template rph

Upload: siah-woan-chiou

Post on 10-Mar-2016

55 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

  • Tarikh 13 Julai 2016

    Kelas 3 Amanah

    Hari Jumaat

    Subjek Sains

    Masa 1 10.50-11.25 2 10.50-11.30

    Tema PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP

    Topik PENEROKAAN ANGKASA LEPAS

    Objektif Pembelajaran Memahami perkembangan dalam bidang astronomi dan penerokaan angkasa lepasHasil Pembelajaran Pelajar dapat:

    d. Mewajarkan keperluan meneruskan penerokaan angkasa lepas.

    Aktiviti PembelajaranMod Pembelajaran Induksi

    Kajian ( ) Guru menayangkan gambar berkaitan topik

    Projek ( ) Kandungan

    Berfikir ( ) Guru menjelaskan topik menggunakan perisian PowerPoint

    Lawatan ( ) Murid mencatat nota dalam buku nota

    Simulasi ( ) Murid membuat latihan yang diberikan

    Eksperimen ( ) Sesi perbincangan

    Perbincangan ( ) Penutup

    Pelajar diminta menjelaskan isi-isi penting perkara yang telah dipelajari dan mengaitkan dengan kehidupan seharian

    Pentaksiran dan Penilaian Latihan ( ) Laporan Amali ( ) Pembentangan ( ) Ujian Formatif ( ) Folio ( ) Kuiz ( ) Lain-lain:

    Penilaian Keberkesanan P&PKemahiran Proses Sains Memerhati ( ) Mengelaskan ( ) Membuat inferens ( ) Meramal ( ) Berkomunikasi ( )

    Mentafsir data ( ) Membuat hipotesis ( ) Mengeksperimen ( )Mendefinisi secara operasi ( )

    Mengukur dan menggunakan nombor ( ) Menggunakan perhubungan ruang dan masa ( )

    I Think ( ) Inkuiri ( ) Sosio saintifik ( ) Lain-lain : .Nilai / Kemahiran Insaniah Bertanggungjawab sosial ( ) Komunikasi ( ) Kepimpinan ( ) Kerja berpasukan ( )

    Berfikiran kritis / kreatif ( ) Teknologi maklumat & komunikasi ( ) Globalisasi ( )

    Lain lain:

    Aras Mengingat ( ) Memahami ( ) Aplikasi ( ) Analisis ( ) Menilai ( ) Mencipta ( )

    Peta pemikiran Peta bulatan ( ) Peta buih ( ) Peta buih berganda ( ) Peta alir ( )Peta pelbagai alir ( )Peta titi ( ) Peta dakap ( ) Peta Pokok( )Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Keusahawanan ( ) Kreativiti dan Inovatif ( ) Teknologi Maklumat & Komunikasi ( ) Tiada ( )

    Lain-lain:..Bahan Bantu Mengajar LCD Projector[ ] Buku teks [ ] Buku kerja [ ] Komputer riba [ ] Lembaran nota [ ]

    Pen marker[ ] Papan putih[ ] Lembaran kerja[ ] Buku rujukan[ ]

    Lain-lain:.....................................................................................................

    RefleksiTahap Penguasaan Pelajar Tindakan Susulan ( **Contoh tindakan susulan seperti latihan tambahan, kerja rumah, pemulihan, bimbingan, nasihat, teguran, dll)

    Menguasai

    Tidak menguasai

    Tidak siap

    Tidak membuat kerja

    Lain-lain:

    CatatanKehadiran Pelajar

    Tidak Hadir

    Kemahiran Berfikir Aras Tinggi( KBAT )

    Menghargai alam sekitar ( ) Menyelesaikan masalah ( ) Berani ( )

