as-sami' dan albasir
DESCRIPTION
12TRANSCRIPT
PPGPJJ
SEMESTER 3 SESI 2013
HIA 3011 (IMAN DAN KEHIDUPAN)
TAJUK ESEI ILMIAH
TUGASAN 1: ASMA UL HUSNA
DISEDIAKAN OLEHNAMA NO. MATRIK
MAIMUNAH BINTI HAMID D 20112055458
PUSAT PEMBELAJARAN : EL-A30
NAMA TUTOR E-LEARNING : USTAZAH WAHIBAH BINTI TWAHIR @ HAJI TAHIR
TARIKH SERAH : 7 MEI 2013-05-07
PENDIDIKAN KEIMANAN 1
PEMARKAHAN
ISI KANDUNGAN
Perkara Muka Surat
1.0 Pengenalan
1.1 Islam Dari Sudut Akidah
1.2 Asmaul Husna
1
2.0 Rancangan Pengajaran Harian 2-6
3.0 Huraian Pengajaran 7-8
4.0 Rumusan 9
Bibliografi
Lampiran
PENDIDIKAN KEIMANAN 2
1.0 PENGENALAN
1.1 ISLAM DARI SUDUT AQIDAH
Aqidah yang benar dan sah adalah menjadi syarat pertama kepada pengakuan seseorang yang
telah menerima Islam sebagai agama yang mengatur hidupnya. Aqidah tersebut mestilah
sejajar dengan apa yang telah termaktub dalam kitab Al-Quran dan Sunnah Rasulullah.
Sesuatu amal akan mempunyai nilai dan manfaatnya apabila ia bersifat baik serta
berlandaskan dan didorong oleh aqidah dan Iman. Sebaliknya jika sesuatu amal walau
bagaimanapun baiknya dari pandangan manusia, jika tidak berdasarkan pada dorongan aqidah
dan iman maka amal tersebut tidak ada nilainya dari segi agama.
Aqidah dari pecahan bererti ikatan atau simpulan-biasanya pada benda seperti tali.
Aqidah dari segi istilah bermakna kepercayaan yang terikat irat dan tersimpul kuat dalam jiwa
sehingga tidak mungkin akan tercerai atau terurai atau kepercayaan yang tersimpul kukuh dan
teguh dalam jiwa sehingga tidak mungkin akan terurai atau terlerai walau oleh apa pun jua
suasana dan keadaan. Aqidah yang betul mestilah beriman dan mempercayai perkara yang
telah diimani dan dipercayai oleh para salafus-saleh dan para imam yang telah diakui
kebaikan, ketaqwaan dan kefahaman mereka yang tepat dan benar terhadap Islam.
1.2 AL- ASMA AL-HUSNA
Allah s.w.t. telah berfirman yang bermaksud:
"ALLAH mempunyai Asma-Ul-Husna (nama-nama yang agung yang sesuai dengan sifat-sifat ALLAH S.W.T.), maka bermohonlah kepadaNya dengan menyebut asmaa-ul-husna itu." - (Surah Al-A'raf:180)
"Katakanlah: "Serulah ALLAH atau serulah AR-RAHMAN. Dengan nama yang mana saja kamu seru. Dia mempunyai al asmaul husna (nama-nama yang terbaik)
"Dialah ALLAH, tiada Tuhan melainkan Dia, Dia mempunyai al-asmaul-husna (nama-nama yang baik)"- (Surah Thaha:8)
Dari Abu Hurairah r.a. ia berkata Nabi Muhammad s.a.w. pernah bersabda:
"Sesungguhnya Allah s.w.t mempunyai 99 nama, iaitu seratus kurang satu, barangsiapa menghitungnya (menghafal seluruhnya) masuklah ia kedalam syurga" - Riwayat Bukhari
PENDIDIKAN KEIMANAN 3
2.0 Rancangan Pengajaran Harian
Tarikh : 1 April 2013
Masa : 10.50 – 11.50 Pagi
Kelas : 4 Dinamik
Bilangan Murid : 40 orang
Mata pelajaran : Akidah (Asmaul Husna)
Tajuk : AS-SAMI’ dan AS-BASIR
Pengetahuan sedia ada : murid pernah menyanyi lagu Asmaul Husna setiap hari di perhimpunan sekolah
Objektif pelajaran : murid dapat menyatakan maksud atau pengertian as-sami’ dan al-basir
Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat :
Aras (1) : Menyebut pengertian sifat as-sami’ dan al-basir
Aras (2) : Murid boleh membaca dalil naqli tentang nama-nama ALLAH
Aras (3) : Murid boleh menyatakan dalil aqli tentang sifat as-sami’ dan al-basir
Penyerapan ilmu : bahasa melayu, matematik (penolakan pecahan)
Penerapan nilai : berani, bekerjasama, merendah diri, yakin
Bahan bantu mengajar : buku teks pendidikan islam tahun 4, audio lagu asmaul husna
PENDIDIKAN KEIMANAN 4
Langkah/ Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Catatan
Pendahuluan (5 minit)
Bacaan doa
Dua kalimah shahadah
1. Guru dan murid membaca doa beramai sebelum memulakan pelajaran
2. Guru membimbing murid mengucap dua kalimah shahadah
Set induksi
(10 minit)
Asmaul husna
Soalan :1. Apakah asmaul
husna?2. Apakah makna
nama-nama ALLAH yang kamu tahu?
