tugasan 2 rph tahun 2

14
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 2 ( KSSR) 1. Mata Pelajaran dan Kelas : Pendidikan Moral Tahun 2 2. Tema / tajuk : Berterima kasih / Hargailah Keluarga Kita 3. Masa : 8.00 -9.00 pagi (60 minit) 4. Standard Pembelajaran : 4.1.1, 4.1.2 5. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: i. menyatakan cara memberi penghargaan kepada keluarga ii. menyatakan kepentingan memberi penghargaan kepada keluarga 6. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Langka h / Masa Isi Pelajaran Aktiviti P&P Kemahiran P&P Nilai Sumbe r Set Induks i (5mini t) Lagu ‘Bapa Berterima Kasih’ BAPA T’RIMA KASIH BAPA T’RIMA KASIH BAPA DI DALAM SURGA PUJI T’RIMA KASIH AMIN… 1. Guru menayangkan lirik dan lagu “Bapa Berterima Kasih”melalui Powerpoint . 2. Murid menyanyikan lagu mengikut lirik . 3. Guru bersoal Pembelajaran Aktif Kontekstuali sme Kecerdasan Pelbagai -muzik Berterima Kasih -LCD - Skrin - Lapto p 8 LAGU

Upload: lau-aiyian

Post on 16-Feb-2015

166 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: TUGASAN 2 RPH TAHUN 2

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 2 ( KSSR)

1. Mata Pelajaran dan Kelas : Pendidikan Moral Tahun 2 2. Tema / tajuk : Berterima kasih / Hargailah Keluarga Kita 3. Masa : 8.00 -9.00 pagi (60 minit)

4. Standard Pembelajaran : 4.1.1, 4.1.2

5. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

i. menyatakan cara memberi penghargaan kepada keluarga

ii. menyatakan kepentingan memberi penghargaan kepada

keluarga

6. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

Langkah

/ Masa

Isi Pelajaran Aktiviti P&P Kemahiran P&P Nilai Sumber

Set

Induksi

(5minit)

Lagu

‘Bapa Berterima Kasih’

BAPA T’RIMA KASIHBAPA T’RIMA KASIHBAPA DI DALAM SURGAPUJI T’RIMA KASIHAMIN…

1. Guru menayangkan

lirik dan lagu

“Bapa Berterima Kasih”melalui Powerpoint .

2. Murid menyanyikan lagu mengikut lirik .

3. Guru bersoal jawab tentang mengapa kita perlu berterima kasih kepada bapa kita .

Pembelajaran

Aktif

Kontekstualisme

Kecerdasan

Pelbagai

-muzik

Berterima

Kasih

-LCD

-Skrin

-Laptop

Langkah

1

(15 minit)

Rujuk

Lampiran 1

(Kad Ucapan)

1. Guru mengedarkan murid kad yang mengandungi kata-kata ucapan terima kasih kepada anggota keluarga.

2. Berdasarkan kata-kata ucapan pada kad, murid diminta

Kontekstualisme

Kecerdasan

Pelbagai

-Verbal-lingustik

Bersopan

Santun

-Kad

Ucapan

8

LAGU

Page 2: TUGASAN 2 RPH TAHUN 2

Kebaikan

mengucapkan

terima kasih

dengan sopan.

1) Dipuji

2) Dihormati

3) Disukai

4) Disayangi

melakonkan dengan mengucapkan ucapan terima kasih kepada anggota keluarga dengan sopan.

3. Guru dan murid lain memberikan komen.

4. Guru menjelaskan kebaikan mengucapkan terima kasih dengan sopan.

Langkah

2

(15 minit)

Contoh sebab

saya mesti

mengucapkan

terima kasih

kepada Ibu bapa :

1) Ibu bapa telah

membesarkan

saya .

2) Ibu bapa

sentiasa

menyanyangi

saya .

3) Ibu bapa

memberikan

saya peluang

pendidikan .

4) Ibu

memasakkan

saya makanan

yang sedap

1. Guru mencatatkan tajuk `Sebab saya mesti mengucapkan terima kasihkepada anggota keluarga’ untuk menjalankan aktiviti sumbang saran.

