rph pkjr th 2

16
SISTEM BAHASA Tatabahasa : frasa Kosa kata : penumpang, penunggang, pejalan MEDIA Gambar, buku aktiviti PKJR MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU TAHUN : 2 Pintar BIL.MURID : 31 ORANG TARIKH : 10 Januari 2013 MASA : 11.20- 12.20 PAGI  TEMA : Jalan Raya TAJUK : BERHATI-HATI DI JALAN RAYA FOKUS PKJR Melintas jalan raya dengan selamat :  Berhenti   Lihat  Dengar  Fikir  Berwaspada Standard Kandungan 1.7 Penguna jalan raya.  Standard Pembelajaran 1.7.1 Mengenal pasti jenis pengguna jalan raya yang berbeza seperti pejalan kaki, penumpang, pembonceng,pemandu, dan penunggang motosikal. OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menamakan tiga jenis pengguna jalan raya. 2. Mengetahui kepentingan menjaga keselamatan di jalan raya.  PENGISIAN KURIKULUM Ilmu : Keselamatan jalan raya Nilai : Menjaga keselamatan.  KBT/EMK : Kemahiran berfikir, kinestatik 

Upload: juliah-sidik

Post on 13-Apr-2018

781 views

Category:

Documents


38 download

TRANSCRIPT

Page 1: rph pkjr th 2

7/27/2019 rph pkjr th 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-pkjr-th-2 1/16

SISTEM

BAHASA 

Tatabahasa : frasa Kosa kata : penumpang, penunggang, pejalan 

MEDIA  Gambar, buku aktiviti PKJR 

MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU 

TAHUN : 2 Pintar 

BIL.MURID : 31 ORANG 

TARIKH : 10 Januari 2013 MASA : 11.20- 12.20 PAGI 

TEMA : Jalan Raya 

TAJUK : BERHATI-HATI DI JALAN RAYA 

FOKUS PKJR 

Melintas jalan

raya dengan

selamat : 

  Berhenti 

  Lihat 

  Dengar 

  Fikir   Berwaspada 

Standard

Kandungan 

1.7  Penguna jalan raya. 

Standard

Pembelajaran 

1.7.1  Mengenal pasti jenis pengguna jalan raya yang

berbeza seperti pejalan kaki, penumpang,

pembonceng,pemandu, dan penunggang motosikal.

OBJEKTIF  Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1. Menamakan tiga jenis pengguna jalan raya.

2. Mengetahui kepentingan menjaga keselamatan di jalan raya. 

PENGISIAN

KURIKULUM 

Ilmu : Keselamatan jalan raya 

Nilai : Menjaga keselamatan. 

KBT/EMK : Kemahiran berfikir, kinestatik 

Page 2: rph pkjr th 2

7/27/2019 rph pkjr th 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-pkjr-th-2 2/16

ISI PELAJARAN  AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN 

CATATAN 

Soal jawab.

Kenderaan ke sekolah

Set induksi (5minit) : 

1. Guru menyoal murid-murid

tentang kenderaan mereka kesekolah.

2. Guru mengaitkan dengan isi

pelajaran.

Tatabahasa : Ayat tanya 

KBT : Kontekstual : TMK 

Paparan gambar :

Pejalan kaki

Penunggang

motosikal

Penunggang basikalpembonceng

Langkah 1 (15 minit) : 

1. Murid menamakan jenis pengguna

 jalan raya berdasarkan gambar.

2. Guru membimbing murid

menyebut frasa dengan betul.

 ABM : Lampiran A

Lampiran B 

Nilai : Keselamatan. 

Tatabahasa : frasa 

 Ayat tunggal Langkah 2 (15 minit) : 

1.Guru membimbing murid membina

ayat tunggal menggunakan frasa

yang dipelajari.

KBT : Kinestatik 

Pemulihan dan

pengayaan 

Menulis ayat tunggal

Langkah 3 ( 20 minit )

1.Murid membina dan menulis ayattunggal dalam buku latihan.

2. Guru membimbing murid yanglemah.

Penutup kognitif  

- Membuat rumusan isi

pelajaran 

- Memberi pujian dan

motivasi 

Penutup ( 5 minit ) : 

- murid merumus tentang isi

pelajaran. 

