rph psk t5 keluarga kembanganku

Upload: farahdila-asaad

Post on 03-Jun-2018

273 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

  • 8/12/2019 RPH PSK T5 Keluarga Kembanganku

    1/3

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Mata Pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

    Kelas : 5 Tenteram

    Bil Murid : / 42 orang

    Masa : 10.00 pagi11.00 pagi (1 jam)

    Tarikh : 28 Februari 2014Tema : Tema 2- Sayangi Keluarga

    Tajuk : Unit 4 Hubungan Keluarga Kembangan

    - 4A. Keluarga Kembanganku

    - 4E. Keluarga Kembangan Kebanggaanku

    Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :

    1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 4 anggota keluarga

    kembangan dengan betul.

    2. Memadankan sekurang-kurangnya 4 hubungan anggota

    keluarga kembangan dengan betul.

    3. Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 cara menjalinkan

    hubungan yang baik dengan anggota keluarga

    kembangan dengan betul.

    Isi Pelajaran 1. Anggota keluarga kembangan.

    2. Hubungan anggota keluarga kembangan.

    3. Cara menjalinkan hubungan yang baik dengan anggota

    keluarga kembangan.

    Penerapan Nilai Murni : Menyayangi keluarga kembangan, menghargai dan

    menghormati ahli keluarga

    Pengetahuan sedia ada : Murid sudah mempelajari tajuk keluarga asas yang

    dalam mata pelajaran PSK Tahun 4 dan tajuk sebelum ini.

    Sumber Pengajaran dan Pembelajaran:

    Bahan Jumlah

    video 3

    permainan interaktif 1

    Lembaran kerja 42 (2set soalan)slaid Power Point 1

    Prosedur PelaksanaanAlam Sekitar/ UnsurPatriotisme/ Sumber

    P&P/Isi Pelajaran

    Elemen PengurusanPembelajaran

    Bestari/ KemahiranGenerik

    Catatan (PenerapanNilai Murni/ Nilai

    Alam Sekitar/ UnsurPatriotisme/ Sumber

    P&P/Isi Pelajaran

    Set Induksi (5 Minit)

    1. Murid dipaparkan denganvideo keluarga bahagia.

    KBKK :- Mengesan

    Isi Pelajaran:- Keluarga Kembangan

  • 8/12/2019 RPH PSK T5 Keluarga Kembanganku

    2/3

    2. Murid diminta memberikan

    pendapat tentang video yang

    telah ditonton.

    3. Jawapan murid dikaitkan

    dengan tajuk pembelajaran

    pada hari ini iaitu Keluarga

    Kembanganku.

    - Menghubungkait

    Kecerdasan Pelbagai:

    - Interpersonal

    - Intrapersonal

    - Visual

    BSPP:

    - video dan pembesar suara

    Soalan guru:

    1. Apakah perkaitan video

    dengan tajuk hari ini?

    Langkah 1 (15 Minit)

    1. Murid ditayangkan dengan

    video situasi.

    2. Murid dipilih secara rawak

    untuk ke hadapan kelas.

    3. Murid yang dipilih diminta

    untuk menyatakan anggota

    keluarga yang terdapat dalam

    video yang ditonton.

    4. Murid berbincang dengan

    guru.

    5. Murid yang menjawab dengan

    betul akan diberikan token.

    6. Murid diminta untuk

    menyenaraikan anggota

    keluarga kembangan lain

    yang mereka ketahui.

    KBKK :

    - Menghubungkait

    - rasional

    Kecerdasan Pelbagai:

    - Verbal Linguistik

    - Kinestetik

    Isi pelajaran:

    - Menyenaraikan anggota

    keluarga kembangan

    (datuk, nenek, sepupu, ibu

    ibu, bapa saudara, dll.)

    BSPP:

    video

    Nilai:

    Menyayangi ahli keluarga

    kembangan

    Langkah 2 (15 minit)

    1. Murid dipamerkan dengan

    carta keluarga kembangan di

    slaid Power Point.

    2. Murid dipilih secara undian

    nombor dan diminta untuk ke

    hadapan kelas.

    3. Murid yang dipilih diminta

    untuk menjawab permainan

    interaktif di slaid yangdisediakan.

    4. Murid berbincang dengan

    guru.

    5. Murid yang menjawab dengan

    betul akan diberikan token.

    6. Murid diminta melengkapkan

    lembaran kerja yang diberikan

    guru.

    KBKK :

    -Menghubungkait

    Kecerdasan

    Pelbagai :

    - verbal linguistik

    - visual ruang

    Strategi :-berpusatkan bahan

    Isi pelajaran:

    - Menyenaraikan hubungan

    keluarga kembangan

    (datuk- bapa kepada

    ibu/bapa

    nenek- ibu kepada ibu/bapa

    sepupu- anak kepada

    ibu/bapa saudara, dll.)

    BSPP:

    - slaid permainan interaktif

    Power Point

    - lembaran kerja

    Nilai murni:

    -Berani tampil ke hadapan

    -mengenali dan menyayangiahli keluarga

  • 8/12/2019 RPH PSK T5 Keluarga Kembanganku

    3/3

    Langkah 3 (20 minit)

    1. Murid ditayangkan beberapa

    keping gambar melalui slaid

    Power Point di hadapan kelas.

    2. Murid diminta menyatakan

    cara untuk menjalinkanhubungan dengan ahli

    keluarga kembangan.

    3. Murid berbincang dengan

    guru dan diterapkan dengan

    nilai menghormati dan sayang

    kepada ibu bapa dan ahli

    keluarga kembangan.

    4. Murid diminta untuk

    melengkapkan lembaran kerja

    dan menampalnya ke dalam

    buku tulis.

    KBKK :

    -Mengaplikasi

    -Menyenaraikan

    Kecerdasan pelbagai:-Interpersonal,

    -intrapersonal

    Isi pelajaran:

    - Menyenaraikan cara

    menjalinkan hubungan

    dengan ahli keluarga

    kembangan.

    BSPP:

    - lembaran kerja

    - slaid Power Point

    Nilai:

    -Menghormati ahli keluarga

    -Menyayangi ahli keluarga

    Penutup (5 minit)

    1. Murid ditayangkan dengan

    video Sayangi Orang Tua.

    2. Murid dipanggil secara rawak

    untuk menjawab soalan guru.

    3. Murid mendengar rumasan

    pembelajaran oleh guru pada

    hari ini.

    KBKK:

    -Mengaplikasi

    Kecerdasan pelbagai :

    -verbal linguistik

    Nilai :

    -menyayangi ahli keluarga

    Soalan guru :

    1. Berikan 2 anggota ahli

    keluarga kembangan

    beserta hubungannya.

    2. Nyatakan 2 cara

    menjalinkan hubungan

    dengan anggota keluarga

    kembangan