modul keadah pemulihan matematik topik 8

20
PKB 3108 KAEDAH KHAS PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK TAJUK 8 HURAIAN SUKATAN PELAJARAN MATEMATIK 8.0 SINOPSIS Topik ini memberi pendedahan kepada pelajar tantang Sukatan Pelajaran Matematik Pendidikan Khas, rancangan mengajar harian dan format penulisan rancangan harian 8.1 HASIL PEMBELAJARAN Di akhir topik ini, anda seharusnya dapat: 1. mengenalpasti komponen-komponen dalam Huraian Sukatan Pelajaran Matematik 2. Meneliti komponen matematik dalam Huraian Sukatan Pelajaran Matematik 3. Menyediakan rancangan mengajar harian 4. Membincangkan format rancangan pengajaran harian 8.2 KERANGKA TAJUK 69 Huraian Sukatan Pelajaran Huraian Sukatan Pelajaran Rancangan Mengajar Harian Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran

Upload: piey-zaizai

Post on 04-Jul-2015

884 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: modul keadah pemulihan matematik topik 8

PKB 3108 KAEDAH KHAS PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK

TAJUK 8 HURAIAN SUKATAN PELAJARAN MATEMATIK

8.0 SINOPSIS

Topik ini memberi pendedahan kepada pelajar tantang Sukatan Pelajaran

Matematik Pendidikan Khas, rancangan mengajar harian dan format

penulisan rancangan harian

8.1 HASIL PEMBELAJARAN

Di akhir topik ini, anda seharusnya dapat:

1. mengenalpasti komponen-komponen dalam Huraian Sukatan Pelajaran

Matematik

2. Meneliti komponen matematik dalam Huraian Sukatan Pelajaran

Matematik

3. Menyediakan rancangan mengajar harian

4. Membincangkan format rancangan pengajaran harian

8.2 KERANGKA TAJUK

69

Huraian Sukatan Pelajaran

Huraian Sukatan Pelajaran Rancangan Mengajar HarianPelaksanaan Pengajaran

dan Pembelajaran

Page 2: modul keadah pemulihan matematik topik 8

PKB 3108 KAEDAH KHAS PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK

8.3 Pengenalan

Pusat Perkembangan Kurikulum (PPK) talah merangka satu Sukatan Pelajaran

Matematik yang disesuaikan untuk pelajar-pelajar berkeperluan khas bagi

melahirkan rakyat Malaysia yang berilmu pengetahuan dan berakhlak mulia,

selaras dengan kehendak Falsafah Pendidikan Negara iaitu untuk memberi

pendidikan kepada semua.

8.4 Huraian Sukatan Pelajaran Matematik

Huraian Sukatan Pelajaran merupakan dokumen yang mengandungi perkara-

perkara yang wajib diajar kepada pelajar sepanjang tahun persekolahan.

Sukatan pelajaran disediakan oleh bahagian Pusat Perkembangan Kurikulum ,

Kementerian Pelajaran Malaysia. Ia perlu dikemukakan serta merta apabila

diminta oleh orang-orang yang diberi kuasa seperti Ketua Pendaftar, Jemaah

Nazir dan Pengetua. Jika gagal dan disabit kesalahan boleh didenda.

Rajah 8.1 Huraian Sukatan Pelajaran Matematik

OBJEKTIF KANDUNGAN1. Pra Nombor Membolehkan murid:

1.1 menamakan objek

1.2 menentukan kumpulan objek

Klasifikasi objek melalui:1.1.1 bentuk1.1.2 saiz1.1.3 warna

Perbandingan objek1.2.1 panjang/ pendek1.2.2 besar/kecil1.2.3 tinggi/ rendah1.2.4 tebal/ nipis1.2.5 berat/ ringan1.2.6 banyak/ sedikit1.2.7 sama banyak/ tidak sama banyak1.2.8 kumpulan lebih/ kurang

2. Nombor Bulat Membolehkan murid:2.1 menamakan nombor2.2 membilang nombor2.3 menentukan nilai nombor2.4 menulis nombor

2.1.1 nombor2.2.1 bilang tertib menaik/menurun2.2.2 rangkaian nombor2.3.1 nombor mempunyai kuantiti

