rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 4 Semangat Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P) Masa : 3.00 - 3.30 petang Tarikh : 9 April 2013 (Selasa) Tema : 3- Hidup Bersama di Sekolah an Masyarakat Unit : 4 – Interaksi dengan komuniti sekolah Tajuk : 4 A – Patuhi Peraturan Sekolah Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menyatakan perlakuan menghormati komuniti sekolah. 2. Mengkategorikan ahli komuniti dalam carta organisasi yang disediakan. 3. Menuliskan perkataan yang betul pada permainan teka silang kata. 4. Menulis beberapa peraturan-peraturan sekolah ke dalam buku nota. Ringkasan Isi Kandungan 1. Mengenali komuniti dan organisasi sekolah 2. Peraturan-peraturan sekolah Penerapan Nilai-Nilai Murni 1. Bertanggungjawab 2. Menghormati 3. Bekerjasama 4. Berbangga Unsur Patriotisme NURFATEN BINTI ISMAIL 1

Upload: nurfaten-ismail

Post on 24-Jun-2015

245 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Kelas : 4 Semangat

Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)

Masa : 3.00 - 3.30 petang

Tarikh : 9 April 2013 (Selasa)

Tema : 3- Hidup Bersama di Sekolah an Masyarakat

Unit : 4 – Interaksi dengan komuniti sekolah

Tajuk : 4 A – Patuhi Peraturan Sekolah

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1. Menyatakan perlakuan menghormati komuniti sekolah. 2. Mengkategorikan ahli komuniti dalam carta organisasi yang disediakan.3. Menuliskan perkataan yang betul pada permainan teka silang kata.4. Menulis beberapa peraturan-peraturan sekolah ke dalam buku nota.

Ringkasan Isi Kandungan

1. Mengenali komuniti dan organisasi sekolah

2. Peraturan-peraturan sekolah

Penerapan Nilai-Nilai Murni

1. Bertanggungjawab 2. Menghormati 3. Bekerjasama 4. Berbangga

Unsur Patriotisme

1. Memupuk perasaan menghormati antara satu sama lain 2. Berbangga dapat hidup dalam komuniti masyarakat yang harmoni.

Pengetahuan Sedia Ada

1. Murid mengenali komuniti sekolah seperti Guru Besar, Guru-guru, dan rakan sekolah.

NURFATEN BINTI ISMAIL 1

Page 2: Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah

Penggabungjalinan

1. Bahasa Melayu (Lakonan)

Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :

Bil. Sumber Kuantiti

1. Carta organisasi sekoah 1

2. Kad imbasan 5

3. Teka silang kata 1

Kemahiran Generik

Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.

KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,

menghubungkait, membanding beza

KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.

Pembelajaran Koperatif : Teka silang kata

Prosedur Pelaksanaan

Elemen Pengurusan

Pembelajaran Bestari,

Kemahiran Generik

Catatan, Penerapan

Nilai Murni, Nilai

Alam Sekitar, Unsur

Patriotisme, dan

sumber P&P

Set Induksi

(3 minit)

1. Guru bertanyakan kepada guru dan bersoal jawab dengan murid.

2. Contoh soalanApakah yang patut anda buat jika terserempak dengan guru besar?Apakah yang patut kita buat jika terserempak dengan guru?Apa yang patut kita buat jika

KB :

Menghubungkait

Membanding

Beza

TKP :

Interpersonal

Verbal-linguistik

Visual – wang

SPP:

-

NURFATEN BINTI ISMAIL 2

Page 3: Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah

terserempak dengan guru yang sedang membawa banyak barang?Apakah yang perlu kita lakukan semasa membeli makanan di kantin sekolah

3. Contoh jawapan muridMemberi salam kepada guru besar.Memberi ucapan salam kepada guru-guru.Membantu dan menolong guru mengangkat barang.Beratur dengan tertib, menunggu giliran, bertutur sopan dengan pekerja kantin, ucapkan terima kasih

4. Guru kemudiannya mengaitkan gambar-gambar tersebut dengan tajuk yang akan diajar.Tajuk : peraturan di sekolah

Langkah 1 (10 minit )

1. Guru menerangkan tajuk pengajaran

iaitu peraturan di sekolah

2. Guru menerangkan mengenai komuniti sekolah kepada murid-murid.

3. Komuniti sekolah yang terdiri daripada :

Guru – guruPentadbir sekolah (cth : Guru Besar , PK Hem)Pekerja amIbu BapaRakan sebayaPekerja-pekerja (makcik kantin, pengawal keselamatan, tukang kebun)

4. Murid ditanyakan soalan berkaitan

KB : Membanding Beza

Menghubungkait

KBF : Menjana idea

Menganalisis

TKP : Interpersonal

Verbal-

linguistik

Nilai :

menghormati

bertanggungja

wab

SPP :

kad imbasan

– 5

carta

organisasi - 1

Unsur patriotisme :Memupuk perasaan menghormati antara satu sama lain

NURFATEN BINTI ISMAIL 3

Page 4: Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah

dengan ahli komuniti di sekolah:

5. Murid mengangkat tangan untuk menjawab soalan yang diajukan.

6. Contoh soalan guru:Siapakah nama guru besar SK Taman Muda?Siapakah nama guru penolong kanan di SK Taman Muda?Sipakah nama guru kelas 4 Semangat?

7. Murid akan dipanggil secara rawak dan menampal kad-kad imbasan bagi membentuk organisasi sekolah pada carta organisasi yang diberikan.

Berbangga dapat hidup dalam komuniti masyarakat yang harmoni.

Langkah 2

(10 minit)

1. Murid akan dipanggil secara rawak seorang demi seorang bagi melengkapkan teka silang kata dihadapan kelas.

2. Soalan adalah berdasarkan peraturan-peraturan sekolah.

3. Peraturan sekolah :Semasa guru besar berucap murid tidak boleh bercakap.Ketuk pintu sebelum masuk ke bilik guru.Tidak boleh bising semasa guru mengajar.Dengar arahan guru.Tidak boleh ingkar akan arahan pengawas.Jangan lupa menutup suis kipas apabila meninggalkan kelas.Meminta kebenaran untuk keluar kelas.Dilarang menggunakan perkataan yang kesat dan kasar .Dilarang berlari terutama di

KB :

Menghubungkait

TKP :

Ruang/Visual

Interpersonal

Kinestetik

Verbal-linguistik

Sumber P&P

Kertas teka

silang kata

Nilai Murni

Menghormati

Bekerjasama

Unsur patriotisme :Memupuk perasaan menghormati antara satu sama lain

NURFATEN BINTI ISMAIL 4

Page 5: Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah

kawasan tangga.

4. Murid diminta untuk menyalin peraturan sekolah ke dalam buku latihan.

Penutup

(3 minit)

1. Guru menjalankan sesi perbincangan

dengan murid untuk membuat

rumusan berkaitan peraturan-

peraturan sekolah

2.

KBKK : menghubungkait.

TKP : kinestatik, visual.

Sumber P&P :-

ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING :

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-

………………………………………………………..

NURFATEN BINTI ISMAIL 5