1. Guru meminta semua murid menyanyikan lagu asmaul husna
2. Murid diminta menyanyi dengan penuh semangat
3. Berdasarkan nyanyian tersebut, guru bertanyakan beberapa soalan kepada murid.
4. Di akhir soalan, guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pembelajaran.
BBM :Audio lagu asmaul husna
Langkah 2(40 minit)
Paparan gambar telinga dan mata
1. Guru memaparkan gambar telinga dan mata dan bersoaljawab dengan murid
2. Guru mengaitkan dengan sifat Allah iaitu As-Sami’ dan Al-Basir.
3. Guru menerangkan maksud as-sami’ dan al-basir
2. Murid diminta mendengar penjelasan guru dengan
Teknik :Perbincangan
Nilai murni :-Patuhi arahan -Berani-Yakin
Penerapan Ilmu-matematik
PENDIDIKAN KEIMANAN 5
Soalan :1. Apakah fungsi
gambar yang ditunjukkan?
2. Apakah bukti ALLAH maha mendengar dan maha melihat?
3. Apakah hukum mengingati 99 nama ALLAH?
teliti3. Murid bersoal jawab
dengan guru tentang sifat-sifat ALLAH as-sami’ dan al-basir
4. Guru menjawab dengan menerangkan tentang dalil naqli yang terdapat dalam hadith yang diriwayatkan oleh Rasulullah
5. Murid mendengar penerangan tentang dalil naqli dan berbincang bersama-sama dengan guru.
6. guru juga bersoal jawab dengan murid tentang perkara yang membuktikan ALLAH maha mendengar dan maha melihat
KMT : -Menjana idea
Penutup(5 minit)
Nyanyian lagu asmaul husna
Soalan :1. Apakah yang
kamu pelajari pada hari ini?
2. Berapakah bilangan nama-nama ALLAH?
3. Sebutkan makna bagi as-sami’ dan al-basir
1. Guru bersoaljawab dengan murid mengenai pembelajaran pada hari tersebut
2. Guru merumuskan pelajaran pada hari tersebut
3. Guru meminta murid menyanyikan lagu asmaul husna
BBM:Audio lagu asmaul husna
Nilai murni:-yakin-berani
KBT:Menjana idea
PENDIDIKAN KEIMANAN 6
3.0 Huraian pengajaran
As-Sami’ dan Al-Basir merupakan dua daripada 99 nama-nama ALLAH yang baik (al-Asma
al-Husna). Maksud hadith Rasullullah (s.a.w) :
"Sesungguhnya bagi Allah (s.w.t) itu 99 nama, iaitu seratus kurang satu, sesiapa yang
mempelajarinya maka masuklah ia ke syurga”.– (diriwayatkan Bukhari dan Muslim
daripada Abu Hurairah.)
