· web viewmembuat soalan dan menyoal murid bagi menamakan alat-alat perkusi yang...

4
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik Masa : 8.15 – 9.15 pagi Tarikh : 24 .1. 2009 Kelas : 1 Bestari Bil Murid : 36 Orang Tajuk / bidang : Nyanyian dan mengenal alat-alat perkusi. Item : Melodi dan alat perkusi. Hasil Pembelajaran : Menyanyi mengikut senikata lagu dan mengenal alat-alat perkusi. Pengetahuan Sedia ada : Murid pernah menyanyi lagu kegemaran dan pernah Melihat alat perkusi seperti loceng, kerincing, kayu Tik-tok tamborin dan kastanet. Aktiviti : 1. Menyanyi lagu Tari Lenggang 2. Menyalin senikata lagu 3. Menamakan alat-alat perkusi. 1

Upload: vuthuy

Post on 07-May-2018

236 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1:  · Web viewMembuat soalan dan menyoal murid bagi menamakan alat-alat perkusi yang ditayangkan.(Tunjuk gambar alat-alat perkusi, murid menekan butang jawapan betul atau salah seorang

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik

Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik

Masa : 8.15 – 9.15 pagi

Tarikh : 24 .1. 2009

Kelas : 1 Bestari

Bil Murid : 36 Orang

Tajuk / bidang : Nyanyian dan mengenal alat-alat perkusi.

Item : Melodi dan alat perkusi.

Hasil Pembelajaran : Menyanyi mengikut senikata lagu dan mengenal alat-alat

perkusi.

Pengetahuan Sedia ada : Murid pernah menyanyi lagu kegemaran dan pernah

Melihat alat perkusi seperti loceng, kerincing, kayu

Tik-tok tamborin dan kastanet.

Aktiviti : 1. Menyanyi lagu Tari Lenggang

2. Menyalin senikata lagu

3. Menamakan alat-alat perkusi.

Objektif : Pada akhir p/p murid dapat :

1. Menyanyi dengan tempo yang betul

2. Menyebut/mengingati alat-alat perkusi.

3. Menyanyi dengan pernafasan yang betul.

1

Page 2:  · Web viewMembuat soalan dan menyoal murid bagi menamakan alat-alat perkusi yang ditayangkan.(Tunjuk gambar alat-alat perkusi, murid menekan butang jawapan betul atau salah seorang

Pengabung Jalinan :Mendengar, memerhati dan menyanyi.

Penerapan nilai : Kerja sama, prihatin dan rajin / usaha.

Refleksi : Hampir 95% murid boleh menyanyi

90% dapat menamakan alat-alat perkusi.

Bahan-bahan Sumber P/P : Projektor LCD

Komputer riba, bahan bahan bercetak.

Langkah /Masa Isi Pelajaran Aktiviti P/Pembelajaran Catatan.

Set Induksi( 5 minit )

Bendera Terengganu

- Guru menampal gambar bendera Terengganu di papan hitam.

Gambar Bendera.

Langkah 1( 2 minit )

- Mendengar lagu

- Melihat senikata lagu tersebut

- Menyanyi beramai-ramai

- Guru memperdengarkan lagu “ Impianku ” beserta dengan lirik lagu tersebut melalui slide

- Guru meminta murid mengingat dan menghafal senikata lagu.

- Menyanyi lagu tersebut secara kumpulan bergilir-gilir.

- Memlilih murid secara rawak menyanyi lagu secara solo.

Langkah 2( 20 minit )

Mari mengenal alat-alat perkusi.

- Guru menayangkan gambar alat-alat perkusi melalui slide.

- Membaca nama peralatan

2

Page 3:  · Web viewMembuat soalan dan menyoal murid bagi menamakan alat-alat perkusi yang ditayangkan.(Tunjuk gambar alat-alat perkusi, murid menekan butang jawapan betul atau salah seorang

perkusi secara berulang-ulang.

- Membuat soalan dan menyoal murid bagi menamakan alat-alat perkusi yang ditayangkan.(Tunjuk gambar alat-alat perkusi, murid menekan butang jawapan betul atau salah seorang demi seorang.)

- Mengisi tempat kosong berdasarkan gambar dan pilih huruf yang betul di dalam slide.

Langkah 3( 10 minit )

Menyusun senikata dengan betul.

- Murid di minta menulis senikata yang ditayang dalam slide mengikut susunan yang betul di buku latihan masing-masing.

Penutup(5 minit )

Pantun - Sebagai penutup tayang serangkap pantun.

“ Pergi ke tasik naikperahu,Sambil memakai baju melayu,Negeri kita namanya Terengganu,Semakin maju sudahlah tentu.”

“Burung nuri terbangnya tinggi,Hinggap sebentar dipohon berduri,Sayanglah pada negeri sendiri,Hidup pasti lebih bererti.”

3

Page 4:  · Web viewMembuat soalan dan menyoal murid bagi menamakan alat-alat perkusi yang ditayangkan.(Tunjuk gambar alat-alat perkusi, murid menekan butang jawapan betul atau salah seorang

4