info tambahan sce3108

Upload: samra-amieyra

Post on 05-Apr-2018

230 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    1/28

    PENGURUSAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

    rancangan dan Persediaan Mengajar

    1 Pengertian konsep pengajaran

    Pengajaran ialah cara-cara yang digunakan untuk menyampaikan bahan yang hendak diajar. Hasildaripada pengajaran berlakulah peubahan yang relatif kekal dalam tingkah laku atau pengetahuanhasil daripada pengalaman. Perubahan merupakan suatu penambahan yang baru, pengukuhandan pengubahansuaian yang berlaku terhadap anak dididik.

    2 Keperluan perancangan pengajaran dan pembelajaran

    Perancangan perlu dilakukan untuk

    memenuhi masa yang diperuntukan menepati kehendak objektif/matlamat berkesan sepanjang waktu pengajaran menarik perhatian dan tidak membosankan

    3 Objektif pengajaran

    Objektif boleh dalam bentuk

    Objektif implisito melibatkan perubahan tingkah laku yang ketara seperti :

    memahami atau mengetahui atau menghargai

    sesuatu yang telah diajar Objektif eksplisit

    o melibatkan perubahan tingkah laku yang boleh dilihat seperti : menyenaraikan atau menjelaskan atau memberikan contoh atau menunjukkan cara yang betul

    terhadap apa yang telah diajarkan

    4 Buku rekod mengajar

    Buku himpunan pelan tindakan guru sebelum mengajar. Berdasarkan SPI Bil 3/1999. Buku rekod

    mengajar wajib mengandungi dua perkara penting :

    Rancangan Pelajaran Tahunano Rancangan berdasarkan taqwim minggu persekolahan. Mengandungi isi ringkas

    rancangan penjararan berdasarkan sukatan pelajaran kebangsaan.o Butiran yang perlu ada ialah :

    Mata pelajaran Tingkatan Minggu Tajuk/isi Objektif Kemahiran Nilai dan

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    2/28

    bahan bantuan mengajar Rancangan Pelajaran Harian

    o Rancangan berdasarkan rancangan Tahunano Butiran yang perlu ada ialah :

    Hari dan tarikh Mata pelajaran dan tingkatan Masa Tajuk dan Objektif/kemahiran yang ingin dicapai Aktiviti yang dijalankan dan Impak/Refleksi

    Buku rekod pengajaran menjadi rujukan dan dokumen penting bagi pihak

    sekolah PPD JPN dan jemaah nazir sekolah

    Ia adalah milik sekolah dan mesti dikembalikan dan disimpan oleh pihak sekolah sebelum cutisekolah akhir tahun bermula. Ia juga digunakan sebagai sasaran kerja tahunan untuk menilaiprestasi kerja tahunan guru.

    Rekod P&P boleh juga disediakan dalam apa jua bentuk yang munasabah dan sesuaii denganteknologi semasa. Rekod P&P dan bahan-bahan lain berkaitan dengan penyediaan rancanganpelajaran tahunan perlu dikemukakan dengan serta merta apabila dikehendaki oleh pihak yangdiberi kuasa.

    Rekod P&P boleh disimpan dalam bentuk data komputer

    Kegagalan menyediakan BRP merupakan satu kesalahan dan jika disabitkan kesalahan, sesorangitu boleh didenda tidak kurang daripada RM500 - berdasarkan Peraturan 11(b), Peraturan-peraturan Pendidikan (Kurikulum kebangsaan)1997 (P.U.A.531)

    DENDA RM500

    Jadual Waktu

    Berdasarkan Akta Pendidikan 1996, Jadual waktu mestilah ada

    Senarai mata pelajaran yang diajar kepada murid Setiap hari persekolahan Nama guru yang mengajar mata pelajaran dan bilangan waktu mengajar

    http://www.freewebs.com/ptk2/contoh_rancangan.htmhttp://www.freewebs.com/ptk2/contoh_rancangan.htmhttp://www.freewebs.com/ptk2/contoh_rancangan.htm
  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    3/28

    Diluluskan oleh Menteri Pelajaran dan Ketua Jabatan

    Sukatan Pelajaran

    Dokumen yang mengandungi perkara-perkara yang wajib diajar kepada pelajar sebanjang tahun

    persekolahan. Sukatan pelajaran disediakan oleh bahagian PPK , Kementerian PelajaranMalaysia. Ia perlu dikemukakan serta merta apabila diminta oleh orang-orang yang diberi kuasaseperti Ketua Pendaftar, Jemaah Nazir dan Pengetua. Jika gagal dan disabit kesalahan bolehdidenda.

    Aspek-aspek penting dalam perancangan P&P

    Sebelum merancang dan melaksanakan P&P seseorang guru perlulah

    1. Mengkaji dan mentafsir sukatan pelajaran secara mendalam2. Memilih kemahiran-kemahiran dan dan isi pelajaran yang sesuai

    3. Merancang pengajarannyao Set iduksio Perkembangan P&Po Penutup

    4. Menentukan strategi P&P5. Menyediakan bahan bantu pengajaran6. Menyediakan penilaian

    Komponen P&P

    Elemen-elemen yang perlu diambil kira dalam merekabentuk pengajaran ialah

    Objektif pengajaran

    Strategi pengajaran yang sesuai Bahan bantu pengajaran Maklum balas pelajar Penilaian

    Fasa P&P

    Fasa P&P terbahagi kepada empat peringkat

    I. Pra perancangano Guru mempunyai gambaan mental mengenai

    keseluruhan pengajaran pelajar - potensi, pengetahuan sedia ada dan lain-lain

    isikandungan pelajaran

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    4/28

    strategi bahan yang diperlukan dan boleh digunakan

    II. Perancangan aktifo Guru perlulah

    menulis rancangan mengajar menyediakan nota, membina transperansi/power point/model memastikan peralatannya masih berfungsi baik dan sesuai digunakan menyediakan senarai semak

    III. Perancangan semasao Guru perlu

    mendapat maklum balas tentang kefahaman pelajar mengubahsuai mengikut keperluan dan keadaan semasa mengaitkan dan mengulangi pelajaran yang lepas

    IV. Pasca perancangano Guru perlu

    menyedari kelemahan pengajaran mengesan kekuatan pengajarannya membuat catatan tentang perubahan yang diperlukan

    Sumber-sumber pengajaran dan pembelajaran

    Sumber ialah bahan yang digunakan semasa proses P&P seperti

    buku teks buku rujukan buku latihan lampiran nota Alat audio visual

    o LCDo komputero petao gambarajah dano TV

    Bahan/Alat bantu mengajar menghidupkan suasana pembelajaran

    rlaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    5/28

    Proses P&P

    1 Perlaksanaan P&P

    Set Induksio Langkah permulaan dalam proses P&Po Tujuan - untuk menghasilkan aliran pemikiran dan meransang minat pelajar agar

    dapat memberi perhatian kepada pengajaran yang akan berlakuo Masa - 5 minit / 10% daripada masa pengajarano Teknik - soalan, kejutan, kaitan dengan pelajaran lalu, isu semasa yang berkaitan,

    gambar atau bunyiII. Perkembangan P&Po Bahagian keduao Penyampaian isi pelajaran

    1. Teknik penyampaian guru disampaikan berperingkat - dari mudah kepada yang sukar, dari yang

    konkrit kepada yang abstrak suara yang jelas dan terang menggunakan pelbagai kaedah dengan mengambil kira pengalaman

    dan potensi murid berfokus kepada apa yang diajar mengamalkan penekanan-penekanan dalam konsep KMSM/KBSR Membuat penilian berterusan

    2. Teknik Menyoal Soalan yang dikemukakan

    3. Penggabungjalinan4. Penyerapan5. Pengukuhan

    memberikan latih tubi memberikan tugasan / kerja rumah mengaplikasikan ilmu, nilai dan kemahiran dalam aktiviti

    pembelajaran6. Pengayaan

    membimbing murid mencari maklumat tambahan menyediakan bahan maklumat tambahan menggalakkan murid belajar daripada maklum balas

    membimbing murid membuat jangkaan masa depan7. Pemulihan

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    6/28

    membimbing murid secara individu menggunakan pelbagai bahan memberi latihan ulangan menggunakan pelbagai teknik pengajaran

