rphbarukk2-130507052900-phpapp02

28
1 Lampiran 1 FAKULTI PENDIDIKAN DAN PEMBANGUNAN SEMESTER 2 SESI 2012/2013 MANUSIA KPF 3026 NAMA NO. MATRIK MALIA BTE HJ.LATIP D20121061619 PUSAT PEMBELAJARAN EL-S01(A122PJJ) NAMA TUTOR E LEARNING: Dr. Zahari Bin Hashim Fakulti Pengurusan & Ekonomi, Universiti Pendidikan Sultan Idris, 35900 Tanjong Malim, Perak Darul Ridzuan TARIKH SERAH : 05.05.2013 PEMARKAHAN PENGAJARAN TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2

Upload: azwan-azmi

Post on 09-Nov-2015

226 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

rancangan mengajar harian

TRANSCRIPT

  • 1

    Lampiran 1

    FAKULTI PENDIDIKAN DAN PEMBANGUNAN

    SEMESTER 2 SESI 2012/2013 MANUSIA

    KPF 3026

    NAMA NO. MATRIK

    MALIA BTE HJ.LATIP D20121061619

    PUSAT PEMBELAJARAN EL-S01(A122PJJ)

    NAMA TUTOR E LEARNING:

    Dr. Zahari Bin Hashim

    Fakulti Pengurusan & Ekonomi,

    Universiti Pendidikan Sultan Idris,

    35900 Tanjong Malim, Perak Darul Ridzuan

    TARIKH SERAH : 05.05.2013

    PEMARKAHAN

    PENGAJARAN TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2

  • 2

    KANDUNGAN

    Tajuk

    Muka surat

    Rancangan Pengajaran Harian

    3 9

    Refleksi

    10 - 14

    Kajian Tindakan

    15 - 28

  • 3

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3

    Tarikh : 23.4.2013

    Masa : 3.25 4.25

    Tahun : 3 Bestari

    Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun 3

    Tema : TEMA 3 KESIHATAN DAN KEBERSIHAN

    Tajuk : Aktiviti di Padang Sekolah

    Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :

    1. Murid membaca teks dan mengenal pasti perkataan berimbuhan awalan.

    2. Murid mengambil imlak frasa dan ayat yang dibacakan oleh guru dalam buku tulis.

    Standard kandungan :

    2.2. Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan

    sebutan yang betul.

    3.4. Menulis imlak dengan tepat.

    Standard pelajaran :

    2.2.1. Membaca dan memahami perkataan berimbuhan awalan dan berimbuhan akhiran

    dalam ayat daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.

    3.4.2. Menulis imlak frasa dan ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan dengan tanda

    baca dan ejaan yang tepat.

    Sistem bahasa : Imbuhan.

    Penerapan ilmu : Kbt :- KB Mengenal pasti

    Kontekstual - Menghubungkaitkan

    Nilai : Kesihatan

    BBM : Power point, LCD, Lembaran kerja.

  • 4

    Masa /

    Langkah

    Isi Pelajaran Aktiviti P& P Catatan

    Set

    Induksi

    (5 minit)

    Power point, LCd

    1.Guru menayangkan slaid

    1 murid 1 sukan dan

    gambar murid sedang

    bersenam di padang.

    2 . Murid bercerita

    mengenai slaid dan

    gambar yang ditanyangkan

    oleh guru.

    BBM

    Power point dan LCD.

    Kbt :- KB Mengenal

    pasti

    Kontekstual -

    Menghubungkaitkan

    Nilai : Kesihatan

    Langkah

    1

    (10

    minit)

    Power point. LCD

    1. Guru mengaitkan set

    induksi dengan tajuk pada

    hari ini.

    1. Murid diperlihatkan

    gambar-gambar kegiatan

    aktiviti di padang sekolah.

    2. Murid bercerita

    mengenai gambar yang

    mereka lihat.

    Kemahiran Lisan

    Kbt: Menjana idea

    Langkah

    2

    (10

    minit)

    Power point, LCD,

    teks.

    1.Murid membaca teks

    yang ditayangkan.

    2. Murid mengenal pasti

    perkataan berimbuhan

    awalan dan akhiran yang

    terdapat dalam petikan.

    Kemahiran menaakul

    BBM : LCD dan power

    point

    Nilai: Kesihatan

  • 5

    Langkah

    3

    (15

    minit)

    Imbuhan

    Ayat tunggal dan ayat

    majmuk.

    1 Guru menerangkan dan

    memberikan contoh-contoh

    imbuhan.

    2.Murid menyebut

    perkataan berimbuhan

    dalam petikan seterusnya

    menyatakan imbuhan dan

    kata akarnya.

    3.Murid melengkapkan

    teks dengan perkataan

    berimbuhan awalan dan

    akhiran.

    4. Murid membaca petikan

    yang telah dilengkapkan.

    5. Murid diminta membina

    ayat dengan menggunakan

    perkataan berimbuhan

    kemudian membacanya.

    BBM : LCD dan power

    point

    Kbt :- KB Mengenal

    pasti

    Sistem bahasa:

    Imbuhan

    Kemahiran mendengar.

    Menjana idea

    ( 5 minit) Frasa dan ayat

    1. Murid mengambil imlak

    frasa dan ayat yang

    dibacakan oleh guru dalam

    buku tulis.

    2. Murid membaca frasa

    dan ayat yang telah

    diimlakkan.

    Kemahiran mendengar

    Penutup

    (5 minit)

    Rumusan isi

    1.Guru merumuskan P&P

    dengan sesi

    soal jawab bersama murid

    tentang aktiviti yang telah

    dipelajari.

    BBM: LCD dan power

    point.

