contoh rph pnddkn seni visual

8
MIKROTEACHING PSV TAJUK : TOPENG NAMA : MAWI OPSYEN : PENDIDIKAN SENI VISUAL NAMA PENSYARAH : PUAN SUJANA Matapelajaran : PendidikanSeni Visual.

Upload: romawi-assi

Post on 08-Jul-2015

710 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Contoh RPH  Pnddkn Seni Visual

MIKROTEACHING PSV

TAJUK : TOPENG

NAMA : MAWI

OPSYEN : PENDIDIKAN SENI VISUAL

NAMA PENSYARAH : PUAN SUJANA

Matapelajaran : PendidikanSeni Visual.

Page 2: Contoh RPH  Pnddkn Seni Visual

Sekolah : SekolahRendahKebangsaanSekadarBatangan

Tahun : 4 Gemilang

Bil.Murid : 23 orang (lelaki 10/Perempuan 13)

Tarikh : 20 September 2012.

Masa : 10.30 pagi – 11.30 pagi.(60 minit)

Bidang : Membuatdanmembentukbinaan

Tema : topengkertas

Tajuk : membinatopenghaiwandaripadakertas

Hasilpembelajaranpadaakhirpelajaranmuriddapat :

Aras 1

1. Menghasilkanobjek 3D mudahdenganmenggunakanelemenAsasSeniReka

2. Meningkatkankemahirandankreativiti di kalanganmurid-murid.

Aras 2

Page 3: Contoh RPH  Pnddkn Seni Visual

1. Mengaplikasikonsep,strukturdanimbangandalammembentukdanmembuatbinaan yang berfungsi.

Objektif : Padaakhirpembelajaranmuriddapat:

1. Memahamikonsepdanfungsitiapaktiviti yang dipelajari

2. Meningkatakanpengetahuandankemahirandalampenggunaanalat,bahandanteknikuntukmenghasilka

nsesuatuhasilkerja.

3. Meningkatkandayakreativitidanimaginasidalammenghasilkansesuatuhasilkerja.

Pengalamansediaada : Muridpernahmelihatfilemataupun drama yang menggunakantopengsebagaipenyamaran

diri

PenerapanNilai : Berkerjasama, berfikirsecarakritisdankreatif, penekanandarisegikekemasan, kebersihan

dankeselamatan

Alat bantu mengajar :

Persediaan guru : Gambartopeng, hasilan guru, gunting, tayanganpowerpoint, getah, kad manila

Persediaanmurid : Gam dangunting, kertaswarna

Page 4: Contoh RPH  Pnddkn Seni Visual

Langkah /

Masa

Isi pelajaran AktivitiPembelajarandan

Pengajaran

BBM/Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Soalan:

Muriddiperlihatkandengantayanga

npowerpoint: gambar-gambar hero

filemseperti Zorro, Batman

danSuperman

1. Guru

bertanyakankepadamuridpernahka

hkamumelihatcerita-ceritayang

cikgutayangkantadi?

2. Muridmenekadahulusetelahmelihat

tayangan yang dipaparkan

3. Kemudian, Guru

mengaitkandenganisipelajaran

4. Guru menerangkantajuk yang

akandiajarkepadamurid-muridiaitu

‘cara-

caramembuattopengkertasdarip

adakad manila’.

Kaedah

Berpusatkanmurid.

Nilai

Yakin diri.

KBKK:

Membinadanmenjanaidea,

Langkah 1

10 minit

Memperkenalkanjenis-

jenistopengkepadamurid-murid

1. Guru

menerangkandanmenayangkan

jenis-jenistopengkepadamurid-

murid

2. Guru

membimbingmuridmuridmenye

Kaedah

Penerangan

Nilai

Bekerjasama

Page 5: Contoh RPH  Pnddkn Seni Visual

naraikanbahandanalatan yang

digunakanuntukmembuattopen

g

3. Sesisoaljawabantara guru

danmuridberlaku

Langkah 2

15 minit

1. Penerangancara-

caramembuattopengkertas

(haiwan)

2. KaedahTunjukcara

1. Guru

mengagihkanalatdanbahankep

adamurid

2. Guru menunjukkancara-

caramembuatTopeng

Cara 1: memilihbahan yang

sesuaidigunakanuntukmembuattopeng

Cara 2: melakarrupaparashaiwan yang

dipilih

Cara 3: menguntingtopengmengikutsaiz

yang dikehendaki.