70

Page 3: modul keadah pemulihan matematik topik 8

PKB 3108 KAEDAH KHAS PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK

2.5 menggunakan nombor 2.3.2 Perbandingan nilai nombor2.4.1 Simbol nombor2.4.2 Penulisan nombor dalam perkataan2.5.1 Nombor dalam kehidupan harian

3. Operasi tambah Membolehkan murid:3.1 menyatakan situasi

tambah dalam bahasa harian

3.2 menambah sebarang dua nombor

3.3 menulis ayat matematik bagi operasi tambah

3.4 melengkapkan ayat matematik bagi operasi tambah

3.5 menyatakan secara spontan fakta asas tambah

3.6 menambah sebarang tiga nombor

3.7 membina cerita3.8 menyelesaikan masalah

harian yang melibatkan operasi tambah

3.1.1 Penyatuan dua kumpulan3.1.2 Penambahan dengan membilang semua3.2.1 Dalam lingkungan fakta asas3.2.2 Sebarang dua nombor a. tanpa mengumpul semula b. dengan mengumpul semula3.3.1 Pengenalan simbol (+) dan (=)3.3.2 Ayat matematik bagi operasi tambah a. Bentuk ayat matematik b. Bentuk lazim 3.4.1 Penekanan kepada operasi

tambah melengkapkan ayat matematik

3.5.1 Penambahan secara spontan fakta asas

3.6.1 Sebarang tiga nombor a. tanpa mengumpul semula b. dengan mengumpul semula3.7.1 Cerita daripada ayat matematik3.7.2 Ayat matematik daripada cerita3.8.1 Masalah harian yang melibatkan literasi mudah, cerita, rajah dan jadual

4. Operasi tolak Membolehkan murid:4.1 menyatakan situasi tolak

dalam bahasa4.2 menolak sebarang dua

nombor4.3 menulis ayat matematik

bagi operasi tolak4.4 melengkapkan ayat

matematik bagi operasi tolak

4.5 menolak sebarang tiga nombor

4.6 membina cerita4.7 menyelesaikan masalah

yang melibatkan operasi tolak

4.1.1 Penolakan melalui proses pengasingan dua kumpulan

4.1.2 Penolakan dengan mencari perbezaan

4.2.1 Dalam lingkungan fakta asas4.2.2 Sebarang dua nombor a. tanpa mengumpul semula b. dengan mengumpul semula4.3.1 Pengenalan simbol (-) dan (=)4.3.2 Ayat matematik bagi operasi

tolak a. bentuk ayat matematik b. bentuk lazim4.4.1 Penekanan kepada

melengkapkan ayat matematik operasi tolak

4.4.2 Songsangan fakta4.5.1 Sebarang tiga nombor a. tanpa mengumpul semula b. dengan mengumpul semula

71

Page 4: modul keadah pemulihan matematik topik 8

PKB 3108 KAEDAH KHAS PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK

4.6.1 Cerita daripada ayat matematik4.6.2 Ayat matematik daripada cerita4.7.1 Masalah harian melibatkan

literasi mudah, cerita rajah atau jadual

5. Gabungan dua operasi

Membolehkan murid:5.1 Membina cerita5.2 Menyelesaikan masalah

5.1.1 Pembinaan cerita daripada ayat matematik

5.1.2 Pembinaan ayat matematik daripada cerita

5.2.1 Operasi tambah dan tolak dalam lingkungan fakta asas

5.2.2 Masalah harian yang melibatkan literasi mudah, cerita, rajah, graf atau jadual

6. Operasi darab Membolehkan murid:6.1 Menyatakan operasi darab

dalam bahasa harian6.2 Mendarab sebarang dua

nombor dalam lingkungan fakta asas

6.3 Menulis ayat matematik bagi operasi darab

6.4 Melengkapkan ayat matematik bagi operasi darab

6.5 Menyatakan secara spontan fakta asas darab

6.6 Membina cerita6.7 Menyelesaikan masalah

yang melibatkan operasi darab

6.1.1 Pengertian darab dalam proses tambah berulang

6.1.2 Kenal pasti kumpulan dan ahli6.2.1 Sifir 1 hingga 96.2.2 Darab sebarang nombor

dengan sifir6.3.1 Pengenalan simbol (x) dan (=)6.3.2 Ayat matematik bagi operasi

darab a. bentuk ayat matematik b. bentuk lazim6.4.1 Lingkungan fakta asas6.5.1 Fakta asas darab6.6.1 Cerita daripada ayat matematik6.6.2 Ayat matematik daripda cerita6.7.1 Masalah harian yang melibatkan

literasi mudah, cerita, rajah dan jadual

7. Operasi bahagi Membolehkan murid:7.1 Mrenyatakan operasi

bahagi dalam bahasa harian

7.2 Membahagi sebarang dua nombor dalam lingkungan fakta asas

7.3 Menulis ayat matematik bagi operasi bahagi

7.4 Melengkapkan ayat matematik bagi operasi bahagi

7.5 Membahagi secara spontan

7.6 Membina cerita7.7 Menyelesaikan masalah

yang melibatkan operasi bahagi

7.1.1 Konsep bahagia. pengumpulanb. pengongsian7.2.1 Dalam lingkungan fakta asas

7.3.1 Pengenalan simbol (+) dan (=)7.3.2 Ayat matematik bagi operasi

bahagi7.4.1 Dalam lingkungan fakta asas7.5.1 Fakt asas bahagi7.6.1 Cerita daripada ayat matematik7.6.2 Ayat matematik daripada cerita7.7.1 Masalah harian yang melibatkan

literasi mudah, cerita, rajah, jadual atau graf (graf palang)

8. Wang Membolehkan murid:8.1 Mengenal mata wng

8.1.1 Wang syiling8.1.2 Wang kertas

72

Page 5: modul keadah pemulihan matematik topik 8

PKB 3108 KAEDAH KHAS PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK

Malaysia8.2 Menentukan nilai wng8.3 Menyelesaikan operasi

tambah melibatkan wang8.4 Menyelesaikan operasi

tolak yang melibatkan wang

8.5 Menyelesaikan operasi darab yang melibatkan wang

8.6 Menyelesaikan operasi bahagi yang melibatkan wang

8.7 Membina cerita8.8 Menyelesaikan masalah

yang melibatkan wang

8.2.1 Nilai wang syiling8.2.2 Nilai wang kertas8.2.3 Persamaan nilai wang8.2.4 Persamaan nilai wang dengan

harga barang8.3.1 Operasi tambah yang

melibatkan wang a. tanpa mengumpul semula b. dengan mengumpul semula8.4.1 Operasi tolak yang melibatkan

wang a. tanpa mengumpul semula b. dengan mengumpul semula8.5.1 Nombor 1 digit dengan sen8.5.2 Nombor 1 digit dengan ringgit

hingga RM1008.6.1 Pembahagian sen dengan

nombor 1 digit8.6.2 Pembahagian ringgit dengan

nombor 1 digit hingga RM1008.7.1 Cerita daripada ayat matematik8.7.2 Ayat matematik daripada cerita8.8.1 Masalah harian yang melibatkan

nilai wang

9. Masa dan waktu Membolehkan murid:9.1 Menamakan waktu dalam

satu hari9.2 Menamakan hari dalam

seminggu9.3 Menamakan bulan dalam

setahun9.4 Merekodkan aktiviti dalam

setahun9.5 Menyatakan waktu dalam

unit jam9.6 Menyelesaikan masalah

yang melibatkan tempoh masa

9.1.1 Konsep waktu dalam satu hari9.1.2 Aktiviti harian mengikut waktu9.2.1 Hari dalam seminggu9.2.2 Aktiviti-aktiviti dalam seminggu9.3.1 Bulan-bulan dalam setahun9.3.2 Bilangn hari dalam setahun9.3.3 Bilangan minggu dalam setahun9.3.4 Bilangan bulan dalam setahun9.4.1 Tarikh9.4.2 Jenis peristiwa

a. peristiwa khas b. peristiwa individu9.5.1 Muka jam9.5.2 Unit jam dan waktu9.5.3 Waktu dalam jam dan minit9.5.4 Tempoh masa dalam jam dan

minit9.6.1 Masalah harian

8.5 Komponen-komponen dalam HSP Matematik

Guru perlu memastikan pengajaran matematik difokuskan sepenuhnya kepada

penguasaan kemahiran asas matematik sebelum kemahiran penyelesaian

masalah. Pengajaran kemahiran asas matematik dan penyelesaian masalah

perlu diselaraskan dari awal pengajaran. Komponen kemahiran asas matematik

73

Page 6: modul keadah pemulihan matematik topik 8

PKB 3108 KAEDAH KHAS PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK

berdasarkan HSP ialah asas nombor, nombor bulat dan operasi tambah, tolak,

darab dan bahagi. Komponen HSP matematik masalah pembelajaran boleh

dilihat dengan lebih jelas dari segi objektif dan kandungannya seperti dalam

jadual 8.1.