    Nilai : Kesihatan

  • 6

  • 7

  • 8

  • 9

  • 10

    REFLEKSI

    Syukur Alhamdulillah, aktiviti pengajaran dan pembelajaran Bahasa Melayu Tahun 3

    berjalan lancar seperti yang telah pun dirancang. Murid-murid menunjukkan minat yang

    mendalam terhadap tajuk pembelajaran iaitu Aktiviti di Padang Sekolah. Setiap rangsangan

    minda yang saya curahkan kepada murid dibalas dengan baik dan aktif. Murid sepanjang

    rancangan pengajaran ini berlangsung dapat menguasai objektif pembelajaran dengan baik

    dan cemerlang. Kawalan disiplin murid pada awalnya sedikit longgar di mana murid didapati

    lambat masuk ke dalam kelas untuk memulakan sesi pengajaran dan pembelajaran. Ini kerana

    masa pengajaran dan pembelajaran dilaksanakan selesai sahaja waktu rehat sekolah. Ini

    menyebabkan sesi pembelajaran lewat 2 minit daripada yang sepatutnya seperti yang

    dirancang. Keadaan ini diperbaiki dengan memberi nasihat tegas tetapi berhemah kepada

    murid akan peri pentingnya menepati waktu. Kemudian, murid juga didapati masuk ke

    dalam kelas dengan tidak beratur. Situasi ini diatasi dengan memberi arahan agar murid

    beratur semasa masuk dan keluar dari kelas pada mula dan akhir sesi persekolahan. Berbicara

    tentang keadaan kelas semasa pembelajaran berlangsung, murid didapati menyediakan

    persekitaran kelas yang bersih dan kemas. Suasana pembelajaran yang kondusif ini sedikit

    sebanyak membantu saya dan murid-murid untuk belajar dengan lebih selesa. Sedikit

    gangguan apabila tidak semua kipas berfungsi lantas menyebabkan murid di bahagian

    hadapan kelas kurang selesa. Kekurangan ini tidak dapat dielakkan memandangkan

    masalah ini bersifat teknikal. Namun, keadaan ini menyebabkan murid beralih ke kawasan

    yang lebih sejuk, menyebabkan taburan tempat duduk di dalam kelas tertumpu ke kawasan

    yang lebih sejuk.

    Set induksi saya mulakan dengan paparan multimedia PowerPoint berkenaan slaid murid

    sedang bersenam di padang dan melaksanakan program kebangsaan iaitu 1M1S. Saya

    menjana idea murid dengan bersoal jawab tentang gambar yang dipaparkan. Murid didapati

    memberi respons yang tepat (pengetahuan sedia ada) dan jawapan yang diberikan adalah

    bernas dan ringkas. Kontak mata dilaksanakan dengan baik, media pandang dengar juga

    didapati banyak membantu pemahaman murid. Murid dapat menyatakan bahawa amalan

    kesihatan adalah penting dalam kehidupan. Rangsangan berbentuk ingin tahu ini

    menunjukkan murid menguasai Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) topik ini iaitu

    menghubungkaitkan. Tahniah!

  • 11

    Aktiviti 1 adalah kesinambungan daripada set induksi yang berlangsung sebelumnya.

    Masa yang diperuntukkan adalah 10 minit. Terkandung di dalam aktiviti ini adalah menjana

    idea dan menaakul. Teknik pengajaran adalah berasaskan lisan. Dalam aktiviti ini, murid

    disajikan dengan tayangan slaid PowerPoint berkenaan gambar-gambar aktiviti yang

    diadakan di padang sekolah. Saya mengaplikasikan gerak geri semula jadi guru dan bentuk

    penglibatan lisan murid untuk membincangkan gambar yang ditunjukkan. Didapati murid

    boleh menerangkan aktiviti yang dipaparkan dengan baik. Murid dapat bercerita dengan

    ringkas akan gambar yang dipaparkan terutama berkenaan program 1M1S.

    Aktiviti 2 merupakan fokus utama pengajaran dan pembelajaran iaitu kemahiran menaakul.

    Aktiviti ini sepatutnya mengambil masa 10 minit di mana murid membaca teks yang

    dipaparkan pada pemancar skrin (perancangan asal). Semasa aktiviti ini dilaksanakan,

    didapati murid membaca dengan pantas, kurang daripada 8 minit sahaja aktiviti ini selesai

    dilaksanakan. Murid menunjukkan gaya bacaan baik berserta sebutan yang jelas dan intonasi

    yang sesuai. Dengan itu, aktiviti ini singkat berbanding yang dirancang. Murid kemudiannya

    mengenal pasti perkataan berimbuhan awalan dan akhiran yang terdapat dalam petikan yang

    telah dibaca. Teknik menyoal membantu dengan memberi petunjuk saya guna pakai.

    Teknik hentian juga saya guna pakai dengan menghentikan imbuhan awalan dengan

    imbuhan akhiran.

    Pada Aktiviti 3 pula, saya menjalankan tugas sebagai fasilitator (pemudah cara) yang baik.

    Sesi pertama ini yang sepatutnya mengambil masa 10 minit namun hanya berlangsung selama

    8 minit. Saya berjaya menerangkan imbuhan berserta contoh dengan menggunakan kaedah

    menerang. Arah permulaan yang menarik dan mengajak perhatian murid turut saya gunakan

    pada aktiviti 3 ini. Berbantukan paparan PowerPoint sebagai alat bantu mengajar, saya

    mengarahkan murid untuk melengkapkan teks dengan perkataan yang berimbuhan awalan

    dan akhiran secara berperingkat-peringkat, secara inklusif iaitu dari yang mudah kepada

    yang lebih susah. Selepas itu murid juga telah berjaya membina ayat dengan menggunakan

    perkataan berimbuhan kemudian membacanya untuk diperdengarkan kepada rakan lain.

    Berdasarkan pemerhatian kasar, didapati murid menguasai kemahiran bernilai tambah yang

    saya rancang iaitu Kemahiran Berfikir mengenal pasti.