  • 1 Jan 2015 3 Amanah Isnin Sains 7.00-8.00

    2 Feb 2016 3 Cemerlang Selasa 7.00-7.40

    3 Mac 2017 Rabu 7.00-7.40

    4 April 2018 Khamis 7.20-7.55

    5 Mei 2019 Jumaat 8.00-8.35

    6 Jun 2020 Sabtu 7.40-8.20

    7 Julai 2021 7.40-8.20

    8 Ogos 7.55-8.30

    9 September 8.35-9.10

    10 Oktober 8.20-8.55

    11 November 8.20-9.00

    12 Disember 8.30-9.05

    13 9.10-9.45

    14 8.55-9.30

    15 9.00-9.40

    16 9.05-9.40

    17 9.45-10.20

    18 9.30-10.05

    19 9.40-10.20

    20 9.40-10.10

    21 10.20-10.50

    22 10.05-10.40

    23 10.20-10.50

    24 10.10-10.50

    25 10.50-11.25

    26 10.40-11.10

    27 10.50-11.25

    28 10.50-11.30

    29 11.25-12.00

    30 11.10-11.45

    31 11.25-12.00

    12.00-12.35

    11.45-12.20

    12.00-12.35

    12.35-1.10

    12.20-12.55

    12.35-1.10

    1.10-1.45

    12.55-1.30

    1.10-1.45

    1.45-2.15

    1.30-2.05

    1.45-2.15

    2.15-2.45

    2.05-2.40

  • 2.15-2.45

  • PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP

    JIRIM DALAM ALAM

    TENAGA DALAM KEHIDUPAN

    ASTRONOMI DAN PENEROKAAN ANGKASA LEPAS

    RESPIRASI

    PEREDARAN DARAH

    PERKUMUHAN

    PEMBIAKAN

    PERTUMBUHAN

    TANAH DAN SUMBERNYA

    KEELEKTRIKAN DAN KEMAGNETAN

    PENJANAAN ELEKTRIK

    BINTANG DAN GALAKSI

    PENEROKAAN ANGKASA LEPAS

  • OBJEKTIF PEMBELAJARAN

    Menganalisa mekanisma pernafasan manusia

    Memahami pengangkutan oksigen dalam badan manusia

    Menyedari kepentingan sistem respirasi yang sihat

    Memahami sistem pengangkutan dalam manusia

    Menganalisa darah manusia

    Menganalisa sistem pengangkutan dalam tumbuhan

    Memahami perkumuhan manusia

    Menganalisa sistem urinari dalam manusia

    Menganalisa perkumuhan dalam tumbuhan

    Memahami pembiakan seks dan aseks

    Menganalisa sistem pembiakan lelaki

    Menganalisa sistem pembiakan wanita

    Menganalisa kitar haid

    Menganalisa persenyawaan dan kehamilan

    Memahami kepentingan penjagaan pra natal

    Menilai kepentingan penyelidikan dalam pembiakan manusia

    Menganalisa sistem pembiakan seks tumbuhan berbunga

    Menganalisa pendebungaan

    Memahami perkembangan buah dan biji benih pada tumbuhan

    Mensintesis konsep percambahan biji benih

    Mengaplikasi pembiakan vegetatif dalam tumbuhan berbunga

    Menganalisa pola pertumbuhan manusia

    Menganalisa kepelbagaian mineral dalam kerak Bumi

    Memahami tindak balas antara logam dengan bukan logam

    Memahami sebatian silikon

    Menganalisa sebatian kalsium

    Menganalisa sumber bahan api semula jadi dan kepentingannya

    Memahami elektrostatik

    Memahami keelektrikan

    Mengaplikasi kefahaman cara mengukur keelektrikan

    Mensintesis hubungan antara arus, voltan dan rintangan

    Mensintesis konsep litar selari dan litar bersiri

    Menganalisa arus, voltan dan rintangan dalam satu litar bersiri

    Menganalisa arus, voltan dan rintangan dalam satu litar selari

    Memahami kemagnetan

    Memahami keelektromagnetan

    Memahami penjanaan tenaga elektrik

    Memahami transformer

    Menganalisa penghantaran elektrik dan sistem pengagihan

    Memahami bekalan elektrik dan sistem pendawaian di rumah

    Menganalisa kos penggunaan tenaga elektrik

    Memahami fungsi fius dan wayar bumi

    Menilai kepentingan langkah berjaga-jaga dalam penggunaan elektrik

    Menilai kepentingan memulihara elektrik

  • Menganalisa Matahari

    Memahami bintang dan galaksi dalam alam semesta

    Mensyukuri kewujudan alam semesta sebagai anugerah Tuhan

    Memahami perkembangan dalam bidang astronomi dan penerokaan angkasa lepas

  • HASIL PEMBELAJARAN

    Murid boleh:

    a. Mengenal pasti struktur sistem respirasi manusia.