As-Sami’ bererti Allah maha mendengar manakala Al-Basir bermaksud Allah maha
melihat. Pendengaran dan penglihatan Allah S.W.T merupakan dua sifat tambahan ke atas
ilmu-Nya dan kedua-dua sifat ini adalah pencapaian bentuk lain bagi Zat diri-Nya. Tidak ada
sesuatu pun yang dapat melepaskan diri daripada pendengaran-Nya, tiada sesuatu pun yang
luput daripada penglihatan- Nya dan tiada suatu pun yang hijap yang mampu menutupi kedua-
dua sifat-Nya ini. Dia mendengar sesuatu yang dibisikkan atau dirahsiakan, dan dapat melihat
sesuatu yang berada di kerak bumi sekalipun. Sesiapa yang mengenal bahawa Dia mempunyai
sifat demikian, hendaklah sentiasa bersopan santun agar selalu waspada dan menghitung
sriirnya secara teliti.
Dalam sebuah cerita tentang seorang raja yang perhatiannya tertumpu kepada salah
seorang hamba sahayanya melebihi hamba-hamba yang lain. Hamba sahayanya itu biasa
sahaja, tidak begitu rupawan atau lebih tinggi nilai harganya. Ramailah orang kehairanan
terhadap sikap raja yang demikian. Pada suatu hari raja melakukan perjalanan diiringi seluruh
rakan karib dan hamba sahayanya, termasuklah hamba yang dibeerikan perhatian khusus oleh
raja itu. Perjalanan itu menempuh padang pasir yang amat luas. Kemudian raja naik ke atas
sebuah bukit dan melihat sebuah gunung yang amat tinggi dari kejauhan dan di puncak
gunung itu terdapat gumpalan salji. Setelah memandang salji itu, raja itu menundukkan
wajahnya. Melihatkan perilaku raja tersebut, hamba sahaya yang mendapat perhatian khusus
tersebut segera memacu kudanya naik ke atas gunung bersalji dan kembali dengan mambawa
salji lalu dipersembahkan kepada raja.
Hamba sahaya itu ditanya, “ dari mana engkau mengetahui bahawa raja inginkan
salji?” hamba sahaya itu menjawab, “ kerana aku melihat paduka raja mengarahkan
pandangannya ke arah gunung dan tiadalah pandangan seorang raja itu melainkan
mengandungi erti”.
PENDIDIKAN KEIMANAN 7
Raja pun berkata, “ kedudukanmu akan ku dekatkan dan akan aku jadikan engkau
pemimpin ke atas mereka,kerana mereka hanya mementingkan diri mereka sendiri sedangkan
engkau memikirkan hal-ehwalku.
Sesiapa yang memelihara pendengaran dan penglihatannya dariapda hal-hal yang tidak
halal dilihat dan didengar kerana Allah S.W.T., nescaya akan dicintainya, maka dengan
pendengaran Allah S.W.T , dia mendengar dan dengan penglihatan Allah S.W.T dia melihat.
Allah S.W.T berfirman kepada Nabi-Nya :
Perhatikan bagaimana Allah S.W.T menghiburkan Nabi-Nya dengan sesuatu yang dapat
meringankan beban gangguan itu dengan firman-Nya.
Maksudnya, jika engkau merasa terganggu atau sakit hat dengan pendengaran yang
memburukkan dirimu, maka hendaklah engkau hiburkan dirimu dengan kesenangan puji-
pujian kepada Kami dan merasakan kelazatan tanzih (mensucikan) serta berzikir untuk kami.
Sesunggguhnya yang demikian itu akan menggembirakan engkau daripada gangguan yang
mereka lakukan.
Kemudian setelah Rasulullah s.a.w menerima baik nasihat Allah S.W.T dan setia
terhadap apa yang diperintahkan kepadanya, maka Allah .S.W.T memimpin pembelaan dan
perlindungan-Nya. Ketika dikatakan orang Rasulullah s.a.w adalah gila, Allah S.W.T telah
bersumpah menganggah tuduhan tersebut dengan firmannya :
PENDIDIKAN KEIMANAN 8
Ayat ini diturunkan untuk meringankan penderitaan Rsululllah s.a.w kerana hatinya berduka
cita, apa lagi setelah baginda memathi untuk bertasbih mensucikan Tuhannya.