Berdasarkan Huraian Sukatan Pelajaran Matematik Masalah Pembelajaran, bincangkan dua contoh kemahiran penyelesaian masalah dan kepentingan kemahiran tersebut kepada murid pendidikankhas bermasalah pembelajaran.

8.6 Perancangan dan Persediaan Mengajar

8.6.1 Pengertian konsep pengajaran

Pengajaran ialah cara-cara yang digunakan untuk menyampaikan bahan yang

hendak diajar. Hasil daripada pengajaran berlakulah peubahan yang relatif kekal

dalam tingkah laku atau pengetahuan hasil daripada pengalaman. Perubahan

merupakan suatu penambahan yang baru, pengukuhan dan pengubahansuaian

yang berlaku terhadap anak dididik.

8.6.2 Keperluan perancangan pengajaran dan pembelajaran

Perancangan perlu dilakukan untuk

memenuhi masa yang diperuntukan

menepati kehendak objektif/matlamat

berkesan sepanjang waktu pengajaran

menarik perhatian dan tidak membosankan

8.6.3 Objektif pengajaran

Objektif pengajaran matematik mestilah merujuk kepada Huraian Sukatan

Pelajaran Matematik. Guru terlebih dahulu perlu memastikan pelajar telah

menguasai pelajaran lepas. Sekiranya terdapat pelajar yang belum menguasai

74

Page 7: modul keadah pemulihan matematik topik 8

PKB 3108 KAEDAH KHAS PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK

pelajaran lepas, objektif pembelajaran perlu diulang semula. Objektif pengajaran

boleh di tulis dalam bentuk:

Objektif implisit

o melibatkan perubahan tingkah laku yang ketara seperti :

memahami

atau mengetahui

atau menghargai

sesuatu yang telah diajar

Objektif eksplisit

o melibatkan perubahan tingkah laku yang boleh dilihat seperti :

menyenaraikan

menjelaskan

memberikan contoh

menunjukkan cara yang betul terhadap apa yang telah

diajarkan

8.6.4 Buku rekod mengajar

Buku himpunan pelan tindakan guru sebelum mengajar. Berdasarkan SPI Bil

3/1999. Buku rekod mengajar wajib mengandungi dua perkara penting :

Rancangan Pelajaran Tahunan

o Rancangan berdasarkan taqwim minggu persekolahan.

Mengandungi isi ringkas rancangan penjararan berdasarkan

sukatan pelajaran kebangsaan.

o Butiran yang perlu ada ialah :

Mata pelajaran

Tingkatan

Minggu

Tajuk/isi

Objektif

Kemahiran

75

Page 8: modul keadah pemulihan matematik topik 8

PKB 3108 KAEDAH KHAS PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK

Nilai dan

bahan bantuan mengajar

Rancangan Pelajaran Harian

o Rancangan berdasarkan rancangan Tahunan

o Butiran yang perlu ada ialah :

Hari dan tarikh

Mata pelajaran dan tingkatan

Masa

Tajuk dan Objektif/kemahiran yang ingin dicapai

Aktiviti yang dijalankan dan Impak/Refleksi

Buku rekod pengajaran menjadi rujukan dan dokumen penting bagi pihak

sekolah

PPD

JPN

dan jemaah nazir sekolah

Ia adalah milik sekolah dan mesti dikembalikan dan disimpan oleh pihak sekolah

sebelum cuti sekolah akhir tahun bermula. Ia juga digunakan sebagai sasaran

kerja tahunan untuk menilai prestasi kerja tahunan guru.

Rekod P&P boleh juga disediakan dalam apa jua bentuk yang munasabah dan

sesuaii dengan teknologi semasa. Rekod P&P dan bahan-bahan lain berkaitan

dengan penyediaan rancangan pelajaran tahunan perlu dikemukakan dengan

serta merta apabila dikehendaki oleh pihak yang diberi kuasa.