    b. Mengenal pasti struktur paru-paru.

    c. Memerihalkan proses menarik dan menghembus nafas.

    d. Menghubung kait perubahan tekanan udara dalam rongga toraks dengan tarikan dan hembusan nafas.

    e. Memerihalkan mekanisma pernafasan

    Murid boleh:

    a. Memerihalkan resapan oksigen daripada alveoli ke dalam kapilari darah.

    b. Memerihalkan pengangkutan oksigen oleh darah.

    c. Memerihalkan resapan oksigen daripada kapilari darah ke dalam sel.

    Murid boleh:

    a. Menyenaraikan pelbagai bahan yang memudaratkan sistem respirasi.

    b. Menerangkan kesan bahan cemar kepada sistem respirasi.

    c. Menyenaraikan pelbagai penyakit yang mempengaruhi sistem respirasi.

    d. Mempraktikkan amalan baik untuk meningkatkan kualiti udara.

    Murid boleh:

    a. Memerihalkan sistem peredaran sebagai satu sistem saluran yang mempunyai satu pam dan berinjap untuk memastikan pengaliran darah dalam satu arah.

    b. Menyatakan fungsi jantung.

    c. Mengenal pasti struktur jantung manusia.

    d. Membanding dan membezakan struktur arteri, vena dan kapilari.

    e. Menghubungkaitkan ciri salur darah dengan fungsinya.

    f. Membanding dan membezakan darah beroksigen dengan darah terdeoksigen.

    g. Mengilustrasikan laluan aliran darah dalam sistem peredaran.

    h. Memerihalkan peranan sistem peredaran darah dalam pengangkutan bahan.

    i. Menerangkan kepentingan mengekalkan jantung yang sihat.

    Murid boleh:

    a. Menyatakan komponen darah dan fungsinya.

    b. Menyatakan kumpulan darah.

    c. Memadankan kumpulan darah penderma kepada penerima.

    d. Mewajarkan kepentingan menderma darah.

    e. Memerihalkan bagaimana darah yang didermakan disimpan dan dikendalikan.

    Murid boleh:

    a. Memerihalkan bagaimana tumbuhan menjadi layu.

    b. Memerihalkan transpirasi.

    c. Memerihalkan fungsi stomata.

    d. Mengenal pasti faktor yang mempengaruhi kadar transpirasi.

    e. Memerihalkan bagaimana faktor ini mempengaruhi kadar transpirasi.

    f. Memerihalkan peranan transpirasi.

    g. Mengkaji laluan air di dalam keratan batang menggunakan pewarna yang sesuai.

  • h. Mengenal pasti lokasi xilem dan floem.

    i. Memerihalkan fungsi xilem dan floem.

    Murid boleh:

    a. Menerangkan maksud perkumuhan.

    b. Mengenal pasti organ perkumuhan manusia.

    d. Menerangkan kepentingan perkumuhan

    Murid boleh:

    a. Mengenal pasti lokasi ginjal dan bahagian sistem urinari yang lain.

    b. Memerihalkan bentuk ginjal.

    c. Mengenal pasti struktur ginjal.

    d. Memerihalkan fungsi ginjal.

    e. Menerangkan kepentingan untuk mengekalkan kesihatan ginjal

    Murid boleh:

    a. Memerihalkan cara tumbuhan menyingkirkan hasil perkumuhan.

    b. Mengenal pasti hasil perkumuhan tumbuhan.