Page 3: rph pkjr th 2

7/27/2019 rph pkjr th 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-pkjr-th-2 3/16

MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU 

TAHUN : 2 Pintar 

BIL.MURID : 31 ORANG 

TARIKH : 31 Januari 2013 

MASA : 11.20- 12.20 PAGI 

TEMA : Jalan Raya 

TAJUK : BERHATI-HATI DI JALAN RAYA 

FOKUS PKJR 

Melintas jalan

raya dengan

selamat : 

  Berhenti 

  Lihat 

  Dengar 

  Fikir 

  Berwaspada 

Standard

Kandungan 

1.7  Penguna jalan raya. 

Standard

Pembelajaran 

1.7.2  Memahami bahawa pengguna jalan raya ialah pejalan

kaki pada setiap masa dan kemahiran sebagai pejalan

kaki adalah penting.

OBJEKTIF  Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1. Bercerita tentang sesuatu perkara dengan menggunakan ayat yang betul.

2. Menulis frasa berkaitan pengguna jalan raya.

3. Menjelaskan semua pengguna jalan raya ialah pejalan kaki pada suatu

masa dan keselamatan mereka adalah penting. 

PENGISIAN

KURIKULUM 

Ilmu : Pendidikan Sivik 

Nilai : Menjaga keselamatan. 

KBT/EMK : Kemahiran berfikir, pengetahuan sedia ada. 

SISTEM

BAHASA

Tatabahasa : frasa

Kosa kata : penumpang, penunggang, pejalan kaki

MEDIA Poster Pengguna Jalan Raya, buku aktiviti PKJR

Page 4: rph pkjr th 2

7/27/2019 rph pkjr th 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-pkjr-th-2 4/16

 

ISI PELAJARAN  AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN 

CATATAN 

Soal jawab.

Poster

Set induksi (5minit) : 

1. Murid melihat poster yang

dipamerkan.

2. Soal jawab berkaitan poster.

Tatabahasa : Ayat tanya 

KBT : Kontekstual 

: TMK 

Setiap pengguna

adalah pejalan kaki 

Langkah 1 (15 minit) : 

1. Murid bercerita pengalaman

mereka menjadi pengguna jalan

raya yang pelbagai.

2. Murid menjelaskan dalam setiapperjalanan , mereka boleh menjadi

tiga pengguna jalan raya yang

berbeza.

Nilai : Keselamatan. 

Tatabahasa : frasa 

 Aspek keselamatan Langkah 2 (15 minit) : 

1. Murid Menyatakan aspek

keselamatan yang perlu diambil

ketika menjadi pengguna jalan raya.

KBT : Kinestatik 

Pemulihan danpengayaan 

Menulis frasa

Langkah 3 ( 20 minit )

1.Murid melengkapkan tempatkosong dalam buku aktiviti PKJR

2. Guru membimbing murid yanglemah.

Penutup kognitif  

- Membuat rumusan isi

pelajaran 

- Memberi pujian dan

motivasi 

Penutup ( 5 minit ) : 

- murid merumus tentang isi

pelajaran. 

Page 5: rph pkjr th 2

7/27/2019 rph pkjr th 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-pkjr-th-2 5/16

MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU 

TAHUN : 2 Pintar 

BIL.MURID : 31 ORANG 

TARIKH : 7 Februari 2013 

MASA : 11.20- 12.20 PAGI 

TEMA : Jalan Raya 

TAJUK : Semua Orang Pejalan Kaki 

FOKUS PKJR 

Melintas jalan

raya dengan

selamat : 

  Berhenti 

  Lihat 

  Dengar 

  Fikir 

  Berwaspada 

Standard

Kandungan 

7.2  Penguna jalan raya. 

Standard

Pembelajaran 

7.2.2

7.2.3 

Memahami bahawa pengguna jalan raya ialah pejalan

kaki pada setiap masa dan kemahiran sebagai pejalan

kaki adalah penting.

OBJEKTIF  Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1.Menyatakan lima langkah melintas dengan betul menggunakan perkataan

dan frasa yang jelas.

2.Menulis perkataan dan ayat tunggal tentang langkah melintas jalan yang

betul dengan tulisan yang cantik. 

PENGISIAN

KURIKULUM 

Ilmu : Pendidikan Sivik 

Nilai : Menjaga keselamatan. 

KBT/EMK : Kemahiran berfikir, pengetahuan sedia ada. 

SISTEM

BAHASA

Tatabahasa : frasa

Kosa kata : berhenti , melihat, mendengar, berfikir , berwaspada

MEDIA Poster Pengguna Jalan Raya, buku aktiviti PKJR, lirik lagu PKJR

Page 6: rph pkjr th 2

7/27/2019 rph pkjr th 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-pkjr-th-2 6/16

ISI PELAJARAN  AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN 

CATATAN 

Soal jawab.

