1 penjajahan

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN Mata pelajaran : : Kajian Tempatan Tarikh : 15 OGOS 2009 Masa : 30 minit (11.35am-12.05) Tema : PENJAJAHAN Topik : Unit 5 Penjajahan Subtopik : a .Kedatangan Kuasa Luar Tahun/Ting. : 5 Bestari Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat: i. Menyenaraikan kronologi kedatangan kuasa luar. ii. Membezakan dua daripada lima kawasan yang dijajah. Penerapan Nilai Murni : Sayangi kawasan tempat tinggal, menghargai tempat tinggal, kerjasama, keberanian, keyakinan diri. Unsur-unsur Patriotisme : Kesedaran bersama untuk mempertahankan negara. Bersatu padu mempertahankan negara. Unsur Kemahiran Berfikir : Kemahiran koperatif, kecerdasan pelbagai (verbal linguistik,muzik, interpersonal) menjana idea,menilai, banding beza. Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP): Kad Perkataan Peta Kosong.

Upload: megat-panji-alam

Post on 14-Nov-2014

4.201 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

 

TRANSCRIPT

Page 1: 1 Penjajahan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN

Mata pelajaran: : Kajian TempatanTarikh : 15 OGOS 2009Masa : 30 minit (11.35am-12.05)Tema : PENJAJAHANTopik : Unit 5 PenjajahanSubtopik : a .Kedatangan Kuasa LuarTahun/Ting. : 5 Bestari

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat:i. Menyenaraikan kronologi kedatangan kuasa luar.ii. Membezakan dua daripada lima kawasan yang dijajah.

Penerapan Nilai Murni : Sayangi kawasan tempat tinggal, menghargai tempat tinggal, kerjasama, keberanian, keyakinan diri.

Unsur-unsur Patriotisme : Kesedaran bersama untuk mempertahankan negara.Bersatu padu mempertahankan negara.

Unsur Kemahiran Berfikir : Kemahiran koperatif, kecerdasan pelbagai (verbal linguistik,muzik, interpersonal) menjana idea,menilai, banding beza.

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP):

Kad PerkataanPeta Kosong.CartaLembaran Kerja

Pengetahuan sedia ada :Murid-murid pernah membaca dan menonton filem bersejarah.

Page 2: 1 Penjajahan

Prosedur Pelaksanaan Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari/Kemahiran Generik

Catatan (Penerapan Nilai Murni/ /Unsur Patriotisme/Sumber Pengajaran Pembelajaran

Set Induksi/Masa 3 minitGuru menunjukkan beberapa bendera negara kuasa luar.Contoh i. Jepun ii. Belandaiii. Portugal

Guru bertanyakan murid apa nama negara dan kaitan dengan negara kita?.Contoh Soalan:Apakah nama negara ini?Apa yang dapat kamu kaitkan dengan bendera ini dengan pembelajaran kita? .Guru mengaitkan tajuk pelajaran pada hari ini.

TKP-Kinestetik

KBKK-Menjana idea

Kemahiran Mengingat

Sumber:BenderaNilai:Kerjasama

Langkah 1/Masa 5 minitGuru nerangkan kronologi penjajahan di negara kita.Murid menyalin di dalam buku latihan.Guru bersoal jawab dengan tentang kronologi penjajahan .

Pemerhatian

MI-Interpersonal,KontekstualVerbal LinguistikKBKK: menjana ideal

Sumber:Buku Teks.Nilai:Kerjasama,berani

Langkah 2/Masa 10 minitMurid dibahagikan kepada empat kumpulan. Setiap kumpulan diberi tugas berlainan.

ArahanMewarna kawasan yang dijajah oleh kuasa luar dengan warna yang berbeza dan namakan serta tahun yang dijajah.

Wakil kumpulan membentangkan hasil kerja. Guru bertindak sebagai pembimbing dan merumuskan hasil aktiviti kumpulan.

KBKK-Menjana idea,Pengurusan grafikMI-Logik matematik

Sumber:Peta kosongKad arahan

Nilai:Kerjasama,menghargai,Berbangga.

Page 3: 1 Penjajahan

Langkah 3/masa 10 minitGuru memberi lembaran kerja kepada murid dan murid akan memcari jawapan.Guru mematau kerja murid dan bersama-sama mencari jawapan.Meminta murid memberi jawapan. Murid dipilih secara rawak.

KBKK-Menjana idea,Pengurusan grafikMI-Logik matematik

Sumber: Lembaran kerja

Nilai:Berbangga,bersyukur

Rumusan/Masa 2 minitGuru merumuskan topik pelajaran dengan bersoal jawab tentang hasil pembelajaran.

Contoh:i.Kuasa manakah yang mula-mula diduduki oleg British?ii. Negeri manakah mula-mula diduduki oleh British?iii. Sebutkan kuasa yang dapat menjajah seluruh negeri Di Malaysia?iv. Kuasa penjajah manakah yang datang dari Asia Timur?

Kaedah : PenilaianPembelajaran Koperatif

Sumber: Arahan guru

Nilai: kerjasama

Refleksi : ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ulasan Guru pembimbing/ Pensyarah.________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Page 4: 1 Penjajahan