    Murid boleh:

    a. Menyatakan kepentingan pembiakan.

    b. Menyatakan jenis pembiakan.

    c. Menyatakan maksud persenyawaan.

    d. Memerihalkan persenyawaan dalam dan luar.

    e. Membanding dan membezakan pembiakan seks dengan aseks.

    f. Mengelaskan haiwan dan tumbuhan mengikut cara pembiakannya

    Murid boleh:

    a. Mengenal pasti bahagian sistem pembiakan lelaki.

    b. Memerihalkan fungsi setiap bahagian sistem pembiakan lelaki.

    c. Menyatakan peranan sperma dalam pembiakan.

    d. Memerihalkan perubahan yg berlaku pada lelaki sms baligh

    Murid boleh:

    a. Mengenal pasti bahagian sistem pembiakan wanita.

    b. Memerihalkan fungsi setiap bahagian sistem pembiakan wanita.

    c. Menyatakan peranan ovum dalam pembiakan.

    d. Memerihalkan perubahan yang berlaku pada wanita semasa baligh.

    e. Membanding dan membezakan antara gamet lelaki dengan wanita berdasarkan saiz, bilangan dan pergerakan

    Murid boleh:

    a. Memerihalkan maksud haid.

    b. Memerihalkan maksud kitar haid.

    c. Memerihalkan perubahan dinding uterus semasa kitar haid.

    c. Menyatakankan hasil perkumuhan bagi setiap organ perkumuhan.

  • d. Menghubungkait fasa subur kitar haid dengan persenyawaan.

    e. Menerangkan kepentingan menjaga kebersihan diri semasa haid

    Murid boleh:

    a. Memerihalkan persenyawaan dalam manusia.

    b. Mengenal pasti lokasi penempelan embrio.

    c. Memerihalkan perkembangan zigot kepada embrio seterusnya menjadi fetus hingga kelahiran

    Murid boleh:

    a. Menghubungkait kepentingan pengambilan makanan yang berkhasiat kepada kesihatan ibu dan fetus semasa kehamilan.

    b. Menerangkan pentingnya mengelak daripada mengambil bahan yang boleh memudaratkan fetus.

    Murid boleh:

    a. Menyatakan maksud kemandulan.

    b. Memerihalkan cara mengatasi kemandulan.

    c. Memerihalkan kaedah kawalan kehamilan.

    d. Membahaskan salah guna kawalan kehamilan dan kesannya kepada masyarakat.

    e. Menerangkan kepentingan penyelidikan pembiakan manusia

    Murid boleh:

    a. Mengenal pasti bahagian berlainan pada bunga.

    b. Mengenal pasti bahagian pembiakan jantan dan betina bunga.

    c. Mengenal pasti gamet jantan dan betina.

    d. Memerihalkan fungsi bahagian pembiakan jantan dan betina bunga dalam pembiakan seks.

    Murid boleh:

    a. Memerihalkan maksud pendebungaan.

    b. Menghubungkait ciri bunga dengan agen pendebungaannya

    c. Menyatakan jenis pendebungaan.

    d. Membanding dan membezakan antara pendebungaan sendiri dengan pendebungaan kacuk.

    e. Menerangkan kelebihan pendebungaan kacuk.

    f. Menerangkan melalui contoh kegunaan pendebungaan kacuk dalam pertanian

    Murid boleh:

    a. Mengenal pasti lokasi di mana berlakunya persenyawaan dalam bunga.

    b. Memerihalkan persenyawaan dalam tumbuhan.

    c. Memerihalkan pembentukan buah dan biji benih.

    Murid boleh:

    a. Mengenal pasti struktur biji benih.

    b. Menerangkan fungsi bahagian biji benih yang berbeza.

    c. Memerihalkan perubahan fizikal biji benih semasa percambahan.

    d. Membuat hipotesis tentang keadaan yang diperlukan untuk percambahan biji benih.

    e. Merekabentuk eksperimen untuk mengkaji keadaan yang diperlukan untuk percambahan biji benih.

    f. Menjalankan eksperimen untuk mengkaji keadaan yang diperlukan untuk percambahan biji benih.

