. Secara gerakisyarat/gerak

    geri. Sepertiangguk, eye

    Contact, dekatiMurid, tepukbahu murid dan

    sebagainya

    1. Secara Lisan(d) Kata-kata

    marah sepertiBodoh,

    tepat, dll

    (e) Kata-kataseperti tidak

    betul,

    salah dsb.

    (f) Kata-mendenda

    seperti suruh

    berdiri.

    2. Secara gerak

    isyarat/gerak

    geri. Seperti:(a) menggeleng

    kepala.

    (b) Tidakmemandang

    murid(c) Memukul dll.

    Tiada Kurang Kadang

    kala

    Selalu

    engguna an awapan ur 4 Memberi Ganjaran

    Menggunakan

    Jawapan MuridMemberi Ganjara(Token Reinforcem

    ula

    1. Mengulangi

    jawapan murid.2. Mengaitkan

    jawapan murid3. Menggunakan

    jawapan murid

    untuk

    perkembangan

    pelajaran

    1. Hadiah

    2. Sijil3. Dan Lain-

    mengikut pemerhatian yang dibuat ke

    mahiran Peneguhan

    Catatan / Ulasan :

    .

    Tarikh: Nama Pemerhati

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    45/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    BORANG ANALISIS KEMAHIRAN PENGAJARAN MIKRO 3

    PERBINCANGAN HASIL EKSPERIMEN

    Pengajar :

    Penilai :

    Unit : Tarikh:

    PEMERHATIAN

    - Tiada

    - Sekali - Banyak Kali

    ULASAN

    -Tiada Berkesan

    - Berkesan-Sangat Berkesan

    KATEGORI

    Teknik Memproses Maklumat1. Membuat kiraan berasakan data

    yang dikumpul

    2. Mewakili data dalam bentuk yang

    berlainan, seperti jadual

    3. Menggunakan graf dan carta

    4. Mentafsir graf dan carta

    5.

    5. Mencari pola atau perhubungan

    yang terdapat dalam data.

    6. Mengelas Data

    Teknik Melapor maklumat1. Mentafsir perhubungan antara

    keputusan, Hipotesis & Ramalan

    2.

    3. Memberi Penjelasan kepada

    keputusan eksperimen

    4.

    5. Membuat Laporan secara Lisan

    atau bertulis

    6.

    7. Memberi cadangan untuk

    membaiki atau melanjutkan

    eksperimen.

    Lain-lain

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    46/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    Nama Pengajar :Unit :

    Tarikh :

    KEMAHIRAN PENGAJARAN MIKRO(TEKNIK PENYOALAAN)

    Kategori Pemerhatian( ) UlasanSekali Banyak

    KaliTiada

    Aras Soalan

    1. TR- Mengingat danmengenali masalah

    2. TT- Menunjukkan

    Pemahaman

    3. CR- Berfikir secara kritis

    4. CT- Berfikir secara kritis& menilai

    Teknik Menanya Soalan

    1. Guru tanya soalan yang

    jelas, tepatdan fokus padasatu idea

    2 Guru mengubah suaisemula mengikut

    kebolehan murid.

    3. Guru meningkatkanpeningkatan penglibatanyang lebih ramai.

    4. Guru gunakan masahentian selepas menyoal &

    murid menjawab.

    5. Guru terus mencungkilidea murid selepas murid

    menjawab

    6. Guru menggalakkan muridmenanya soalan yangberkaitan.

    Lain-lain

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    47/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    1.

    2.

    Senarai Semak

    Kemahiran Menerang 1( Struktur )

    Nama Guru Pelatih: Kumpulan: ..

    Tarikh; masa : .

    Tandakan ( ) pada ruangan yang disediakan mengikut pemerhatian yang dibuat keatas pelatih yang terlibat, merujuk kepada

    Ya - Kemahiran yang dilaksanaan dengan memuaskan

    Tidak - Kemahiran yang tidak dilaksanakan dengan memuaskan

    Tidak Kelihatan - Kemahiran yang sepatutnya dilaksanakan tetapi tidak.