Kegagalan menyediakan buku rekod pengajaran merupakan satu kesalahan dan

jika disabitkan kesalahan, sesorang itu boleh didenda tidak kurang daripada

RM500 - berdasarkan Peraturan 11(b), Peraturan-peraturan Pendidikan

(Kurikulum kebangsaan)1997 (P.U.A.531)

8.6.5 Jadual Waktu

76

Page 9: modul keadah pemulihan matematik topik 8

PKB 3108 KAEDAH KHAS PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK

Berdasarkan Akta Pendidikan 1996, Jadual waktu mestilah ada

Senarai mata pelajaran yang diajar kepada murid

Setiap hari persekolahan

Nama guru yang mengajar mata pelajaran dan bilangan waktu mengajar

diluluskan oleh Menteri Pelajaran dan Ketua Jabatan

8.7 Aspek-aspek penting dalam perancangan P&P

Sebelum merancang dan melaksanakan P&P seseorang guru perlulah

1. Mengkaji dan mentafsir sukatan pelajaran secara mendalam

2. Memilih kemahiran-kemahiran dan dan isi pelajaran yang sesuai

3. Merancang pengajarannya

o Set iduksi

o Perkembangan P&P

o Penutup

4. Menentukan strategi P&P

5. Menyediakan bahan bantu pengajaran

6. Menyediakan penilaian

8.7.1 Komponen Pengajaran dan Pembelajaran Matematik

Elemen-elemen yang perlu diambil kira dalam merekabentuk pengajaran ialah

Objektif pengajaran

77

Page 10: modul keadah pemulihan matematik topik 8

PKB 3108 KAEDAH KHAS PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK

Strategi pengajaran yang sesuai

Bahan bantu pengajaran

Maklum balas pelajar

Penilaian

8.8 Peringkat Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran

Seseorang guru perlu membuat perancangan sebelum dia memasuki kelas

untuk menyampaikan isi kandungan matematik kepada muridnya. Beberapa

perkara perlu dipertimbangkan sebelum melaksanakan pengajaran dan

pembelajaran. Terdapat empat peringkat yang perlu dipertimbangkan iaitu pra

perancangan, perancangan aktif, perancangan semasa dan pasca perancangan.

Perancangan juga perlu mengikut Huraian Sukatan Pelajaran yang telah

ditetapkan oleh Pusat Perkembangan Kurikulum. Manakala aktiviti yang

dilaksanakan pula perlu mengambilkira faktor masa, keupayaan murid,

pengetahuan sedia ada murid, bahan bantu mengajar dan situasi dalam bilik

darjah.