  • g. Membuat kesimpulan tentang keadaan yang diperlukan untuk percambahan biji benih.

    Murid boleh:

    a. Menerangkan melalui contoh maksud pembiakan vegetatif.

    b. Menyatakan bahagian tumbuhan yang boleh membiak secara vegetatif.

    c. Mengelaskan tumbuhan berbunga berdasarkan bahagian yang boleh membiak secara vegetatif.

    d. Memerihalkan aplikasi penyelidikan pembiakan vegetatif yang dijalankan dalam pertanian.

    Murid boleh:

    a. Memerihalkan maksud pertumbuhan.

    b. Mengenal pasti ciri yang digunakan untuk mengukur kadar pertumbuhan.

    c. Menganalisa lengkuk pertumbuhan lelaki dan wanita.

    d. Membanding dan membezakan lengkuk pertumbuhan lelaki dengan wanita.

    e. Memerihalkan kesan pengambilan nutrisi ke atas pertumbuhan kanak-kanak.

    Murid boleh:

    a. Memerihalkan maksud mineral.

    b. Menerangkan melalui contoh mineral yang wujud dalam bentuk unsur semula jadi atau sebatian semula jadi.

    c. Mengenal pasti unsur dalam sebatian semula jadi.

    d. Memerihalkan sifat mineral.

    e. Menulis persamaan dalam perkataan untuk menunjukkan kesan haba ke atas mineral.

    Murid boleh:

    a. Menyatakan contoh logam dan bukan logam.

    b. Memerihalkan tindak balas antara logan dan bukan logam.

    c. Menulis persamaan dalam perkataan bagi menunjukkan tindak balas antara logam dengan bukan logam.

    d. Menyatakan logam bertindak balas dengan bukan logam pada kadar yang berbeza.

    Murid boleh:

    a. Menyatakan pelbagai bentuk sebatian silikon.

    b. Menyatakan contoh silika.

    c. Menyatakan contoh silikat.

    d. Menghubungkait sifat sebatian silikon dengan kestabilannya.

    e. Menerangkan melalui contoh kegunaan sebatian silikon dalam kehidupan harian.

    Murid boleh:

    a. Menyatakan unsur dalam kalsium karbonat.

    b. Mengenal pasti pelbagai bentuk kalsium karbonat.

    c. Memerihalkan sifat kalsium karbonat.

    d. Menulis persamaan dalam perkataan bagi tindak balas kalsium karbonat.

    e. Memerihalkan pembentukan kalsium oksida dan kalsium hidroksida.

    f. Menghubungkait sifat sebatian kalsium dengan kegunaannya.

    Murid boleh:

    a. Menyenaraikan sumber bahan api semula jadi.

  • b. Menerangkan pembentukan sumber bahan api semula jadi.

    c. Memerihalkan penyulingan berperingkat petroleum.

    d. Memerihalkan sifat pelbagai pecahan daripada penyulingan berperingkat petroleum.

    e. Memerihalkan kegunaan pelbagai pecahan petroleum.

    f. Menerangkan sumbangan petroleum dan industri gas asli kepada pembangunan ekonomi negara.

    g. Menjanakan idea tentang cara penggunaan secara cekap sumber bahan api semula jadi.

    Murid boleh:

    a. Memerihalkan maksud elektostatik.

    b. Menyatakan jenis cas elektrik statik.

    c. Menyatakan sifat cas elektrik statik.

    d. Memerihalkan bagaimana cas elektrik statik dihasilkan dalam bahan tertentu.

    e. Memerihalkan cara mengesan cas elektrik statik.

    f. Memerihalkan fenomena harian yang disebabkan oleh cas elektrik statik.

    g. Menyatakan langkah keselamatan yang perlu diambil semasa pengendalian cas elektrik.

    Murid boleh:

    a. Memberikan contoh sumber tenaga elektrik dalam kehidupan harian.

    b. Menyatakan maksud keelektrikan.

    c. Menyatakan maksud voltan.

    d. Menyatakan maksud rintangan.

    e. Memerihalkan arah arus dan pengaliran elektron dalam litar elektrik.