Poster

Set induksi (5minit) : 

1. Murid melihat poster yang

dipamerkan.2. Soal jawab berkaitan poster.

Tatabahasa : Ayat

tanyaKBT : Kontekstual

: TMK

Lirik Lagu

“ Melintas Jalan” 

Langkah 1 (15 minit) : 

1. Murid menyanyi lagu “ Melintas Jalan”. 

2. Soal jawab tentang lagu.

Nilai :

Keselamatan.

Tatabahasa : frasa

 Aspek keselamatan Langkah 2 (10 minit) : 

1.Murid menyatakan lima langkah

melintas jalan dengan selamat. KBT : Kinestatik

Simulasi Langkah 3 ( 10 minit )

1. Murid melakukan simulasi melintasdengan betul.

 Aktiviti menulis 1. Murid menjawab soalan yangdiberi.

2.Guru membimbing murid menjawabsoalan.

Penutup kognitif

- Membuat rumusan isi

pelajaran

- Memberi pujian dan

motivasi

Penutup ( 5 minit ) : 

- murid merumus tentang isi pelajaran.

Page 7: rph pkjr th 2

7/27/2019 rph pkjr th 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-pkjr-th-2 7/16

MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU 

TAHUN : 2 Pintar 

BIL.MURID : 31 ORANG 

TARIKH : 21 Februari 2013 

MASA : 11.20- 12.20 PAGI 

TEMA : Jalan Raya 

TAJUK : Semua Orang Pejalan Kaki 

FOKUS PKJR 

Melintas jalan

raya dengan

selamat : 

  Berhenti 

  Lihat 

  Dengar 

  Fikir 

  Berwaspada 

Standard

Kandungan 

7.2  Penguna jalan raya. 

Standard

Pembelajaran 

7.2.2

7.2.3 

Memahami bahawa pengguna jalan raya ialah pejalan

kaki pada setiap masa dan kemahiran sebagai pejalan

kaki adalah penting.

OBJEKTIF  Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1.Membaca dialog dengan nada dan intonasi yang betul.

2.Menyatakan lima cara melintas dengan selamat.

PENGISIAN

KURIKULUM 

Ilmu : Pendidikan Sivik 

Nilai : Menjaga keselamatan. 

KBT/EMK : Kemahiran berfikir, pengetahuan sedia ada. 

SISTEM

BAHASA

Tatabahasa : frasa

Kosa kata : berhenti , melihat, mendengar, berfikir , berwaspada

MEDIA Poster Pengguna Jalan Raya, buku aktiviti PKJR, lirik lagu PKJR

Page 8: rph pkjr th 2

7/27/2019 rph pkjr th 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-pkjr-th-2 8/16

 

ISI PELAJARAN  AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN 

CATATAN 

Soal jawab.

Poster

Set induksi (5minit) : 

1. Murid melihat poster yang

dipamerkan.

2. Soal jawab berkaitan poster.

Tatabahasa : Ayat

tanya

KBT : Kontekstual

: TMK

Dialog

Langkah 1 (15 minit) : 

1. Murid membaca dialog lima langkah

melintas dengan selamat.

2. Soal jawab tentang lagu. Nilai :

Keselamatan.

Tatabahasa : frasa

 Aspek keselamatan Langkah 2 (10 minit) : 

1.Murid menyatakan lima langkah

melintas jalan dengan selamat. KBT : Kinestatik

Simulasi Langkah 3 ( 10 minit )

1. Murid melakukan simulasi melintasdengan betul.

 Aktiviti menulis 1. Murid menjawab soalan yangdiberi.

2.Guru membimbing murid menjawabsoalan.

Penutup kognitif

- Membuat rumusan isi

pelajaran

- Memberi pujian dan

motivasi

Penutup ( 5 minit ) : 

- murid merumus tentang isi pelajaran.

Page 9: rph pkjr th 2

7/27/2019 rph pkjr th 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-pkjr-th-2 9/16

MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU 

TAHUN : 2 Pintar 

BIL.MURID : 31 ORANG 

TARIKH : 14.3. 2013 

MASA : 11.20- 12.20 PAGI 

TEMA : Jalan Raya TAJUK : Berjalan Dengan Selamat di Tempat Letak Kereta 

FOKUS PKJR 

Melintas jalan

raya dengan

selamat : 

  Berhenti 

  Lihat 

  Dengar 

  Fikir 

  Berwaspada 

Standard

Kandungan 

7.2  Penguna jalan raya. 

Standard

Pembelajaran 

7.2.2

7.2.3 

Memahami bahawa pengguna jalan raya ialah pejalan

kaki pada setiap masa dan kemahiran sebagai pejalan

kaki adalah penting.