    8. Penilaian pemerhatian soal jawab perbincangan kerja bertulis kerja rumah

    9. Hasil pembelajaran murid memastikan murid dalam keadaan bersedia mengikuti pelajaran melaksanakan pembelajaran arah kendiri (self-directed) mengaplikasikan kemahiran mengambil nota mempersembahkan hasil aktiviti pembelajaran mendapatkan maklumat daripada pelbagai sumber mengemukakan pendapat semasa perbincangan berdisplin

    III. Penutupo Bahagian terakhiro Aktiviti yang dijalankan seperti :

    susulani. folioii. pengayaaniii. membuat projek

    penilaian objektif pengajaran

    . pemerhatiani. teknik menyoalii. memeriksa kerja pelajar

    membuat kesimpulan rumusan

    . menegaskan isi-isi pentingi. memberi cadangan dan panduan untuk murid meningkatkan

    kefahamanii. mencadangkan bahan-bahan yang boleh dirujuk untuk meluaskan

    ilmuiii. mengaitkan pelajaran dengan keperluan hidup seharian

    iv. mengaitkan pelajaran dengan keperluan peperiksaan pengubahsuaian pelajaran

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    7/28

    Guru yang berkesan ...tidak membosankan

    ngurusan Kelas

    1 Tanggungjawab guru menguruskan kelas

    Guru (guru kelas) juga bertanggungjawab memastikan pengurusan kelasnya teratur dan baik.Guru bertanggungjawab :

    menguruskan rutin kelaso menyedia, mentafsir dan menyimpan rekod pelajar

    Rekod/buku daftar Jadual kedatangan kelas Rekod/buku/slip kemajuan pelajar Kad 001 dan 002 Rekod kutipan yuran

    o menyedia dan melaksanakan rutin kelas

    menanda kedatangan memastikan keceriaan kelas mengutip yuran memastikan maklumat dalam kelas dikemaskini

    o menjalankan tugas-tugas lain mengurus pinjaman buku teks biasiswa

    II. mengurus dan memastikan pelajar-pelajar menjalankan tugas harianIII. mengurus dan memastikan pelajar memahami dan mematuhi peraturan kelasIV. mengurus keadaan fizikal kelas supaya sesuai untuk proses P&P

    o Carta organisasi kelas

    o Pelan kedudukan pelajaro Papan kenyataano Senarai tugas

    m Bilik Darjah

    1 Proses P&P yang berlaku di dalam bilik darjah amat bergantung kepada iklim bilik darjah iaitu

    interaksi dan aktiviti antara guru dan pelajarnya. suasana yang tenteram suhu dan peredaran udara

    Sebuah bilik darjah yang baik mengandungi lima ciri iaitu :

    2

    Hubungan yang baik dan saling hormat menghormati guru dan pelajarII. Kesanggupan pelajar menerima aspirasi dan peraturan bilik yang ditetapkan oleh pihak

    sekolahIII. Memiliki semangat kekitaan (espirit de corp) . Guru dan pelajar bagaikan sebuah

    keluarga yang besar, harmonis dan mesraIV. Wujud minat untuk melibatkan diri dalam aktiviti kelas dan sukarela dengan sopan

    Adanya keterbukaan , demokratik, kemesraan dan kebebasan yang menggalakkaninteraksi antara pelajar dan guru mereka.

    http://www.freewebs.com/ptk2/carta_organisasi_kelas.htmhttp://www.freewebs.com/ptk2/carta_organisasi_kelas.htmhttp://www.freewebs.com/ptk2/carta_organisasi_kelas.htm
  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    8/28

    ategi Pengajaran dan Pembelajaran

    Pembelajaran secara kontekstual

    1 Maksud

    Kaedah pembelajaran yang menggabungkan isi kandungan pelajaran dengan pengalaman hidup

    harian individu, masyarakat dan alam pekerjaan. Ia menyediakan pembelajaran secara konkrit(nyata) yang melibatkan aktiviti 'hands-on' dan 'minds-on'

    2 Teori pembelajaran secara kontekstual

    Pembelajaran hanya berlaku apabila murid dapat memproses maklumat atau pengetahuanbaru dengan cara yang bermakna dalam rangka minda mereka

    Pembelajaran akan lebih berkesan jika maklumat disampaikan dalam konteks yangpelbagai dan bermaksan kepada murid

    Penekanan perlu diberikan kepada kepelbagian persekitaran pembelajaran seperti bilikdarjah, makmal, tempat kerja dan kehidupan harian untuk menghasilkan pembelajaran yangberkesan.

    Pembelajaran Masteri

    1 Maksud

    Pendekatan pembelajaran yang memfokuskan kejayaan pelajar menguasai sesuatu perkara yangdiajar. Semua pelajar perlu dipastikan menguasai hasil pembelajaran dalam satu unit sebelumberpindah ke unit pembelajaran seterusnya.

    2 Pembelajaran Masteri memerlukan

    masa yang mencukupi proses P&P yang berkualiti guru menyedari bahawa :

    o pelajar mempunyai kebolehan dan keperluan yang berbezao pelajar perlukan pendekatan yang sesuaio pelajar perlu pengetahuan , kemahiran dan sikap yang di ajarkan

    Pelajar perlu berpengetahuan, memiliki kemahiran asas

    sebelum beralih kepada kemahiran berikutnya.

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    9/28

    3 Prinsip asas Pembelajaran Masteri

    Pelajar normal boleh menguasi apa yang diajar oleh guru Proses P&P akan menjadi lebih berkesan jika pelajar dipecahkan kepada kumpulan yang

    kecil Pelajar memerlukan masa yang menguasai pengetuahuan dan kemahiran Arahan P&P bagi setiap kumpulan dan proses mestilah jelas

    4 Ciri-ciri Pembelajaran masteri

    Hasil pembelajaran mestilah ditentukan Hasil pembelajaran mestilah berurutan mengikut hiraki atau dari unit ke unit Aktiviti P&P mestilah menarik, menyeronokkan dan berkesan

    Pembelajaran Kolaboratif

    1 Maksud

    Pembelajaran Koperatif.

    1 Maksud

    Pelajar-pelajar bekerjasama, berinteraksi dan saling membantu dalam aktiviti pembelajaran

    2 Kriteria

    Semangat saling perlu-memerlukan yang positif Akauntabiliti individu Penglibatan yang sama

    Penglibatan yang serentak Penglibatan yang bersemuka

    Pembelajaran konstruktivisme

    1 Maksud

    Pembelajaran Melalui Pengalaman

    1 Maksud

    Pembelajaran Melalui Rakan Sebaya

    1 Maksud

    edah Pengajaran

    Simulasi

    1 Maksud

    Situasi pembelajaran dalam keadaan terkawal dan sengaja diwujudkan sama dengan situasi

    sebenar2 Jenis simulasi

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    10/28

    Sosiodramamenggunakan skrip dan mengandungi konflik

    Main perananLakonan spontan tiada skrip diperlukan, tidak menggunakan skrip. Mengandungiketerangan ringkas dan pelajar memikirkan sendiri penyelesaian

    3 Persediaan

    Guru merancangii. Guru menjelaskan secara ringkas mengenai situasi , masalah , peranan dan tempoh

    lakonaniii. Pilih pelajar yang sesuai untuk melakonkan watak - suara yang jelasiv. Guru menyediakan skrip lakonan

    Guru membimbing pelajar membuat keputusan

    4 Kelebihan

    Pelajar berpeluang memikirkan jalan penyelesaian masalah dengan cepat Kemahiran pertuturan pelajara dapat ditingkatkan Pelajar dapat belajar dalam situasi yang menyeronokkan dan menarik Pelajar dapat menghayati nilai-nilai yang baik dalam lakonan Pelajar dapat menonjol bakat lakonan mereka

    Tunjuk Cara (Demostrasi)

    1 Maksud

    Situasi pembelararan dengan guru menunjukkan cara melakukan sesuatu aktiviti atau memilih

    pelajar yang berpengalaman untuk melakukan aktiviti yang dikehendaki2 Langkah-langkah tunjuk cara

    Perancangan Perlaksanaan tunjuk cara Latihan Rumusan

    3 Perlaksanaan tunjuk cara

    menyediakan peralatan yang diperlukan memandang ke arah pelajar semasa tunjuk cara

    menggunakan teknik untuk menarik perhatian pelajaro tenik menyoal

    i. Soalan mestilah jelas dan mudah difahamiii. Menyusun aras soalan daripada yang mudah kepada sukariii. Soalan dikemukakan dahulu sebelum memanggil nama muridiv. Berusaha mencungkil jawapan daripada pelajarv. Memberi masa secukupnya sebelum menjawabvi. Memeri peluang kepada lebih daripada seorang pelajar untuk menjawab

    membuat penegasan kepada bahagian yang penting dalam tunjuk cara

    Syarahan

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    11/28

    Permainan

    Hafazan

    Akhbar Dalam Darjah

    Melawat Sambil Belajar

    1 Maksud

    Membawa sekumpulan pelajar ke tempat sebenar . Ia adalah aktiviti sokongan pembelajaran

