rph sains haiwan

4
Matapelajaran : Sains Kelas : 3 Pintar Tarikh : 13 July 2015 Masa : 2.05 – 2.55 tengah hari Bilangan Murid : 30 orang Tajuk : Ciri-ciri haiwan Objektif Umum : Ciri-ciri haiwan Objektif Pembelajaran : Mengenalpasti ciri-ciri haiwan Hasil pembelajaran : Di akhir pelajaran murid dapat, 1. Mengenal pasti ciri-ciri luaran haiwan. 2. Menyenaraikankan sekurang-kurangnya 5 ciri-ciri luaran haiwan 3. Merekod ciri-ciri luaran haiwan dalam jadual 4. Menerangkan persamaan dan perbezaan diantara haiwan berdasarkan jadual.

Upload: syauqi-zamry

Post on 12-Dec-2015

70 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

tahun 3 p

TRANSCRIPT

Page 1: RPH SAINS HAIWAN

Matapelajaran : Sains

Kelas : 3 Pintar

Tarikh : 13 July 2015

Masa : 2.05 – 2.55 tengah hari

Bilangan Murid : 30 orang

Tajuk : Ciri-ciri haiwan

Objektif Umum : Ciri-ciri haiwan

Objektif Pembelajaran : Mengenalpasti ciri-ciri haiwan

Hasil pembelajaran :

Di akhir pelajaran murid dapat,

1. Mengenal pasti ciri-ciri luaran haiwan.2. Menyenaraikankan sekurang-kurangnya 5 ciri-ciri

luaran haiwan

3. Merekod ciri-ciri luaran haiwan dalam jadual4. Menerangkan persamaan dan perbezaan diantara

haiwan berdasarkan jadual.

Page 2: RPH SAINS HAIWAN

Langkah Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan

pembelajaranCatatan /BBM

Set induksi

(5 minit)

Mengenal pasti

ciri- ciri luaran

haiwan

1.Guru memberikan pantun teka

teki mengenai haiwan kepada

10 orang murid.

2.Murid diminta meneka jawapan

bagi teka teki tersebut.

3.Murid diminta melekatkan 10

jawapan (kad gambar haiwan)

yang diteka oleh mereka

dipapan tulis.

4.Guru mengaitkan aktiviti yang

dijalankan dengan tajuk

pelajaran hari ini.

· Kad pantun

teka teki

· Kad gambar

haiwan

Langkah 1

( 10 minit)

Menyenaraikan

ciri- ciri luaran

haiwan

1. Murid diminta

menyenaraikan ciri-ciri

luaran haiwan.

2. Guru menunjukkan ciri-ciri

luaran haiwan yang telah

disebutkan oleh murid dalam

bentuk peta minda.

·Power point

slide

Langkah 2

(20 minit)

Mengelaskan

ciri-ciri luaran

haiwan mengikut

kumpulannya.

1.Setiap murid diberikan sekeping

gambar haiwan.

2.Murid-murid diminta

menyebutkan ciri-ciri luaran

yang terdapat pada setiap

haiwan tersebut.

3.Guru menyediakan 5 stesen

mengikut ciri-ciri luaran haiwan

iaitu :

i. Stesen 1

Haiwan yang mempunyai kaki

empat dan berbulu halus.

ii. Stesen 2

·Kad gambar

haiwan

Page 3: RPH SAINS HAIWAN

Haiwan yang berkaki

dua dan berbulu

pelepahiii. Stesen 3

Haiwan yang mempunyai

banyak kakiiv. Stesen 4

Haiwan yang mempunyai

cangkerangv. Stesen 5

Haiwan yang tiada kaki

dan bersisik

4. Sambil memegang gambar,

murid-murid diminta

bergerak kestesen yang

berkaitan dengan ciri-ciri

luaran yang terdapat pada

haiwan yang dipegang oleh

mereka.

Langkah 3 Persamaan dan 1. Guru melekatkan gambar ·Manila kad

(20 minit) perbezaan haiwan haiwan pada papan tulis. ·Marker pen

2. Murid dibahagikan kepada 4

kumpulan.

3. Murid diminta mengelaskan

haiwan-haiwan yang

dilekatkan dipapan tulis

kepada lima kumpulan di

dalam manila kad iaitu:

i. Haiwan yang mempunyai

kaki empat dan berbulu

halus.

ii. Haiwan yang berkaki dua

dan berbulu pelepah

iii. Haiwan yang mempunyai

banyak kaki

iv. Haiwan yang mempunyai

cangkerang

v. Haiwan yang tiada kaki

dan bersisik

Page 4: RPH SAINS HAIWAN

4. Wakil setiap kumpulan

membentangkan hasil kerja

mereka dihadapan kelas.

Penutup Rumusan isi pelajaran 1. Guru membuat rumusan

(5minit) akhir isi pelajaran.

2. Murid dikehendaki mencari

perkataan tersembunyi dan

mengelaskan perkataan itu

mengikut kumpulannya.