sp 3.6.2-khamis

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran :Bahasa Malaysia Tahun :5 Amanah Bilangan Murid :27 orang Masa : Tarikh :30 April 2015 Tema :Kemasyarakatan Tajuk :Jiran Sepakat Standard Pembelajaran :3.6.2: Menulis untuk menyampaikan maklumat yang betul berbentuk syarahan, ucapan dan pidato dengan betul serta menggunakan bahasa yang santun. Objektif Pembelajaran :Pada akhir pengajaran, murid dapat: 1.menulis kerangka karangan berbentuk pidato yang terdiri daripada pendahuluan, isi dan penutup dengan betul. 2.mencipta teks pidato bertajuk “Masyarakat Sejahtera, Hidup Bahagia” yang lengkap secara berkumpulan dengan menggunakan bahasa yang santun. Sistem Bahasa :Tatabahasa=ayat penyata dan ayat majmuk Sebutan dan Intonasi Kosa Kata=rasmi, pudar, pulih, mengeratkan, lazim, menyelami

Upload: syafiq

Post on 11-Jan-2016

16 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

sxsx

TRANSCRIPT

Page 1: SP 3.6.2-khamis

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran :Bahasa Malaysia

Tahun :5 Amanah

Bilangan Murid :27 orang

Masa :

Tarikh :30 April 2015

Tema :Kemasyarakatan

Tajuk :Jiran Sepakat

Standard Pembelajaran :3.6.2: Menulis untuk menyampaikan maklumat yang betul berbentuk syarahan, ucapan dan pidato dengan betul serta menggunakan bahasa yang santun.

Objektif Pembelajaran :Pada akhir pengajaran, murid dapat:

1.menulis kerangka karangan berbentuk pidato yang terdiri daripada pendahuluan, isi dan penutup dengan betul.

2.mencipta teks pidato bertajuk “Masyarakat Sejahtera, Hidup Bahagia” yang lengkap secara berkumpulan dengan menggunakan bahasa yang santun.

Sistem Bahasa :Tatabahasa=ayat penyata dan ayat majmuk Sebutan dan Intonasi Kosa Kata=rasmi, pudar, pulih, mengeratkan, lazim, menyelami

Pengisian Kurikulum/ :Ilmu=Pendidikan Sivik dan KewarganegaraanElemen Merentas Nilai-nilai murni=bekerjasama, bersungguh-sungguh,

tolong-menolong, rajin, mengambil beratKurikulum Kreativiti=murid boleh bercerita mengenai aktiviti

kesejahteraan masyarakat.

BBM :gambar, buku teks, petikan teks, kad manila, lembaran kerja

Page 2: SP 3.6.2-khamis

Strategi :KB=mengenal pasti, menjana idea, merumus TKP=visual, verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal BCB=kemahiran membaca, kemahiran menulis

Langkah Isi Pelajaran Langkah/Aktiviti Catatan

Set Induksi5 minit

-Tayangan gambar-gambar tentang kerjasama bersama jiran-jiran

Soalan: Apakah yang boleh kamu ceritakan mengenai gambar ini?

-Apakah nilai murni yang sesuai dengan tajuk?

1.Murid ditayangkan gambar yang berkaitan tentang kerjasama bersama jiran-jiran2.Murid bersama guru bersoal jawab dengan guru tentang pengetahuan mereka mengenai gambar yang ditayangkan.3.Murid disoal oleh guru tentang nilai murni yang terdapat dalam gambar.4.Murid dikaitkan tajuk pengajaran dan pembelajaran pada hari ini.

BBM:gambar

TKP:interpersonal intrapersonal visual verbal-linguistik

BCB:K.bertutur

Nilai:tolong-menolong,Rajin, bekerjasama

Langkah 110 Minit

Petikan teks pidato“Jiran Sepakat”

Kosa kata baharu:RasmiPudarPulihMengeratkanLazimMenyelami

1.Murid diminta membuka buku teks halaman muka surat 76.2.Murid diminta membaca dan memahami petikan teks pidato secara kuat dengan sebutan dan intonasi yang betul.3.Murid diminta membaca petikan teks ucapan secara berkumpulan.4Murid bersoal jawab dengan bimbingan guru berkaitan petikan teks dan kosa kata baharu.

Bbm:Buku teks

Teknik:Perbincangan

TKP:verbal-linguistik,Interpersonal BCB:k.membaca,k.mendengar

Langkah 215 Minit

Aktiviti menulis kerangka karangan pidato yang bertajuk Masyarakat Sejahtera, Hidup Bahagia

1.Murid diterangkan mengenai bagaimana membina kerangka karangan.2.Murid diminta menulis kerangka pidato yang mengandungi pendahuluan, isi dan penutup.3.Murid dibimbing oleh guru semasa aktiviti dijalankan.4.Wakil murid membaca jawapan di hadapan kelas

BBM:buku tulis, Buku teks

KB:menjana idea

BCB:k.menulis

TKP:InterpersonalIntrapersonalNilai:mematuhi arahan

Page 3: SP 3.6.2-khamis

Langkah 320 minit

Aktiviti berkumpulan“menulis karangan pidato yang lengkap”

1.Murid dibahagikan kepada lima kumpulan.2.Setiap kumpulan diedarkan kad manila.3.Setiap kumpulan dikehendaki menggabungkan kerangka karangan yang dibina tadi dan memilih yang terbaik dan sesuai.4.Murid dalam kumpulan bekerjasama menulis karangan pidato yang lengkap berdasarkan kerangka karangan yang dipersetujui dalam kumpulan.5.Wakil setiap kumpulan membaca dan mempersembahkan hasil kerja mereka di hadapan kelas.

BBM:kad manila

TKP:Interpersonal

BCB:k.menulis,k.membaca

KB:menjana idea

Nilai:kerjasama, Berdisiplin, Patuh

Langkah 410 minit

Aktiviti Pengukuhan-penambahbaikan hasil karangan

1.Guru membuat pembetulan hasil karangan pidato yang dicipta oleh setiap kumpulan.2.Setiap orang murid dikehendaki menulis karangan pidato yang telah diperbetulkan tersebut dalam buku penulisan.3.Murid diberi peluang untuk membuat nilai tambah lagi hasil karangan pidato tersebut.4.Guru memantau dan membimbing kerja murid.

BBM:buku penulisan

KB:menjana idea, merumus

Penutup5 minit

Rumusan isi pelajaranKognitif: nilai-nilai murni

1.Murid disoal tentang kefahaman pelajaran pada hari ini.2.Murid disoal tentang nilai-nilai murni yang terdapat sepanjang pembelajaran.

TKP:verbal-linguistik,Interpersonal

KB:merumus