    2 Tempat lawatan

    Muzium tempat bersejarah tempat pengeluaran - kilang dan ladang, pusat kreatif

    3. Tujuan lawatan

    membolehkan pelajar mendapat pengalaman sebenar dalam lawatan Membolehkan pelajar membandingkan situasi sebenar dengan perkara yang dipelajari di

    dalam kelas Mempelbagaikan aktiviti agar pelajar tidak mudah bosan Mengeratkan hubungan pelajar dengan masyarakat

    4. Persediaan

    Memilih tempat lawatan yang berkaitan dengan topik pelajaran Memohon kebenaran sekolah dan pejabat pendidikan daerah Menghubungi dan mendapat kebenaran lawatan daripada pihak yang ingin dilawati Menguruskan pengangkutan dan penginapan pelajar untuk lawatan Memberi taklimat kepada pelajar mengenai

    o tujuan lawatano keselamatan dirio dislplino makan dan minumo peralatan

    Menyediakan peralatan yang diperlukan Membahagikan pelajar kepada kumpulan kecil mengikut topik Memastikan pelajar terlibat aktif dalam aktiviti kajian Memberi bimbingan kepada pelajar yang kurang faham Mengadakan sesi perbincangan mengenai aktiviti yang dilakukan semasa lawatan Aktiviti susulan seperti membuat model dan melukis rencana atau poster

    5. Garis panduan lawatan

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    12/28

    Pekeliling SPI Bil 5/2002 (Lawatan pada hari Persekolahan) menggariskan

    Ia tidak melebihi dua kali dalam setahun Setiap kali lawatan, ia tidak boleh melebihi empat hari berturut-turut termasuk hari

    perjalanan Bagi sekolah yang kurang pelajar digalakkan bergabung dengan sekolah lain Aktiviti pelajar sebelum dan, semasa dan selepas lawatan mesti dirancang terlebih dahulu. Laporan lawatan yang dibuat pelajar perlu dikaitkan denngan pembelajaran di dalam kelas

    Pembelajaran Akses kendiri

    1 Maksud

    Suatu pendekatan pemelajaran yang memberi ruang dan peluang pelajar belajar secara kendiri.Pelajar menggunakan dan mengendalikan sendiri bahan-bahan pembelajaran

    2 Keperluan

    Hanya pelajar sendiri dapat melakukan pembelajaran secara optimum Terdapat ruang tiada guru yang dapat melakukannya untuk pelajar Setiap pelajar mempunyai minat, keperluan, sikap dan tahap kecerdasan dan kebolehan

    yang berbeza Pelajar lebih tepat menentukan sendiri strategi pembelajaran terbaik untuknya

    3 Ciri-ciri

    Guru adalah berperanan sebagai fasilitator, jurulatih dan kaunselor Suasana pembelajaran fleksible, selesa dan tanpa tekanan Bahan PAK dan bahan fasilitator meudah diakses Pemilihan bahan dan akvititi pembelajaran yang luas Kemudahan yang membolehkan pelajar belajar secara sendiri atau kumpulan Membolehkan pembelajaran mengikut kadar dan kemampuan pelajar

    4 Kelebihan

    Pelajar mendapat kemahiran belajar untuk belajar Pelajar mendapat pengetahuan dan kemahiran secara berdikari Pelajar dapat belajar mengikut keperluan dan gaya mereka sendiri Pelejar memiliki kuasa otonomi dan tanggungjawab ke atas pembelajaran sendiri

    5 Fungsi Pusat Akses Kendiri Menyediaken tempat persekitaran yang selesa dan menarik Menyimpan bahan dan peralatan pembelajaran Memberi peluang kepada pelajar untuk melalui pembelajaran yang berkualiti dan berkesan Mempamerkan carta maklumat dan hasil kerja pelajar Sebagai pusat pengajaran, kemahiran amali dan pembelajaran

    6 Jenis-jenis Pusat Akses Kendiri - PAK

    Bilik khaso Bilik seni

    o Bilik bahasaRuang dan sudut pameran

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    13/28

    o Papan kenyataano Sudut-sudut

    Pusat Mudah Alih

    ORI-TEORI PEMBELAJARAN

    Teori kecerdasan pelbagai

    1 Maksud

    Kebolehan menyelesaikan masalah Kebolehan menjana masalah baru untuk diselesaikan

    2 Keperluan

    Menyokong pembelajaran bersepadu yang menyeluruh selaras dengan falsafah pendidikannegara dan keperluan pelajar

    Mempelbagaikan cara penilaian Mewujudkan suasana kolaboratif di sekolah

    3 Jenis kecerdasan

    Kecerdasan Verbal Linguistiko Kebolehan menggunakan kata-kata (bahasa) dengan berkesano Kebolehan mengingat maklumat, meyakini orang lain, serta bercakap tentang

    bahasa sendiriKecerdasan Logik Matematik

    o Kebolehan menggunakan nombor secara berkesan dan berhujano Kebolehan menjangka

    Kecerdasan Visual Ruango Kebolehan mengesan dan mengambarkan bentuko Kebolehan mempersembahkan idea visual dan ruang secara grafik

    Kecerdasan Kinestetiko Kebolehan menggunakan badan untuk menyatakan idea, perasaan dan

    penyelesaian masalaho Kebolehan menggunakan kemahiran fizikal seperti koodinasi, keanjalan, kepantasan

    dan keseimbanganKecerdasan Muzik

    o Kebolehan mengesan irama dan laguo Kebolehan mengenal lagu mudaho Kebolehan membeza dan mengubah rentak dan tempo dalam melodi yang mudah

    Kecerdasan Interpersonalo Kebolehan memahami perasaan, motivasi, tabiat serta hasrat orang lain.o Kebolehan bertindak secara berkesan kepada orang lain

    Kecerdasan Intrapersonalo Kebolehan memahami diri sendiri dari segi kekuatan, kelemahan , hasrat dan

    kehendak.o Kebolehan menangani perasaan, mengawal kemarahan dan kesedihan dirio Kebolehan membantu diri lebih berdisplin , beradab dan bersopan.

    Kecerdasan Naturaliso Kebolehan mengenali dan mengklasifikasi tumbuh-tumbuhan, galian, binatang.

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    14/28

    o Kebolehan mengenali artifak budaya dari segi pakaian dan makanan

    Teori Behaviourisme

    1 Didokongi oleh Thorndike dan Skinner

    2 Menyatakan

    Pembelajaran belaku melalui pelaziman/kebiasaan Perubahan tingkah laku dapat dikekalkan dengan ransangan yang sesuai Pemberian rangsangan mendatangkan kepuasan , kepuasan akan membawa pengulangan

    tingkah laku tersebut Rangsangan yang mendatangkan keadaan tidak selesa akan menyebabkan tingkah laku

    tersebu diberhentikan Ganjaran, insentif dan peneguhan diberikan sebagai rangsangan dalam pembelajaran

    supaya tingkah laku yang diingini diteruskan dan dikekalkan

    Teori Konstruktif

    1 Disokong oleh Von Glassefel, Piaget dan Vygotsky

    2 Menyatakan

    Ilmu pengetahuan terhasil daripada inisiatif seseorang individu itu sendiri Ilmu pengetahuan yang dibentuk oleh sesorang itu kerana ingin menyesuaikan dirinya

    dengan alam sekitar Ilmu pengetahuan terbentuk hasil rasionalisasi pengalaman individu Ilmu pengetahuan terbina hasil penglibatan aktif individu yang menghubungkait maklumat

    baru dengan pengalaman sedia ada Seseorang individu tidaklah menerima sesuatu ilmu secara pasif

