8.rph amalan nilai murni (lisan)

Upload: norhalimahmahat

Post on 03-Jun-2018

260 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/12/2019 8.Rph Amalan Nilai Murni (Lisan)

    1/3

    Rancangan Pengajaran Harian [RPH]

    Tarikh /Hari : 12/4/2013 (Jumaat)Tahun : 3 ZamrudBil Murid : ___/42 orang

    Masa : 8.10

    9.40 pagiMata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTema : Perpaduan (Tema 4)Unit : Amalan Murni Hidup Sejahtera

    STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

    1.7 Berbincang dan mengemukakanpendapat tentang sesuatu perkaradaripada pelbagai sumber secarabertatasusila.

    1.7.2 Berbincang dan mengemukakan pandangantentang sesuatu perkara menggunakanperkataan, frasa dan ayat yang sesuaidaripada pelbagai sumber secarabertatasusila.

    Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :

    i. menyatakan .ii. menggunakan kata majmuk dengan betul dalam cerita pendek yang dihasilkan.iii. menulis kata majmuk yang telah disenaraikan berdasarkan cerita pendek dalam buku tulis.

    Sistem Bahasa

    Tatabahasa : kata majmuk

    Kosa kata

    Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

    Ilmu : Pendidikan Sivik

    Nilai Murni : Berdisiplin, bekerjasama

    Elemen KeusahawananEK 1: 1.1 Bertanggungjawab terhadap keputusan : menyiapkan tugasan sehingga

    selesai.EK 1: 1.14 Membina jaringan sosial : boleh berkomunikasi dengan baik.

    Kepelbagaian Strategi

    KB : mengenal pasti

    KP : Verbal linguistik, Interpersonal

    BCB : Bacaan mekanis

    Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan nilai murni dalam kehidupanseharian.

    Pembelajaran konstruktivisme

    Bahan bantu mengajar

    Jenis Bilangan

    1 Kad peranan 7

    2 Kad duit RM100 3

    3 Alat tulis 3

    4 Petikan dialog 42

    5 Lembaran aktiviti 42

    Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mempelajari nilai-nilai murni pada unit pembelajaran yanglepas.

  • 8/12/2019 8.Rph Amalan Nilai Murni (Lisan)

    2/3

    Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti / Aktiviti P dan P Catatan

    Soalan guru :

    Apakah nilai murni yang terdapat

    dalam lakonan tersebut?

    Mengapakah kita perlu menjagakebersihan kelas?

    Adakah ketua kelas menegurrakannya yang tidak bertugas secarabertatasusila?

    Apakah yg dimaksudkn dgnbertatasusila?

    Sebab perlu cakap secara

    bertatasusila?- supaya orang mudah bertolak ansurdengan kita.- supaya orang hormat kita.

    Set induksi (10 minit)

    Tujuh orang murid melakonkan tujuh watak

    yang menggambarkan situasi di dalamkelas selepas waktu rehat.

    Murid yang lain diminta menumpukanperhatian terhadap lakonan tersebut.

    Selepas lakonan tamat, guru memintapendapat murid mengenai lakonan tersebutmelalui teknik penyoalan.

    Murid menyatakan nilai murni yangterdapat dalam lakonan tersebut danmengaitkan dengan kebersihan.

    Murid menyatakan sebab mengapabercakap secara bertatasusila denganorang lain.

    Guru mengaitkan lakonan yang dibuatdengan isi pelajaran pada hari ini iaitumengemukakan pendapat secarabertatasusila.

    BBM

    Kad peranan

    Kad duit RM100

    KP

    Kinestatik

    Verbal linguistik

    Interpersonal

    Nilai Murni

    Soalan guru :

    Apakah yang patut anda lakukansekiranya rakan anda tidak bertugaspada hari yang telah ditetapkan.

    Apakah cara yang perlu kita lakukanjika kita ingin menegur sikapseseorang?

    Jangan cakap dengan nadayang tinggi.

    Bercakap dengan sopan.

    Tidak marah-marah.

    Langkah 1 (15 minit)

    Murid diedarkan petikan dialog secaraindividu.

    Murid secara rawak dipilih untukmembacakan dialog dengan intonasi yang

    betul. Murid diminta berbincang dengan rakan

    bersebelahan mereka untuk menghasilkandialog dengan menggunakan ayat yangsesuai secara bertatasusila.

    Murid boleh mereka semua dialog belonkata tersebut atau mengubah ayat yangsedia ada.

    Masa yang diberikan untuk berbincanghanyalah 5 minit.

    Guru membimbing murid.

    BBM

    Petikan dialog

    KB

    Kemahiran berfikirkreatif

    KP

    Verbal linguistik

    Interpersonal

    Nilai Murni

    Hormat-menghormati

    Murid diminta untuk tidak mencontohiperbuatan yang tidak sopan.

    Langkah 2 ( 15 minit)

    Beberapa nama telah dipilih oleh guru untukberlakon secara spontan mengenaipenggunaan bahasa yang tidakbertatasusila.

    Situasi yang diberikan ialah memarahi rakanyang menegur agar tidak membuangsampah di bawah meja.

    Setelah lakonan spontan habis, murid perlumelakonkan belon kata yang telahdihasilkan sebentar tadi.

    Nama murid dicabut secara undian olehguru.

    KB

    Berfikir kreatif.

    KP

    Verbal linguistik

    Interpersonal

    Nilai :

    Bekerjasama

    Berdisiplin

  • 8/12/2019 8.Rph Amalan Nilai Murni (Lisan)

    3/3

    Nama yang terpilih perlu ke hadapan kelasuntuk mensimulasikan belon kata yang telahditulis.

    Murid diminta bertutur secara bertatasusiladengan menggunakan dialog belon katayang telah dihasilkan.

    Murid menyiapkan lembaran aktivitiyang diedarkan.

    Langkah 3 (10 minit)

    Murid diedarkan lembaran kerjamelengkapkan ayat dengan perkataan yangsesuai.

    Murid menulis di dalam lembaran kerja.

    Guru membimbing murid.

    BBB

    Lembaran aktiviti

    KP

    Interpersonal

    Nilai

    Bekerjasama

    Disiplin

    EK 1: 1.1Bertanggungjawab terhadapkeputusan : menyiapkantugasan sehingga selesai.

    Kognitif

    Mengapa perlu bercakap sopandalam kehidupan seharian?

    Sosial :Pujian atas usaha dan kejayaan.

    Penutup (5 minit)

    Murid menyatakan nilai yang perlu ada jikakita ingin bercakap dengan orang lain.

    Guru memberikan pujian atas sikap murid.

    KB

    Merumus

    Mengaplikasi

    KP:

    Verbal linguistik

    Intrapersonal