2. Guru meminta murid memberikan satu sebab mereka mesti mengucapkanterima kasih kepada anggota keluarga.

3. Guru mencatatkan semua jawapan murid.

4. Guru bersama-sama

Pembelajaran

Aktif

Pembelajaran

Koperatif

Kemahiran

berfikir

-menjana idea

Kemahiran

berfikir

-mengumpul

-mengelas

Hormat-

menghormati

Berdisiplin

Bekerjasama

Berterima

kasih

Kasih sayang

terhadap

keluarga

-Papan

gulung

-Marker

pen

9

Page 3: TUGASAN 2 RPH TAHUN 2

dan berkhasiat

Contoh sebab

saya mesti

mengucapkan

terima kasih

kepada datuk dan

nenek :

1) Datuk sentiasa

bercerita

kepada saya

sebelum tidur .

2) Nenek sentiasa

menjahit baju

kepada saya.

Contoh sebab

saya mesti

mengucapkan

terima kasih

kepada adik

beradik :

1) Abang dan

kakak sentiasa

mengajar saya

membuat kerja

rumah .

2) Adik sudi

mengkongsikan

alat

permainannya

kepada saya .

Contoh

kepentigan

murid memilih jawapan yang sesuai.

5. Murid dikehendaki mengkelaskan jawapan mengikut tajuk-tajuk kecil seperti sebab mengucapkan terima kasih kepada ibu bapa, datuk dan nenek sertaadik beradik.

6. Guru menjelaskan kepentingan mengucapkan terima kasih kepada anggotakeluarga.

10

Page 4: TUGASAN 2 RPH TAHUN 2

mengucapkan

terima kasih

kepada anggota

keluarga :

1)menunjukkan

penghargaan

terhadap korban

anggota keluarga .

2)untuk

merapatkan

hubungan antara

anggota keluarga .

3)merupakan

amalan yang

berbudi bahasa .

4)mengharmonik-

an suasana di

dalam sesebuah

keluarga .

Langkah

3

(20 minit)

Rujuk

Lampiran 2

(Contoh ucapan

terima kasih

kepada anggota

keluarga )

1. Guru memberikan beberapa contoh ucapan terima kasih kepada anggotakeluarga. (Lampiran 2)

2. Secara berpasangan, murid diminta berbincang untuk menghasilkan kata-kataucapan terima

Pembelajaran

Aktif

Pembelajaran

Koperatif

Pembelajaran

Kolaboratif

Belajar cara

belajar

-perbincangan

-mencatat

Berdisiplin

Bekerjasama

Hormat-

menghormati

-Kertas

A4

11

Page 5: TUGASAN 2 RPH TAHUN 2

kasih kepada anggota keluarga.

3. Murid membentangkan hasil perbincangan.

4. Guru dan murid lain memberikan komen.

Penutup

(3minit)

Rujuk isi langkah 1

dan langkah 2

Guru bersama-sama murid membuat rumusan tentang kebaikan dan kepentingan mengucapkan terima kasih kepada anggota keluarga

Penilaian

(2minit)

Peraturan :

1) Dihasilkan

dengan

menggunakan

komputer .

2) Menggunakan

kata-kata

ucapan yang

dihasilkan

Murid diminta mencipta kad ucapan terima kasih kepada anggota keluargasebagai kerja rumah.

ICT-Penerokaan Bertanggungj

-awab

Berterima

kasih

7. EMK:

12

Page 6: TUGASAN 2 RPH TAHUN 2

i. Kreativiti – menjana idea

ii. TMK - Menggunakan pemprosesan kata (MS Word)

8. Bahan Bantu Belajar:

Contoh Kad ucapan Hari Ibu/Bapa, LCD ,Skrin ,Laptop , kertas A4 , Marker pen , papan

gulung

9. Penilaian P dan P:

i. Kad ucapan terima kasih kepada anggota keluarga yang dihasilkan oleh murid bagi

menunjukkan cara memberi penghargaan kepada keluarga.

10. Refleksi

i. 26 orang murid telah mencapai standard yang ditetapkan.

ii. 4 orang murid akan diberi latihan pemulihan sebelum waktu pelajaran akan datang.

13

LAMPIRAN 1

Page 7: TUGASAN 2 RPH TAHUN 2

14

Page 8: TUGASAN 2 RPH TAHUN 2

LAMPIRAN 2

Contoh 1

Terima kasih ayah.

Terima kasih ibu.

Jasa ayah dan ibu tidak akan saya lupakan.

Contoh 2

Abang telah banyak membantu saya.

Saya ucapkan terima kasih.

Contoh 3

Terima kasih kakak.

Kakak selalu menemani saya.