    Teori Kognitif

    1 Didokong oleh Atkinson, McClelland and Bruner

    2 Menyatakan

    Tingkah laku manusia adalah dipengaruhi cara pengamatan seseorang Setiap individu berminit mengejar kejayaan Terdapat dua jenis dorongan yang bertentangan yang wujud semasa mengejar sesuatu

    iaitu mengejar kejayaan atau mengelakkan kegagalan Kejayaan dan kegagalan seseorang individu adalah bergantung kepada kefahaman

    terhadap sesuatu institusi dan keperibidaiannya

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    15/28

    Hak Cipta Muhamad Khairi. 2008

    SMK Bukit Jana, 34600 Kamunting

    http://www.freewebs.com/ptk2/ptkkhusus2.htm 4/8/2012

    Huraikan asas-asas perancangan dalam pengajaran yang berdasarkan persoalan:

    What is planning? Approaches to planning? Additional Planning Consideratio

    Pendahuluan

    Cita-cita pucuk pimpinan kita, Dato Seri Abdullah Hj. Ahmad Badawi untuk

    melahirkanmodal insan kelas pertama adalah suatu cita-cita yang sungguh murni dan disambut

    baik oleh semua pihak. Namun begitu akhir-akhir ini masalah kegawatan tingkah laku

    di kalangan para pelajar sering mendepani organisasi pendidikan kita. Sebagai

    golongan yang berada di barisan paling hadapan dalam menjayakan wawasan

    negara atau golongan pertama yang menyentuh masa depan anak didik kita,

    peranan guru amat penting untuk memastikan nilai nasional dapat

    disempurnakan.Tugas guru di dalam bilik darjah bukanlah semata-mata

    menyampaikan isi pelajaran kepada pelajar, tetapi dalam masa yang sama

    bertungkus-lumus berusaha untuk memastikan anak-anak didik dapat memperoleh

    ilmu dalam suasana pembelajaran yang harmoni demi mencapai kejayaan yang

    cemerlang. Kejayaan cemerlang yang akan dicapai para pelajar ini juga mestilah

    seimbang dari segi Jasmani, Emosi, Rohani dan Intelek (JERI) sejajar dengan

    kandungan Falsafah Pendidikan Negara (FPN) iaitu; Pendidikan di Malaysia adalah

    suatu usaha yang berterusan ke arah lebih memperkembangkan potensi individu

    secara menyeluruh dan bersepadu untuk melahirkan insan yang seimbang dan

    harmonis dari segi intelek, rohani, emosi dan jasmani dan Misi Kementerian

    Pendidikan. Malaysia ialah Membangunkan system pendidikan yang berkualiti dan

    bertaraf dunia bagi memperkembangkan potensi individu sepenuhnya dan

    memenuhi aspirasi Negara Malaysia,.

    http://www.freewebs.com/ptk2/ptkkhusus2.htmhttp://www.freewebs.com/ptk2/ptkkhusus2.htmhttp://www.freewebs.com/ptk2/ptkkhusus2.htm
  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    16/28

    Untuk memastikan proses pengajaran dan pembelajaran (P&P) dapat berjalan lancar

    tanpa gangguan, guru perlu merancang dalam pengajaran dengan baik. Hasil kajian

    mendapati punca kegawatan tingkah laku pelajar, prestasi rendah pelajar di sekolah-

    sekolah adalah berakar umbi daripada pengajaran tidak diselengara atau dirancang

    dengan baik di dalam bilik darjah. Di sini kemahiran dan kecekapan guru dalam

    perancangan menguruskan bilik darjah dikatakan dapat menghindari perkara yang

    tidak efektif dalam sesuatu proses P&P . Pengurusan bilik darjah yang berkesan

    adalah sebenar-benarnya pemangkin kecemerlangan anak-anak didik sebagaimana

    yang diimpikan semua pihak untuk bersaing dalam pendidikan global masa kini

    setearusnya hasrat melahirkan modal insan kelas pertama akan tercapai (Pelan

    Induk Pembangunan PendidikanPIPP 2006-2010).

    What is planning?

    Plan (Rancang) : Semua aktiviti pengajaran mestilah dirancang dengan rapi. Elakkansekali-kali mentaliti ad-hoc, buat sesuatu secara tangkap muat, atau ikut sahaja

    kerana ramai orang lain buat begitu.Sukatan Pelajaran ( SP ) sesuatu mata pelajaran

    perlu dimahirkan oleh seseorang guru dan ianya tidak lengkap tanpa pengupasan

    Huraian Sukatan Pelajaran ( HSP ) yang mana segala kemahiran yang wajib

    dipelajari oleh seseorang pelajar dalam tempoh masa setahun perlu dihabiskan dan

    kemahiran dalam HSP ini mesti dipastikan dapat dikuasai oleh setiap pelajar.

    Do (Buat) : Semua yang telah dirancang mesti dilaksanakan sepenuhnya. Inilah

    aspek paling penting dan kritikal kerana pada peringkat inilah yang menentukankejayaan setiap perancangan itu. Apa makna dan apa gunanya jika perancangan

    tinggal perancangan sahaja? Soal balik diri sendiri apakah perancangan yang kita

    buat telah semuanya dilaksanakan? Jujurlah kepada diri sendiri, dan jika belum, nah

    inilah puncanya mengapa kita begitu sukar mengatasi kelemahan dan kemerosotan.

    Check (Semak) : Semakan amat penting kerana setiap perancangan dan

    pelaksanaan perlukan; penilaian bagi melihat keberkesanannya atau pun sebab-

    sebab mengapa ianya tidak mencapai objektif yang ditentukan. Banyak kerja guru-

    guru kita perlu disemak dengan teliti dan rapi seperti buku latihan murid diperiksa

    atau tidak, pembetulan dibuat atau tidak, diagnosis mata pelajaran dibuat atau tidak

    dan jika dibuat tindakan susulan dibuat atau tidak, keputusan mesyuarat guru atau

    mesyuarat panitia mata pelajaran dibuat atau tidak, pencerapan pengajaran guru

    dalam bilik darjah dibuat atau tidak; atau laporan-laporan berkala yang diminta oleh

    JPNP dan PPD dibuat atau tidak, dan dihantar mengikut masanya atau tidak? Satu

    cara berkesan memastikan sistem semakan yang praktikal ialah dengan

    mewujudkan satu Senarai Semak Komprehensif yang melibatkan semua

    perancangan aktiviti di sekolah.

    Act (Bertindak) : Setelah semakan dibuat dan jawapannya diketahui sama ada ianyapositif atau sebaliknya, tindakan yang amat penting seterusnya ialah mengambil

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    17/28

    tindakan. Cari puncanya, cari mana silapnya dan cari siapa culpritnya (afritnya).

    Adakah puncanya kerana sikap manusia atau sistem dan prosedur atau tidak jelas

    bidang tugas? Tindakan seterusnya memastikan tidak berulang lagi perkara-perkara

    tidak memuaskan ini dan personel yang terlibat mestilah disedarkan melalui nasihat,

    teguran, bimbingan dan kaunseling malah amaran dan tindakan selanjutnya sekali

    pun jika sudah sampai kepada tahap yang serius dan kritikal.

    Perancangan pengajaran dalam matematik (Sampel )

    Setiap pendidik matematik amat memerlukan pengetahuan dan kemahiran dalam

    menyampaikan sesuatu isi pelajaran kepada anak didiknya. Amat jarang kedapatan

    di kalangan guru-guru yang dapat mengajar secara berkesan, jelas, tanpa sebarang

    gangguan dengan hanya berbekalkan kebolehan semula jadi (D' Augustine, 1973 ).

    Pengajaran matematik yang berkesan perlu memenuhi beberapa langkah penting

    seperti berikut :

    Penelitian terhadap konsep-konsep asas yang terlibat dalam sesuatu topik

    Mengenalpasti serta menyenaraikan objektif pengajaran dan pembelajaran secaraeksplisit

    Mengenalpasti kemahiran prasyarat yang diperlukan bagi sesuatu topik dan skim

    matematik yang sedia ada dalam minda pelajar.

    Memilih kaedah dan alat bantu mengajar yang sesuai untuk mengembangkan

    sesuatu konsep

    Mempertimbang dan menyediakan aktiviti latihan untuk menguasai sesuatu

    kemahiran khususnya dalam penyelesaian masalah.

    Mempertimbangkan kaedah serta instrumen untuk menilai keberkesanan proses

    pengajaran dan pembelajaran. Melatih dan meningkatkan kemahiran berfikir secara kreatif dan kritis di kalangan

    pelajar.

    Menerapkan nilai-nilai murni dalam proses pengajaran dan pembelajaran serta

    aktiviti luar kelas.

