rph t4 ls

8
Toolkit LS 1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH] Sekolah SMK St. John Tarikh 29/4/2015 Tingkatan/Kelas 4S Waktu 10.15-11.25 Saiz kelas 25 orang Tempoh (minit) 70 minit Mata Pelajaran Sains Bidang Pembelajaran TENAGA DALAM KEHIDUPAN Topik Cahaya, warna dan penglihatan Tema Tenaga dalam kehidupan Konsep Utama Imej yang dibentuk oleh kanta cembung dan kanta cekung Rasional Menghargai sumbangan sains dan teknologi Mengaitkan pengetahuan tentang imej yang dibentuk oleh kanta cembung dan kanta cekung dengan kehidupan seharian Objektif Pembelajaran Mensintesiskan pembentukan imej oleh kanta cembung dan kanta cekung Hasil Pembelajaran 1. Menyatakan ciri imej yang dibentuk oleh kanta cembung 2. Menyatakan ciri imej yang dibentuk oleh kanta cekung 3. Membanding dan membezakan imej yang dibentuk oleh kanta cembung dan kanta cekung bagi objek jauh Pengetahuan Lepas Murid Murid telah mempelajari imej yang dibentuk oleh cermin satah Kemahiran Proses Sains (KPS) Memerhati, membuat inferens KBKK Membanding beza 1

Upload: ismail-zue

Post on 12-Sep-2015

322 views

Category:

Documents


14 download

DESCRIPTION

Contoh rancangan pelajaran harian Sains tingkatan 4 yang digunakan untuk Lesson study.

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]

Toolkit LS 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]SekolahSMK St. JohnTarikh29/4/2015

Tingkatan/Kelas4SWaktu10.15-11.25

Saiz kelas25 orangTempoh (minit)70 minit

Mata PelajaranSainsBidang PembelajaranTENAGA DALAM KEHIDUPAN

TopikCahaya, warna dan penglihatan

TemaTenaga dalam kehidupan

Konsep UtamaImej yang dibentuk oleh kanta cembung dan kanta cekung

RasionalMenghargai sumbangan sains dan teknologi

Mengaitkan pengetahuan tentang imej yang dibentuk oleh kanta cembung dan kanta cekung dengan kehidupan seharian

Objektif PembelajaranMensintesiskan pembentukan imej oleh kanta cembung dan kanta cekung

Hasil Pembelajaran1. Menyatakan ciri imej yang dibentuk oleh kanta cembung

2. Menyatakan ciri imej yang dibentuk oleh kanta cekung

3. Membanding dan membezakan imej yang dibentuk oleh kanta cembung dan kanta cekung bagi objek jauh

Pengetahuan Lepas MuridMurid telah mempelajari imej yang dibentuk oleh cermin satah

Kemahiran Proses Sains (KPS)Memerhati, membuat inferens

KBKKMembanding beza

Sikap Saintifik /Nilai Murni/Nilai PatriotismeMensyukuri nikmat yang dikurniakan Tuhan, menyedari bahawa sains merupakan salah satu cara untuk memahami alam, menghargai sumbangan sains dan teknologi

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran1) RUJUKANBuku Teks Sains Tingkatan 4 ( Zeti Enterprise ), Kemahiran Proses Sains

( Longman)

4. 2) ALAT LCD,OHP

5. 3) BAHANKanta cembung, kanta cekung, skrin, pemegang kanta, pembaris meter

Pendekatan PengajaranTeknik Kaedah Inkuiri penemuan

Perkembangan PengajaranKandungan / KonsepProses Pengajaran dan Pembelajaran (Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)Jangkaan Pemikiran MuridCatatan/Nota/BBM

Fasa 1

SET INDUKSI/ PENGENALAN

( 5 minit )Kanta cermin mata1. Guru meminta seorang murid yang memakai cermin mata datang ke hadapan2. Guru bertanya kepada murid perbezaan yang dialaminya apabila memakai cermin mata dan tidak memakai cermin mata3. Guru menerangkan bahawa penglihatan pelajar menjadi jelas apabila memakai cermin mata disebabkan oleh kantaMurid mengatakan penglihatannya lebih jelas apabila memakai cermin mataKPS: MemerhatiKBKK:

Fasa 2

PERKEMBANGAN A

( Penerangan )

(10 minit )