    Murid boleh:

    a. Mengenal pasti alat pengukur arus.

    b. Mengenal pasti alat pengukur voltan.

    c. Menyatakan unit arus.

    d. Menyatakan unit voltan.

    e. Menyatakan unit rintangan.

    f. Mengukur arus dalam litar elektrik.

    g. Mengukur voltan dalam litar elektrik.

    Murid boleh:

    a. Merekabentuk eksperimen untuk mengkaji hubungan antara rintangan dan arus.

    b. Menjalankan eksperimen untuk mengkaji hubungan antara rintangan dan arus.

    c. Memerihalkan kesan perubahan rintangan ke atas arus.

    d. Merekabentuk eksperimen untuk mengkaji hubungan antara voltan dan arus.

    e. Menjalankan eksperimen untuk mengkaji hubungan antara voltan dan arus.

    f. Memerihalkan kesan perubahan voltan ke atas arus.

    g. Menyatakan hukum ohm.

    Murid boleh:

    a. Mengenal pasti komponen litar elektrik dan simbolnya.

    b. Melukiskan satu gambar rajah litar yang lengkap.

    c. Membinakan satu litar yang lengkap.

  • d. Membinakan satu litar bersiri.

    e. Membinakan satu litar selari.

    f. Membanding dan membezakan susunan komponen dalam litar bersiri dengan litar selari.

    Murid boleh:

    a. Memerihalkan pengaliran arus melalui komponen dalam litar bersiri.

    b. Memerihalkan voltan yang merentasi komponen dalam litar bersiri.

    c. Memerihalkan rintangan dalam litar bersiri.

    d. Menerangkan kelebihan dan kelemahan litar bersiri.

    Murid boleh:

    a. Memerihalkan pengaliran arus melalui komponen dalam litar selari.

    b. Memerihalkan voltan yang merentasi komponen dalam litar selari.

    c. Memerihalkan rintangan dalam litar selari.

    d. Menerangkan kelebihan dan kelemahan litar selari.

    e. Membanding dan membezakan antara litar bersiri dengan litar selari berdasarkan arus, voltan dan rintangan.

    Murid boleh:

    a. Memerihalkan maksud medan magnet.

    b. Melukiskan medan magnet satu magnet bar.

    c. Melukiskan arah medan magnet.

    d. Menghubungkaitkan garisan medan magnet dengan kekuatan medan magnet.

    e. Menerangkan kegunaan magnet dalam kompas.

    Murid boleh:

    a. Menghubungkaitkan arus elektrik yang mengalir melalui konduktor dengan kemagnetan.

    b. Memerihalkan maksud elektromagnet.

    Murid boleh:

    a. Menyenaraikan pelbagai jenis generator.

    b. Memerihalkan penjanaan tenaga elektrik daripada pelbagai jenis stesen jana kuasa.

    c. Membanding dan membezakan penjanaan tenaga elektrik antara pelbagai jenis stesen jana kuasa.

    d. Memberi contoh sumber tenaga altenatif.

    Murid boleh:

    a. Mengenal pasti pelbagai bahagian transfomer.

    b. Memerihalkan bagaimana transfomer berkerja.

    c. Membanding dan membezakan transfomer injak naik dengan transfomer injak turun.

    d. Memerihalkan peranan transfomer dalam penghantaran dan pengagihan elektrik.

    Murid boleh:

    a. Menyusun mengikut urutan komponen dalam sistem penghantaran dan pengagihan elektrik.

    b. Memerihalkan fungsi komponen sistem penghantaran dan pengagihan elektrik.

    c. Memerihalkan bagaimana tenaga elektrik dihantar dan diagihkan dari stesen jana kuasa kepada pengguna.

  • Murid boleh:

    a. Menyatakan nilai voltan utama.

    b. Menyatakan jenis arus elektrik.

    c. Mengenal pasti jenis arus elektrik yang dibekalkan ke rumah.

    d. Menyatakan jenis pendawaian elektrik.

    e. Mengenal pasti pelbagai bahagian sistem pendawaian elektrik

    f. Memerihalkan fungsi pelbagai bahagian sistem pendawaian elektrik.

    g. Memerihalkan pendawaian plug 3-pin.