    Selepas kita mengetahui topik serta konsep-konsep yang berkaitan untuk di ajar, kita

    perlu menyenaraikan objektif tingkah laku yang bakal dipamirkan oleh setiap murid

    apabila mereka benar-benar memahami atau menguasai isi pelajaran yang telah

    disampaikan. Tingkah laku yang dipamirkan ini juga akan menunjukkan tahap

    kefahaman pelajar. Sebagai contoh, katakan kita ingin mengetahui sama ada pelajar

    memahami konsep segitiga. Kita boleh melibatkan beberapa objektif tingkahlaku

    yang boleh menjadi bukti bahawa pelajar telah memahami konsep segitiga,

    antaranya :

    Melukis segitiga : Pelajar sepatutnya dapat melukis sebuah segitiga di atas se

    keping kertas dengan menggunakan pensel dan pembaris.

    Memilih bentuk : Pelajar sepatutnya dapat memilih bentuk segitiga daripada set

    pelbagai bentuk yang dipamirkan kepada mereka.

    Menyatakan definisi : Pelajar dapat menyatakan definisi segitiga dengan tepat

    sama ada secara lisan atau bertulis.

    Sesuatu objektif biasanya ditentukan bagi sesuatu tempoh pengajaran, sama adauntuk satu masa atau dua masa, bergantung kepada isi pelajaran dan peruntukan

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    18/28

    masa mengajar. Pemilihan objektif tidak hanya menentukan tahap kefahaman

    seseorang pelajar, malah ia juga akan menentukan kaedah dan alatan yang sesuai

    digunakan. Sebagai contoh, katakan objektif yang dipilih berbunyi : " murid dapat

    menambah dua nombor satu digit dengan satu digit ". Jika tajuk berkenaan baru

    mula diajar, guru perlu menyediakan aktiviti untuk membimbing murid memahami

    konsep ' pengumpulan ' atau ' penyatuan ' antara dua set benda. Pengajaran

    bermula dengan aktiviti konkrit di mana para pelajar akan terlibat secara aktif,

    memanupulasi bahan-bahan maujud dan berakhir dengan proses pengabstrakan.

    Setelah murid memahami konsep penambahan, mereka seterusnya akan dibimbing

    untuk menguasai fakta asas tambah. Aktiviti untuk penguasaan kemahiran tidak

    banyak melibatkan manipulasi bahan maujud berbanding dengan aktiviti semasa

    penguasaan konsep.

    Setelah mengenalpasti objektif pengajaran dan pembelajaran, para guru perlu

    menyenaraikan pengetahuan dan kemahiran sedia ada yang perlu dikuasai oleh

    setiap murid. Pengajaran sebaiknya bermula dengan mengingat semulapengetahuan sedia ada membuat pengukuhan jika perlu. Kemahiran dalam

    matematik bersifat heirarki dan berkesinambungan (Ngean, 1984). Kegagalan

    menguasai konsep dan kemahiran awal, akan menyebabkan kesukaran dalam

    pembelajaran kemahiran berikutnya. Perancangan seterusnya ialah menentukan

    teknik atau kaedah yang paling sesuai untuk digunakan dalam proses pengajaran

    dan pembelajaran. Semua teknik atau kaedah adalah baik dan sesuai selagi mana

    ianya dapat membantu pelajar mencapai objektif yang digariskan ( Shaharir, 1984).

    Approaches to planning?

    Fasa pertama - mengenalpasti keadaan ini bertujuan untuk membandingkan

    keadaan sebenar dengan keadaan yang dikehendaki, menentukan keadaan-

    keadaan yang berpotensi menimbulkan masalah dan menentukan langkah-langkah

    pencegahan segera yang diperlukan.

    Fasa Kedua - mengenalpasti kelakuan murid yang diingini guru pula adalah

    bertujuan menentukan suasana ideal yang dikehendaki guru yang membolehkan

    proses penyampaian pengajaran dapat dijalankan dengan berkesan . Perlu

    ditegaskan di sini bahawa guru yang mempunyai pemahaman yang jelas mengenai

    objektif pengurusannya, wawasan yang jelas mengenai kelakuan muridnya, akan

    lebih berjaya dan berkesan daripada guru yang tidak memilikinya.

    Fasa Ketiga - Memilih dan menggunakan strategi pengajaran Guru hendaklah

    berkeupayaan, mahir dan cekap memahami dan memilih serta mengaplikasikan

    strategi pengajaran yang paling sesuai, yang berpotensi tinggi untuk mencapai

    matlamat yang diingini.

    Fasa Keempat- Mengenalpasti keberkesanan pengajaran iaitu guru perlu membuatpenilaian terhadap keberkesanan strategi pengajaran guru yang digunakan dan

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    19/28

    menjadikan penilaian ini sebagai panduan kepada pemilihan strategi pengajaran

    yang lebih berkesan pada masa akan datang. Penilaian dianggap sebagai

    sebahagian daripada proses pengajaran dan pembelajaran. Penilaian merupakan

    suatu aktiviti untuk mendapatkan maklumat yang berguna bagi menentukan

    pencapaian sesuatu objektif pengajaran atau pembelajaran. Oleh itu, penilaian

    perlulah dijalankan berterusan dalam proses pengajaran dan pembelajaran. Hanya

    melalui proses penilaian berterusan dapat dipastikan jenis tindakan susulan yang

    perlu diambil ke atas seseorang murid, sama ada untuk menjalankan pemulihan atau

    pengayaan. Dan setelah itu barulah dapat dipastikan jenis aktiviti pemulihan atau

    aktiviti pengayaan yang sesuai bagi murid. Dengan cara yang sedemikian, selain

    mengetahui tahap pencapaian, kelemahan murid dapat dipulihkan sebelum

    kelemahan-kelemahan pembelajaran terkumpul di tahap yang lebih tinggi

    Additional Planning Considerations?

    PENGGABUNGJALINAN

    Penggabungjalinan memainkan peranan penting dalam proses pengajaran dan

    pembelajaran. Melalui proses ini, beberapa kemahiran dapat dikuasai serentak. Cara

    ini juga dapat mengelakkan kebosanan dalam proses pembelajaran. Kemahiran-

    kemahiran boleh digabungjalinkan, sama ada kemahiran yang terdapat dalam

    kemahiran berbahasa atau kemahiran daripada mata pelajaran lain.

    PENYERAPAN

    Dalam pengajaran bahasa Melayu, unsur-unsur ilmu dan nilai-nilai murni juga bolehdiserapkan. Penyerapan ini mengandungi pelbagai bidang ilmu seperti sains,

    matematik, sejarah dan lain-lain.

    PENGAYAAN DAN PEMULIHAN

    Program pengayaan perlu diberi penekanan dalam Kurikulum Bersepadu Sekolah

    Rendah kerana keadaan murid yang berbeza dari segi kebolehan, keupayaan, bakat,

    dan minat. Murid ini hendaklah diberikan bahan yang berbeza-beza untuk digunakan

    secara bersendirian atau dengan bimbingan guru. Bahan-bahan seperti bahan

    bacaan tambahan, kad-kad kerja, permainan, dan bahan-bahan aktiviti boleh

    diberikan kepada murid yang telah menguasai kemahiran-kemahiran dalam jangka

    masa yang ditetapkan atau lebih awal daripada jangka masa yang ditentukan.

    Program pemulihan pula disediakan untuk membantu murid menguasai kemahiran-

    kemahiran asas yang belum dapat dikuasai dalam tempoh masa yang ditetapkan.

    Bahan-bahan untuk program ini terdiri daripada kad-kad, carta, bahan maujud, alat

    permainan, dan lain-lain yang boleh digunakan berperingkat-peringkat daripada yang

    mudah kepada yang lebih sukar. Pelaksanaan program ini adalah mengikut kadar

    kemampuan murid menguasai sesuatu kemahiran. Ramai yang beranggapan

    bahawa aktiviti pengayaan untuk kumpulan pelajar yang cerdas manakala aktiviti

    pemulihan untuk kumpulan pelajar yang lemah. Sedangkan kedua-dua jenis aktiviti

    tersebut adalah sesuai dan boleh dirancang untuk kedua-dua jenis kumpulan pelajar,sama ada yang cerdas atau lemah (D'Augustine, 1973; Nik Azis, 1996)). Aktiviti

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    20/28

    pengayaan dan pemulihan merupakan kompenon yang penting dalam kurikulum

    pendidikan matematik KBSR dan KBSM (PPK, 1989). Aktiviti pemulihan merupakan

    aktiviti pengajaran yang berusaha menolong murid-murid untuk mengatasi masalah

    pembelajaran. Manakala aktiviti pengayaan ialah sejenis aktiviti tambahan yang lebih

    kompleks tetapi menarik dan mencabar (PPK, 1982). Aktiviti pengayaan juga sering

    digunakan untuk mengesan pelajar pintar di samping dapat mengasah bakat dan

    kreativiti. Kedua-dua aktiviti tersebut perlu dirancang dan dilaksanakan dengan teliti

    supaya ianya tidak membeban dan membazirkan masa pelajar. Aktiviti-aktiviti

    tersebut haruslah memenuhi kriteria-kriteria yang tertentu.

