rph pantun
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 (PANTUN)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
Mata Pelajaran : Bahasa MelayuTahun : 5 CemerlangTarikh : 11 April 2012Masa : 1 jam (11.20 pagi hingga 12.20 tengah hari)Bilangan Murid : 37 orangTema : Kesusasteraan (Pantun Teka-teki)Tajuk : Buah-buahan TempatanHasil Pembelajaran/Kemahiran :
: 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
: (i) Membaca teks pelbagai laras dengan sebutan, dan intonasi yang betul serta gaya yang sesuai.
Fokus Sampingan : 6.1 Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji termasuk maklumat daripada internet.
: (i) Merujuk kepada kamus untuk mencari makna, sebutan yang betul, ejaan, dan penggunaan perkataan yang tepat.
Objektif : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat :(i) membaca teks pantun teka-teki (buah-buahan tempatan) dengan sebutan, dan intonasi yang betul serta gaya yang sesuai.(ii) menyatakan makna perkataan yang digaris dalam teks pantun teka-teki (buah-buahan tempatan).(iii) membulatkan kata adjektif yang terdapat dalam teks pantun teka-teki (buah-buahan tempatan).
Sistem Bahasa Tatabahasa - Kata adjektifKosa Kata - Kolek, menoreh, belanga, meranduk
Pengisian Kurikulum Ilmu - Kesusasteraan, kemasyarakatanNilai Murni - Kesyukuran, patriotisme, rasional
Kemahiran bernilai tambah - Menjana idea, menghubungkait, menilai, mengenal pasti.
Teori Kecerdasan Pelbagai - MuzikBelajar Cara Belajar - Membaca mekanis
Bahan Bantu Mengajar - Kayu pancing, buah-buahan di bakul, teks pantun teka-teki (buah-buahan tempatan), slaid, audio lagu, dan lembaran kerja.
Masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Contoh soalan:
Apakah benda ini? Nama buah ini apa? Ini buah tempatan atau buah import?
Tajuk :
Buah-buahan tempatan.
1. Guru meminta murid memejamkan mata.
2. Guru memancing murid menggunakan kayu pancing yang disediakan.
3. Murid yang dipancing akan membaca arahan yang terdapat pada kayu pancing.
4. Murid yang dipancing akan mencari tempat kotak buah-buahan disembunyikan.
5. Murid tersebut akan mengeluarkan buah-buahan itu satu persatu.
6. Soal jawab antara guru dan murid tentang buah-buahan yang terdapat dalam bakul.
Teknik : Soal jawab
Nilai : Kerjasama
BBM : Kayu pancing, buah-
buahan dalam bakul
7. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pembelajaran.
Langkah 1
(10 minit)
Teks pantun
Pantun teka-teki bertajuk “Buah-buahan Tempatan”. (Lihat lampiran 1)
Contoh perkataan yang sukar disebut :
Belanga Rezeki Bonda Menoreh Molek Kolek
Slaid
Pantun teka-teki bertajuk “Buah-buahan Tempatan”.
1. Wakil murid dikehendaki mengambil teks pantun daripada guru.
2. Murid diminta membaca secara senyap.
3. Guru bertanya kepada murid tentang perkataan yang sukar disebut.
4. Guru memaparkan slaid pantun teka-teki (buah-buahan tempatan).
5. Guru membuat demonstrasi cara membaca pantun dan murid dikehendaki meneliti intonasi, sebutan dan gaya guru semasa berpantun.
6. Murid yang disebut namanya diminta membaca pantun dengan menggunakan sebutan, intonasi dan gaya yang betul.
Teknik :Tunjuk cara,perbincangan
Nilai : Kerjasama Tekun
BBM : Slaid dan teks pantun teka-
teki.
Langkah 2
(25 minit)
Teks pantun teka-teki bertajuk “Buah-buahan Tempatan”.
Contoh perkataan yang tidak difahami:
Belanga(periuk tanah)
Meranduk(mengharungi)
Paras(rupa muka)
Kolek(sampan kecil)
Molek(cantik, bagus, elok)Perkataan untuk dicari makna :
1. Belanga
2. Meranduk3. Paras4. Kolek5. Molek
Jawapan pantun teka teki :
1. Soal jawab antara guru dan murid berkaitan perkataan yang tidak difahami.
2. Murid diminta menggaris perkataan yang disebut oleh guru, pada teks pantun.
3. Murid mencari makna perkataan yang digaris dengan menggunakan kamus dewan. (Rujuk lembaran kerja 1)
4. Perbincangan antara guru dan murid tentang makna perkataan yang digaris.
5. Wakil kumpulan dikehendaki ke hadapan kelas untuk meneka jawapan kepada teka-teki dan menekan jawapan pada komputer riba.
