a template

8
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (RPH) KELA S: 1A MASA: 1:20 – 2:40 SUBJE K: SAIN S BIL. PELAJAR: 23 ( 12/01/2015- ISNIN) TAJU K: Sains dan fenomena Semula jadi PENGETAHUAN SEDIA ADA: Pelajar telah mempelajari Tumbuhbesaran dalam kehidupan harian SUMBER/Bahan atau Alat Bantu Mengajar: Papan putih, gambar Objektif Pembelajaran: Semakan pembelajaran: Q&A / S & Perbincanga n kelas Kerja Peer Assessment/ Penilaian dalam Group Assessment/ Penilaian antara Kerja Kumpulan/ berpasangan Refleksi untuk pembelajaran Lain-lain 1. Menyenaraikan apa yang dilihat di sekeliling yang berkaitan dengan sains 2. menerangkan kepentingan sains dalam kehidupan harian Succes criteria/Kriteria Kejayaan: Student able to:/Pelajar dapat: 1.Nyatakan 2 contoh fenomena semula jadi yang murid boleh lihat di sekeliling mereka: X X 2. Membincangkan kegunaan dan kelebihan sains dalam kehidupan harian. (Aktiviti utama) X X X X X X Sikap Sainstifik dan Nilai Murni: o minat dan ingin tahu o rajin dan tabah o bertanggungjawab o menghargai sumbangan sains o berfikiran kritikal dan analisis o yakin dan berdikari o berkhemah tinggi dan menghormati o berfikiran secara rasional o bersyukur kepada tuhan o adil dan saksama o menghargai keseimbangan alam o menghargai dan mengamalkan kehidupan bersih o berani mencuba o luwes dan berfikiran terbuka o bekerjasama o sistematik dan bersifat objektif oJujur dan tepat obaik hati dan penyayang omenyedari sains ialah memahami alam Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Masa

Upload: caryii

Post on 08-Nov-2015

229 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

A Template

TRANSCRIPT

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (RPH)

KELAS:1A MASA:1:20 2:40SUBJEK:SAINSBIL. PELAJAR:23( 12/01/2015- ISNIN)

TAJUK: Sains dan fenomena Semula jadi

PENGETAHUAN SEDIA ADA: Pelajar telah mempelajari Tumbuhbesaran dalam kehidupan harian

SUMBER/Bahan atau Alat Bantu Mengajar: Papan putih, gambar

Objektif Pembelajaran:Semakan pembelajaran:

Q&A / S & JPerbincangan kelasKerja bertulisPeer Assessment/Penilaian dalam kumpulanGroup Assessment/Penilaian antara kumpulanKerja Kumpulan/berpasanganRefleksi untuk pembelajaran yang lepas

Lain-lain

1. Menyenaraikan apa yang dilihat di sekeliling yang berkaitan dengan sains

2. menerangkan kepentingan sains dalam kehidupan harian

Succes criteria/Kriteria Kejayaan:Student able to:/Pelajar dapat:

1.Nyatakan 2 contoh fenomena semula jadi yang murid boleh lihat di sekeliling mereka:XX

2. Membincangkan kegunaan dan kelebihan sains dalam kehidupan harian. (Aktiviti utama)XXXXXX

Sikap Sainstifik dan Nilai Murni:

minat dan ingin tahu rajin dan tabah bertanggungjawab menghargai sumbangan sains berfikiran kritikal dan analisis yakin dan berdikari berkhemah tinggi dan menghormati berfikiran secara rasional bersyukur kepada tuhan adil dan saksama menghargai keseimbangan alam menghargai dan mengamalkan kehidupan bersih berani mencuba

luwes dan berfikiran terbuka bekerjasama sistematik dan bersifat objektif

Jujur dan tepat baik hati dan penyayang menyedari sains ialah memahami alam

Aktiviti Pengajaran dan PembelajaranMasa

Kehadiran dan Pengurusan kelas: Ambil kehadiran dan sesi pengenalan dengan pelajar5 minit

Starter Activities/Set induksi:1. Pelajar melihat keadaan di persekitaran mereka. i)i Apakah fenomena yang dikaitan dengan sains? ii) Apakah fenomena alam yang berlaku kebelakangan ini?