    Turut dilakukan pada Aktiviti 3 adalah sesi kedua iaitu bahagian frasa dan ayat. Sesi

  • 12

    Frasa dan Ayat ini memakan masa selama 5 minit sahaja. Masa yang terhad ini saya

    luangkan sepenuhnya bersama murid dengan mengguna pakai Kemahiran Ilustrasi iaitu

    media pandang-dengar yang merangsang pembelajaran murid. Murid menggunakan

    paparan slaid PowerPoint untuk mempelajari hukum imbuhan. Dalam sesi kedua ini, saya

    dapati mampu membaca petikan yang telah dilengkapkan (berserta imbuhan) dengan sebutan

    yang jelas dan intonasi yang sesuai. Fokus pembelajaran murid pada sesi ini dapat

    disimpulkan secara purata sebagai tertumpu pada lisan positif.

    Sepanjang pengajaran dan pembelajaran berlangsung, didapati murid melibatkan diri

    secara kolektif dan aktif. Murid berjaya mengambil imlak frasa dan ayat yang saya bacakan

    ke dalam buku tulis. Sedikit arahan penegasan saya segarkan kepada murid memandangkan

    kawalan kelas semakin longgar pada kala murid menulis ayat yang saya bacakan kepada

    mereka. Murid yang lemah pula saya dampingi dan ajari dengan lisan positif, penuh

    kelembutan dan kasih sayang. Alhamdulillah saya berjaya membimbing murid lemah untuk

    mengikuti pembelajaran ini.

    Pada sesi Penutup, saya menjalankan perbincangan rumusan bersama murid dengan

    menggunakan teknik soal jawab. Saya menanyakan soalan berkaitan susunan topik yang

    dipelajari hari ini kepada murid-murid. Secara keseluruhan, saya dapati murid mengikuti

    setiap aktiviti yang saya anjurkan dengan baik. Teknik-teknik pengajaran yang pelbagai

    menunjukkan kesan yang positif kepada mereka. Nampaknya murid memberi respons yang

    baik dengan menyatakan isi-isi penting . Dapat saya simpulkan bahawa objektif pengajaran

    dan pembelajaran saya pada hari ini tercapai dengan jayanya. Selesai sesi pengajaran dan

    pembelajaran hari ini. Alhamdulillah!

    Penilaian Kendiri

    Kelebihan (Strengths)

    Suara yang lantang dan jelas memudahkan murid-murid memahami apa yang disampaikan.

    Nada yang lembut tetapi tegas ketika mengajar dapat membantu murid fokus terhadap

    pelajaran dan keprihatinan guru pada situasi sekelilingnya dapat memastikan murid-murid

    tidak alpa dan bermain di dalam kelas. Guru juga dilihat sentiasa berinteraksi dengan

  • 13

    murid dan sentiasa mendapat maklum balas yang cepat daripada murid. Selain itu, murid-

    murid kelihatan seronok dan melibatkan diri secara aktif sepanjang aktiviti pembelajaran

    berlangsung. Murid-murid di kelas ini dapat menerima penerangan dengan baik sekali dan

    dapat memberi respons yang baik dan saya berpuas hati dengan kerjasama yang murid

    berikan kepada saya.

    Alat bantu mengajar (ABM) yang digunakan amat jelas, mudah dilihat dan dibaca serta

    tidak melupakan aspek penonjolan bagi mencapai maksud dan tujuan. Penyediaan slaid

    PowerPoint yang saya siapkan lebih awal telah memberi kesan kepada penjimatan masa yang

    kritikal dan memudahkan murid menggunakan kemahiran visual bagi niat memahami isi

    pembelajaran yang dipaparkan. Jenis tulisan dan warna amat saya titik beratkan dalam setiap

    slaid yang dibina agar bersifat lebih menarik dan efektif.

    Duduk secara berkumpulan membolehkan murid membentuk sikap bekerjasama,

    bertolak ansur dan boleh menerima pendapat orang lain. Melalui cara ini dapat dilihat

    dengan jelas bahawa mereka mempunyai sikap bekerjasama, tolong menolong dan rela

    menerima pendapat kawan-kawannya dalam menyiapkan tugasan yang diberi dalam masa

    yang singkat. Persaingan untuk menjadi yang pertama telah menguatkan lagi semangat

    mereka.

    Kelemahan (Weaknesses)

    Antara kelemahan yang dikenal pasti dalam pelaksanaan proses pengajaran dan pembelajaran

    ini adalah guru tidak menulis hari, tajuk dan tarikh. Justeru itu tidak hairanlah jika di

    penghujung sesi pengajaran dan pembelajaran ada murid yang agak keliru apabila ditanya

    tentang apa yang mereka pelajari pada hari tersebut. Tiada penglibatan secara individu dalam

    bacaan dilakukan. Murid hanya diminta membaca secara beramai-ramai. Kadangkala guru

    lupa menyebut nama murid ketika meminta murid menjawab soalan. Soal jawab antara guru

    dengan murid secara individu juga dilihat kurang dilakukan. Murid dilihat suka menjawab

    secara beramai-ramai.

    Peluang (Opportunities)

    Setiap kelemahan-kelemahan yang dikesan perlu diambil serius dan diatasi dengan

  • 14

    melakukan penambahbaikan untuk meningkatkan kualiti pengajaran dan pembelajaran. Saya

    seharusnya ingat untuk menulis hari, tajuk dan tarikh di papan tulis sebagai langkah awal

    untuk murid mengetahui apa yang bakal dipelajarinya nanti. Saya juga harus memberi

    peluang kepada beberapa orang murid untuk membaca secara individu. Dengan cara ini saya

    boleh mengesan kebolehan membaca seseorang murid dengan lebih tepat. Saya juga harus

    lebih prihatin ketika sesi soal jawab yang berlaku antara guru dengan murid terutamanya

    penyoalan secara individu. Saya seharusnya ingat nama semua murid.

