rph psk t4 mengenali keluarga kembangan

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 4 Semangat Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P) Masa : 2.30 – 3.00 petang Tarikh : 14 Mac 2013 (Khamis) Tema : 2- Sayangi Keluarga. Unit : 3 – Mengenali Keluarga Sendiri Tajuk : Kenali Keluargaku Sub Topik : Keluarga Kembangan Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menyatakan hubungan dalam salasilah keluarga kembangan. 2. Mencari perkataan sembunyi berkaitan keluarga kembangan Ringkasan Isi Kandungan 1. Salasilah keluarga kembangan. Penerapan Nilai-Nilai Murni 1. Kasih sayang 2. Menghormati 3. Kerjasama Unsur Patriotisme 1. Memupuk hubungan kasih sayang ibu, ayah dan ahli keluarga. 2. Menghayati lagu dengan penuh semangat. NURFATEN BINTI ISMAIL 1

Upload: nurfaten-ismail

Post on 26-May-2015

1.400 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Kelas : 4 Semangat

Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)

Masa : 2.30 – 3.00 petang

Tarikh : 14 Mac 2013 (Khamis)

Tema : 2- Sayangi Keluarga.

Unit : 3 – Mengenali Keluarga Sendiri

Tajuk : Kenali Keluargaku

Sub Topik : Keluarga Kembangan

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1. Menyatakan hubungan dalam salasilah keluarga kembangan.

2. Mencari perkataan sembunyi berkaitan keluarga kembangan

Ringkasan Isi Kandungan

1. Salasilah keluarga kembangan.

Penerapan Nilai-Nilai Murni

1. Kasih sayang 2. Menghormati 3. Kerjasama

Unsur Patriotisme

1. Memupuk hubungan kasih sayang ibu, ayah dan ahli keluarga. 2. Menghayati lagu dengan penuh semangat.

Pengetahuan Sedia Ada

1. Murid mempunyai dan mengetahui keluarga asas.

NURFATEN BINTI ISMAIL 1

Page 2: Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :

Bil. Sumber Kuantiti

1. Komputer riba 1

2. Pembesar suara 1

3 Kad permainan Crossword Puzzle 1

4. LCD projektor 1

5. Lembaran kerja 34

6. Lagu : Kasih Sayang – Raihan 1

7. Tayangan Video : ‘Gembira Dalam Kesakitan’ 1

8. Tayangan slaid : Kenali Keluarga Kembangan Saya 1

9. Marker 2

10. Kotak muzik 1

Kemahiran Generik

Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.

KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,

menghubungkait, membanding beza

KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.

Pembelajaran Koperatif : Crossword Puzzle

Prosedur Pelaksanaan

Elemen Pengurusan

Pembelajaran Bestari,

Kemahiran Generik

Catatan, Penerapan

Nilai Murni, Nilai

Alam Sekitar, Unsur

Patriotisme, dan

sumber P&P

Set Induksi

(3 minit)

1. Murid dikehendaki melihat tayangan

video bertajuk ‘Gembira Dalam

Kesakitan’

2. Murid-murid memberikan ulasan

mengenai video yang ditayangkan.

KB :

Menghubungkait

Membanding

Beza

TKP :

Interpersonal

Nilai :

Kasih Sayang

SPP:

komputer riba

pembesar

suara

LCD Projektor

NURFATEN BINTI ISMAIL 2

Page 3: Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan

3. Guru memberi respon terhadap

jawapan murid dan mengaitkan

ulasan murid dengan tajuk

pengajaran.

4. Tajuk pelajaran : Kenali Keluarga

Kembangan Saya

Verbal-linguistik

Tayangan

video

Unsur Patriotisme :

Menghayati pengorbanan ibu ayah .

Langkah 1 (10 minit )

1. Murid-murid ditayangkan

persembahan multimedia

(PowerPoint) yang bertajuk

Kenali Keluarga Kembangan Saya

2. Antara kandungan dalam tayangan

slaid :-

Salasilah Keluarga Asas

Datuk

Nenek

Ayah saudara

Ibu saudara

Sepupu perempuan

Sepupu lelaki

Kakak / abang ipar

3. Guru menerangkan salasilah carta

keluarga kembangan dan keluarga

asas pada tayangan slaid.

4. Guru menerangkan perkaitan ahli

keluarga kembangan berdasarkan

carta yang ditunjukkan.

KB : Membanding Beza

Menghubungkait

KBF : Menjana idea

Menganalisis

TKP : Interpersonal

Verbal-

linguistik

Nilai :

menghormati

kasih sayang

SPP :

tayangan slaid

PowerPoint

komputer riba

pembesar

suara

LCD Projektor

Unsur patriotisme :Memupuk hubungan kasih sayang ibu, ayah dan ahli keluarga.

NURFATEN BINTI ISMAIL 3

Page 4: Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan

Langkah 2

(10 minit)

1. Guru menunjukkan permainan

Crossword Puzzle.

2. Guru memasang lagu dan murid akan

mengedarkan kotak muzik kepada

rakan sebelah.

3. Apabila muzik dihentikan, murid

tersebut dikehendaki datang ke depan

dan mencari perkataan yang

tersembunyi.

4. Aktiviti diulang sehingga semua

perkataan dijumpai.

KB :

Menghubungkait

TKP :

Ruang/Visual

Interpersonal

Kinestetik

Verbal-linguistik

Sumber P&P

Kad permainan

Crossword

Puzzle.

Marker

Pembesar suara

Kotak muzik

Nilai Murni

Kasih sayang

Bekerjasama

Penutup

(3 minit)

1. Guru menjalankan sesi perbincangan

dengan murid untuk membuat

rumusan berkaitan kenali keluarga

kembangan saya.

2. Murid dikehendaki mengisi petak

kosong pada lembaran kerja yang

diberikan bagi menyatakan hubungan

Aina dengan keluarganya.

3. Murid menyanyikan lagu ‘’Kasih

Sayang’ yang dinyanyikan oleh

kumpulan Raihan

4. Murid menyiapkan lembaran kerja

carta keluarga Aina sebagai kerja

rumah.

KBKK : menghubungkait.

TKP : kinestatik, visual.

Sumber P&P :Lagu ‘Kasih Sayang’

Nilai murni :Kasih sayang

Unsur patriotisme :Menghayati lagu dan menyanyi dengan penuh semangat.

NURFATEN BINTI ISMAIL 4

Page 5: Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan

ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING :

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-

………………………………………………………..

NURFATEN BINTI ISMAIL 5