    Aktiviti pengayaan mestilah dapat:

    Melatih pelajar meningkatkan kebolehan dalam penyelesaian masalah

    Menggalakkan pelajar memahami sifat dan skop matematik yang luas lagi

    menyeluruh

    Mengembangkan daya kreativiti pelajar

    Menggalakkan pelajar menggunakan pengetahuan dan kemahiran matematikdalam kehidupan seharian.

    Aktiviti pemulihan pula adalah perlu dilakukan apabila pelajar :

    Tidak menghadiri kelas beberapa waktu / hari

    Tidak dapat memberi tumpuan kepada isi pelajaran yang sedang diajaratau yang

    sebelumnya

    Sering melakukan kesilapan ( khususnya dalam proses mengira )

    Kurang menguasai konsep dan kemahiran asas yang diperlukan bagi sesuatu topik

    / konsep

    Mempunyai masalah tidak tahu membaca atau kemahiran bahasa yang lain. Menghadapi masalah lain yang agak serius seperti masalah peribadi, masalah

    mental (IQ yang rendah), masalah fizikal dan masalah gangguan emosi (psikologi).

    Walau bagaimanapun masalah yang kronik dan kritikal seperti terencat akal, hilang

    upaya penglihatan dan pendengaran perlu kepada kelas pemulihan khas.

    Pengurusan bilik darjah

    Sifat seorang pengurus yang mahir dan berkesan adalah penting bagi seseorang

    pendidik. Pengajaran yang berkesan amat bergantung kepada pengurusan bilik

    darjah yang cekap dan terpimpin. Pengurusan bilik darjah yang berkesan bergantung

    kepada beberapa faktor :

    Teknik kawalan kelas

    Penjagaan dan penyusunan rekod

    Komunikasi yang baik antara guru dan ibubapa

    Etika dan perhubungan yang profesional

    Aktiviti kumpulan yang berkesan

    Situasi pembelajaran dalam bilik darjah

    Masalah khusus berhubung dengan kemanusiaan

    Bilik darjah yang sempurna akan mementingkan demokrasi dan disiplin sebagaiamalan dalam proses pengajaran dan pembelajaran (BPG, 1998). Amalan ini berlaku

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    21/28

    menerusi beberapa kemahiran yang perlu dikuasai oleh para guru sebagai pengurus

    bilik darjah yang baik:

    Pengurusan pengajaran

    Bahasa pengajaran

    Perancangan strategi

    Pengendalian aktiviti

    Penggunaan teknologi

    Membina iklim pembelajaran yang kondusif

    Persekitaran bilik darjah

    Suasana interaktif

    Orientasi pelajar

    Terhadap persekitaran

    Terhadap keperluan sekolah dan bilik darjah

    Terhadap kurikulum

    Kemahiran IT

    Bidang pendidikan sentiasa berkembang pesat dan mengalami perubahan mengikut

    tuntutan zaman, perkembangan pesat percantuman teknologi. Teknologi

    telekomunikasi dan internet serta globalisasi dunia telah banyak membawa cabaran

    kepada kita, khasnya para guru. Perubahan mendadak ini banyak merubah cara

    gaya proses P&P dalam dunia pendidikan, umpamanya muncul pembelajaran

    online Apa-apa pun cara gaya dalam proses P&P di dalam bilik darjah, samada

    daripada corak pengajaran chalk and talk hingga kepada corak pembelajaran

    online semuanya memerlukan komitmen dan kemahiran yang tinggi daripada guru.Pendidik hari ini telah bersikap produktif, proaktif dan responsive terhadap

    kecanggihan teknologi ini. Sebagai pemangkin pendidikan cemerlang dan berkualiti,

    guru-guru hendak atau tidak, perlu menyiap dan melengkapkan diri mereka dengan

    kemahiran IT kerana computer telah dijadikan sebagai kurikulum di

    sekolah.Penubuhan sekolah bestari merupakasn satu bentuk kurikulum yang

    memerlukan profesion keguruan tahu menguasai teknologi maklumat. Penubuhan

    sekolah bestari ini merupakan salah satu projek Flagship Applications dalam Koridor

    Raya Multimedia (MSC) iaitu pusat penyiaran antarabangsa dan serantau.Selain

    daripada penubuhan sekolah bestari, projek SchoolNet juga satu proses

    pembestarian sekolah . Melalui projek SchoolNet, sekolah-sekolah yang terlibat telah

    dilengkapi dengan internet berteknologi tinggi dan jalur lebar samada menggunakan

    teknologi ADSL, VSAT atau pun internet wireless.

    How teachers really plan?

    Seorang guru yang benar-benar merancang akan menjadikan pengajaran dan

    pembelajaran yang amat menarik di mana ia dapat mengurus masa bagi setiap

    langkah sama ada set induksi yang berkesan, isi pelajaran yang menarik, penutupyang meninggalkan kesan kepada pelajar, penggunaan bahan bantu belajar, bahan

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    22/28

    bantu mengajar dan alat bantu mengajar dengan semaksimanya dan ianya berkaitan

    dengan isi pelajaran yang di sampaikan serta pengajaran yang berpusatkan pelajar

    yang menarik serta tidak membosankan.

    Penutup

    Sebagai kesimpulannnya seseorang guru perlu merancang pengajarannya dengan

    baik agar pelajar yang akan dikeluarkan menjadi seorang yang berguna kepada

    keluarga, masyarakatnya, bangsa dan nusa. Sesebuah sekolah bolehlah diibaratkan

    sebuah kilang pengeluaran, yang mengeluarkan produk yang mampu bersaing

    dengan produk-produk terbaik dipasaran iani murid, jatuh bangunnya produk yang

    dihasilkan bergantung penuh kepada pengurusan yang membuat perancangan

    penuh sebelum lagi produk tersebut dikeluarkan lagi. Seorang guru seharusnya

    mahir membuat perancangan melalui pelbagai pendekatan dan strategi yang digarap

    bersama set induksi, isi-isi pelajaran, penutup serta bahan bantu belajar, bahanbantu mengajar dan alat bantu mengajar. Perkara lain yang perlu diuli bersama

    dengannya model-model pengajaran seperti model pemprosesan maklumat, model

    system behavioral, model sosial dan model personel. Perkara lain yang mempunyai

    nilai tambah yang baik perlu dimasukkan seperti pengabunganjalinan kemahiran,

    penyerapan ilmu mata pelajaran lain, pengayaan pemulihan, pengurusan kelas dan

    kemahiran it berkehendakkan pengajaran yang sedang dinilaitambah dalam proses

    pengajaran dan pembelajaran ketika ini. Sebenarnya jatuh bangunnya hasil

    pembelajaran seorang guru berkait rapat ketepatan beliau membuat perancangan

    yang jitu berpandukan kepada pengalaman sedia ada pelajar beliau yang perluditeliti semasa membuat perancangan. Faktor budaya dalam konteks ini sangat

    penting. Guru-guru dapat mambangun dalam persekitaran yang dirasakan selamat

    dan ada cabaran, parancangan pengajaran tidak berkesan jika sokongan dan

    bimbingan adalah mambebankan. Tahap prestasi pelajar-pelajar penting bagi

    kejayaan sekolah oleh itu ianya perlu dikekalkan apabila sekolah mula maju ke

    hadapan daan ianya sebagai satu isyarat sesebuah sekolah mempraktikkan budaya

    perancangan dalam system pengajaran dan pengajarannya.