Kaedah

Tunjukcara.

Nilai

Kerjasama.

ABM/BBM

Kertaswarna, kertaslukisan,

pensel, gunting

Langkah 3

20 minit

1. Guru

- Guru

mengarahkanmuriduntukmulamem

KBKK

Menjana idea.

Page 6: Contoh RPH  Pnddkn Seni Visual

membimbingmuridcara-

caramembuattopenghawan

daripadakertas

2. Kaedahdemonstrasi

buattopeng

- Guru

membantudanmengawasimurid

yang sedangmembuattopeng

- Guru

mengingatkanmuridsupayamenjag

akebersihankelasdanketelitiandala

mmenghasilkantopeng

1. Guru

mengingatkantentangmasa.

Nilai

Kerjasama.

ABM/BBM

Kertaslukisan, kertaswarna,

gam

Kemuncak

5 minit

Peneguhan

Guru

menilaihasilpelajardanmem

ujihasilpelajar

1. Muridmenghantarkaryamasing-

masingdanmemberikanserbasediki

tulasansecaralisandenganhasilkerj

amasing-masing.

2. Muridmempamerkanhasilkerjadan

menghargaihasilkerjatangansendiri

.

3. Guru

mengucapkantahniahdanmemberi

kanmotivasi.

Nilai

Keyakinandiri

Penutup Guru 1 Guru bertanyakanapa yang .

Page 7: Contoh RPH  Pnddkn Seni Visual

REFLEKSI KEKUATAN

Kami memilihtajuktopenginikeranatajukiniamatmenarik.Murid-

muridsekolahsukamatapelajaransenidanmerekaakandapatmenumpukansepenuhperhatiansekiranyamerekadiberikanpeluanguntuk

melakukansesuatuaktivitibersama-sama. Tajukinimemerlukanpenjanaanidea yang

kreatifuntukmemikirkankekreatifandalammenghasilkansbuahhasilkarya yang dapatmenarikmurid-murid.Olehitu, kami

banyakberbincangdanmemikirkancara yang sesuaisebagaipendekatan yang akanmenarikperhatianmurid-murid.

REFLEKSI KELEMAHAN

Tajukinimemberikan kami perasaan yang agakterujapadamulanyanamunresahgelisahituhadir di kerana kami risaupersembahan

yang akan kami tonjolkantidakmenepaticita rasa pensyarah. Selainitu, darisegiRPH, kami risau format RPH yang akan kami

hantarinitidakbersesuaiandengankeinginanpensyarah. Selainitujuga, kami takutpersembahan kami yang akan kami

5 minit memberikansedikitrefleksim

engenaitajuk yang

dipelajaripadahariiniiaitu’car

a-

caramembuattopenghaiw

andaripadakertas

telahdipelajarihariini.

2 sesisoaljawabberlakuantaramuridd

an guru.

3 Guru

mengingatkankembalikepadamurid

-muridcara-

caramembuattopengdaripadakerta

s.

Lembarankerjadiagihkan.

KBKK

Menjana idea.

Nilai

Kerjasama.

Page 8: Contoh RPH  Pnddkn Seni Visual

persembahkannantitidakmenarikperhatianmurid-murid. Walaubagaimanapun, kami

akancubassedayaupayauntukmenceriaknsuasana di sampingmemperbaikisegalakelemahan.

REFLEKSI PENAMBAHBAIKAN

Kami akanmemperbaiki format RPH danmenggunakan format yang betuldansesuaidengankeinginanpensyarah. Kami

jugaakanmemperbaikimutupersembahan kami padamasaakandatang agar kami dapatmenarikperhatianmurid-muridsemasa p & p

kami berlangsung.