Allah S.W.T mencerca orang-orang yang melemparkan kata-kata nista terhadap baginda
melalui firmannya :
Juga firman-Nya
Itulah pembelaan Allah S.W.T kepada Nabi-Nya dan itulah pula cerca-Nya yang ditujukan kepada mereka, keranan ayat-ayat al-Quran itu berkekalan dan diulang oleh lisan sehinggan Hari Kiamat. Justeru, memperlihatkan bahawa Allah adalah Maha Melihat dan Maha Mendengar sesuatu.
Seterusnya, dalam menerapkan pengetahuan tentang dua daripada 99 nama Allah ini,
saya telah menggunakan penerapan ilmu dalam bentuk merentas kurikulum Matematik
menggunakan penolakan pecahan. Dalam langkah 1 pengajaran, saya cuba menerangkan
dengan berdasarkan dalil naqli hadith Rasulullah S.A.W yang dimana ada menunjukkan
tentang konsep penolakan pecahan. Saya cuba menerangkan supaya konsep asmaul husna
yang sebenar supaya tidak terpesong. Asmaul Husna ada 99 nama dan apa yang hendak
diterangkan ialah bukan dikatakan Allah itu ada 99. Allah tetap hanya ada satu, Cuma
dibahagikan atau dipecahkan kepada 99 nama panggilan. 100 kurang 1 iaitu 99. Daripada 99
nama yang terdapat dalam asmaul husna, saya hanya mengeluarkan 2 nama iaitu as-sami’ dan
al-basir untuk pelajaran ini iaitu dalam rumus matematiknya :
PENDIDIKAN KEIMANAN 9
Petunjuk:
1 mewakili semua dan dipecahkan kepada 99/99 bersamaan juga dengan 1
Penerapan ilmu ini diwujudkan bagi menggabungjalinkan dua subjek dalam satu mata pelajaran iaitu di samping belajar tentang makna-makna nama Tuhan, murid dapat merentas kurikulum dengan turut belajar berkenaan dengan ilmu matematik.
PENDIDIKAN KEIMANAN 10
1 – 97/99 = 2/99
99/99 – 97/99 = 2/99
4.0 Rumusan
ASMA-UL-HUSNA adalah merupakan nama-nama Allah s.w.t. yang terkandung didalam Al-Quran dimana pada tiap-tiap nama tersebut mengandungi maknanya tersendiri. Allah tetap satu meskipun Allah S..W.T mempunyai 99 nama. Hal ini demikian sangat bersangkutan dengan akidah kita. Sekiranya ilmunya terpesong, kemunginan iman kita juga turut terpesong. Sesungguhnya, pembelajaran berkaitan akidah adalah penting dan harus diterapkan atau ditanam dalam diri anak-anak di usia mereka masih muda. Bimbang sekiranya, salah tafsiran menyebabkan iman seseorang itu runtuh.
Dalam tiap-tiap nama tersebut juga mengandungi khasiatnya tersendiri misalnya, As-Sami’ apabila dibaca 500 kali , setelah selesai sembahyang dhuha pada hari Khamis, maka doanya akan ditunaikan oleh Allah s.w.t. dan akan disembuhkan pendengarannya daripada penyakit tuli atau pendengarannya akan menjadi baik manakala khasiat bagi Al-Basir, apabila dibaca sebelum sembahyang Jumaat dimulai sebanyak 100 kali pasti fikirannya akan bertambah cerdas dan hatinya akan terbuka. Sesungguhnya sesiapa yang mempelajarinya yakni mengingatinya maka masuklah ia ke syurga.
PENDIDIKAN KEIMANAN 11
Bibliografi
Muhammad Sulaiman Hj Yasin. (1988). Pengantar Aqidah. Kuala Lumpur; Dewan Bahasa dan Pustaka
Mariah Binti Haji Mansur, Hajah Kalthum Binti Abdul Aziz dan Mohd Fauzi Bin Mat Yatim. (2005). Pendidikan Islam Tahun 4. Kuala Lumpur : Dewan Bahasa dan Pustaka.
Tiada nama pengarang. Dilayari pada 1 April 2013 di URL http://unitagamakmb.webs.com/aqidah1.htm
PENDIDIKAN KEIMANAN 12
PENDIDIKAN KEIMANAN 13
LAMPIRAN
PENDIDIKAN KEIMANAN 14
PENDIDIKAN KEIMANAN 15