konsep pergerakan (kesedaran ruang)

12
Rancangan Pelajaran Harian KSSR tahun 1 Sekolah : Sekolah Kebangsaan Pauh Jaya Disiplin Ilmu : Pendidikan Jasmani Kelas : 1 Cendekia Jumlah Murid : 36 orang Tema/Tajuk : Konsep Pergerakan (kesedaran Ruang) Masa : 7.40pagi – 8.10pagi ( 30 minit) Tarikh : Standard Kandungan : 1.1 Melakukan aktiviti fizikal berpandukan konsep pergerakan. Standard Pembelajaran : 1.1.2 Melakukan pergerakan yang melibatkan kesedaran ruang diri, ruang am dan batas ruang dalam pelbagai arah dan aras ruang yang berbeza. 2.1.2 Mengenalpasti ruang diri. 2.1.3 Mengenalpasti ruang am. 5.2.1 Memperlihatkan rasa seronok melakukan aktiviti baru dalam Pendidikan Jasmani dan bersedia menerima cabaran. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat : 1. Melakukan aktiviti fizikal berpandukan konsep pergerakan. Aktiviti : 1. Bergerak dalam ruang besar sambil mendengar muzik. 2. Bergerak dalam ruang kecil sambil mendengar muzik. 3. Berlari zig-zag 4. Pergerakan ke pelbagai arah.

Upload: ekynaiz

Post on 14-Nov-2015

111 views

Category:

Documents


10 download

DESCRIPTION

pj

TRANSCRIPT

Rancangan Pelajaran Harian KSSR tahun 1

Sekolah: Sekolah Kebangsaan Pauh Jaya

Disiplin Ilmu: Pendidikan Jasmani

Kelas: 1 Cendekia

Jumlah Murid: 36 orang

Tema/Tajuk: Konsep Pergerakan (kesedaran Ruang)

Masa: 7.40pagi 8.10pagi ( 30 minit)

Tarikh:

Standard Kandungan: 1.1 Melakukan aktiviti fizikal berpandukan konsep pergerakan.

Standard Pembelajaran: 1.1.2 Melakukan pergerakan yang melibatkan kesedaran ruang diri, ruangam dan batas ruang dalam pelbagai arah dan aras ruang yang berbeza.2.1.2 Mengenalpasti ruang diri. 2.1.3 Mengenalpasti ruang am.5.2.1 Memperlihatkan rasa seronok melakukan aktiviti baru dalam PendidikanJasmani dan bersedia menerima cabaran.

Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat :1. Melakukan aktiviti fizikal berpandukan konsep pergerakan.

Aktiviti: 1. Bergerak dalam ruang besar sambil mendengar muzik.2. Bergerak dalam ruang kecil sambil mendengar muzik.3. Berlari zig-zag4. Pergerakan ke pelbagai arah.5. Permainan kecil : Permainan Burung Dalam Sangkar.

Elemen Merentas : 1. Kreativiti dan inovasi Kurikulum (EMK)

Bahan Bantuan : Gelung, pundi kacang, radio, skital,cd lagu kanak-kanak dan kad gambar.Mengajar

Petaksiran Berasaskan : Senarai semak.Sekolah (PBS)

Refleksi:

MasaAktiviti/StrategiOrganisasiCatatan

Set Induksi.Memanaskan badan.( 5 minit )1. Bergerak dalam ruang besarsambil mendengar muzik:(a) Berjalan (b) berlari sambil membuatgaya motosikal(c) Bergerak seperti burungterbang,meniru suaraburung semasa bergerak

Pentaksiran di buat pada borang lampiran 1

Perkembangan ( 15 minit )

1. Bergerak dalam ruang kecilsambil mendengar muzik:

(a) Melakukan pergerakan sepertiulat bulu ke pelbagai arahdalam ruang kecil.

Pentaksiran di buat pada borang lampiran 1

2. Berlari zig-zag :(a) Berlari dalm laluan zig-zag mengikut arah larian yang telahdiarahkan.

Pentaksiran di buat pada borang lampiran 1

3. Bergerak ke pelbagai arah :

(a) Duduk dekam di dalam gelungdan melompat di dalam gelung.

(b) Melompat keluar dan masuk mengikut bunyi yang didengari daripada alat perkusi.

(c) Ulang dengan pelbagai arah kehadapan, belakang, sisi kiri dan sisi kanan.

Pentaksiran di buat pada borang lampiran 1

Penutup.Permainan Kecil ( 15 minit)1. Permainan Burung Dalam Sangkar:(a) Murid berada di dalam gelung(sangkar) masing-masing.

(b) Guru member isyarat terbang.murid murid keluar dari sangkar dan terbang bebas.

(c) Guru akan member isyarat bilangan burung yang patutberada di dalam sangkar yangterhampir dengannya. Murid bergerak dan msuk ke dalamsangkar seperti yang diarahkan.

(d) Permainan diteruskan dan gurumengubah bilangan burungyang berada di dalam sangkar.

Penutup(refleksi)Menyejukkan badan.(5minit)1. Tarian mengikut lagu.

(a) Murid melakukan tarianmengikut lirik dan rentak lagu kanak-kanak.

(b) Murid menyatakan perasaansemasa melakukan aktiviti.XXXXX

X X X X X

X X X X X X

X X X X X X

O

X-murid

o-guru