OBJEKTIF  Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1.Bersoal jawab tentang sesuatu perkara berdasarkan topic diberi.

2. Menulis ayat dalam bentuk perenggan berdasarkan gambar bersiri.

PENGISIAN

KURIKULUM 

Ilmu : Pendidikan Sivik 

Nilai : Menjaga keselamatan. 

KBT/EMK : Kemahiran berfikir, pengetahuan sedia ada. 

SISTEMBAHASA

Tatabahasa : ayat tunggal dan ayat majmuk.Kosa kata : berhenti , melihat, mendengar, berfikir , berwaspada

MEDIA Poster Pengguna Jalan Raya, buku aktiviti PKJR, lirik lagu PKJR

Page 10: rph pkjr th 2

7/27/2019 rph pkjr th 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-pkjr-th-2 10/16

 

ISI PELAJARAN  AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN 

CATATAN 

Soal jawab.

Poster

Set induksi (5minit) : 

1. Murid melihat poster yang

dipamerkan.

2. Soal jawab berkaitan poster.

Tatabahasa : Ayat

tanya

KBT : Kontekstual

: TMK

 Aktiviti Kumpulan

Langkah 1 (15 minit) : 

1. Murid dibahagikan kepada 5

kumpulan.2. Murid berbincang cara menjaga

keselamatan di tempat letak kereta.

Nilai :

Keselamatan.

Tatabahasa : frasa

 Aspek keselamatan Langkah 2 (10 minit) : 

1.Pimpin tangan orang dewasa semasa

melintas jalan ke tempat letak kereta.

2. Jika menunggu, tunggu di kaki lima

hingga kereta ibu bapa dating.

KBT : Kinestatik

Simulasi Langkah 3 ( 10 minit )

1. Prosedur keluar dan masuk kereta.2.Mengenal pasti kereta mengundur.

 Aktiviti menulis 1. Guru membimbing murid memilihpernyataan yang betul berdasarkangambar.

Penutup kognitif

- Membuat rumusan isi

pelajaran

- Memberi pujian dan

motivasi

Penutup ( 5 minit ) : 

- murid merumus tentang isi pelajaran.

Page 11: rph pkjr th 2

7/27/2019 rph pkjr th 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-pkjr-th-2 11/16

MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU 

TAHUN : 2 Pintar 

BIL.MURID : 31 ORANG 

TARIKH : 21.3. 2013 

MASA : 11.20- 11.50 PAGI 

TEMA : Jalan Raya TAJUK : Patuhi Peraturan Jalan Raya 

FOKUS PKJR 

Melintas jalan

raya dengan

selamat : 

  Berhenti 

  Lihat 

  Dengar 

  Fikir 

  Berwaspada 

Standard

Kandungan 

7.2  Penguna jalan raya. 

Standard

Pembelajaran 

7.2.2

7.2.3 

Memahami bahawa pengguna jalan raya ialah pejalan

kaki pada setiap masa dan kemahiran sebagai pejalan

kaki adalah penting.

OBJEKTIF  Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1.Mengemukakan pendapat tentang kepentingan mematuhi peraturan jalan

raya dengan bahasa yang betul.

2. Menyusun perkataan menjadi ayat yang betul.

3. Menyatakan peraturan asas jalan raya dan kepentingannya kepada pejalan

kaki, pembonceng motosikal dan penumpang.

PENGISIAN

KURIKULUM 

Ilmu : Pendidikan Sivik 

Nilai : Menjaga keselamatan. KBT/EMK : Kemahiran berfikir, pengetahuan sedia ada. 

SISTEM

BAHASA

Tatabahasa : ayat perintah

Kosa kata : peraturan, situasi, berbahaya, memimpin

MEDIA Poster Pengguna Jalan Raya, buku aktiviti PKJR, lirik lagu PKJR

Page 12: rph pkjr th 2

7/27/2019 rph pkjr th 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-pkjr-th-2 12/16

ISI PELAJARAN  AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN 

CATATAN 

Soal jawab.