    Walaupun kaedah yang saya gunakan membolehkan objektif pengajaran saya tercapai,

    saya bercadang untuk mempelbagaikan lagi kaedah-kaedah dan pendekatan-pendekatan

    pembelajaran yang lebih menarik agar murid-murid dapat memahami sesuatu topik dengan

    lebih jelas dan terperinci lagi. Diharapkan kaedah dan teknik yang pelbagai akan

    menjadikan pengajaran itu menarik dan akan memberi ruang untuk membolehkan

    pelajar terlibat secara aktif sepanjang sesi pengajaran tanpa rasa jemu dan bosan di samping

    boleh mempengaruhi intelek, emosi dan minat pelajar secara berkesan.

  • 15

    KAJIAN TINDAKAN MENGENAI PENGUNAAN KOMPUTER SEMASA PROSES

    PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI SK PENGALAT BESAR

    Oleh:

    MALIA HJ LATIP

    D20121061619

    Abstrak

    Kajian ini dijalankan bertujuan untuk meninjau penggunaan Information Communication

    Technology (ICT) dalam pengajaran dan pembelajaran (P&P) Sains di kalangan guru Sekolah

    Rendah di SK Pengalat Besar. Tiga aspek telah dikaji bagi menjawab persoalan kajian iaitu

    kelebihan menggunakan ICT dalam P&P Sains, kelemahan penggunaan ICT dalam P&P

    Sains dan masalah-masalah yang dihadapi oleh guru dalam menggunakan ICT dalam P&P

    Matematik. Sampel kajian terdiri daripada lima orang guru pelatih yang menjalani latihan

    mengajar di sekolah-sekolah berhampiran. Kajian ini menggunakan dua teknik tinjauan iaitu

    temubual dan cerapan terhadap guru pelatih. Analisis data dilakukan dengan menggunakan

    analisis kualitatif. Dapatan kajian mendapati guru kurang meggunakan ICT dalam P&P

    Matematik. Ini adalah disebabkan oleh faktor-faktor luaran seperti kemudahan ICT yang

    tidak sempurna dan ketidaksesuaian isi pengajaran yang telah tersedia. Beberapa usul telah

    dikemukakan kepada pihak yang terlibat iaitu tenaga mahir, guru dan pihak sekolah bagi

    memantapkan lagi penggunaan ICT dalam P&P Sains

    1. Pengenalan

    Teknologi yang berkembang dengan semakin pesat dan pantas telah mewujudkan

    persekitaran pembelajaran baru yang lebih fleksible dari segi masa, tempat, kaedah dan bahan

    pembelajaran. Sehubungan dengan itu, Kementerian Pelajaran telah mengadakan beberapa

    perubahan dan membina banyak Makmal Komputer di sekolah-sekolah. Harapan

    Kementerian Pelajaran bila adanya Makmal Komputer ini ialah, guru dapat menggunakan

    Komputer bagi tujuan Pengajaran dan Pembelajaran (P&P). Makmal komputer ini akan

    dibekalkan capaian internet yang meluas dan kemudahan yang lebih banyak berbanding

    sebelum ini.

  • 16

    Di negara maju, penggunaan pengajaran berbantukan komputer telah diterima oleh

    guru, pendidik dan pelajar dalam dunia pendidikan. Di Malaysia pula, penggunaan

    pengajaran berkomputer ini telah digunakan secara meluas terutamanya di kalangan guru

    Sains dan Matematik. Pengajaran berbantukan komputer ini dapat mengatasi masalah

    miskonsepsi pelajar. Ia juga berfungsi sebagai alat yang boleh meningkatkan minat pelajar

    untuk mempelajari sains dan membantu mereka mempelajari Sains melalui pengalaman yang

    menyeronokkan.

    2. Latarbelakang Masalah

    Bagi kebanyakan pelajar, Sains merupakan mata pelajaran yang sukar untuk dipelajari

    serta kurang diminati. Oleh yang demikian kaedah pembelajaran yang berkesan adalah perlu

    bagi meningkatkan pengetahun dan penguasaan serta pemahaman mereka terhadap sesuatu

    konsep dan seterusnya memupuk minat pelajar terhadap mata pelajaran Sains.

    Pengenalan teknologi maklumat dalam bidang pendidikan menyebabkan kurikulum

    pendidikan berkembang dengan menggabungkan elemen multimedia dan interaktif untuk

    membentuk satu suasana pengajaran dan pembelajaran yang lebih menarik untuk pelajar dan

    guru. Pengisian dan penyampaian bahan pembelajaran perlu diubahsuai mengikut kewujudan

    teknologi. Sehubungan dengan itu, tanggungjawab dan cabaran guru adalah lebih besar.

    Dalam menghadapi arus globalisasi Sains dan Matematik merupakan dua subjek yang

    sangat penting untuk membentuk masyarakat yang berasaskan ilmu pengetahuan. Pada

    dasarnya kerajaan meletakkan sasaran 60:40 pelajar mengambil aliran sains berbanding aliran

    sastera. Ini merupakan sasaran yang tinggi yang perlu dicapai dan menjadi cabaran kepada

    guru-guru sains dan matematik untuk memenuhinya.

    Dalam proses pengajaran penggunaan pelbagai media adalah diutamakan untuk

    merangsang pemikiran pelajar, namun begitu komputer merupakan media penting yang

    digunakan untuk membantu guru-guru menangani cabaran dunia kini dalam memantapkan

    ilmu Sains dan Matematik di kalangan pelajar-pelajar.