    http://sribuansalokbatik.blogspot.com/2012/03/huraikan-asas-asas-perancangan-

    dalam.html

    published on: march 2012

    Tuaran,Sabah,Malaysia

    http://sribuansalokbatik.blogspot.com/2012/03/huraikan-asas-asas-perancangan-dalam.htmlhttp://sribuansalokbatik.blogspot.com/2012/03/huraikan-asas-asas-perancangan-dalam.htmlhttp://sribuansalokbatik.blogspot.com/2012/03/huraikan-asas-asas-perancangan-dalam.htmlhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MY&loc1=Sabah&loc2=Tuaranhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MY&loc1=Sabah&loc2=Tuaranhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MY&loc1=Sabahhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MY&loc1=Sabahhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MY&loc1=Sabahhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MYhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MYhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MYhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MYhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MY&loc1=Sabahhttp://www.blogger.com/profile-find.g?t=l&loc0=MY&loc1=Sabah&loc2=Tuaranhttp://sribuansalokbatik.blogspot.com/2012/03/huraikan-asas-asas-perancangan-dalam.htmlhttp://sribuansalokbatik.blogspot.com/2012/03/huraikan-asas-asas-perancangan-dalam.html
  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    23/28

    CIRI-CIRI YANG PERLU DIMILIKI OLEH SEORANG GURU BAGI MEMBANTUMENGHASILKAN SISTEM PENDIDIKAN BERTARAF DUNIA

    1 PENDAHULUAN

    Keguruan ialah satu jawatan professional seperti mana kerjaya-kerjaya lain

    dalam masyarakat dunia. Sebagai guru yang profesional, guru perlu

    melaksanakan kerjayanya dengan sepenuh hati, bersedia menanggung semua

    konsekuen yang sesuai dengan nilai profesion ini. (Dr Ragbir Kaur a/p Joginder

    Sigh, 2007) Salah satu agenda penting dalam matlamat perancangan

    pembangunan pendidikan bagi RMK-9 ialah membangunkan istem pendidikan

    bertaraf dunia. Dalam agenda ini kerajaan akan memperkukuhkan kurikulum

    sekolah yang seimbang dari segi jasmani, emosi, rohani dan intelek, mempunyai

    disipin yang tinggi, bersikap kerjasama, dan mampu memainkan peranan dalam

    masyarkat, serta melahirkan sejumlah sekolah yang baik dan cemerlang untuk

    dijadikan show case kepada negara-negara lain di dunia. (Ucapan menteri

    Pendidikan Malaysia dalam Perhimpunan Bulanan Kementerian Pelajaran

    Malaysia). Dr Ismail Zain, dalam kertas kerjanya yang bertajuk Pendidikan

    Bertaraf Dunia Kearah Pembestarian Dalam Proses Pengajaran dan

    Pembelajaran (selepas ini di tulis p&p) menjelaskan pendidikan bertaraf dunia

    sebagai wacana dalam dasar pendidikan negara yang meletakkan proses

    pendidikan sebagai satu bidang yang penting dalam kehidupan seharian

    khususnya di sekolah-sekolah yang berfungsi sebagai institut perkembanganilmu.

    http://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.htmlhttp://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.htmlhttp://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.htmlhttp://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.htmlhttp://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.html
  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    24/28

    2.0 CIRI-CIRI GURU BERKUALITI

    Ciri dalam Kamus Dewan 2007 didefinisikan sebagai sifat (unsure,tanda) yang

    khusus pada sesuatu atau membezakannya daripada yang lain. John Macdovalo

    (1993) menyatakan kualiti sebagai memenuhi keperluan atau kehendak

    pelanggan. Jemaah Nazir Sekolah pula mendefinisikan kualiti sebagai ciri-ciri

    atau sifat kecemerlangan yang dikehendaki oleh sesuatu barang, alat perkakas,

    dan perkhidmatan (ISO8402). Maka, dapatlah dikatakan untuk menghasilkan

    pendidikan bertaraf dunia, ciri-ciri guru yang berkualiti ialah guru yang memenuhi

    keperluan pelajar dalam pelbagai aspek sama ada dari segi p&p, sahsiah,

    kemahiran, kepakaran dan pengurusan. Oleh itu antara ciri-ciri yang perlu ada

    pada guru berkualiti bagi menghasilkan pendidikan bertaraf dunia, guru perlulah:

    2.1 Bertindak sebagai penyebar ilmuMenurut Ragbir Kaur (2007), fungsi guru ialah mendidik murid dalam pelbagai

    ilmu pengetahuan dan kemahiran daripada pelbagai disiplin dalam kurikulum

    sekolah. Para guru haruslah memiliki sifat-sifat amanah, dedikasi, komited pada

    tugas, ikhlas, sanggup berkorban masa dan tenaga dan mempunyai sikap

    membantu dan menyampaikan seberapa banyak ilmu kepada murid-muridnya.

    Penekanan di sini ialah mengenai sikap dan penampilan guru itu sendiri terhadap

    konsep ilmu. Guru harus mendalami ilmu sebanyak mungkin supaya dapat

    menyebarkan ilmu kepada para pelajar bagi melahirkan insan dan warganegara

    yang berilmu. Dalam era transformasi pendidikan guru hendaklah menghasilkan

    pelajar yang mampu berfikir secara kreatif dan kritis serta memperkembangkan

    potensi pelajar dalam semua aspek JERIS (Jasmani, Emosi, Rohani, Intelek dan

    Sosial) bagi mencapai pendidikan bertaraf antarabangsa.

    2.2 Bertindak sebagai Pembentukan Nilai / Role Model

    Nilai merupakan kriteria penting bagi mengukur mutu sesuatu benda. Menurut

    Ragbir Kour (2007) guru harus membentuk murid-murid untuk memiliki akhlak

    yang mulia dan mempunyai nilai-nilai murni yang tinggi. Nilai-nilai yang perlu

    diterapkan ialah moral, agama, terminal dan instrumental. Jadi, guru seharusnya

    mempunyai sifat dan kualiti peribadi, profesional, dan sosial yang baik dan murni

    supaya dapat menjalankan tugas sebagai pendidik dengan sempurna. Sebagai

    ibu bapa kedua kepada murid-murid, segala nilai dan tingkah laku guru menjadi

    contoh teladan kepada para pelajar. Nilai-nilai murni yang ditonjolkan oleh guru

    di sekolah secara tidak langsung akan diterapkan dalam jiwa pelajar. Menurut Ee

    Ah Meng (2003) guru yang beriltizam akan menjadi role model kepada para

    pelajarnya. Secara tidak langsung, guru berkenaan akan dapat memupuk

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    25/28

    beberapa ciri peribadi yang positif melalui amalan-amalannya di dalam bilik

    darjah.

    2.3 Bertindak Sebagai Pengamal Budaya Ilmu

    Menurut Mok Soon Sang 2007, Profesor Syed Muhammad al-Altas menyatakan

    ilmu merupakan sesuatu yang bermakna dan membawa penyuburan serta

    semangat kepada jiwa manusia. Hal ini menunjukkan ilmu merangkumi semua

    aspek kehidupan luaran dan dalam jiwa manusia. Guru sebagai pengamal ilmu

    perlu mempraktikkan budaya ilmu seperti membaca, berfikir, memerhati,

    berkarya, bersumbangsaran, dan bertukar fikiran serta mencari pengalaman baru

    (Ragbir Kour (2007)). Dalam p&p, guru akan memindahkan ilmu yang baik,

    meninggikan adab murid, serta memberi petunjuk ke arah kebenaran sebagai

    seorang pengamal ilmu. Sebagai seorang guru, budaya ilmu harus menjadikriteria utama dan harus dipupuk dalam diri supaya menjadi teladan bagi para

    pelajar mencontohinya. Budaya ilmu di kalangan guru dan pelajar adalah sejajar

    dengan salah satu matlamat yang terkandung dalam Falsafah Pendidikan

    Kebangsaan iaitu melahirkan generasi yang mencintai ilmu pengetahuan dan

    seterusnya menjadi teras dan tunjang dalam amalan pendidikan seumur hidup.

    2.4 Mengamalkan kemahiran profesional

    Guru merupakan tenaga ikhtisas di dalam bidang perguruan yang

    dipertanggungjawabkan untuk mendidik murid-murid di seklah. Oleh itu, guru

    yang mempunyai kemahiran profesional serta kecerdasan emosi yang tinggi

    memainkan peranan besar dalam menghasilkan generasi yang berpendidikan,

    berkemahiran, berbudaya ilmu dan berakhlak selaras dengan Falsafah

    Pendidikan Negara. Peranan ini penting bagi membawa pendidikan negara

    Malaysia ke arah pendidikan yang bertaraf dunia (Dr. Ragbir Kaur, 2007). Antara

    kemahiran yang perlu ditekankan ialah kemahiran berfikir dan pemikiran

    konstruktif. Para pelajar mestilah dididik menggunakan daya fikir tinggi dan

    minda untuk melahirkan pelajar-pelajar untuk belajar sepanjang hayat dan

    mempunyai modal intelektual tinggi menghadapi era globalisasi. Kemahiran

    berfikir dan pemikiran konstruktif perlu juga terarah kepada pandangan jauh dan

    luar biasa (Mohamad bin Muda, Ketua Penolong Pengarah Bahagian Pendidikan

    Guru Kementerian Pendidikan Malaysia).

