rph anak haiwan

Upload: sklau66

Post on 04-Apr-2018

355 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    1/20

    Rancangan pengajaran Harian

    Tarikh : 5. 4. 2012

    Masa : 4.30 petang 5.30 petang ( 60 minit )

    Tahun : 2D

    Bilangan murid : 40 orang

    Matapelajaran : Dunia Sains Dan Teknologi

    Tema / Tajuk : Sains Hayat / Haiwan

    Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat:

    i) Mengenal pasti perubahan yang berlaku pada haiwan sejak

    dilahirkan.

    Hasil Pembelajaran : Fokus Utama

    2.3 Memahami tumbesaran haiwan.

    Fokus Sampingan

    2.3.3 Mengenal pasti perubahan yang berlaku pada haiwan

    sejak dilahirkan iaitu membesar dari segi perubahan rupa

    dan pertambahan saiz.

    Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat pelbagai jenis haiwan dalam

    majalah.

    Kemahiran Saintifik : Memerhatikan, Berkomunikasi

    Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan

    Nilai-nilai murni : Mencintai haiwan, Kasih sayang

    Bahan Bantu Mengajar : Buku teks sains, Gambar haiwan dan lembaran

    kerja

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    2/20

    Fasa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan / Nota

    Aktiviti Guru Aktiviti Murid

    Set Induksi

    (5 minit )

    Gambar bayi dan

    orang tua.

    1. Guru

    mempamerkan

    gambar bayi dan

    orang tua.

    ( rujuk lampiran 1)

    2. Guru meminta

    murid-murid

    memperhatikan

    gambar tersebut.

    3. Kemudian guru

    mengaitkannya

    dengan isi

    pelajaran hari ini.

    Murid memberi

    respon

    Strategik / Kaedah:

    Soal jawab

    KB:

    Menghubungkaitkan

    KS: Berkomunikasi

    BBM:

    gambar kitaran

    hidup manusia.

    ( Lampiran 1 )

    Langkah 1

    ( 10 minit )

    Perubahan rupa

    haiwan sejak

    dilahirkan.

    1. Guru meminta

    murid melihat

    gambar

    mengenai

    perubahan rupa

    haiwan sejak

    dilahirkan.

    2. Guru memberi

    penjelasan dan

    1. Murid melihat

    gambar

    perubahan

    haiwan yang

    ditunjukkan di

    papan hitam.

    2. Murid melihat

    gambar haiwan

    yang

    ditunjukkan

    Strategik / Kaedah:

    Memerhati gambar

    KB:

    Menghubungkaitkan

    KS: Berkomunikasi

    Memerhati

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    3/20

    mempamerkan

    contoh gambar

    yang lain.

    sambil

    mendengar

    penjelasan

    guru.

    BBM:

    buku teks Sains,

    gambar kitaran

    hidup

    ( lampiran 2 )

    Langkah 2

    ( 10 minit )

    Perubahan rupa

    haiwan sejak

    dilahirkan.

    1. Guru

    menyediakan tiga

    jenis gambar

    haiwan dewasa

    dan anaknya.

    2. Guru meminta

    enam orang

    murid tampil ke

    hadapan dan

    memilih gambar

    secara rawak.

    3. Guru memberi

    arahan.

    1. Setiap orang

    murid memilih

    gambar haiwan

    secara rawak.

    2. Murid

    memegang

    gambar yang

    dipilih tanpa

    ditunjukkan

    kepada orang

    lain.

    3. Murid yang

    mendapat

    gambar haiwan

    dewasa akan

    berdiri di

    Strategik / Kaedah:

    Memerhati gambar

    KB:

    Menghubungkaitkan

    KS: Berkomunikasi,

    Memerhati

    BBM:

    gambar haiwan.

    ( lampiran 3 )

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    4/20

    4. Guru berbincang

    jawapan dengan

    murid.

    sebelah kiri guru

    dan murid yang

    mendapat

    gambar anak

    haiwan berdiri di

    kanan.

    4. Murid yang

    mendapat

    gambar anak

    akan mula

    mencari ibunya

    apabila

    mendapat

    arahan daripada

    guru.

    Langkah 3

    (15 minit )

    Lembaran kerja.

    1. Guru

    mengedarkan

    lembaran kerja

    dan meminta

    murid

    melengkapkanny

    a berdasarkan

    maklumat yang

    telah dipelajari.

    2. Guru

    membincangkan

    lembaran kerja

    1. Murid membuat

    lemparan kerja.Strategi/Kaedah :

    Menulis

    KB:

    Menghubungkaitkan

    menjana idea

    BBM:

    Lembaran kerja

    ( lampiran 4 )

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    5/20

    dengan murid.

    Penutup

    (5 minit)

    Rumusan / nilai

    murni daripada

    tajuk hari ini

    -mencintai

    haiwan.

    1. Guru merumus isi

    pelajaran.

    1. Murid

    mendengar

    rumusan

    daripada guru.

    Strategi/Kaedah :

    Soal jawab.