I. Pra perancangan

o Guru mempunyai gambaran mental mengenai

keseluruhan pengajaran

pelajar - potensi, pengetahuan sedia ada dan lain-lain

isikandungan pelajaran

strategi

bahan yang diperlukan dan boleh digunakan

II. Perancangan aktif

o Guru perlulah

menulis rancangan mengajar

menyediakan nota,

membina transperansi/power point/model

memastikan peralatannya masih berfungsi baik dan sesuai

digunakan

78

Page 11: modul keadah pemulihan matematik topik 8

PKB 3108 KAEDAH KHAS PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK

menyediakan senarai semak

III. Perancangan semasa

o Guru perlu

mendapat maklum balas tentang kefahaman pelajar

mengubahsuai mengikut keperluan dan keadaan semasa

mengaitkan dan mengulangi pelajaran yang lepas

IV. Pasca perancangan

o Guru perlu

menyedari kelemahan pengajaran

mengesan kekuatan pengajarannya

membuat catatan tentang perubahan yang diperlukan

8.8.1 Sumber-sumber pengajaran dan pembelajaran

Sumber ialah bahan yang digunakan semasa proses P&P seperti

buku teks

buku rujukan

buku latihan

lampiran nota

Alat audio visual

o LCD

o komputer

o peta

o gambarajah dan

o TV

8.9 Perlaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran

Terdapat tiga langkah utama dalam penulisan rancangan pengajaran matematik

iaitu set induksi, perkembangan (penyampaian isi) dan penutup

I. Set Induksi

79

Page 12: modul keadah pemulihan matematik topik 8

PKB 3108 KAEDAH KHAS PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK

o Langkah permulaan dalam proses P&P

o Tujuan - untuk menghasilkan aliran pemikiran dan meransang

minat pelajar agar dapat memberi perhatian kepada pengajaran

yang akan berlaku

o Masa - 5 minit / 10% daripada masa pengajaran

o Teknik - soalan, kejutan, kaitan dengan pelajaran lalu, isu semasa

yang berkaitan, gambar atau bunyi

II. Perkembangan P&P

o Bahagian kedua

o Penyampaian isi pelajaran

1. Teknik penyampaian guru

disampaikan berperingkat - dari mudah kepada yang

sukar, dari yang konkrit kepada yang abstrak

suara yang jelas dan terang

menggunakan pelbagai kaedah dengan mengambil

kira pengalaman dan potensi murid

berfokus kepada apa yang diajar

mengamalkan penekanan-penekanan dalam konsep

KBSM/KBSR

Membuat penilian berterusan

2. Teknik Menyoal

Soalan yang dikemukakan

3. Penggabungjalinan

4. Penyerapan

5. Pengukuhan

memberikan latih tubi

memberikan tugasan / kerja rumah

mengaplikasikan ilmu, nilai dan kemahiran dalam

aktiviti pembelajaran

6. Pengayaan

membimbing murid mencari maklumat tambahan

80

Page 13: modul keadah pemulihan matematik topik 8

PKB 3108 KAEDAH KHAS PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK

menyediakan bahan maklumat tambahan

menggalakkan murid belajar daripada maklum balas

membimbing murid membuat jangkaan masa depan

7. Pemulihan

membimbing murid secara individu

menggunakan pelbagai bahan

memberi latihan ulangan

menggunakan pelbagai teknik pengajaran

8. Penilaian

pemerhatian

soal jawab

perbincangan

kerja bertulis

kerja rumah

9. Hasil pembelajaran murid

memastikan murid dalam keadaan bersedia mengikuti

pelajaran

melaksanakan pembelajaran arah kendiri (self-

directed)

mengaplikasikan kemahiran mengambil nota

mempersembahkan hasil aktiviti pembelajaran

mendapatkan maklumat daripada pelbagai sumber

mengemukakan pendapat semasa perbincangan

berdisplin

III. Penutup

o Bahagian terakhir

o Aktiviti yang dijalankan seperti :

susulan

.i folio

81

Page 14: modul keadah pemulihan matematik topik 8

PKB 3108 KAEDAH KHAS PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK

.i pengayaan

.i membuat projek

. penilaian objektif pengajaran

.i pemerhatian

.i teknik menyoal

.i memeriksa kerja pelajar

. membuat kesimpulan

. rumusan

.i menegaskan isi-isi penting

.ii memberi cadangan dan panduan untuk murid

meningkatkan kefahaman

.i mencadangkan bahan-bahan yang boleh dirujuk

untuk meluaskan ilmu

.i mengaitkan pelajaran dengan keperluan hidup

seharian

.i mengaitkan pelajaran dengan keperluan peperiksaan

.ii pengubahsuaian pelajaran

82

Page 15: modul keadah pemulihan matematik topik 8

PKB 3108 KAEDAH KHAS PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK

Rajah Proses P&P

Latihan 1

Berdasarkan situasi di atas, terangkan masalah yang dihadapi oleh

Azlan dan sediakan satu rancangan pengajaran harian untuk mengajar

asas kemahiran menolak dengan menggunakan format RPH yang betul

Layari laman web untuk mendapatkan maklumat tambahan

Latihan 2

Apakah yang dimaksudkan dengan prinsip pengajaran matematik

83

Azlan merupakan pelajar ADHD berumur 10 tahun, telah diajar membaca dan menulis nombor. Beliau boleh menambah nombor asas tetapi apabila menolak nombor asas beliau menunjukkan kesalah seperti berikut.

43 56 61 - 26 - 28 - 49 23 32 28

Page 16: modul keadah pemulihan matematik topik 8

PKB 3108 KAEDAH KHAS PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK

”mengajar daripada diketahui kepada yang tidak diketahui”?.

Itu saja yang perlu anda lakukan ...... SELAMAT BERJAYA.

84