78708802-contoh-rph-bm

15
4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU RPH 1 TAHUN 1 JABATAN PENGAJIAN MELAYU IPG KAMPUS RAJANG BAHASA MALAYSIA TAHUN 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TARIKH : 08 FEBRUARI 2010 (ISNIN) MASA : 0810 – 0910 (60 MINIT) TEMA : SEKOLAHKU BERJASA TAJUK : SEKOLAHKU

Upload: siti-aishah-latip

Post on 04-Aug-2015

140 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: 78708802-Contoh-RPH-BM

4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1 JABATAN PENGAJIAN MELAYUIPG KAMPUS RAJANG

BAHASA MALAYSIA TAHUN 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH : 08 FEBRUARI 2010 (ISNIN)

MASA : 0810 – 0910 (60 MINIT)

TEMA : SEKOLAHKU BERJASA

TAJUK : SEKOLAHKU

Page 2: 78708802-Contoh-RPH-BM

4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1TAHUN

Tarikh : 08 Februari (Isnin)Masa : 0810 – 0910 (60 minit)Tahun : Tahun 4 BiruTema : Sekolahku BerjasaTajuk Pelajaran : SekolahkuBilangan Murid : 32 orang

Fokus Utama 5.2 : Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami

perkara yang dibaca. Aras 1 (i) : Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Fokus Sampingan 1.1 : Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan dengan kehidupan seharian dengan menggunakan kata,ungkapan, ayat, sebutan, intonasi, dan nada yang sesuai.Aras 1(i) : Berbual tentang sesuatu perkara yang dialami atau yang dilihat atau yang dibaca.8.1 : Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmukAras 1(i) : Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang diberikan.

Pengetahuan Sedia Ada :i) Murid-murid tahu mengenai persekitaran sekolah.ii) Murid-murid telah menguasai kemahiran menulis dan kemahiran membaca peringkat awal.

2 JABATAN PENGAJIAN MELAYUIPG KAMPUS RAJANG

Page 3: 78708802-Contoh-RPH-BM

4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1TAHUN

Objektif Eksplisit :Pada akhir pelajaran murid dapat :

i) Berbual mengenai tiga daripada lima situasi di sekolah berdasarkan paparan kad gambar dan perkataan yang diberikan.

ii) Membaca lancar tiga daripada enam perenggan petikan “Sekolahku” dengan sebutan dan intonasi yang betul berdasarkan lembaran petikan yang diberikan.

iii) Menulis tiga daripada enam ayat tunggal berdasarkan perkataan yang diberikan dalam lembaran kerja.

Sistem Bahasa : i) Tatabahasa : Ayat Tunggalii) Kosa kata : syarikat, luput, patah riuk, idola dan berdedikasi.

Pengisian Kurikulum :i) Ilmu : Pendidikan Moralii) Nilai murni : Mendengar nasihat, hormat menghormati, mengenang jasa, kebersihan, rajin, bekerjasama

Kemahiran Bernilai Tambah : i) Teori Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Verbal linguistik, Kinestetik, Intrapersonal, muzik, naturalis, spatialii) Kemahiran berfikir : Menceritakan semula dan menjana ideaiii)Belajar Cara Belajar : Bacaan mentalis, bacaan mekanis dan bacaan secara individu.

Isi Pelajaran :i) Berbual mengenai situasi di sekolahii) Petikan teks ”Sekolahku”. iii) Tatabahasa – Ayat Tunggaliv) Kosa kata

3 JABATAN PENGAJIAN MELAYUIPG KAMPUS RAJANG

Page 4: 78708802-Contoh-RPH-BM

4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1TAHUN

Bahan Sumber Mengajari. Petikan teks ii. Video klipiii. Kad manilaiv. Kad perkataan v. Kad gambarvi. Set kad sorong tarikvii. Kertas kosongviii. LCD projektor & Laptop

4 JABATAN PENGAJIAN MELAYUIPG KAMPUS RAJANG

Page 5: 78708802-Contoh-RPH-BM

4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1TAHUN

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set induksi(5 minit)

Klip Video“Sekolahku”

Contoh Soalan :1. Apakah yang telah

anda perhatikan di dalam paparan klip video tadi?

2. Pada pendapat anda, di manakah situasi ini berlaku?

- Guru menunjukkan klip video mengenai persekitaran sekolah

- Murid bersoal jawab dengan guru mengenai paparan klip video yang dipaparkan.