  • 17

    3. Pernyataan Masalah

    Perubahan peranan dalam pengajaran dan pembelajaran tidak dapat dielakkan dengan

    pengenalan teknologi multimedia dalam bidang pendidikan. Maklumat bertukar dalam mod

    digital dan kurikulum pendidikan telah berkembang dengan menggabungkan elemen

    multimedia dan interaktif untuk membentuk satu suasana pengajaran dan pembelajaran yang

    lebih menarik untuk pelajar dan guru. Menggabungkan multimedia dalam kelas telah menjadi

    satu trend yang global serta mendapat sokongan kuat dari pihak kerajaan Malaysia. Seperti

    kenyataan Ketua Setiausaha di Kementerian Pendidikan, Tan Sri Dr. Johari bin Mat, di satu

    persidangan e-pembelajaran pada Mei 2000 di Kuala Lumpur, Teknologi telah dan akan

    menjadi satu komponen penting pengajaran dan pembelajaran dalam sistem pendidikan

    negara kita. Pendekatan dalam pengajaran, menyediakan pengisian dan penyampaian bahan

    pembelajaran perlu diubahsuai mengikut kewujudan teknologi. Guru sepatutnya dapat

    mengintegrasikan teknologi dalam proses pengajaran dan pembelajaran. Dari kenyataan

    tersebut, tanggungjawab dan cabaran guru adalah lebih besar. Berdasarkan hal itu, kajian

    dilakukan untuk mengenalpasti penggunaan komputer dalam P&P mata pelajaran sains di

    kalangan guru sains di Sebuah Sekolah Rendah di Papar, Sabah.

    4. Objektif Kajian

    Kajian ini dijalankan untuk:

    a) Mengenalpasti penggunaan komputer di kalangan guru semasa proses pengajaran

    dilaksanakan.

    b) Mengenalpasti halangan-halangan yang mungkin timbul terhadap penggunaan

    komputer untuk pelaksanaan proses pengajaran.

    5. Hipotesis Kajian

    Secara khususnya, skop kajian adalah menjurus hipotesis seperti berikut:

    a) Apakah perisian komputer yang digunakan oleh guru sains dalam melaksanakan

    proses pengajaran?

    b) Bagaimanakah guru sains mengatasi halangan penggunaan komputer yang mungkin

    timbul semasa melaksanakan proses pengajaran?

  • 18

    6. Kepentingan Kajian

    Kajian ini diharapkan dapat memberi maklumat yang berguna kepada Guru Besar sekolah

    rendah yang dikaji khususnya dan Pejabat Pelajaran Daerah Papar amnya untuk

    mengenalpasti sejauh mana kemahiran komputer membantu guru sains semasa proses

    pengajaran. Kajian ini juga mengemukakan cara bagaimana untuk mengatasi halangan-

    halangan yang mungkin timbul semasa penggunaan komputer di kalangan guru di sekolah.

    Ianya boleh dijadikan panduan kepada guru-guru yang menghadapi masalah dalam

    menggunakan komputer sebagai medium penyampaian ilmu sekaligus cuba untuk

    mengatasinya.

    7. Kekangan Kajian

    Kajian ini terbatas kepada 2 orang guru sains di salah sebuah sekolah rendah di Papar sahaja.

    Kajian ini dikaji melalui 3 kali temubual dengan guru berkenaan. Temubual dilaksanakan

    untuk mengetahui jenis perisian komputer yang digunakan semasa proses pengajaran sains

    serta halangan yang dihadapi oleh guru berkenaan dalam menggunakan komputer semasa

    proses pengajaran.

    Guru sains yang terlibat dalam kajian juga hanyalah guru sains tahap 1 sahaja. Justeru

    itu, kajian ini tidak boleh disamakan dengan kemahiran penggunaan komputer guru sains di

    tahap lain atau di sekolah yang terletak di kawasan bandar.

    8. Definisi Istilah

    Istilah-istilah yang digunakan dalam kajian ini bolehlah ditakrifkan seperti berikut:

    a) Penggunaan

    Perihal (perbuatan, kegiatan) menggunakan sesuatu.

    b) Pengajaran

    Perkataan pengajaran itu asalnya daripada perkataan ajar yang bermaksud

    menyampaikan ilmu pengetahuan (kemahiran dan sebagainya) kepada orang lain. Ia

    juga bermaksud mendidik, memberi petunjuk dan melatih.

  • 19

    9. Metodologi Kajian

    Kajian ini adalah berbentuk kajian kes dan ianya adalah berbentuk jenis temubual yang

    separuh berstruktur . Soalan yang dibangunkan adalah bertujuan untuk mendapat respons

    yang terbuka daripada guru guru yang ditemubual.

    Dalam kajian yang dilakukan ini, pengkaji telah memilih populasi guru guru Sains

    di sekolah sekolah rendah di daerah Papar dan sampel adalah terdiri daripada kalangan

    guru-guru Sains di sebuah sekolah rendah di daerah Papar. Dalam pemilihan sampel kajian,

    terdapat pelbagai pendapat mengenai jumlah persampelan yang sepatutnya digunakan oleh

    para pengkaji. Pensampelan yang digunakan adalah pensampelah bertujuan dan pensampelan

    berkriteria. Disebabkan penyelidik perlu menjalankan temubual secara individu dan

    terperinci, jadi hanya dua orang responden dipilih sebagai sampel kajian ini. Responden yang

    dipilih adalah guru-guru dari sebuah sekolah di daerah Papar yang mengajar Sains.

    Instrumen kajian adalah soalan temubual. Pengkaji memilih kaedah temubual kerana

    ianya sesuai digunakan untuk mendapatkan data dari responden secara lansung dan terperinci.

    Temubual adalah untuk mendapatkan maklumat lengkap daripada responden mengenai

    kelebihan dan kelemahan serta masalah-masalah yang dihadapi dalam penggunaan komputer

    dalam pengajaran dan pembelajaran Sains.

