d20102040857_rph minggu 3

8
SEM 2 SESI 2013/2014 KPR 3974 LATIHAN MENGAJAR 1 TUGASAN RPH MINGGU 3 \ NAMA PENSYARAH: DR. ZULKIFLI BIN OSMAN DISEDIAKAN OLEH: NAMA NO.ID NO.TELEFON NORAZZIZI BIN RUSLEE D20102040857 0163202090 KUMPULAN : UPSI 91 TARIKH SERAH: 30 MAC - 05 APRIL 2014

Upload: norazzizi-ruslee

Post on 19-Jan-2016

23 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

rph4

TRANSCRIPT

Page 1: D20102040857_rph  minggu 3

SEM 2 SESI 2013/2014

KPR 3974 LATIHAN MENGAJAR 1

TUGASAN

RPH MINGGU 3

\

NAMA PENSYARAH:DR. ZULKIFLI BIN OSMAN

DISEDIAKAN OLEH:

NAMA NO.ID NO.TELEFON

NORAZZIZI BIN RUSLEE D20102040857 0163202090

KUMPULAN : UPSI 91

TARIKH SERAH: 30 MAC - 05 APRIL 2014

Page 2: D20102040857_rph  minggu 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TEMA KESELAMATAN JALAN RAYA

TAHUN 6 ANDALAS

TARIKH/MASA 02.04.2014/8.30-9.30 PAGI (60 minit)

TAJUK PENDIDIKAN LAU LINTAS

FOKUS UTAMA

FOKUS

SAMPINGAN

11.2 Aras 1 (ii)

Menyatakan pendapat mengenai penggunaan ayat yang menarik

serta nilai dan pengajaran yang terdapat dalam karya yang dibaca.

5.1 Aras 3 (ii)

Menghuraikan maksud ayat yang dibaca

8.3 Aras 1 (i)

Menulis perkataan dengan tulisan berangkai dengan kemas dan

cantik.

OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran murid dapat:

i. Menyatakan pendapat mengenai penggunaan ayat yang

menarik serta nilai dan pengajaran yang terdapat dalam

lagu..

ii. Menghuraikan maksud ayat yang dibaca.

iii. Menulis perkataan dalam bentuk tulisan berangkai dengan

kemas dan cantik.

PENGISIAN

KURIKULUM

Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Nilai Murni: hemah tinggi, bekerjasama, berdisiplin

KB: Menganalisis, menginterprestasi, merumus

KP: Muzik

P : Kontekstual

KAEDAH/

STRATEGI PdP

PENGETAHUAN

SEDIA ADA

Pembelajaran Masteri

Murid tahu dan mengenali tentang papan tanda keselamatan jalan

raya setelah mengikuti pelajaran pada tahun 5

BAHAN BANTU

BELAJAR

Buku Teks, CD dan radio (minus 0ne “Enjit-enjit Semut” , Ranting

I-think,

Page 3: D20102040857_rph  minggu 3

LANGKAH/

MASA

ISI KANDUNGAN AKTIVITI CATATAN

Set Induksi

(5 minit)

Memberikan pendapat

mengikut pengetahuan

sedia ada

1. Murid ditunjukkan dengan beberapa keping gambar

berkaitan papan tanda di jalan raya.

2. Murid menyatakan pendapat masing-masing berdasarkan

gambar sambil dibimbing oleh guru.

3. Murid dijelaskan tentang tajuk pelajaran pada hari ini.

P: Kontekstual

Langkah 1

(10 minit)

Membaca dan memahami

teks.

Menghuraikan maksud

ayat yang dibaca

1. Murid membaca lirik “Insaflah Diri dengan intonasi dan

sebutan yang betul sambil memahami teks yang dibaca.

Kelas

2. Murid menyanyikan lagu “Insaflah Diri” mengikut irama

lagu “Enjit-enjit Semut”.

3. Murid menyatakan maksud perkataan yang dicetak

berwarna.

Nilai Murni: hemah tinggi

Ilmu: Pendidikan Sivik dan

Kewarganegaraan

KP : Muzik

BBM: buku teks

*inovasi-Berpusatkan

Murid

Langkah 2

(15 minit)

Menulis perkataan dengan

tulisan berangkai.

1. Murid menyebutkan sekali lagi perkataan yang dicetak

berwarna secara kelas.

2. Murid dikehendaki menulis semula perkataan yang dicetak

berwarna dalam bentuk tulisan berangkai sambil dibimbing

oleh guru sebagai penunjuk cara.

3. Murid dinilai penulisan tulisan berangkai berdasarkan

kekemasan dan kecantikan tulisan tersebut.

Nilai Murni:berdisiplin

BBM: buku teks, buku latihan

* Inovasi- Berpusatkan

Murid / bahan

Page 4: D20102040857_rph  minggu 3

Langkah 3

(15 minit)

Menyatakan pendapat

mengenai penggunaan ayat

yang menarik serta nilai

dan pengajaran

1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.

2. Murid berbincang tentang maksud setiap rangkap lagu

yang dinyanyikan.

3. Murid menyatakan ayat yang menarik dalam lagu dan

menjelaskan maksudnya.

4. Murid menjelaskan semua perbincangan menggunakan

ranting I-think yang diberikan kepada setiap kumpulan.

Nilai Murni: bekerjasama

KB: Menganalisis,

Menginterprestasi

BBM : Ranting I-think

*Inovasi-Berpusatkan

Murid / Bahan

Langkah 4

(10 minit)

Latihan 1. Murid menyatakan nilai dan pengajaran yang terdapat

dalam lirik lagi yang dinyanyikan tadi.

2. Murid menulis nilai dan pengajaran berdasarkan lirik lagu

dalam bentuk satu perenggan dengan bimbingan guru.

KB: Menginterprestasi

*Inovasi-Berpusatkan

Murid

Penutup

(5 minit)

Rumusan 1. Murid menyanyikan lagu “Insaflah Diri” sekali lagi dengan

penuh semangat.

2. Murid merumus isi pelajaran dan menyatakan nilai murni

yang terkandung dalam pembelajaran pada hari ini.

KB: Merumus

*Inovasi-Berpusatkan

Murid

Page 5: D20102040857_rph  minggu 3

LAMPIRAN

BAHAN BANTU MENGAJAR

Lirik Lagu Insaflaf Diri

Tidaklah rugi berhati=hati,Waras fikiran amalan murni,Bertanggungjawab berhemah tinggi,Semua pengguna kita hormati.

Di dada akhbar kita amati,Tragedi menimpa setiap hari,Mengapa ini harus terjadi,Akibat sikap tidak peduli.

Marilah kawan kita ikuti,Peraturan lalu lintas jangan ingkari,Kalau peraturan tak dipatuhi,Akan sesali diri sendiri.

Panas baran jangan turuti,Itulah sikap membawa rugi,Orang tersayang kita ingati,Tidak kecewa keluarga menanti.

Page 6: D20102040857_rph  minggu 3

L EMBARAN KERJA KUMPULAN

AYAT MENARIK DALAM LIRIK LAGU

MAKSUD MAKSUD MAKSUD MAKSUD