2. Guru menujuk objektif pembelajaran kepada pelajar.

10 minit

Aktiviti Utama/ Isi Pengajaran:Aktiviti 1: Pelajar menjalankan aktiviti untuk mengkaji fenomena alam yang berlaku.1. Pelajar diberi 5 minit untuk membincang dengan kawan.2. Pelajar menuliskan 3 fenomena alam dalam kertas.3. Pelajar memberi contoh-contoh fenomena alam.4. Pelajar membuat kesimpulan dari aktiviti yang telah dijalankan.

Aktiviti 2: Peta minda Kegunaan dan kelebihan sains dalam kehidupan harian1. Pelajar diberi 5 minit untuk membincang dengan kawan.2. Pelajar melukis peta minda

15 minit

15 MIN

Kesimpulan/Penutup:Guru menilai pelajar setakat mana kefahaman mereka terhadap kestabilan (Secara lisan)

5 minit

Penilaian/ Refleksi guru yang mengajar-aspek dalam PdP.

Penilaian/ Refleksi guru yang mengajar.-aspek yang perlu penambahbaikan

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (RPH)

KELAS:1A MASA:4:50 6:00SUBJEK:SAINSBIL. PELAJAR:23( 15/01/2015- KHAMIS)

TAJUK: Sains dan fenomena Semula jadi

PENGETAHUAN SEDIA ADA: Pelajar telah mempelajari Tumbuhbesaran dalam kehidupan harian

SUMBER/Bahan atau Alat Bantu Mengajar: Papan putih, gambar

Objektif Pembelajaran:Semakan pembelajaran:

Q&A / S & JPerbincangan kelasKerja bertulisPeer Assessment/Penilaian dalam kumpulanGroup Assessment/Penilaian antara kumpulanKerja Kumpulan/berpasanganRefleksi untuk pembelajaran yang lepas

Lain-lain

1. Menyenaraikan apa yang dilihat di sekeliling yang berkaitan dengan sains

2. menerangkan kepentingan sains dalam kehidupan harian

Succes criteria/Kriteria Kejayaan:Student able to:/Pelajar dapat:

1.Nyatakan 2 contoh fenomena semula jadi yang murid boleh lihat di sekeliling mereka:XX

2. Membincangkan kegunaan dan kelebihan sains dalam kehidupan harian. (Aktiviti utama)XXXXXX

Sikap Sainstifik dan Nilai Murni:

minat dan ingin tahu rajin dan tabah bertanggungjawab menghargai sumbangan sains berfikiran kritikal dan analisis yakin dan berdikari berkhemah tinggi dan menghormati berfikiran secara rasional bersyukur kepada tuhan adil dan saksama menghargai keseimbangan alam menghargai dan mengamalkan kehidupan bersih berani mencuba

luwes dan berfikiran terbuka bekerjasama sistematik dan bersifat objektif

Jujur dan tepat baik hati dan penyayang menyedari sains ialah memahami alam

Aktiviti Pengajaran dan PembelajaranMasa

Kehadiran dan Pengurusan kelas: Ambil kehadiran dengan pelajar

5 minit

Starter Activities/Set induksi:

1. Pelajar melihat gambar dalam buku teks.2. Pelajar menyatakan kerjaya dalam sains.3. Guru menunjuk objektif pembelajaran kepada pelajar.

10 minit

Aktiviti Utama/ Isi Pengajaran:Aktiviti 1: perbincangan1. Pelajar diberi 5 minit untuk membincang dengan kawan dangan menyenaraikan kerjaya lain yang berkaitan dengan sains.2. Pelajar membentang jawapan di depan kelas.

Aktiviti 2: Peta minda

1. Pelajar diberi 5 minit untuk membincang dengan kawan dan menyedia satu peta minda tentang kerjaya yang terkaitan dengan sains.2. Pelajar melukis peta minda di atas buku tulisan masing-masing.

pendedahan bidang sains3. Guru menyenaraikan bidang sains yang ada.4. Guru menjelaskan bidang sains .