    Temubual adalah kaedah di mana responden dan pengkaji hadir bersama dalam proses

    memperoleh maklumat. Temubual dapat menjelaskan tentang corak pemikiran seseorang

    responden. Sumber maklumat yang diperoleh dari temubual juga lebih kaya dan mendalam,

    terutamanya apabila membincangkan mengenai proses pemikiran responden itu. Soalan

    temubual merupakan salah satu instrumen yang akan digunakan dalam kajian ini, ianya

    digunakan bagi mendapatkan data berbentuk kualitatif untuk membantu pengkaji menyokong

    hasil kajian deskriptif yang telah dijalankan ke atas responden. Ianya juga digunakan untuk

    memperoleh maklumat mengenai teknik atau cara pengajaran yang telah dipilih oleh

    responden. Terdapat tiga jenis temubual, iaitu temubual berstruktur. Temubual tidak

    berstruktur dan temubual separuh berstruktur. Namun dalam kajian ini pengkaji hanya

    menggunakan temubual separuh berstruktur yang merupakan temubual yang melibatkan

    soalan-soalan yang lebih terbuka dan memberi kebebasan kepada responden untuk

    mengutarakan respon mereka. Jangkaan jawapan tidak disediakan dan segala kemungkinan

    jawapan daripada responden diterima.

  • 20

    Pengkaji memilih kaedah ini kerana temubual bersifat fleksibel. (Azizi, 2007 ).

    Penemubual berkesempatan memerhatikan responden dan situasi mereka memberikan

    jawapan. Melalui kaedah ini juga penemubual dapat memperolehi informasi yang lebih

    daripada responden apabila jawapan yang diperolehi tidak sempurna ataupun tidak relevan.

    Ini akan memudahkan pengkaji untuk menjawab persoalan kajian iaitu mengenai kelebihan

    dan kelemahan penggunaan komputer serta masalah-masalah yang dihadapi guru-guru dalam

    menggunakan komputer dalam pengajaran Sains.

    Kajian rintis merupakan kaedah yang dilakukan untuk menilai kebolehpercayaan dan

    kesahan soalan yang dibina. Ia bertujuan untuk memeriksa sejauh mana responden

    memahami soalan yang dikemukakan. Ia juga untuk mengelak timbulnya masalah dari

    segibahasa, struktur ayat dan maksud ayat tersebut.

    Satu kajian rintis telah dijalankan terhadap 2 orang guru yang dipilih di salah sebuah

    sekolah rendah kebangsaan di sekitar Daerah Papar, Sabah. Item-item yang dianggap tidak

    sesuai digunakan dalam soalan temu bual akan diperbetulkan oleh penyelidik sebelum kajian

    sebenar dijalankan.

    Kajian ini akan dijalankan dengan berpandukan kepada kerangka kajian kualitatif

    jenis kajian kes (Gerring, et al 2007). Teknik yang digunakan bagi mengumpulkan data-data

    kajian merangkumi temu bual separuh berstruktur.

    Penggunaan teknik temubual separuh berstruktur bagi proses pengumpulan data

    dalam kajian ini adalah bertujuan untuk membolehkan sebarang perubahan terhadap bentuk

    soalan, urutan soalan dan cara soalan diajukan kepada peserta kajian dilakukan setelah

    mendapat maklum balas dan reaksi daripada peserta kajian (Merriam, 2009).

    10. Analisis Data

    Semua data daripada rakaman temubual ditranskripsikan untuk di analisis. Transkrip data

    digunakan untuk mencirikan cara-cara responden menggunakan komputer. Seterusnya

    pengkaji menganalisis satu persatu hasil rakaman temubual tersebut.

  • 21

    Menurut responden A contoh-contoh pembelajaran yang berkaitan dengan kehidupan

    harian boleh ditunjukan dengan menggunakan komputer, LCD dan CD courseware. Jadi,

    pelajar boleh mengaitkan perkara yang dipelajari dengan kehidupan harian. Dengan

    menggunakan pengajaran berbantukan komputer, responden dapat melaksanakan proses

    pengajaran Sains dengan lebih berkesan. Dengan ini, pelajar dapat mengaplikasikan perkara

    yang dipelajari dan ini akan menjadikan sesuatu pembelajaran itu lebih bermakna. Responden

    A juga mengatakan bahawa terdapat banyak kebaikan penggunan pembelajaran berbantukan

    komputer ini.

    Ini akan memberikan peluang kepada pelajar untuk mengalami pembelajaran yang

    bermakna. Melalui pembelajaran yang bermakna, pelajar akan lebih mudah memahami isi

    pengajaran dan akan merasakan keseronokan mempelajari Sains. Tetapi terdapat juga

    kekangan yang dinyatakan oleh Responden A iaitu masalah ketiadaan elektrik semasa proses

    pengajaran dan pembelajan berlaku, yang mana masalah ini akan menyebabkan responden

    mengajar secara tradisional atau konvensional semula.

    Untuk memberi respon terhadap petikan di atas (Ittigson et al, 2004), mengatakan

    komputer adalah peralatan yang ideal untuk digunakan sebagai alat yang memberikan

    pengalaman yang berbeza. Pengalaman yang berbeza ini perlu untuk membina pelbagai jenis

    pembelajaran Matematik yang bermakna. Penggunaan teknologi dalam kelas Sains

    membantu pengajaran guru untuk memahamkan pelajar.

    Responden B mengatakan bahawa kemahiran komputer perlu ada pada masa sekarang

    kerana guru guru perlu mengubah cara pembelajaran tradisional yang lebih kreatif.

    Contohnya penggunaan cd perisian pelajar dan menggunakan perisian power point.

    Penggunaan komputer dalam pengajaran dan pembelajaran Sains sangat membantu

    terutamanya dalam tajuk pembentukan fotosintesis. Ini kerana penggunaan komputer akan

    memudahkan untuk menunjukkan proses pergerakan sesuatu objek. Ini akan memudahkan

    pemahaman pelajar untuk memahami sesuatu konsep. Penggunaan komputer mampu

    meningkatkan keberkesanan pengajaran dan pembelajaran Sains.

