dsv-5 delima-1 mac

10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL KSSR TAHUN 5 BESTARI Tahun : 5 Bestari Hari : Isnin Tarikh : 2 Mac 2015 Masa : 12.10 t.hari – 01.10 t.hari Bilangan pelajar : 31 orang Aktiviti : Alat Pertahanan Diri Tema : Alam Benda. Tajuk : Keris Taming Sari Bidang : Mengenal Krat Tradisonal. Bahan Bantu Mengajar : Contoh gambar keris, Keris Taming Sari yang telah siap, gambar proses membuat keris dan speaker suara. EMK : Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi. Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat : 1. Membuat keris menggunakan mounting bod dengan baik dan kemas. 2. Mengenal alat dan bahan yang digunakan dalam pembuatan keris kertas.

Upload: shaliny-linnie

Post on 09-Dec-2015

231 views

Category:

Documents


10 download

DESCRIPTION

rph mte

TRANSCRIPT

Page 1: DSV-5 Delima-1 Mac

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL KSSR

TAHUN 5 BESTARI

Tahun : 5 Bestari

Hari : Isnin

Tarikh : 2 Mac 2015

Masa : 12.10 t.hari – 01.10 t.hari

Bilangan pelajar : 31 orang

Aktiviti : Alat Pertahanan Diri

Tema : Alam Benda.

Tajuk : Keris Taming Sari

Bidang : Mengenal Krat Tradisonal.

Bahan Bantu Mengajar : Contoh gambar keris, Keris Taming Sari

yang telah siap, gambar proses

membuat keris dan speaker

suara.

EMK : Keusahawanan, Kreativiti dan

Inovasi.

Objektif : Pada akhir pembelajaran murid

dapat :

1. Membuat keris menggunakan mounting

bod dengan baik dan kemas.

2. Mengenal alat dan bahan yang

digunakan dalam pembuatan keris

kertas.

Page 2: DSV-5 Delima-1 Mac

STANDARD KANDUNGAN

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu jalinan, bentuk, warna,

harmoni dan kepelbagaian yang terdapat pada objek alam semulajadi dan

karya seni dalam penghasilan model keris.

2. Aplikasi pengetahuan, kefahaman dan bahasa seni visual menerusi

penggunaan media dan teknik dalam penghasilan model keris tersebut.

3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam

penghasilan model Keris.

4. Apresiaisi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,

sejarah seni dan budaya.

Page 3: DSV-5 Delima-1 Mac

STANDARD PEMBELAJARAN

4.1 Persepsi Estetik

Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual

yang

ada pada model keris.

4.1.1 Unsur seni

4.1.1.1 Jalinan – sentuh dan tampak

4.1.1.2 Warna - primer dan sekunder

4.1.1.3 Garisan – Beralun atau lurus atau melengkung

4.1.1.4 Bentuk – Konkrit

4.1.2 Prinsip rekaan

4.1.2.1 Imbangan – tidak simetri

4.1.2.2 Penegasan - bentuk

4.2 Aplikasi Seni

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa Seni Visual, media, serta

proses dan teknik dalam penghasilan model keris.

4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

4.2.1.1 Alat - Gunting

4.2.1.2 Bahan - Kertas Lukisan, warna pensel, krayon dan gam.

4.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam

penghasilan model keris.

Page 4: DSV-5 Delima-1 Mac

4.2.2.1 Teknik – guntingan dan lipatan dan tampalan.

4.3 Ekspresi Kreatif

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman bahasa seni visual

media, serta proses dan teknik dalam menghasilkan arca timbul secara

kreatif.

4.3.1 Memilih dan mempelbagaikan bahan secara kreatif.

4.3.2 Menggunakan bahasa seni visual iaitu jalinan, warna, harmoni dan

kepelbagaian dalam penghasilan karya.

4.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan

Karya.

4.4 Apresiasi Seni

Murid dapat membuat aspresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan

berpandukan pada Bahasa Seni Visual.

4.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.

4.4.2 Menceritakan karya sendiri secara lisan.

4.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan.

Page 5: DSV-5 Delima-1 Mac

MASA STANDARD PEMBELAJARAN ILUSTRASI AKTIVITI CATATAN

Set induksi

(5 minit)

Persepsi Estetik

Guru menayangkan video silat

dan meminta murid mengikut

aksi silat tersebut.

Guru menyatakan definisi Keris.

Guru membincangkan bahasa

seni visual yang ada pada

bentuk keris tersebut.

Contohnya unsur jalinan dan

tampak yang ada pada keris

tersebut

Langkah 1 :

(15 minit)

Aplikasi Seni

Guru memperkenalkan media

yang digunakan untuk

menghasilkan model keris

tersebut.

Page 6: DSV-5 Delima-1 Mac

Guru menunjukkan proses

membuat model keris tersebut

langkah demi langkah :

1. Lukiskan bentuk keris

mengikut gambar contoh

sebenar.

2. Lakarkan corak alam

semulajadi yang sesuai pada

keris tersebut mengikut

kreativiti.

3. Warnakan keris dengan

warna yang sesuai cantik dan

menarik.

4. Gunting keris yang telah siap

di atas mounting board.

5. Tambah hiasan pada keris

seperti mengikat tali pada

pemegang keris.

Langkah 2 :

(30 minit)

Ekspresi Kreatif

Murid menghasilkan model keris

mengikut langkah yang

ditunjukkan oleh guru.

Page 7: DSV-5 Delima-1 Mac

(15 minit)

(15 minit)

Murid menghasilkan model keris

dengan bimbingan guru

berdasarkan langkah-langkah

berikut.

Langkah 1 :

Murid membuat lakaran corak

alam semulajadi yang sesuai

pada keris tersebut.

Murid mewarnakan keris

dengan kreativiti masing-

masing.

Langkah 2 :

Murid diminta untuk

menggunting keris tersebut

mengikut bentuknya dengan

kemas.

Penutup

(5 minit)

Apresiasi Seni

Murid mempamerkan hasil

model keris dihadapan kelas.

Guru mengambil contoh pelajar

yang paling baik dan

memintanya membuat aksi silat

dengan keris ciptaanya.

Nilai :

Keberanian

keushawanan

Page 8: DSV-5 Delima-1 Mac

Murid memberi pendapat

tentang hasil karya seni sendiri

dan rakan berdasarkan bahasa

seni visual dengan bimbingan

guru.

Guru menyatakan fungsi produk

yang dihasilkan.

Murid diberi penerapan nilai

tentang hasil warisan Melayu.

Murid menghargai warisan

Melayu yang perlu mereka

ketahui.