    2.5 Bersifat profesional dan peka dengan segala perkembangan pendidikan

    Craft (2002) menyarankan bahawa untuk menjadi pendidik yang profesional,

    seorang guru perlu peka terhadap inisiatif pendidikan yang terkini.. Guru yang

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    26/28

    profesional juga sentiasa mengikuti perkembangan terhadap kajian-kajian

    lampau dan terkini bagi mengemaskinikan pengetahuan dan kemahiran p&p

    guru. Mak Soon Sang (2007), menegaskan guru hendaklah melengkapkan diri

    dengan menguasai kemahiran menggunakan internet untuk memperolehi

    maklumat tentang perkembangan matematik dan pedagogi pengajaran masa kini

    di samping membimbing murid-murid menggunakan internet sebagai p&p. Selain

    itu guru perlu mengaplikasikan teknologi maklumat (ICT) di dalam bilik darjah

    melalui program SLE (Smart Learning Environment) yang bertujuan

    meningkatkan pengetahuan guru terhadap penggunaan ICT. Antaranya aplikasi

    word processing, spreadsheet, database, desktop publishing, dan graphing (Dr

    Ranbir Kaur a/p Joginder Sigh, 2007).

    2.6 Mengamalkan pengajaran efektifMak Soon Sang (2007) mengenalpasti ciri-ciri pengajaran efektif dari segi

    perancangan, pelaksanaan, dan penilaian pengajaran.

    2.5.1 Perancangan pengajaran

    Clarke dan Cutler (1990) menyatakan keberkesanan pengajaran bergantung

    kepada perancangan, pelaksanaan, penilaian terhadap proses dan objektif

    pembelajaran. Oleh itu, mengenalpasti objektif pengajaran merupakan salah satu

    ciri kualiti pengajaran yang diperlukan dalam perancangan. Cohn et al, (1987)

    selanjutnya menyokong pendapat ini dengan menyatakan guru harus membuat

    refleksi kendiri untuk menilai objektif pengajarannya setelah selesai

    melaksanakan pengajaran. Oleh itu guru harus mempunyai kemahiran dalam

    memilih strategi p&p yang sesuai kerana ia merupakan suatu rancangan untuk

    melaksanakan aktiviti p&p juga mahir dalam penggunaan kaedah dan teknik

    mengajar untuk menyampaikan isi pelajaran dengan cara yang berkesan, kerana

    pemilihan kaedah dan teknik mengajar yang sesuai akan menjamin

    keberkesanan pengajaran serta pencapaian objektifnya secara optimum.

    2.5.2 Pelaksanaan pengajaran

    Mok Soon Sang (2002), mengatakan peranan guru dalam pelaksanaan dan

    kejayaan proses pengajaran dan pembelajaran meliputi tugas-tugas seperti

    menganalisis objektif dan isi kandungannya, menentukan keperluan pelaksanaan

    seperti melengkapkan diri dengan kemahiran mengajar dan penyediaan bahan-

    bahan pelajaran, merancang dan melaksanakan pengajaran, membuat penilaian

    untuk mengenalpasti kelemahan dengan tujuan meningkatkan keberkesanan

    dalam pelaksanaan pengajaran dengan membuat pengubahsuaian dalam

    rancangan mengajar.

  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    27/28

    2.5.3 Penilaian pengajaran

    Yap, Wan, dan Ismail (1985) dalam Kertas Kerja oleh Profesor Dr. Saedah Siraj

    mentakrifkan penilaian dalam pendidikan dan pembelajaran sebagai satu aktiviti

    untuk mendapatkan maklumat yang berguna bagi menentukan pencapaian

    sesuatu objektif p&p. Ingham (dalam Saedah Siraj, 2000) menyarankan supaya

    pendidik membuat penilaian dan menghargai perbezaan setiap individu kerana

    setiap perbezaan itulah yang akan menentukan cara setiap individu itu belajar

    dan juga boleh memberi pengalaman pembelajaran kepada masing-masing.

    3.0 KESIMPULAN

    Oleh itu dalam menuju pendidikan bertaraf dunia, guru adalah agen terpenting

    dalam merealisasikan pendidikan anak bangsa Malaysia dalam mengharung

    cabaran di tahap yang lebih tinggi. Pengisian guru yang berkualiti seperti yang dibentangkan iaitu guru perlulah bertindak sebagai penyebar ilmu, pengamal

    budaya ilmu, guru sebagai role-model, mengamalkan pengajaran efektif, peka

    dengan segala perkembangan pendidikan, dan mengamalkan kemahiran

    profesional mampu meyediakan generasi muda untuk menghadapi

    kemungkinan-kemungkinan yang berupa masyarakat industri, ekonomi yang

    global, kebanjiran teknologi tinggi dan sentiasa bertambah canggih, penggunaan

    komputer sebagai keperluan urusan harian dan limpahan maklumat sejagat.

    Sebagaimana yang ditegaskan oleh Mohamad bin Muda, Ketua Penolong

    Pengarah Bahagian Pendidikan Guru Kementerian Pendidikan Malaysia dalam

    ucapannya, para pendidik adalah wahana yang boleh menentukan corak

    manusia yang mampu menghadapi alaf baru, abad ke-21.

    BIBILIOGRAFI

    Kamus Dewan, Edisi Keempat. Dewan Bahasa Dan Pustaka Kuala Lumpur

    2007. Dr. Ragbir Kaur a/p Joginder Singh (2007). Panduan Ulangkaji Pendidikan

    Untuk KPLI Sekolah Menengah dan Sekolah Rendah. Kumpulan Budiman Sdn.

    Bhd. Kuala Lumpur. Dr Wan Shamsuddin Bn Wan Mamat (Disember 1998).

    Pengisian Wawasan Pendidikan Negara Menuju Abad

    21.http://citacita.tripod.com/nota/wawasdidik.htm%20online%20on%2024/02/200

    8. Dr Ismail Zain, Pendidikan Bertaraf Dunia Ke Arah Pembestarian Dalam

    Proses Pengajaran Dan Pembelajaran.http://www.tutor.com.my/online on

    http://citacita.tripod.com/nota/wawasdidik.htm%20online%20on%2024/02/2008http://citacita.tripod.com/nota/wawasdidik.htm%20online%20on%2024/02/2008http://citacita.tripod.com/nota/wawasdidik.htm%20online%20on%2024/02/2008http://citacita.tripod.com/nota/wawasdidik.htm%20online%20on%2024/02/2008http://www.tutor.com.my/http://www.tutor.com.my/http://www.tutor.com.my/http://www.tutor.com.my/http://citacita.tripod.com/nota/wawasdidik.htm%20online%20on%2024/02/2008http://citacita.tripod.com/nota/wawasdidik.htm%20online%20on%2024/02/2008
  • 7/31/2019 Info Tambahan Sce3108

    28/28

    24/02/2008 Mak Soon Sang (2007). Ilmu Pendidikan Untuk KPLI (Komponen 3:

    Profesional Keguruan) Sekolah Rendah. Kumpulan Budiman Sdn. Bhd., Subang

    Jaya. Mohamad Bin Muda (1991), Ketua Penolong Pengarah Bahagian

    Pendidikan Guru Kementerian Pendidikan Malaysia. Cabaran Dan Harapan

    dalam Pendidikan Menghadapi Alaf Baru. Professor Dr Saedah Siraj dan

    Nurhayati Ishak (26-28 Disember 2006). Peningkatan Kualiti Pengajaran Di

    Institut Pengajian Tinggi Di Aceh, Prosiding Persidangan Antarabangsa

    Pembangunan Aceh, UKM Bangi. http://pkukmweb.ukm.my online on 24/02/2008

    Source: http://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-

    oleh.html

    http://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.htmlhttp://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.htmlhttp://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.htmlhttp://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.htmlhttp://permatapemulihan.blogspot.com/2010/03/ciri-ciri-yang-perlu-dimiliki-oleh.html