- Murid digalakkan berbual dengan rakan berdasarkan situasi yang ditunjukkan dalam klip video

- Guru memaparkan kad perkataan “ Sekolahku” dan mengaitkan dengan isi pelajaran.

TKP- Verbal linguistik- Interpersonal

Strategi - Berpusatkan murid

BSM- Klip Video- Kad Perkataan

Teknik:- Soal jawab

Penilaian HP1.1 Aras : 1(i)

5 JABATAN PENGAJIAN MELAYUIPG KAMPUS RAJANG

Page 6: 78708802-Contoh-RPH-BM

4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1TAHUN

Perkembangan Langkah 1(15 minit)

Kad gambar1. Situasi di kantin2. Situasi perhimpunan3. Situasi di bilik guru4. Situasi di taman5. Situasi di padang

Contoh Kata kunci1. Membeli makanan2. Membuang sampah3. Ucapan guru besar4. Nyanyian lagu

’Negaraku’5. Menyemak buku6. Berbual dengan

rakan7. Berehat di taman8. Menyiram pokok9. Berlari10.Bersenam

- Guru memaparkan kad gambar yang menunjukkan situasi di sekolah kepada murid-murid.

- Guru juga memaparkan kata kunci bagi setiap kad gambar kepada murid-murid.

- Murid-murid memerhatikan kad gambar yang dipaparkan dan bersoaljawab dengan guru

- Beberapa orang murid dipilih untuk berbual tentang situasi-situasi yang terdapat di dalam gambar tersebut.

- Murid menggunakan kata kunci yang terdapat pada kad gambar semasa berbual

Kemahiran Berfikir:- Menjana idea

TKP: - Verbal linguistik- Interpersonal- Naturalis- kinestetik

Ilmu: - Pendidikan Moral

Nilai:- Kebersihan - Menghormati- Rajin- Bekerjasama

BSM: - Kad gambar - Kad perkataan- Slaid powerpoint

Penilaian HPFS :1.1 : Aras 1(i)

6 JABATAN PENGAJIAN MELAYUIPG KAMPUS RAJANG

Page 7: 78708802-Contoh-RPH-BM

4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1TAHUN

Langkah 2(20 minit)

Petikan ”Sekolahku ”

Soalan Kefahaman1. Siapakah “aku”

dalam petikan tersebut?

2. Apakah pekerjaan “aku” sekarang?

3. Siapakah nama rakan karib “aku”?

4. Apakah nama sekolah tempat “aku” belajar?

5. Siapakah nama guru idola ”aku” ?

6. Apakah sikap guru idola “aku”?

Sistem BahasaKosa kata:1. syarikat2. luput3. patah riuk4. idola5. berdedikasi

- Guru mengedarkan petikan teks bertajuk ”Sekolahku ” kepada murid.

- Murid-murid diminta untuk membaca teks petikan secara senyap terlebih dahulu.

- Guru meminta murid-murid membaca petikan beramai-ramai dengan intonasi yang betul

- Beberapa orang murid membaca petikan secara individu.

- Guru membimbing murid lemah membaca teks dengan lancar dan dengan intonasi yang betul

- Guru menyoal murid mengenai isi petikan yang dibaca berdasarkan soalan kefahaman yang diberikan.

- Murid-murid membaca kosa kata yang digariskan di dalam petikan.

- Murid dibimbing mencari makna perkataan yang terdapat didalam petikan tersebut.

- Guru memaparkan kad perkataan mengenai kosa kata pada papan tulis dan meminta beberapa orang murid menulis makna perkataan di papan tulis

Strategi : BCB:- Bacaan mentalis- Bacaan mekanis- Bacaan secara

individu

TKP:- Verbal linguistik- Interpersonal- Kinestetik

Nilai murni:- Mendengar nasihat- Mengenang budi

BSM:- Petikan teks- Slaid Powerpoint- Kad perkataan

Penilaian HP

FU :5.2 Aras 1(i)

7 JABATAN PENGAJIAN MELAYUIPG KAMPUS RAJANG

Page 8: 78708802-Contoh-RPH-BM

4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1TAHUN

Langkah 3(15 minit ) Latihan bertulis

Ayat Tunggal

Penerapan Tatabahasa:

Ayat tunggal – terdiri daripada dua bahagian iaitu subjek dan predikat. Subjek ialah judul bagi ayat dan predikat merupakan keterangan bagi judul.