    Lampiran 1

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    6/20

    Lampiran 2

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    7/20

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    8/20

    Lampiran 3

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    9/20

    Lampiran 3

    Lemparan Kerja

    Nama : _____________( ) Kelas : ___________

    Tarikh : ___________

    Susun gambar-gambar di bawah mengikut urutan yang betul untuk

    menunjukkan tumbesaran haiwan.

    1.

    2.

    3.

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    10/20

    Rancangan pengajaran Harian

    Tarikh : 5. 4. 2012

    Masa : 4.30 petang 5.30 petang ( 60 minit )

    Tahun : 2 D

    Bilangan murid : 40 orang

    Matapelajaran : Dunia Sains Dan Teknologi

    Tema / Tajuk : Sains Hayat / Haiwan

    Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat:

    i) Mengenal pasti perubahan yang berlaku pada haiwan sejak

    dilahirkan.

    Hasil Pembelajaran : Fokus Utama

    2.3 Memahami tumbesaran haiwan.

    Fokus Sampingan

    2.3.3 Mengenal pasti perubahan yang berlaku pada haiwan

    sejak dilahirkan iaitu membesar dari segi perubahan rupa

    dan pertambahan saiz.

    Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat pelbagai jenis haiwan dalam

    majalah.

    Kemahiran Saintifik : Memerhatikan, Berkomunikasi

    Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan

    Nilai-nilai murni : Mencintai haiwan, Kasih sayang

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    11/20

    Fasa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan / Nota

    Aktiviti Guru Aktiviti Murid

    Permulaan/

    Mencungkil

    idea

    (5 minit )

    Menunjukkan

    gambar kitaran

    hidup manusia.

    1. Guru

    mempamerkan

    gambar kitaran

    hidup manusia

    dan meminta

    murid-murid

    memperhatikann

    ya.

    2. Kemudian guru

    mengaitkannya

    dengan isi

    pelajaran hari ini.

    1. Murid memberi

    respon

    Strategik / Kaedah:

    Soal jawab

    KB:

    Menghubungkaitkan

    KS: Berkomunikasi

    BBM:

    gambar kitaran

    hidup manusia.

    ( Lampiran 1 )

    Menstruktur/

    Menstruktur

    semula

    ( 15 minit )

    Perubahan rupa

    haiwan sejak

    dilahirkan.

    1. Guru meminta

    murid melihat

    gambar

    mengenai

    perubahan rupa

    haiwan sejak

    dilahirkan.

    2. Guru meminta

    murid

    menjelaskan

    perubahan yang

    1. Murid melihat

    gambar

    perubahan

    haiwan yang

    ditunjukkan oleh

    guru.

    2. Murid

    menjelaskan

    perubahan rupa

    haiwan sejak

    dilahirkan.

    Strategik / Kaedah:

    Memerhati gambar

    KB:

    Menghubungkaitkan

    KS: Berkomunikasi

    Memerhati

    BBM:

    buku teks Sains,

    gambar kitaran

    hidup

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    12/20

    berlaku. ( lampiran 2 )

    Aplikasi

    Idea

    (35 minit )

    Dalam kumpulan

    murid menyusun

    proses

    pertumbuhan

    haiwan.

    Pembentangan

    hasil kerja murid

    1. Guru

    membahagikan

    murid kepada

    lapan kumpulan.

    2. Guru

    mengedarkan

    setiap kumpulan

    satu sampul surat

    yang

    mengandungi

    Tugasan.

    3. Guru meminta

    murid menyusun

    proses

    pertumbuhan

    haiwan.

    4. Guru memilih

    empat kumpulan

    untuk membuat

    pembentangan.

    1. Ketua kumpulan

    keluar

    mengambil

    tugasan mereka

    daripada guru.

    2. Ketua kumpulan

    membahagikan

    tugas kepada

    setiap ahli

    kumpulan.

    3. Murid-murid

    berbincang dan

    membuat

    dengan senyap.

    4. Wakil kumpulan

    membentangka

    n hasil kerja

    mereka.

    Strategi/Kaedah :

    Perbincangan

    KB:

    Menghubungkaitkan

    menjana idea

    BBM:

    Lembaran kerja

    ( lampiran 3 )

    Strategi/Kaedah :

    Pembentangan

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    13/20

    5. Guru

    membimbing dan

    memberi

    peneguhan.

    Penutup

    (5 minit)

    Rumusan / nilai

    murni daripada

    tajuk hari ini

    -mencintai

    haiwan.

    1. Guru

    membimbing

    murid membuat

    rumusan tentang

    isi pembelajaran

    hari ini.

    1. Murid membuat

    rumusan

    tentang isi

    pembelajaran

    hari ini.

    Strategi/Kaedah :

    Soal jawab.

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    14/20

    Lampiran 1

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    15/20

    Lampiran 2

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    16/20

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    17/20

    Lampiran 3

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    18/20

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    19/20

  • 7/30/2019 RPH Anak Haiwan

    20/20

    Menyusun proses pertumbuhan haiwan mengikut urutan yang betul.