Teknik :
soal jawab perbincangan sumbangsaran
Nilai :
Kerjasama Tekun
BBM : Lembaran kerja, teks
pantun, slaid
Rangkap 1 : rambutanRangkap 2 : durianRangkap 3 : nenasRangkap 4 : manggisRangkap 5 : kelapaRangkap 6 : betik
Langkah 3
(10 minit)
Pengajaran :Kata adjektif.Contoh-contoh kata adjektif dalam pantun :
manis merah tajam bersih hitam putih cantik molek
1. Guru menerangkan secara ringkas tentang kata adjektif.
2. Murid diminta mencari dan membulatkan kata adjektif yang terdapat dalam rangkap pantun teka-teki.
3. Wakil murid diminta menulis perkataan yang dibulat itu, di papan putih.
4. Perbincangan antara guru dan murid tentang kata adjektif yang terdapat di dalam teks pantun.
Teknik : Tunjuk cara Soal jawab
Nilai : Kerjasama Tekun
BBM : Teks pantun teka-teki,
lembaran kerja dan slaid.
Langkah 4
(5 minit)
Kotak beracun tentang bacaan pantun, makna perkataan dan kata adjektif.
Contoh soalan kotak beracun :1. Baca rangkap pantun di bawah:
1. Murid diberi kotak beracun.
2. Guru memasang lagu dan meminta murid memberikan kotak beracun kepada rakan sebelah.
Teknik :
Soal jawab
Cantik parasnya si Puteri Molek,Pergi ke kolam duduk berendam,Rupa buahnya laksana kolek,Bijinya umpama lada hitam.
2. Berikan maksud perkataan bergaris:
Cantik parasnya si puteri molek,Pergi ke kolam duduk berendam,Rupa buahnya laksana kolek,Bijinya umpama lada hitam.
3. Sebutkan kata adjektif yang terdapat pada rangkap pantun di bawah :Cantik parasnya si puteri molek,Pergi ke kolam duduk berendam,Rupa buahnya laksana kolek,Bijinya umpama lada hitam.
3. Murid menjawab soalan yang dicabut dari kotak beracun tersebut.
Nilai :
Kerjasama
Tekun
BBM :
Teks pantun teka-teki, kotak beracun
Penutup
(5 minit)
Nyanyian lagu:Nyanyian menggunakan rentak lagu “Ikan Kekek” dan rangkap pantun sebagai lirik lagu.
Isi pelajaran :
1. Murid bersama-sama guru menyanyi menggunakan rentak lagu “Ikan Kekek” dan rangkap pantun sebagai lirik lagu.
2. Guru menyimpulkan isi pelajaran
Teknik :
Nyanyian
Soal jawab
1. Cara membaca pantun dengan betul.2. Makna perkataan yang digaris.4. Kata adjektif.
Nilai murni : Kesyukuran Patriotisme Rasional
dan nilai-nilai murni yang perlu diamalkan.
3. Guru memberikan aktiviti latihan pengukuhan. (Lihat lembaran kerja 2)
Nilai : Kesyukuran
Patriotisme
Rasional
BBM :
Audio lagu, lembaran kerja
Rancangan Pengajaran HarianRANCANGAN PENGAJARAN HARIANMata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 3 Cemerlang Bil Murid : 30 orangTema : Pantun Teka - tekiTarikh : 07 April 2011Masa : 9.00pagi – 10.00pagi (1 jam)Fokus utama- 5.2 membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkataan dibaca.- Aras 2 (1) membaca lancar teks bahan sastera dengan sebutan, intonasi dan gaya penyampaian yang betul.Fokus sampingan- 8.1 membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.- Aras 1 (1) membina ayat tunggal daripada perkataan yang diberi dengan tulisan yang cantik.Hasil pembelajaran :Pada akhir pelajaran murid dapat :1. Murid dapat membaca pantun dengan intonasi yang betul.2. Murid dapat menjawab soalan pantun teka-teki secara lisan.3. Murid dapat membina ayat berdasarkan perkataan yang diberikan secara bertulis.Kemahiran bahasa : Mendengar, bertutur, membaca dan menulis.Sistem bahasa : Kosa kata : popular, bangsal dan bahayaIlmu : Bahaya melayu dan muzikNilai : Kerjasama dan keberanian.Kemahiran Nilai Tambah (KBT)Kemahiran Belajar : Menghubungkaitkan, mencirikan, menjana idea dan menilaiKecerdasan Berfikir : Interpersonal, intrapersonal,verba – linguistikPengetahuan Sedia Ada : Murid sudah pandai berpantunBahan Bantu Belajar : video, teks pantun, perkataan, komputer dan speaker
LANGKAH
MASA ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN &PEMBELAJARAN CATATANSet Induksi(5 minit)
Guru menayangkan video mengenai pantun.