PengayaanPermainan Bahasa : Mari bermain sorong tarik

PemulihanBimbingan membaca petikan ‘ Sekolahku’

- Guru menerangkan maksud ayat tunggal kepada murid.

- Guru memaparkan contoh ayat tunggal yang terdapat dalam petikan

- Guru meminta murid membaca ayat-ayat tunggal yang dipaparkan

- Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.

- Guru membahagikan lembaran kerja mengikut tahap kecerdasan murid-murid iaitu mengikut Kumpulan A, B dan C.

Kumpulan A dan BMembina ayat tunggal daripada perkataan yang diberikan

Kumpulan CMelengkapkan ayat tunggal dengan perkataan yang sesuai

- Guru akan membimbing murid-murid kumpulan C sewaktu mereka melakukan aktiviti menulis.

Pengayaan- Guru memberikan set kad sorong tarik- Murid membina ayat dengan menggunakan kad

TKP : - Verbal linguistik- Intrapersonal

Sistem Bahasa- Ayat Tunggal

Strategi- Pendekatan

Deduktif

Kemahiran Berfikir- Menjana Idea

BSM- Kad manila- Lembaran kerja- Set kad sorong

tarik- Kertas kosong

Penilaian HP FU : 5.2 Aras 1(i)FS : 8.1 Aras 1 (i)

8 JABATAN PENGAJIAN MELAYUIPG KAMPUS RAJANG

Page 9: 78708802-Contoh-RPH-BM

4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1TAHUN

tukar ganti sorong tarik- Murid menulis ayat yang dibina di dalam kertas- Murid yang membina ayat paling banyak

dianggap pemenang.

PemulihanGuru membimbing murid-murid pemulihan membaca teks ‘Sekolahku’ dengan intonasi yang betul

Penutup(5 minit)

Nyanyian lagu sekolah

Rumusan isi pelajaran.-Kita hendaklah sentiasa menghormati dan mendengar nasihat guru-Kita hendaklah menjaga kebersihan kawasan sekolah telah ditaburkan kepada kita.

- Guru memaparkan lirik lagu sekolah menggunakan slide power point

- Murid membaca lirik lagu dengan sebutan dan intonasi yang betul

- Guru memainkan muzik lagu sekolah- Murid dan guru menyanyi bersama-sama- Guru meminta murid secara sukarela

menyatakan isi pelajaran dan nilai-nilai yang telah dipelajari.

TKP:- Verbal linguistik- Muzik

Nilai murni: - Mendengar nasihat - Mengenang budi- Hormat

menghormati- Menjaga

kebersihan

Ilmu :Muzik

Penilaian HP FU : 5.2 Aras 1(i)

Aktiviti susulan : Murid melukis gambar persekitaran sekolah dan letakkan dalam buku skrap- TKP : Naturalis dan Spatial

9 JABATAN PENGAJIAN MELAYUIPG KAMPUS RAJANG

Page 10: 78708802-Contoh-RPH-BM

4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1TAHUN

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH

(Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)

Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing :

Catatan

Tandatangan :Nama :Tarikh :

Disemak oleh Guru Besar :

Catatan

Tandatangan :Nama :Tarikh :

10 JABATAN PENGAJIAN MELAYUIPG KAMPUS RAJANG

Page 11: 78708802-Contoh-RPH-BM

4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1TAHUN

PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA

ISU BUKTI TINDAKAN SUSULANKekuatan : Penambahbaikan :

Kelemahan : Tindakan Susulan :

Disemak oleh Guru Pembimbing :

Catatan :

Tandatangan :

Disemak oleh Pensyarah Pembimbing :

Catatan :

Tandatangan :

11 JABATAN PENGAJIAN MELAYUIPG KAMPUS RAJANG

Page 12: 78708802-Contoh-RPH-BM

4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

RPH 1TAHUN

Nama :Tarikh :

Nama :Tarikh :

Catatan : Sila rujuk Borang PR1/P Komponen Pelaksanaan untuk mencari isu kekuatan dan kelemahan

12 JABATAN PENGAJIAN MELAYUIPG KAMPUS RAJANG