rph psk t4 beriadah menjamin kesihatan

7
NURFATEN BINTI ISMAIL 1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 4 Semangat Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P) Masa : 2.30 3.00 petang Tarikh : 7 Februari 2013 ( Khamis ) Tema : 1- Sayangi diri . Unit : 2 Pengurusan Diri Tajuk : Beriadah Menjamin Kesihatan Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. Mengenal pasti 5 cara beriadah dengan betul dalam permainan mencari harta karun. 2. Melakukan aktiviti permainan ‘Musang menangkap Ayam’ dengan betul dan selamat. 3. Mempamerkan perasaan menyayangi diri bagi menjamin kesihatan dengan melakukan aktiviti riadah dengan betul. Ringkasan Isi Kandungan 1. Permainan mencari harta karun . 2. Permainan ‘Musang menangkap ayam’. 3. Sayangi diri bagi menjamin kesihatan. Penerapan Nilai-Nilai Murni 1. Kasih sayang 2. Kerjasama Unsur Patriotisme 1. Menerapkan nilai-nilai sayangi diri sendiri dengan mengamalkan riadah pada waktu senggang.

Upload: nurfaten-ismail

Post on 03-Jul-2015

601 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

NURFATEN BINTI ISMAIL 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Kelas : 4 Semangat

Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)

Masa : 2.30 – 3.00 petang

Tarikh : 7 Februari 2013 ( Khamis )

Tema : 1- Sayangi diri .

Unit : 2 – Pengurusan Diri

Tajuk : Beriadah Menjamin Kesihatan

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1. Mengenal pasti 5 cara beriadah dengan betul dalam permainan mencari harta karun.

2. Melakukan aktiviti permainan ‘Musang menangkap Ayam’ dengan betul dan selamat.

3. Mempamerkan perasaan menyayangi diri bagi menjamin kesihatan dengan melakukan

aktiviti riadah dengan betul.

Ringkasan Isi Kandungan

1. Permainan mencari harta karun .

2. Permainan ‘Musang menangkap ayam’.

3. Sayangi diri bagi menjamin kesihatan.

Penerapan Nilai-Nilai Murni

1. Kasih sayang

2. Kerjasama

Unsur Patriotisme

1. Menerapkan nilai-nilai sayangi diri sendiri dengan mengamalkan riadah pada waktu

senggang.

NURFATEN BINTI ISMAIL 2

Pengetahuan Sedia Ada

1. Murid pernah menjalankan aktiviti riadah bersama keluarga dan rakan-rakan.

Bil. Sumber Kuantiti

1. Kad ‘jigsaw puzzle’ 5

2. Papan putih 1

3 Wisel 1

4. Marker 1

5. Pembesar suara 1

6. Muzik ‘ Chicken Dance’ 1

Kemahiran Generik

Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal –linguistik, naturalis,

muzik.

KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,

menghubungkait, membanding beza

KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.

Pembelajaran Koperatif : Permainan ‘Jigsaw puzzle’ dan ‘Musang Menangkap

Ayam’.

Prosedur Pelaksanaan

Elemen Pengurusan

Pembelajaran Bestari,

Kemahiran Generik

Catatan, Penerapan Nilai

Murni, Nilai Alam Sekitar,

Unsur Patriotisme, dan

sumber P&P

Set Induksi

(3 minit)

1. Murid diminta membuat bulatan

besar.

2. Guru memasang muzik ‘Chicken

Dance’

3. Guru mendemonstrasikan

KB :

Menghubungkait

Membanding Beza

TKP :

Ruang/Visual

Interpersonal

Nilai:

kasih sayang

SPP:

Pembesar suara

Muzik ‘Chicken

Dance’

NURFATEN BINTI ISMAIL 3

perlakuan dan murid ikut perlakuan

yang ditunjukkan.

4. Guru dan murid melakukan

perlakuan bersama-sama.

5. Gerakan muzik ‘Chicken Dance’ :-

6. Perlakuan diulang sehingga tamat

muzik.

7. Selepas tamat, guru menerangkan

tajuk pengajaran yang akan diajar

iaitu : Riadah Menjamin

Kesihatan.

Kinestetik

Verbal-linguistik

Muzik

Langkah 1 ( 10 minit )

1. Murid-murid dibahagikan

kepada 5 kumpulan

2. Duduk dalam kumpulan

3. Guru menerangkan permainan

‘Mencari Harta Karun’

4. Arahan permainan :-

Setiap kumpulan

dikehendaki mencari 1

sampul

KB :

Membanding Beza

Menghubungkait

KBF :

Menjana idea

Menganalisis

TKP :

Nilai :

kasih sayang

kerjasama

SPP :

kad tugasan ‘jigsaw

puzzle’

NURFATEN BINTI ISMAIL 4

Bergerak secara kumpulan

dan dilarang berlari

Selepas jumpa kad

tugasan, duduk dalam

kumpulan

Susun gambar yang

diberikan

5. Setiap kad tugasan

mengandungi gambar yang

berbeza.

i. Aktiviti riadah yang boleh

dilakukan ialah bersenam,

senamrobik, joging, dan

bersukan.

ii. Aktiviti riadah perlu dilakukan

dengan betul supaya tidak

meninggalkan kesan atau

sakit.

iii. Cara melakukan aktiviti

riadah ialah a) melakukan

regangan dan memanaskan

badan, (b) melakukan aktiviti

riadah mengikut keupayaan

diri, (c) melakukan aktiviti

menyejukkan badan.

iv. Aktiviti riadah boleh

dilakukan sekurang-

kurangnya 3 kali seminggu.

v. Aktiviti riadah yang

dilakukan secara betul dan

Interpersonal

Verbal-

Linguistik

Kinestatik

NURFATEN BINTI ISMAIL 5

teratur dapat menambahkan

kecergasan dan menjamin

kesihatan badan.

6. Murid-murid dikehendaki

membentangkan hasil kerja

kepada rakan yang lain.

Langkah 2

(10 minit)

1. Murid lelaki dan perempuan

membuat bulatan mengikut jantina

2. Empat orang murid lelaki dan

perempuan dipilih untuk

memainkan peranan sebagai

musang

3. Empat orang murid lelaki dan

perempuan yang lain dipilih

sebagai ayam

4. Murid-murid yang lain berperanan

sebagai pagar dan dikehendaki

saling memegang tangan rakan

masing-masing

5. Ayam berada di dalam bulatan

manakala musang di luar bulatan

6. Musang dikehendaki menceroboh

pagar untuk masuk menangkap

ayam

7. Sekiranya musang berjaya

menangkap ayam, musang dikira

sebagai pemenang

TKP : Ruang/Visual

Interpersonal

Kinestetik

PK : Permainan

musang menangkap ayam

Sumber P&P

Wisel

Nilai Murni

Kasih sayang

Kerjasama

Nilai Patriotisme

Menerapkan nilai-

nilai sayangi diri

sendiri dengan

mengamalkan

riadah bagi

menjamin kesihatan

NURFATEN BINTI ISMAIL 6

8. Setiap murid diberi masa dua minit

dan peranan ditukar sepanjang

masa permainan dilaksanakan

Penutup

(3 minit)

1. Guru merumuskan mengenai tajuk

pengajaran dan pembelajaran yang

dilaksanakan.

2. Murid melakukan aktiviti

menyejukkan badan.

3.

KBKK :

Menghubungkait.

TKP :

kinestatik,

visual.

Nilai-nilai:

Menghargai

Berbangga

ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING :

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-

………………………………………………………..

NURFATEN BINTI ISMAIL 7