Bentuk kanta cembung dan kanta cekung

Kanta cembung- tebal di tengah , nipis di sisi

Kanta cekung- nipis di tengah , tebal di sisiLangkah Pengajaran 1

Aktiviti guru :

1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan. ( 5 orang setiap kumpulan)

2. Setiap kumpulan melantik seorang ketua dan pencatat.

3. Wakil kumpulan diminta mengambil 2 jenis kanta , skrin dan pemegang kanta di meja guru

4. Murid diminta mengenalpasti perbezaan bentuk diantara 2 jenis kanta tersebut5. Murid diminta melukis pandangan sisi kanta cembung dank anta cekung di papan putih

6. Guru bergerak ke setiap kumpulan untuk membantu murid membuat aktiviti

7. Wakil kumpulan menunjukkan lukisan kumpulan masing- masing di hadapan kelas1. Pelajar kurang jelas bagaimana untuk melihat bentuk kanta yang diberikan2. Murid membuat lukisan yang kecil/ kurang jelasKPS: Memerhati

KBKK: Membanding beza

Fasa 3

PERKEMBANGAN B

(Penerokaan )

( 20 minit )Ciri imej kanta cembung:

1. Nyata/ ada gambar

2. Songsang /Terbalik

3. Kecil

Ciri imej kanta cekung:

1. Maya

2. Tegak

3. Kecil

Aktiviti murid : Menjalankan penyiasatan1. Guru menerangkan cara menjalankan penyiasatan kepada wakil kumpulan.

2. Wakil akan balik kepada kumpulan masing- masing dan menerangkan langkah penyiasatan kepada ahli kumpulannya

Langkah penyiasatan

3. Murid diminta meletakkan kanta cembung di atas pemegang kanta4. Murid diminta halakan kanta kepada satu objek di luar makmal

5. Murid diminta menggerakkan skrin ke depan dan belakang sehingga satu gambar yang jelas terbentuk di atas skrin

6. Guru menjelaskan bahawa gambar yang terbentuk di skrin dikenali sebagai imej

7. Murid diminta mengenalpasti ciri imej kanta cembung dengan melengkapkan lembaran kerja

8. Langkah 1-5 diulangi dengan menggunakan kanta cekung

9. Murid diminta menulis ciri imej kanta cembung dan kanta cekung di atas papan putih1. Murid menjalankan aktiviti seperti arahan guru2. Wakil kumpulan tidak dapat menerangkan langkah penyiasatan kepada ahli kumpulan dengan jelas

3. Murid dapat menyatakan ciri imej KPS: Memerhati

KBKK: Membanding bezaKanta cembung, kanta cekung, pembaris meter, skrin, pemegang kanta

Fasa 4

PERKEMBANGAN C

(Aplikasi / Penelitian )

( 15 minit )Perbandingan kanta cembung dan kanta cekung:Kanta cembung

Kanta cekung

Perbezaan

terbalik

tegak

Nyata

Maya

Persamaan

Kecil

kecil

Penilaian / pengukuhan

Aktiviti murid :

1. Murid diminta membuat perbandingan antara kanta cembung dan cekung menggunakan peta i- think yang sesuai menggunakan papan putih2. Guru membimbing pelajar membina peta

i-think

1. Murid tidak tahu untukmenggunakan peta i- think yg sesuai

KPS: Memerhati

KBKK: Membanding beza

Fasa 5

PENUTUPAN

( Pentafsiran )

( 10 minit ) Kanta cekung digunakan untuk mengatasi masalah rabun jauhKanta cembung digunakan untuk mengatasi masalah rabun dekat1. Pelajar membuat rumusan isi pelajaran pada hari ini.2. Soalan KBAT:

Andaikan anda sebagai seorang ahli optometris, cadangkan kanta yang sesuai digunakan untuk mengatasi masalah rabun jauh.3. Aplikasi: Fun Science Activity

Murid di berikan sudu besi untuk melihat bentuk imej yang berbentuk cembung dan cekungPelajar dapat melihat imej wajah mereka di permukaan sudu besiBahagian melengkung keluar (cembung)- imej terbalik

Bahagian melengkung ke dalam (cekung)- imej tegakKPS: membuat inferens

Kertas Edaran Soalan

Nota: Template ini adalah sebagai panduan penyediaan Rancangan Pengajaran Harian [RPH] / Lesson Plan.

Ia boleh diubahsuai mengikut kesesuaian.

1