    Komponen Kemahiran Ya Tidak Tidak

    Kelihatan

    1. Permulaan penerangan menarik danmengekalkan tumpuan pelajar

    2 Permulaan mewujudkan pelaporan

    3 Permulaan penerangan meletakkan topik

    dalam konteks

    4 Aspek-aspek penting dinyatakan dengan

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    48/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    ringkas dan tepat

    5 Contoh-contoh yang diberikan senang

    difahami.

    6 Contoh-contoh yang diberi adalah

    munasabah(relavan)

    7 Contoh-contoh yang diberi menarik

    8 Sumber/media pengajaran yang digunakan

    sesuai dan menarik

    9 Pelajaran dirumuskan dengan mengaitkan

    semua isi penting

    10 Rumusan/Kesimpulan dinyatakan dengan

    jelas

    Catatan / Ulasan :

    .

    Tarikh: Nama Pemerhati

    Senarai Semak Pengajaran MIKRO

    Kemahiran Pelbagai Ransangan

    Nama Guru Pelatih: Kumpulan: ..

    Tarikh; masa :

    Bulatkan nombor yang paling jelas sekali menyatakan pandangan anda tentang prestasi

    guru dalam Kemahiran Pelbagai Situasi Ransangan.

    Senarai Semak

    Kemahiran Penutup

    Nama Guru Pelatih: Kumpulan: ..

    Tarikh; masa : .

    Tandakan ( ) pada ruangan taburan yang disediakan setiap kali komponen kemahirandapat dikesani.

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    49/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    Komponen Kemahiran Taburan

    1. Guru Mengulangi Isi Penting dengan - - - - -

    (a) membantu pelajar dengan mengingat semula

    (b) membantu pelajar melihat semula

    (c) menegaskan isi sekali lagi(d) merumuskan sendiri secara lisan atau

    bertulis

    2 Guru mengaitkan aspek penting dengan perkara

    yang diketahui pelajar dengan pengalaman

    mereka.

    3 Guru menggunakan teknik variasi ransangan bagi

    mengekalkan minat.

    4 Guru menilai fahaman pelajar melalui aktiviti-

    aktiviti:

    - - - - -

    (a) mendemonstrasi kemahiran(b) mengaplikasikan pengetahuan

    (c) memberi pendapat/menganalisis

    (d) menjawab soalan-soalan formal

    5 Guru mencadangkan aktiviti-aktiviti susulan

    6 Guru mengakhiri pelajaran secara ternyata

    melalui:

    - - - - -

    (a) tandasaran verbal

    (b)perlakuan/gerak isyarat

    Catatan / Ulasan :

    .

    Tarikh: Nama Pemerhati

    .

    Key:

    5 - Prestasi yang Amat baik

    4 - Prestasi yang Baik

    3 - Prestasi Yang Sederhana

    2 - Prestasi Yang Lemah

    1 - Prestasi Yang Amat Lemah

  • 7/29/2019 Modul Sce3108 Bm

    50/50

    SCE 3108 : Merancang Untuk Mengajar Sains Sekolah Rendah PGSR

    Bil Aspek Kepelbagaian

    1. Gerakerja/pergerakan guru 1 2 3 4 5

    2 Gerakisyarat/Pergerakan anggota

    guru

    1 2 3 4 5

    3 Suara/corak pertuturan Guru 1 2 3 4 54 Hentian 1 2 3 4 5

    5 Pemusatan lisan/bukan lisan 1 2 3 4 5

    6 Saluran Deria/perubahan focus deria 1 2 3 4 5

    7 Pola Interaksi

    (a) Guru dengan kumpulan 1 2 3 4 5

    (b) Guru dengan individu 1 2 3 4 5

    (c) Murid dengan guru 1 2 3 4 5

    Catatan / Ulasan :

    .

    Tarikh: Nama Pemerhati

    .