Tanpa kakak saya akan keseorangan.

Contoh 4

Terima kasih atas nasihat datuk dan nenek.

Saya gembira bersama datuk dan nenek.

Ulasan Keberkesanan dan kesesuaian Perancangan P&P

15

Page 9: TUGASAN 2 RPH TAHUN 2

Set Induksi

Di dalam langkah ini , saya telah menggunakan kaedah nyanyian untuk bahagian

permulaan proses pengajaran dan pembelajaran saya . Saya memilih kaedah ini kerana

saya mendapati kebanyakkan murid-murid suka menyanyi , antaranya yang tidak pandai

menyanyi , tetapi mereka juga suka mendengar lagu –lagunya . Kaedah nyanyian sesuai

digunakan untuk set induksi , ini kerana ia dapat mendorong dan merangsang pelajar

untuk menghubungkan perasaannya dengan mata pelajaran yang dipelajari . Kaedah ini

juga dapat menimbulkan keseronokan dan keberkesanan pembelajaran kepada pelajar di

samping dapat menyuburkan sahsiah pelajar .Dengan menggunakan teknik nyanyian ,

lagu yang mempunyai seni kata yang menekankan kepada nilai-nilai positif adalah

berkesan dalam pengajaran di peringkat sekolah rendah kerana pelajar umumnya

menggemarkan nyanyian dan lagu-lagu yang berorientasikan tindakan atau gerakan .

Langkah 1

Di dalam langkah ini , saya menggunakan kaedah lakonan . Kaedah ini memberi peluang

kepada pelajar-pelajar untuk melakonkan peranan atau cerita yang berasaskan nilai

moral . Ia juga dapat melatih pelajar menggunakan unsur bahasa , unsur paralinguistik

dan bukan linguistik dengan berkesan dalam sesuatu interaksi bahasa atau perbuatan .

Langkah 2

Di dalam langkah ini , saya menggunakan kaedah sumbangsaran . Ini kerana tujuan

utama penggunaan sumbangsaran sebagai strategi pengajaran dan pembelajaran ialah

untuk mengumpul idea murid-murid tentang soalan yang dikemukakan .Sumbangsaran

juga dikenali sebagai pencambahan fikiran (brainstorming) yang merupakan satu sesi

perbincangan yang membolehkan setiap ahli kumpulan menyumbangkan pendapat dan

idea terhadap sesuatu topik perbincangan . Dengan menggunakan kaedah ini , murid-

murid dilatih mengemukakan idea dan pendapat mereka dengan cara yang lojik dan

analitis . Semangat kerjasama berkongsi maklumat di antara satu sama lain juga dapat

dipupuk .

16

Page 10: TUGASAN 2 RPH TAHUN 2

Langkah 3

Di dalam langkah ini , murid-murid diminta berbincang secara berpasangan untuk

menghasilkan kata-kata ucapan terima kasih kepada anggota keluarga. Tujuan

mengadakan perbincangan adalah untuk menggalakkan perkembangan mental murid

supaya mereka dapat menyumbangkan idea dan pandangan mereka dengan cara yang

sistematik dan tepat . Dengan menggunakan kaedah ini , murid-murid dapat dilatih

berfikir dengan teliti , berbual dengan gaya yang menarik , mengemukakan pandangan

mereka dengan jelas , tepat dan lojik . Sesi perbincangan ini juga member peluang

kepada murid menggunakan kemahiran lisan mereka untuk berinteraktif dan

berkomunikasi secara berkesan di antara satu sama lain , di samping memupuk

semangat bekerjasama serta mewujudkan interaksi social yang positif .

Penutup

Di dalam langkah ini , saya menggunakan pengajaran secara kelas untuk membuat

rumusan dan kesimpulan pengajaran saya . Pengajaran secara kelas ini sesuai

digunakan pada peringkat permulaan pelajaran (set induksi ) , perkembangan konsep

dan kemahiran atau penyimpulan pada akhir pelajaran . Ramai murid suka belajar

bersama-sama . Ini adalah sifat naluri kanak-kanak .Oleh itu , kaedah seluruh kelas

dapat memuaskan sifat naluri kanak-kanak yang suka belajar secara beramai-

ramai .Mereka berasa lebih seronok daripada seorang belajar sendiri . Di dalam suasana

pembelajaran yang melibatkan semua murid dalam kelas , minat untuk belajar dapat

dipupuk ke tahap yang optimum .

17