rph psk t4 mengenali keluarga sendiri

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 4 Semangat Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P) Masa : 3.00 – 3.30 petang Tarikh : 12 Mac 2013 (Selasa) Tema : 2- Sayangi Keluarga. Unit : 3 – Mengenali Keluarga Sendiri Tajuk : Kenali Keluargaku Sub Topik : Keluarga Asas Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menghasilkan pokok salasilah keluarga asas. 2. Menyatakan peranan ahli keluarga asas 3. Menyenaraikan empat kepentingan memahami anggota keluarga. Ringkasan Isi Kandungan 1. Salasilah keluarga asas 2. Peranan ahli keluarga asas. 3. Kepentingan keluarga asas. Penerapan Nilai-Nilai Murni 1. Kasih sayang 2. Menghormati 3. Kerjasama Unsur Patriotisme NURFATEN BINTI ISMAIL 1

Upload: nurfaten-ismail

Post on 23-Jun-2015

2.115 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Kelas : 4 Semangat

Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)

Masa : 3.00 – 3.30 petang

Tarikh : 12 Mac 2013 (Selasa)

Tema : 2- Sayangi Keluarga.

Unit : 3 – Mengenali Keluarga Sendiri

Tajuk : Kenali Keluargaku

Sub Topik : Keluarga Asas

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1. Menghasilkan pokok salasilah keluarga asas.

2. Menyatakan peranan ahli keluarga asas

3. Menyenaraikan empat kepentingan memahami anggota keluarga.

Ringkasan Isi Kandungan

1. Salasilah keluarga asas

2. Peranan ahli keluarga asas.

3. Kepentingan keluarga asas.

Penerapan Nilai-Nilai Murni

1. Kasih sayang 2. Menghormati3. Kerjasama

Unsur Patriotisme

1. Memupuk hubungan kasih sayang ibu, ayah dan ahli keluarga. 2. Menghayati pengorbanan ibu dan ayah. 3. Menghayati lagu dan menyanyi dengan penuh semangat.

Pengetahuan Sedia Ada

1. Murid mempunyai dan mengetahui keluarga asas.

NURFATEN BINTI ISMAIL 1

Page 2: Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :

Bil. Sumber Kuantiti

1. Komputer riba 1

2. Pembesar suara 1

3 Kertas mahjong 1

4. LCD projektor 1

5. Lembaran kerja – Kertas A4 34

6. Lagu : Oh ayah, Oh ibu 1

7. Tayangan Video : ‘Sayangi Orang Tua Kita’ 1

8. Tayangan slaid : Kenali Keluarga Asas Saya 1

Kemahiran Generik

Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.

KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,

menghubungkait, membanding beza

KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.

Prosedur Pelaksanaan

Elemen Pengurusan

Pembelajaran Bestari,

Kemahiran Generik

Catatan, Penerapan

Nilai Murni, Nilai

Alam Sekitar, Unsur

Patriotisme, dan

sumber P&P

Set Induksi

(3 minit)

1. Murid dikehendaki melihat tayangan

video bertajuk ‘Sayangi Orang Tua

Kita’

2. Murid dipilih secara rawak untuk

memberi ulasan berkenaan dengan

tayangan video tersebut.

3. Guru mengaitkan perbincangan tadi

dengan tajuk pelajaran.

KB :

Menghubungkait

Membanding

Beza

TKP :

Interpersonal

Verbal-linguistik

Nilai :

Kasih Sayang

SPP:

komputer riba

pembesar

suara

LCD Projektor

Tayangan

video

Unsur Patriotisme :

NURFATEN BINTI ISMAIL 2

Page 3: Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri

Tajuk pelajaran : Kenali Keluarga Asas Saya

Menghayati pengorbanan ibu ayah .

Langkah 1 (15 minit )

1. Murid-murid ditayangkan

persembahan multimedia

(PowerPoint) yang bertajuk

Kenali Keluarga Asas Saya

2. Antara kandungan dalam tayangan

slaid :-

Salasilah Keluarga Asas

Datuk

Nenek

Ibu

Ayah

Abang

Kakak

Adik Lelaki

Adik Perempuan

Peranan Keluarga Asas

Ibu ayah :-

- Melahirkan, menjaga,

membesar, dan

memastikan keperluan

anak-anak mencukupi

- Mendidik dan menyayangi

anak-anak

- Membimbing, menasihati

dan mengawal

tingkahlaku anak-anak

Adik-beradik

- Menghormati dan

KB : Membanding Beza

Menghubungkait

KBF : Menjana idea

Menganalisis

TKP : Interpersonal

Verbal-

linguistik

Nilai :

menghormati

kasih sayang

SPP :

tayangan slaid

PowerPoint

komputer riba

pembesar

suara

LCD Projektor

Unsur patriotisme :Memupuk hubungan kasih sayang ibu, ayah dan ahli keluarga.

NURFATEN BINTI ISMAIL 3

Page 4: Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri

menyayangi antara satu

sama lain

- Menjaga dan melindungi

antara satu sama lain

- Saling bantu-membantu

- Bertanggungjawab antara

satu sama lain

Kepentingan memahami anggota

keluarga :-

Menunjukkan kasih sayang

terhadap anggota keluarga

Menghormati anggota

keluarga

Menghargai sumbangan

anggota keluarga

Mengukuhkan hubungan

keluarga.

Langkah 2

(5 minit)

1. Guru menunjukkan gambaran pokok

salasilah keluarga asas

2. Murid dikehendaki menghasilkan

salasilah keluarga asas pada

lembaran kerja yang diberi

3. Murid boleh menggunakan kreativiti

dengan menampal gambar ahli

keluarga ataupun menggunakan

gambar pada majalah.

KB :

Membanding

Beza

Menghubungkait

TKP :

Ruang/Visual

Interpersonal

Kinestetik

Verbal-linguistik

Sumber P&P

Lembaran kerja

Gambar ahli

keluarga /

gambar dari

majalah

Nilai Murni

Kasih sayang

Bekerjasama

Unsur patriotisme :Memupuk hubungan kasih sayang ibu, ayah dan ahli keluarga.

NURFATEN BINTI ISMAIL 4

Page 5: Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri

Penutup

(3 minit)

1. Murid menyanyikan lagu ‘Oh Ayah,

Oh Ibu’ berdasarkan tayangan video.

2. Guru menjalankan sesi perbincangan

dengan murid untuk membuat

rumusan berkaitan kenali keluarga

asas saya

3. Murid menyiapkan salasilah keluarga

sebagai kerja rumah

KBKK : menghubungkait.

TKP : kinestatik, visua.

Sumber P&P :Lagu ‘Oh Ayah, Oh Ibu’

Nilai murni :Kasih sayang

Unsur patriotisme :Menghayati lagu dan menyanyi dengan penuh semangat.

ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING :

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-

………………………………………………………..

NURFATEN BINTI ISMAIL 5