    Ini kerana menurut responden A dan B, penggunaan alat multimedia seperti CD Rom

    dan Courseware mampu menarik perhatian pelajar dan pelajar lebih bersemangat untuk

  • 22

    belajar. Dengan menggunakan alat multimedia pelajar-pelajar sangat-sangat memberi

    perhatian kerana pelajar tertarik dengan apa yang dipaparkan.

    Responden B menyatakan terdapat juga masalah yang wujud iaitu kekurangkan peralatan

    multimedia seperti LCD. Responden turut berharap agar Kementerian Pelajaran Malaysia

    (KPM) dapat membekalkan lebih banyak kemudahan kepada sekolah beliau.

    ANALISIS DATA

    Responden (R)

    Soalan/Jawapan Temubual

    TEMA

    Soalan Apakah yang anda faham tentang komputer

    dan multimedia?

    Responden A Komputer dan multimedia adalah saling

    berkait rapat komputer adalah alat atau

    mesin untuk memainkan multimedia.

    Contoh multimedia adalah seperti

    penggunaan perisian Courseware yang

    mana ianya merupakan contoh multimedia

    yang baik kerana ia adalah penghasilan

    bunyi dan animasi.

    Responden B Komputer adalah alat yang menerima input

    dan kemudiannya memprosesnya sebagai

    output dengan menggunakan printer.

    Multimedia pula adalah penggunaan

    komputer untuk menyajikan dan

    menggabungkan teks, suara, gambar,

    animasi dan video dengan alat bantu

    sehingga pengguna dapat bernavigasi,

    berinteraksi, berkarya dan berkomunikasi.

  • 23

    Analisis Kedua-dua responden faham maksud

    komputer dan multimedia.

    KEFAHAMAN

    Soalan Apakah anda pernah menghadiri kursus

    atau latihan kemahiran komputer sebelum

    ini?

    Responden A Ya. Saya pernah menghadiri kursus

    komputer iaitu dalam 3 kali setahun dan kos

    adalah tanggungan sendiri kerana saya

    memang minat menggunakan komputer

    sejak di bangku sekolah lagi

    Responden B Tidak pernah. Selalunya kursus komputer

    ini akan dihadiri oleh guru penyelaras ICT

    sekolah dan selalunya guru-guru lain akan

    berkursus berbayar. Saya memang minat

    mengikuti kursus komputer ini tapi ada

    sahaja halangan untuk saya menghadirinya.

    Analisis Kedua-dua responden berminat dengan

    menggunakan komputer dan telah

    mengetahui kemahiran komputer .

    MINAT

    Soalan Berapa kali anda pernah menggunakan

    komputer semasa proses pengajaran dan

    pembelajaran sains?

    Responden A Lebih dari lima kali seminggu . Subjek

    Sains merupakan subjek major saya dan

    saya memang akan menggunakan komputer

    dan lcd semasa mengajar kecuali semasa

    kelas yang ada satu masa sahaja.

    Responden B Dalam seminggu ada lebih daripada 5 kali.

    Ini kerana saya mengajar empat buah kelas

    sains dan semuanya memerlukan

    penerangan untuk menerangkan proses dan

  • 24

    tindak balas . Contoh proses pembentukan

    hujan, para pelajar selalunya tidak dapat

    membayangkan sekiranya tiada paparan

    yang jelas ditunjukkan oleh guru.

    Analisis Berdasarkan respon kedua dua orang

    responden didapati penggunaan komputer

    adalah sangat kerap kerana menurut

    responden mereka sukar mengajar jika tidak

    menggunakan pengajaran berbantukan

    komputer untuk menerangkan sesuatu

    proses atau fenomena.

    KEKERAPAN PENGGUNAAN

    KOMPUTER

    Soalan Apa pandangan anda dalam melaksanakan

    proses pengajaran dan pembelajaran dengan

    menggunakan komputer?

    Responden A Saya sangat setuju kerana Penggunaan

    komputer dalam proses pengajaran dan

    pembelajaran dapat meningkatkan

    kecekapan dan keberkesanan hasil

    pembelajaran.Hal ini kerana guru dapat

    membuat persiapan dan bersedia dengan

    lebih awal dalam menjalankan proses

    pengajaran dan pembelajaran.Melalui cara

    ini guru dapat mencari maklumat-maklumat

    berkenaan dengan pengajaran dengan lebih

    baik seterusnya dapat menyampaikan

    kepada pelajar secara berkesan

    Responden B Saya amat bersetuju terutamanya subjek

    Sains kerana subjek seperti ini kita tidak

    boleh diajar secara chalk and talk sahaja.

    Sekurang kurangnya pelajar dapat

    menerima input yang diberikan oleh guru

    walaupun sedikit. Kebiasaannya pelajar

    akan merasa cepat bosan dan akan membuat

    hal sendiri jika pembelajaran itu tidak

    menarik mereka. Dengan adanya

    penggunaan pembelajaran berbantukan

    komputer ini pembelajaran akan lebih

    menarik dan berkesan di hati pelajar.

  • 25

    ANALISIS Kedua dua orang responden sangat

    bersetuju untuk menggunakan pembelajaran

    berbantukan komputer semasa proses

    pengajaran Sains dan mereka bersetuju

    bahawa penggunaan komputer lebih

    berkesan semasa pengajaran.

    SETUJU TERHADAP

    PENGAJARAN BERBANTUKAN

    KOMPUTER

    Soalan Adakah anda merasakan pelaksanaan

    pembelajaran menggunakan ICT dan

    komputer ini berjaya dalam meningkatkan

    kualiti pelajar?

    Responden A Ya. Kita boleh lihat sendiri dan bandingkan

    apabila saya mengajar secara tradisional

    tiada seorang pun pelajar yang berani

    bertanya tapi apabila saya menggunakan

    alat bantu mengajar seperti ini mereka dapat

    melaksanakan tugasan dengan baik dan

    rajin bertanya guru.