    Murid boleh:

    a. Menyatakan kadar kuasa dan voltan peralatan elektrik di rumah.

    b. Mengirakan jumlah arus yang mengalir melalui peralatan elektrik.

    c. Mengingatkan kembali hubungan antara penggunaan tenaga elektrik, kuasa dan masa.

    d. Menyelesaikan masalah dengan mengira kos penggunaan elektrik.

    Murid boleh:

    a. Mengenal pasti pelbagai jenis fius.

    b. Menyatakan nilai fius.

    c. Memerihalkan fungsi fius dalam sistem pendawaian elektrik.

    d. Menentukan nilai fius yang sesuai bagi peralatan elektrik.

    e. Memerihalkan peranan dawai bumi dalam sistem pendawaian elektrik.

    Murid boleh:

    a. Menyatakan langkah keselamatan yang perlu diambil apabila menggunakan elektrik.

    b. Memerihalkan langkah yang perlu diambil apabila berlakunya kemalangan yang melibatkan elektrik.

    c. Mewajarkan keperluan adanya langkah keselamatan dan ciri keselamatan di rumah bagi mengelakkan kemalangan elektrik.

    Murid boleh:

    a. Mengenal pasti aktiviti yang menyebabkan pembaziran elektrik.

    b. Memerihalkan cara memulihara elektrik.

    c. Mewajarkan keperluan memulihara elektrik.

    d. Meramalkan masalah yang akan dihadapi oleh negara jika berlakunya kekurangan elektrik.

    Murid boleh:

    a. Memerihalkan ciri Matahari.

    b. Mengenal pasti struktur Matahari.

    c. Mengenal pasti fenomena yang berlaku di permukaan Matahari.

    d. Menerangkan kesan fenomena di permukaan Matahari ke atas Bumi.

    e. Menyatakan penjanaan tenaga oleh Matahari.

    Murid boleh:

    a. Mendefinisikan bintang.

    b. Mengenal pasti matahari sebagai suatu bintang.

    c. Mengenal pasti bintang-bintang cerah di langit.

    d. Membanding dan membezakan bintang berdasarkan kepada ciri tertentu.

  • e. Memerihalkan pembentukan bintang.

    f. Memerihalkan kematian bintang.

    g. Menyatakan jenis galaksi.

    h. Memerihalkan galaksi bima sakti.

    j. Menyatakan kedudukan sistem suria dalam alam semesta.

    Murid boleh:

    a. Menghargai keunikan, ketertiban, keindahan dan keharmonian alam semesta sebagai satu tanda keagungan Tuhan.

    b. Memerihalkan luasnya alam semesta berbanding Bumi.

    c. Menyatakan semua yang wujud di alam semesta adalah tidak kekal.

    d. Menerangkan kepentingan Matahari dan Bulan kepada hidupan di Bumi.

    Murid boleh:

    a. Memerihalkan perkembangan dalam bidang astronomi.

    b. Memerihalkan pembangunan dalam penerokaan angkasa lepas.

    c. Menerangkan dengan contoh aplikasi teknologi yang berkaitan penerokaan angkasa lepas dan astronomi.

    d. Mewajarkan keperluan meneruskan penerokaan angkasa lepas.

    i. Memerihalkan alam semesta.

  • Aktiviti Pembelajaran

    Induksi

    Guru menayangkan gambar berkaitan topik

    Guru menayangkan video berkaitan topik

    Kandungan

    Guru menjelaskan topik menggunakan perisian PowerPoint

    Murid mencatat nota dalam buku nota

    Murid mencatat nota dalam lembaran nota

    Murid membuat latihan yang diberikan

    Sesi perbincangan

    Penutup

    Pelajar diminta menjelaskan isi-isi penting perkara yang telah dipelajari dan mengaitkan dengan kehidupan seharian

  • SAINS T3DATA