document4

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) BAHASA MELAYU TAHUN 3 MATA PELAJARAN :Bahasa Melayu TARIKH :10 Mei 2012 MASA :08.10-9.10 TAHUN : 3 Gemilang TEMA : Mari Bertani TAJUK : Sayur-sayuran BILANGAN MURID : 26 Orang Hasil Pembelajaran Utama (HPU) 1.0 Berbual dengan keluarga,rakan sebaya dan pihak lain dalam situasi formal dan tidak formal 5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan,intonasi dan gaya pembacaan yang sesuai 8.0 Menggunakan pelbagai jenis ayat dan wacana dalam penulisan Hasil Pembelajaran Khusus(HPK) 1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan menggunakan kata,ungkapan, ayat,sebutan, intonasi dan nada yang sesuai 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk. 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk

Upload: ferraleny-doline

Post on 26-Oct-2015

9 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

amali pjk

TRANSCRIPT

Page 1: Document4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

BAHASA MELAYU

TAHUN 3

MATA PELAJARAN :Bahasa Melayu

TARIKH :10 Mei 2012

MASA :08.10-9.10

TAHUN : 3 Gemilang

TEMA : Mari Bertani

TAJUK : Sayur-sayuran

BILANGAN MURID : 26 Orang

Hasil Pembelajaran Utama (HPU)

1.0 Berbual dengan keluarga,rakan sebaya dan pihak lain dalam situasi formal dan

tidak formal

5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan,intonasi dan gaya pembacaan yang

sesuai

8.0 Menggunakan pelbagai jenis ayat dan wacana dalam penulisan

Hasil Pembelajaran Khusus(HPK)

1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan

menggunakan kata,ungkapan, ayat,sebutan, intonasi dan nada yang sesuai

5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul

dan memahami perkara yang dibaca

8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.

8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks

tentang sesuatu tajuk

Page 2: Document4

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran murid dapat:

i. Menjawab soalan lisan dengan betul tentang sesuatu perkara

secara bertatasusila.

ii. Membaca dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul

iii. Menulis lima ayat tunggal yang lengkap berpandukan video

Kemahiran Berbahasa : Kemahiran Bertutur

Kemahiran Membaca

Kemahiran Mendengar

Kemahiran Menulis

Sistem Bahasa : Tatabahasa -Morfologi - Kata Kerja

: Sebutan dan Intonansi - Membaca Ayat

: Sistem ejaan – Kata dasar / Kata terbitan

Pengisian Kurikulum

Ilmu : Sains, Pendidikan Jasmani dan Kesihatan.

Kemahiran Bernilai Tambah

Kemahiran Berfikir : menjana idea

Belajar Cara Belajar : mendengar dengan teliti , mencatat

Kecerdasan Pelbagai : kontekstual

Nilai : Bersyukur, berdikari

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui tanaman buah-buahan di sekitar

rumah / kawasan tampat tinggal

Bahan Sumber P & P : Gambar (Lobak, timun, terung), lembaran kerja, radio dan

cekera padat, topeng, Benda maujud ( lobak, timun, terung)

Page 3: Document4

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN

DAN PEMBELAJARAN CATATAN

Set Induksi

( 5 minit )

Muzik ( Lagu

Sayur-sayuran )

Sumber P&P:

Radio

1. Guru bertanya

beberapa soalan

kepada murid :

- Siapakah di

antara kamu

yang suka

makan

sayur?

- Sebutkan

nama

sayuran

yang kamu

sering

makan di

rumah?

2. Guru

menayangkan

tayangan video

“Lagu Sayur-

sayuran.”

Guru bersoal jawab

dengan murid

Guru meminta murid

mendengar muzik lagu

melalui komputer riba

Murid mendengar dengan

teliti lagu yang

diperdengarkan

Guru dan murid

menyanyikan lagu

bersama-sama.

Guru mengaitkan tajuk

pelajaran

KP - muzik

Perkembangan

Langkah 1

(10 minit)

Soalan lisan: Namakan

sayur-sayuran ini ?

- Apakah

kegunaan sayur

lobak merah

ini?d

Guru menunjukkan sayur

terung, timun dan lobak

merah. Guru dan murid

bersoal jawab.

(TEORI

BEHAVIORISME)

Ilmu: Sains

BCB – mendengar

dengan teliti

Page 4: Document4

Sumber P&P:

Sayur lobak

merah, terung dan

timun

- Antara ketiga-

tiga jenis sayur

tersebut, yang

manakah baik

untuk kulit?

- Apakah vitamin

yang terkandung

dalam sayur

terung?

KP: interpersonal

Langkah 2

Lakonan

Guru meminta murid

membentuk tiga kumpulan.

Murid melakonkan watak

sayur-sayuran yang diberi

berdasarkan ciri-ciri yang

terdapat pada sayur

tersebut.

(TEORI

BEHAVIORISME)

Page 5: Document4

Langkah 3

(10 minit)

Murid membaca

secara lisan ayat

yang telah dibina.

Guru menayangkan video

„Makanlah sayur-sayuran‟.

Murid diminta mendengar

dengan teliti dan mencari

kata nama yang terdapat

dalam lagu tersebut.

Murid diminta membina 4

ayat berdasarkan kata

nama yang ditemui.

Murid diminta membaca

secara lisan ayat yang

telah dibina.

(TEORI KOGNITIF)

BCB: kemahiran

mendengar

Teknik :

perbincangan

KP: Interpersonal

Nilai: berdikari

Sumber P&P: video

Penutup

(5 minit)

Guru membuat rumusan

tentang tajuk yang telah

dipelajari.

Murid diminta untuk

melengkapkan soalan

teka teki yang

diberikan.

Guru meminta 3 orang

murid untuk

merumuskan aktiviti

pembelajaran pada hari

tersebut. Guru dan

(TEORI KOGNITIF)

Rumusan isi

pelajaran

Page 6: Document4

Refleksi

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

murid bersoal jawab.

Soalan lisan :

- Apakah yang telah

kamu pelajari

sebentar tadi?

- Apakah pengajaran

yang boleh diambil

daripada pelajaran

hari ini?