Soalan : apakah yang dilakukan oleh pelakon dalam video tersebut?Jawapan : dondang sayang.
1. Murid diajukan soalan kepada murid mengenai situasi yang ditayangkan.
2. Guru mengaitkan dengan isi pelajaran
KBMenghubungkan dan mencirikan.
BCB: mendengar aktif
BBM: video pantun
Ilmu: seni dan muzik
Langkah 1(10 minit) 1. Membaca pantun.2. video
1. Murid melihat video rangsangan.2. Murid diberi teks pantun teka – teki secara individu.3. Murid diminta membaca teks pantun secara senyap.4. Murid dipilih secara rawak untuk membaca teks pantun secara kuat dengan intonasi yang betul.
5. Guru membetulkan cara bacaan murid.KB: membaca dan menyebut
BCB:
BB:
Ilmu: tatabahasaLangkah 2(15 minit) 1. Rakaman suara pantun 2. Baca pantun teka – teki dan jawab secara berkumpulan
3. Jawapan pantun :
- Melaka- Kelantan- Cina- Sarawak 1. Murid bahagikan murid mengikut kumpulan.
2. Murid mendengar rakaman suara bacaan pantun teka – teki.
3. Setiap kumpulan diberikan satu pantun teka teki.
4. Murid diminta berbincang dalam kumpulan untuk menjawab pantun teka – teki tersebut.
5. Guru memantau dan mengawal kelas dengan baik.
6. Guru memberitahu kepada murid masa tamat dan memastikan murid dapat menyiapkan tugasan dengan baik.
7. Aktiviti kotak beracun dilaksanakan.
8. Wakil kumpulan akan membaca pantun dengan intonasi yang betul dan menjawab soalan di dalam pantun tersebut apabila muzik dihentikan dan kotak beracun berada dalam kumnpulan tersebut.
9. Aktiviti diulang beberapa kali KB: menghubungkaitkan
BCB: menajawab soalant
BBM: lembaran pantun
KP: intepersonal.
Nilai: kerjasama dan keberanian
Ilmu: seni dan bahasa melayuLangkah 3( 25 minit)
1. Membina ayat dengan perkataan yang telah disediakan.
Contoh perkataan dan makna :1. Tohor - cetek2. Keruh- kotor3. Popular- terkenal4. Bidai - kain5. Bangsal - pondok
1. Guru mengedarkan kertas yang mempunyai perkataan dan maknanya.2. Murid diminta membina 5 ayat berdasarkan perkataan yang telah diberikan secara individu.
3. Murid diberi masa untuk membina ayat dan guru mengawal disiplin murid.4. Murid dipilih secara rawak untuk membaca ayat yang telah dibina.5. Guru membetulkan ayat ayat yang telah dibina oleh murid.6. Guru memberi peneguhan kepada murid.KB: menghubungkaitkan
BCB: menulis
BBM: perkataan
KP: intepersonal.
Nilai: kerjasama dan keberanian
Ilmu: seni dan bahasa melayuPenutup Kognitif(5minit)
1. Membuat rumusan isi pelajaran.
-apakah yang kamu dapat pelajari pada hari ini?
Jawapan:- Membaca pantun.- Mencari makna perkataan- Menjawab soalan pantun teka – teki- Membina ayat
Penutup sosialGuru memberi pujian dan motivasi. 1. Guru menyoal murid tentang perkara yang dipelajari.
2. Guru menyimpul pelajaran.
3. Guru memberi pujian dan dorongan kepada murid supaya berusaha mempelajari pantun dan membuat latihan membina ayat.