Peraturan

Set induksi (5minit) : 

1. Guru berbincang dengan murid

tentang kepentingan peraturan seperti dirumah dan sekolah.

2. Murid menyatakan kepentingan

mematuhi peraturan.

Tatabahasa : Ayat

tanyaKBT : Kontekstual

: TMK

Peraturan Jalan Raya

Langkah 1 (15 minit) : 

1. Murid mengenal peraturan jalan raya.

2. Murid menyatakan kepentingan

mematuhi peraturan jalan raya.

Nilai :

Keselamatan.

Tatabahasa :

frasa

Perbincangan

Langkah 2 (10 minit) : 

1.Berbincang jika peraturan tidak

dipatuhi.

2.Menyenaraikan contoh peraturan yang

perlu dipatuhi.

KBT : Kinestatik

Menulis Langkah 3 (10 minit)1. Murid menyenaraikan perturan jalanraya.

Penutup kognitif

- Membuat rumusan isi

pelajaran

- Memberi pujian dan

motivasi

Penutup ( 5 minit ) : 

- murid merumus tentang isi pelajaran.

Page 13: rph pkjr th 2

7/27/2019 rph pkjr th 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-pkjr-th-2 13/16

MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU 

TAHUN : 2 Pintar 

BIL.MURID :30 ORANG 

TARIKH : 11.4. 2013 Hari: Khamis 

MASA : 11.20  – 11.50 PAGI 

TEMA : Peraturan Jalan Raya 

TAJUK : Amalan Peraturan Jalan Raya 

FOKUS PKJR 

Jalan Raya dan

Kenderaan

Standard

Kandungan 

1.4  Isyarat jalan raya, tanda jalan dan isyarat trafik

Standard

Pembelajaran1.4.7 Mengenal pasti isyarat jalan asas dan menerangkan bagaimana ia memberi

impak kepada keselamatan pejalan kaki dan penunggang basikal.

OBJEKTIF  Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1. Menyatakan peraturan jalan raya berdasarkan poster dengan menggunakan ayat yang betul.

2. Membezakan peraturan jalan raya untuk pengguna berbeza.

3. menulis karangan pendek berdasarkan tajuk. 

PENGISIAN

KURIKULUM 

Ilmu : PSK 

Nilai : Waspada 

KBT/EMK : membanding beza, perbincangan 

SISTEM BAHASATatabahasa : ayat majmuk

Kosa kata : pejalan kaki, penumpang kereta, pembonceng motosikal.

MEDIA Gambar, buku aktiviti PKJR

ISI PELAJARAN  AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN  CATATAN 

Peraturan jalan raya1. Guru mempamerkan media.

2. Minta murid menyenaraikan peraturan jalan raya

berdasarkan media tersebut.

Tatabahasa : Ayat tanya 

KBT : Kontekstual, TMK 

lakonan

1. Beberapa orang murid dipilih melakonkan

perlakuan yang selamat di jalan raya .

2. Murid lain meneka lakonan tentang peraturan

 jalan raya yang ditunjukkan dan jenis pengguna

yang terlibat.

Nilai : Keselamatan. 

Tatabahasa : frasa 

Aktiviti kumpulan1. setiap kumpulan menyatakan maklumat yang

diperolehi di hadapan kelas.

KBT : Kinestatik 

Pemulihan dan pengayaan 

Mewarna gambar

Langkah 3 ( 20 minit )

1.Murid melengkapkan karangan satu pengguna

 jalan raya yang dipilih.

Penutup kognitif

- Membuat rumusan isi pelajaran

- Memberi pujian dan motivasi

Penutup ( 5 minit ) : 

- murid merumus tentang isi pelajaran.

Page 14: rph pkjr th 2

7/27/2019 rph pkjr th 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-pkjr-th-2 14/16

MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU 

TAHUN : 2 Pintar 

BIL.MURID :30 ORANG 

TARIKH : 18.4. 2013 Hari: Khamis 

MASA : 11.20  – 11.50 PAGI 

TEMA : Peraturan Jalan Raya 

TAJUK : Amalan Peraturan Jalan Raya 

FOKUS PKJR 

Jalan Raya dan

Kenderaan

Standard

Kandungan 

1.4  Isyarat jalan raya, tanda jalan dan isyarat trafik

Standard

Pembelajaran1.4.7 Mengenal pasti isyarat jalan asas dan menerangkan bagaimana ia memberi

impak kepada keselamatan pejalan kaki dan penunggang basikal.

