rph kolaj
Post on 03-Oct-2015
117 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 4
TARIKH
: 10 Ogos 2014
MASA
: 9.45 PAGI
SUBJEK
TAHUN: PENDIDIKAN SENI VISUAL
: 4 Competent
BILANGAN MURID: 23 ORANG
BIDANG : MENGGAMBAR
TAJUK
SUB TAJUK
MASA
: KOLAJ
: RAMA-RAMA
: 60 MINIT
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
: Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Mengenali teknik kolaj bagi menghasilkan gambar. 2. Menjelaskan cara-cara menghasilkan gambar rama-rama menggunakan teknik kolaj.3. Menghasilkan kolaj bertajuk Rama-rama.
ALAT DAN BAHAN1. Alat: Gam 2. Bahan: kertas warna, kertas lukisan, gambar rama-rama
PENGETAHUAN SEDIA ADA Murid telah mengetahui rupa bentuk rama-rama.
KEMAHIRAN GENERIK:
Kemahiran Belajar mendengar, melihatKemahiran Berfikir menjana idea, merumusTKP verbal lingusitik, visual ruang, interpersonal, kinestetik, Muzik, intrapersonalPendekatan Konstruktivisme
NILAI
: Menghargai,bekerjasama dan patuh arahan
LANGKAH \ MASAISI / KANDUNGANAKTIVITI P&PCATATAN / STRATEGI
Set Induksi (5 minit)
Lagu : Rama-rama
Dari ulat jadi kepompong,Duduk tidur dalam kelongsong,Sampai masa kepompong pecah, pom!Jadi rama-rama yang indah.
Rama-rama terbang merata, Sungguh cantik aneka warna,Hisap madu di taman bunga,Tapi sayang hidup tak lama.
1. Murid diperdengarkan lagu Rama-rama.2. Murid ditunjukkan demonstrasi pergerakan mengikut lirik oleh guru.3. Murid diminta menyanyi sambil meniru pergerakan yang dilakukan guru.
Kemahiran Belajar-Mendengar-Melihat
TKP-Verbal linguistik-Kinestetik-Interpersonal-Muzik
Nilai-Menghargai-Kerjasama-Patuh arahan
ABM-Lirik lagu -Gambar rama-rama
Langkah 1(10 minit)Aras 1-Murid dapat menerangkan tentang aktiviti menggambar rama-rama dengan teknik kolaj.-Murid dapat menyenaraikan alat dan bahan yang diperlukan untuk menghasilkan kolaj rama-rama. 1. Murid diterangkan tentang aktiviti yang akan dilakukan iaitu menggambar dengan teknik kolaj serta ditunjukkan contoh karya kolaj yang telah siap.2. Murid diberi gambar rama-rama yang kosong.3. Murid diterangkan alat dan bahan yang diperlukan untuk melakukan aktiviti.4. Murid bersoal jawab dengan guru.
TKP-Interpersonal-Verbal linguistik
Kemahiran Belajar-Mendengar-Melihat
Nilai-Menghargai-Kerjasama-Patuh arahan
ABM-Gambar kolaj rama-rama-Kertas warna-Gam
Langkah 2(20 minit)Aras 2
-Murid dapat menjelaskan langkah-langkah untuk membuat kolaj rama-rama.
1. Murid ditunjukkan cara untuk melakukan melakukan kolaj rama-rama di hadapan kelas.2. Murid dibimbing oleh guru untuk menyiapkan kolaj rama-rama dengan menekankan aspek kekemasan semasa menjalankan aktiviti.3. Murid dipilih secara rawak dan diminta menjelaskan semula langkah-langkah membuat kolaj rama-rama di hadapan kelas.TKP-Interpersonal-Kinestetik-Visual ruang-Verbal linguistik
Kemahiran Belajar -Mendengar-Melihat
Kemahiran Berfikir-Menjana idea
Nilai-Menghargai-Kerjasama-Patuh arahan
Langkah 3(20 minit)Aras 3-Murid dapat menghasilkan kolaj rama-rama.-Murid dapat menjalankan aktiviti dengan lancar di bawah penyeliaan guru.
1. Murid dibimbing untuk menyiapkan kolaj rama-rama.2. Murid bersoal jawab dengan guru.
Sesi Apresiasi dan Refleksi1.Membuat apresiasi hasil kerja murid.2. Seni rupa3.Bentuk4.Kemasan hasil kerja
TKP-Visual ruang-Interpersonal
Konstruktivisme
Nilai-Menghargai-Kerjasama-Patuh arahan
Penutup(5 minit)
-Murid dapat menyanyi mengikut pergerakan dan nyanyian guru.-Murid menghargai hasil kerja masing-masing1. Guru menjalankan sesi penutup dengan menyanyikan semula lagu Rama-rama.
Kemahiran Berfikir-Merumus
TKP-Muzik-KinestetikNilai-Menghargai-Kerjasama-Patuh arahan
top related