Aktiviti 3:Peta minda

5. Pelajar diberi 5 minit untuk membincang dengan kawan.6. Pelajar melukis peta

15 minit

15

10

Kesimpulan/Penutup:Guru menilai pelajar setakat mana kefahaman mereka terhadap kestabilan (Secara lisan)

5 minit

Penilaian/ Refleksi guru yang mengajar-aspek dalam PdP.

Penilaian/ Refleksi guru yang mengajar.-aspek yang perlu penambahbaikan

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (RPH)

KELAS:1A MASA:4:20 4:45SUBJEK:SAINSBIL. PELAJAR:23( 16/01/2015- JUMAAT)

TAJUK: Sains dan fenomena Semula jadi

PENGETAHUAN SEDIA ADA: Pelajar telah mempelajari Tumbuhbesaran dalam kehidupan harian

SUMBER/Bahan atau Alat Bantu Mengajar: Papan putih, gambar

Objektif Pembelajaran:Semakan pembelajaran:

Q&A / S & JPerbincangan kelasKerja bertulisPeer Assessment/Penilaian dalam kumpulanGroup Assessment/Penilaian antara kumpulanKerja Kumpulan/berpasanganRefleksi untuk pembelajaran yang lepas

Lain-lain

1. Menyenaraikan apa yang dilihat di sekeliling yang berkaitan dengan sains

2. menerangkan kepentingan sains dalam kehidupan harian

Succes criteria/Kriteria Kejayaan:Student able to:/Pelajar dapat:

1.Nyatakan 2 contoh fenomena semula jadi yang murid boleh lihat di sekeliling mereka:XX

2. Membincangkan kegunaan dan kelebihan sains dalam kehidupan harian. (Aktiviti utama)XXXXXX

Sikap Sainstifik dan Nilai Murni:

minat dan ingin tahu rajin dan tabah bertanggungjawab menghargai sumbangan sains berfikiran kritikal dan analisis yakin dan berdikari berkhemah tinggi dan menghormati berfikiran secara rasional bersyukur kepada tuhan adil dan saksama menghargai keseimbangan alam menghargai dan mengamalkan kehidupan bersih berani mencuba

luwes dan berfikiran terbuka bekerjasama sistematik dan bersifat objektif

Jujur dan tepat baik hati dan penyayang menyedari sains ialah memahami alam

Aktiviti Pengajaran dan PembelajaranMasa

Kehadiran dan Pengurusan kelas: Ambil kehadiran dan sesi pengenalan dengan pelajar5 minit

Starter Activities/Set induksi:1. Pelajar melihat keadaan di persekitaran mereka. i)i Apakah fenomena yang dikaitan dengan sains? ii) Apakah fenomena alam yang berlaku kebelakangan ini?

2. Guru menujuk objektif pembelajaran kepada pelajar.

5 minit

Aktiviti Utama/ Isi Pengajaran:Aktiviti 1: Pelajar menjalankan aktiviti untuk mengkaji fenomena alam yang berlaku.1. Pelajar diberi 5 minit untuk membincang dengan kawan.2. Pelajar menuliskan 3 fenomena alam dalam kertas.3. Pelajar memberi contoh-contoh fenomena alam.4. Pelajar membuat kesimpulan dari aktiviti yang telah dijalankan.

Aktiviti 2: Peta minda Kegunaan dan kelebihan sains dalam kehidupan harian1. Pelajar diberi 5 minit untuk membincang dengan kawan.2. Pelajar melukis peta minda

10 minit

Kesimpulan/Penutup:Guru menilai pelajar setakat mana kefahaman mereka terhadap kestabilan (Secara lisan)

5 minit

Penilaian/ Refleksi guru yang mengajar-aspek dalam PdP.

Penilaian/ Refleksi guru yang mengajar.-aspek yang perlu penambahbaikan