OBJEKTIF  Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1. Menyatakan peraturan jalan raya berdasarkan poster dengan menggunakan ayat yang betul.

2. Menulis ayat peintah dengan tulisan yang cantik.

3. menyatakan peraturan asas jalan raya dan kepentingannya kepada pejalan kaki , pembonceng motosikal

danpenumpang. 

PENGISIAN

KURIKULUM 

Ilmu : PSK 

Nilai : Waspada KBT/EMK : membanding beza, perbincangan 

SISTEM BAHASATatabahasa : ayat majmuk

Kosa kata : pejalan kaki, penumpang kereta, pembonceng motosikal.

MEDIA Gambar, buku aktiviti PKJR

ISI PELAJARAN  AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN  CATATAN 

Peraturan jalan raya1. Guru mempamerkan media.

2. Minta murid menyenaraikan peraturan jalan raya

berdasarkan media tersebut.

Tatabahasa : Ayat tanya 

KBT : Kontekstual, TMK 

Perbincnagan1. Murid berbincang peraturan jalan raya yang

diguna pakai semasa naik dan turun dari kenderaan.

Nilai : Keselamatan. 

Tatabahasa : frasa 

Aktiviti kumpulan1.Murid berbincang dalam kumpulan untuk

menulis ayat perintah dengan tulisan yang cantik

dan kemas

KBT : Kinestatik 

Pemulihan dan pengayaan 

Mewarna gambar

Langkah 3 ( 20 minit )

1.Murid melengkapkan karangan satu pengguna

 jalan raya yang dipilih.

Penutup kognitif

- Membuat rumusan isi pelajaran

- Memberi pujian dan motivasi

Penutup ( 5 minit ) : 

- murid merumus tentang isi pelajaran.

Page 15: rph pkjr th 2

7/27/2019 rph pkjr th 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-pkjr-th-2 15/16

MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU 

TAHUN : 2 Pintar 

BIL.MURID :30 ORANG 

TARIKH : 25.4. 2013 Hari: Khamis 

MASA : 11.20  – 11.50 PAGI 

TEMA : Peraturan Jalan Raya 

TAJUK : Amalan Peraturan Jalan Raya 

FOKUS PKJR 

Jalan Raya dan

Kenderaan

Standard

Kandungan 

1.4  Isyarat jalan raya, tanda jalan dan isyarat trafik

Standard

Pembelajaran1.4.7 Mengenal pasti isyarat jalan asas dan menerangkan bagaimana ia memberi

impak kepada keselamatan pejalan kaki dan penunggang basikal.

OBJEKTIF  Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1.Bersoal-jawab tentang perkara yang menarik berdasarkan peraturan jalan raya.

2.Membaca dan memadankan gambar situasi peraturan jalan raya yang dibincangkan dengan betul.

3.Menyatakan peraturan asas jalan raya dan kepentingannya kepada pejalan kaki , pembonceng motosikal.

PENGISIAN

KURIKULUM 

Ilmu : PSK 

Nilai : Waspada KBT/EMK : membanding beza, perbincangan 

SISTEM BAHASATatabahasa : ayat majmuk

Kosa kata : pejalan kaki, penumpang kereta, pembonceng motosikal.

MEDIA Gambar, buku aktiviti PKJR

ISI PELAJARAN  AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN  CATATAN 

Peraturan jalan raya1. Murid bersoal jawab tentang peraturan jalan raya

yang perlu diamalkan berdasarkan kad imbasan.Tatabahasa : Ayat tanya 

KBT : Kontekstual, TMK 

Perbincangan

Peraturan jalan raya

1. Murid berbincang peraturan jalan raya;

Tempat letak kereta

Hentian bas

Kawasan perumahan

Nilai : Keselamatan. 

Tatabahasa : frasa 

Aktiviti

Menyenaraikan jawapan

1.Murid menyenaraikan jawapan pada papan tulis

mengikut kategori yang telah dibincangkan.

KBT : Kinestatik 

Pemulihan dan pengayaan 

Mewarna gambar

Langkah 3 ( 20 minit )

1.Murid membaca dan memadankan gambar situasi

dengan peraturan yang dibncangkan.

Penutup kognitif

- Membuat rumusan isi pelajaran

- Memberi pujian dan motivasi

Penutup ( 5 minit ) : 

- murid merumus tentang isi pelajaran.

Page 16: rph pkjr th 2

7/27/2019 rph pkjr th 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-pkjr-th-2 16/16