    Responden B Saya rasa sangat berjaya. Ini kerana pelajar

    selalunya lebih tertarik untuk mendengar

    pengajaran guru jika guru menggunakan

    alat bantu mengajar seperti ini. Kita dapat

    lihat mereka menunjukkan semangat belajar

    yang tinggi kerana pelajar sekolah rendah

    sangat sukar dikawal tetapi oleh kerana

    guru menayangkan animasi-animasi yang

    menarik dan hanya digunaka semasa subjek

    Sains, maka mereka akan sentiasa tertunggu

    tunggu supaya mereka mendapat input

    yang berguna.

    Analisis Kedua dua orang responden bersetuju

    pembelajaran dengan berbantukan

    komputer lebih berjaya berbanding

    pembelajaran secara tradisional.

    PEMBELAJARAN

    BERBANTUKAN KOMPUTER

    VS TRADISIONAL

    Soalan Apakah contoh contoh perisian yang anda

    gunakan semasa proses pengajaran dan

    pembelajaran?

    Responden A Perisian yang selalu saya gunakan ialah I-

    teach , power point, dan CD coursware

    Responden B Selalunya saya akan menayang Cd

    Courseware dan menunjukkan video yang

    menerangkan satu proses atau fenomena.

  • 26

    Analisis Kedua dua orang responden

    menggunakan perisian yang sama untuk

    memerangkan satu proses atau fenomena

    PERISIAN

    Soalan Apakah masalah-masalah yang sering

    timbul dalam melaksanakan pembelajaran

    berbantukan komputer?

    Responden A Selalunya masalah yang timbul adalah

    apabila berlaku ketiadaa elektrik. Guru

    terpaksa mengajar secaraa tradisional dan

    tidak dapat memberi gambaran jelas

    mengenai konsep yang diajar.

    Responden B Masalah yang berlaku adalah kekurangan

    LCD , guru terpaksa berebut-rebut dengan

    guru lain kerana LCD yang berfungsi hanya

    3 sahaja.

    Analisis Masalah yang dihadapi semasa mengajar

    menggunakan komputer adalah diluar

    kawalan guru

    KEKANGAN

    Soalan Bagaimanakah anda mengatasi masalah

    tersebut?

    Responden A Kami meminta supa JPN menyediakan

    generator setiap sekolah dan ini tidak akan

    membimbangkan guru kerana elektrik ada

    pada setiap masa

    Responden B Diharap supaya KPM membekalkan LCD

    yang baru kerana LCD yang lama

    kebanyakkannya rosak

    Analisis Kedua dua orang responden berharap

    masalah masalah yang berlaku dapat

    diatasi oleh KPM dan JPN.

    HARAPAN

  • 27

    11. Kesimpulan

    Penggunaan komputer dalam penyampaian bahan pembelajaran semasa proses

    pengajaran lebih menarik minat para pelajar serta menyenangkan guru. Oleh itu sepatutnya

    guru-guru telah bersedia dari segi pengetahuan dan kemahiran teknologi komputer untuk

    melaksanakan pengajaran. Komputer dapat memudahkan proses pengajaran guru dan

    membantu pembelajaran pelajar. Pengetahuan teknologi komputer adalah amat penting untuk

    memastikan sesi pengajaran dan pembelajaran lebih menarik dan berjalan lancar. Melalui

    penganalisaan dan perbincangan mengenai hasil dapatan, dapat dirumuskan bahawa

    penggunaan IC Tdi kalangan guru dalam proses pengajaran dan pembelajaran Sains semasa

    menjalani latihan mengajar di sekolah yang berkenaan bergantung kepada kemudahan yang

    disediakan disekolah. Guru-guru didapati kurang menggemari kaedah pengajaran

    menggunakan ICT atas beberapa faktor. Salah satu daripadanya adalah dari segi kekangan

    masa. Kekangan masa yang dimaksudkan adalah dari segi masa penyediaan untuk

    memulakan P&P serta kekurangan bahan- bahan ICT menyebabkan guru-guru kurang

    bermotivasi untuk menggunnakan ICT dalam pengajaran

    .

  • 28

    Bilbiografi

    Azizi Yahaya et. al (2007). Menguasai Penyelidikan dalam Pendidikan. Kuala Lumpur: PTS

    Professional Publishing Sdn. Bhd

    Gerring, John. (2007). Case Study Research: Principles and Practices. Cambridge University

    Press

    Hannafin, R., & Foshay, W. R. (2008). Computer-based instruction's (CBI) rediscovered role

    in K-12: An evaluation case study of one high school's use of CBI to improve pass

    rates on high-stakes tests. Educational Technology Research & Development, 56(2),

    147-160

    Jensen, E. (2006) The Social Context of Learning In: The Praeger Handbook of Learning

    and the Brain, Sheryl Feinstein, ed. pgs. 452-456. Praeger, Westport, CN.

    Kementerian Pelajaran Malaysia. Bahagian Perancangan dan Penyelidikan Dasar Pendidikan.

    Kajian Kesediaan Sekolah Menengah Melaksanakan Pengajaran dan Pembelajaran

    Berbantu Komputer. Kuala Lumpur : BPPDP, 2003

    Merriam, S. B. (2009). Qualitative Research: A Guide to Design and Implementation.

    Jossey-Bass Higher & Adult Education Series

    Patton, M.Q. (2002). Qualitative Research and Evaluation Methods. Thousand Oaks, CA:

    Sage.

    Robin J. Ittigson, Edd dan John G. Zewe (2004). Challenges of Teaching with Technology

    across the Curriculum .GI Publishing Hershey, PA, USA 2003

    Sham b. Ibrahim (2003). Penggunaan Perisian Multimedia Dalam Pengajaran Guru di

    Daerah Jelebu. Kertas Projek Sarjana Universiti Putra Malaysia