contoh rancangan mengajar harian fizik

3
Lampiran A RANCANGAN PENGAJARAN FIZIK MELALUI PENDEKATAN BERASASKAN PROJEK MENGGUNAKAN MBL Subjek Fizik Kelas 4 Dedikasi Masa 12.40 pm 2.00 pm Bidang Pembelajaran Elektrik Objektif Pembelajaran Menganalisis medan elektrik dan pengaliran cas Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat: a) menyatakan hubungan antara pengaliran elektron dan arus elektrik b) mendefinisikan arus elektrik Soalan Tema Bagaimanakah anda menghasilkan tenaga elektrik daripada buah-buahan untuk menyalakan LED apabila berada dalam situasi terputus bekalan elektrik pada waktu malam dan kehabisan lilin? Strategi/Pendekatan a) Berasaskan projek b) Kerja Amali berasaskan komputer Kemahiran Abad ke-21 a) Menjalankan eksperimen b) Meneroka dan mengkaji sendiri untuk mendapatkan jawapan Pengetahuan Sedia Ada a) Pelajar tahu konsep elektrolit b) struktur asas sel bateri Nilai-nilai Murni • menghargai sumbangan sains dan teknologi. • mensyukuri nikmat yang dikurniakan Tuhan. • berfikiran kritikal dan analitis. Langkah/ Masa Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Set induksi (5 minit) Sumber tenaga alternatif Guru menayangkan video ringkas mengenai sumber tenaga alternative Guru mengarahkan pelajar menyenaraikan sumber tenaga alternatif Guru menerangkan tajuk pembelajaran pada hari ini. Pelajar menonton video. Pelajar menyenaraikan sumber tenaga alternatif. Pelajar mendengar dan membuat catatan.

Upload: osonong-bunsoloi

Post on 22-May-2017

264 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Contoh rancangan mengajar harian Fizik

Lampiran A

RANCANGAN PENGAJARAN FIZIK MELALUI PENDEKATAN BERASASKAN

PROJEK MENGGUNAKAN MBL

Subjek Fizik

Kelas 4 Dedikasi

Masa 12.40 pm – 2.00 pm

Bidang Pembelajaran Elektrik

Objektif Pembelajaran Menganalisis medan elektrik dan pengaliran cas

Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:

a) menyatakan hubungan antara pengaliran elektron

dan arus elektrik

b) mendefinisikan arus elektrik

Soalan Tema Bagaimanakah anda menghasilkan tenaga elektrik

daripada buah-buahan untuk menyalakan LED apabila

berada dalam situasi terputus bekalan elektrik pada waktu

malam dan kehabisan lilin?

Strategi/Pendekatan a) Berasaskan projek

b) Kerja Amali berasaskan komputer

Kemahiran Abad ke-21 a) Menjalankan eksperimen

b) Meneroka dan mengkaji sendiri untuk mendapatkan

jawapan

Pengetahuan Sedia Ada a) Pelajar tahu konsep elektrolit

b) struktur asas sel bateri

Nilai-nilai Murni • menghargai sumbangan sains dan teknologi.

• mensyukuri nikmat yang dikurniakan Tuhan.

• berfikiran kritikal dan analitis.

Langkah/

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar

Set induksi

(5 minit)

Sumber tenaga alternatif Guru menayangkan video

ringkas mengenai sumber tenaga

alternative

Guru mengarahkan pelajar

menyenaraikan sumber tenaga

alternatif

Guru menerangkan tajuk

pembelajaran pada hari ini.

Pelajar menonton video.

Pelajar menyenaraikan

sumber tenaga alternatif.

Pelajar mendengar dan

membuat catatan.

Page 2: Contoh rancangan mengajar harian Fizik

Lampiran A

Langkah 1

Pengenalan

(20 minit)

Projek Sel Bateri

berasaskan buah-buahan

Guru menerangkan aktiviti iaitu

projek dalam menghasilkan dan

mendapatkan arus elektrik

melalui buah-buahab.

Guru mengarahkan pelajar

membentuk kumpulan untuk

membuat aktiviti penghasilan

elektrik.

Guru menerangkan tempoh masa

projek, ciri-ciri sel dan format

kertas kerja.

Pelajar memerhati dan

mendengar.

Pelajar membentuk

kumpulan.

Pelajar mendengar dan

membuat catatan.

Langkah 2

Penerangan

Projek

(20 minit)

Kemahiran menggunakan

probeware.

Guru menunjukkan cara

menggunakan sensor

voltan-arus.

Guru mengarahkan pelajar untuk

mengikuti setiap prosedur yang

diberi dengan teliti.

Guru mengarahkan kesemua

kumpulan untuk mencuba sensor

tersebut sebelum

menggunakannya di lapangan.

Pelajar memerhati dan

mendengar penerangan guru.

Pelajar meneliti prosedur

yang diberi dan mendengar

penerangan guru.

Pelajar mempelajari kaedah

menggunakan sensor

voltan-arus.

Langkah 3

Panduan

Projek

(15 minit)

Soalan – soalan untuk

projek sel basah.

Guru memberikan soalan-soalan

dan menjelaskan kehendak setiap

soalan tersebut:

a)Apakah itu sel bateri basah?

b)Mengapakah arus elektrik

terhasil apabila dua plat logam

yang berbeza dimasukkan ke

dalam jus buah-buahan?

c)Sel buah yang manakah

menghasilkan keelektrikan yang

paling tinggi?

d)Sel buah yang manakah

menghasilkan keelektrikan yang

paling tinggi?

e)Adakah perubahan jarak antara

elektrod menyebabkan arus

bertambah? atau berkurang?

Pelajar meneliti kesemua

soalan dan bertanya kepada

guru jika terdapat sebarang

masalah.

Page 3: Contoh rancangan mengajar harian Fizik

Lampiran A

f)Adakah saiz buah

menunjukkan perbezaan? Jika

ya, adakah saiz menyebabkan

arus bertambah atau berkurang?

Langkah 4

Analisis Data

(15 minit)

Jadual dan graf. Guru menerangkan kaedah untuk

membuat analisis dan

perbincangan jadual serta graf

yang dipaparkan.

Pelajar memerhati dan

membuat catatant.

Penutup

(5 minit)

Kesimpulan. Guru membuat rumusan untuk

pembelajaran pada hari ini.

Pelajar mendengar dan

membuat catatan.

Refleksi: