rph pantun

4
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 3 KSSR Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 3 Cempaka Bil Murid : 35 orang Tema : Kebersihan Tajuk : Kebersihan Diri Tarikh /Hari : 14 Januari 2015 Masa : 8.10 9.10 pagi STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN 4.4 Melafazkan dan memahami puisi dengan intonasi yang betul menggunakan bahasa yang indah secara didik hibur. 2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. 4.4.1 Melafazkan pantun dua kerat dengan intonasi yang betul secara didik hibur 2.3.1 Membaca kuat ayat tunggal dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. Melafazkan pantun dua kerat dengan intonasi yang betul ii. Membaca baris-baris pantun dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul iii. Sistem Bahasa Tatabahasa : kata nama am Kosa kata : Pengisian Kurikulum/Elemen Merentas Kurikulum Ilmu : Sains KBT : Kecerdasan Pelbagai- Verbal linguistik Nilai Murni : Mengamalkan gaya hidup sihat

Upload: lieyatie

Post on 05-Jan-2016

242 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

RANCANGAN PENGAJARAN BM

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Pantun

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 3 KSSR

Mata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTahun : 3 CempakaBil Murid : 35 orangTema : KebersihanTajuk : Kebersihan DiriTarikh /Hari : 14 Januari 2015Masa : 8.10 – 9.10 pagi

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN 4.4 Melafazkan dan memahami puisi dengan intonasi yang betul menggunakan bahasa yang indah secara didik hibur.

2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

4.4.1 Melafazkan pantun dua kerat dengan intonasi yang betul secara didik hibur

2.3.1 Membaca kuat ayat tunggal dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Melafazkan pantun dua kerat dengan intonasi yang betulii. Membaca baris-baris pantun dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul

iii.

Sistem Bahasa Tatabahasa : kata nama am Kosa kata :

Pengisian Kurikulum/Elemen Merentas Kurikulum

Ilmu : Sains KBT : Kecerdasan Pelbagai- Verbal linguistik Nilai Murni : Mengamalkan gaya hidup sihat

Strategi

Kemahiran berfikir : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman Kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik, Intrapersonal dan naturalis Kemahiran belajar cara belajar : Mengumpul maklumat Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan pemakanan yang sihat

dengan buah-buahan

Page 2: RPH Pantun

Bahan bantu mengajar

Jenis1 Komputer riba2 LCD3 Kad pantun4 Slaid MS Power Point5 Lembaran kerja6 Teks petikan7

Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa makan buah-buahan tempatan.

Langkah/ Masa

Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti Catatan

Set Induksi (7 minit)

Video klip Lagu “ Gosok Gigi”

Guru memperdengarkan lagu Gosok Gigi kepada murid-murid.

Murid-murid mendengar dan menyanyi bersama-sama lagu tersebut.

Guru mengemukakan soalan berkaitan dengan lagu tersebut dan mengaitakn dengan tajuk pelajaran hari tersebut.

Murid menjawab soalan yang dikemukakan berdasarkan klip video yang ditonton tadi.

BBM Laptop LCD

KB Menghubung kait

BCB Memproses

maklumat

Pembelajaran Kontekstual Menghubungkait

kan dengan pengalaman

dalam kehidupan

Langkah 1 ( 15 minit) Pantun Dua Kerat

Guru mengemukakan petikan kepada murid-murid.

Murid-murid dibimbing untuk membaca pantun 2 kerat dalam petikan yang diberikan.

Murid-murid membaca pantun dengan sebutan dan intonasi yang betul secara kelas, individu dan kumpulan.

BBB Petikan pantun 2

kerat

KP Intrapersonal Verbal linguistik

Nilai Murni Kebersihan

fizikal dan mental

Langkah 2 Murid-murid dikehendaki berada BBB

Page 3: RPH Pantun

(15 minit) Maksud setiap rangkap pantun

di dalam kumpulan masing-masing.

Murid-murid dikehendaki meneliti semula setiap rangkap pantun.

Murid –murid berbincang di dalam kumpulan masing-masing tentang maksud setiap rangkap pantun tersebut dengan menggunakan ayat sendiri.

Ketua kumpulan membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.

Guru mengemukakan jawapan yang tepat di dalam slaid yang ditunjukkan.

LCD Laptop Slaid MS

PowerPoint

KB Menjana minda

Teknik Pemerhatian

KP Intrapersonal Verbal linguistik

Nilai Murni Bekerjasama

Langkah 3 (15 minit)

Memadankan gambar dengan maksud pantun.

Guru mengedarkan murid beberapa gambar kepada setiap kumpulan

Murid meneliti gambar dan memadankan ambar tersebut dengan pantun yag sesuai.

Murid juga menyatakan pendapat mereka kesan jika tidak menjaga kebersihan.

Murid-murid mengemukakan jawapan yang diperolehi kepada guru.

BBM gambar

KB Menjana minda

KP Intrapersonal Verbal linguistik

Nilai Murni Bekerjasama

Langkah 4( 8 minit )

Lembaran Kerja Guru mengedarkan lembaran kerja kepada semua murid

Murid menyaipkan latihan

BBM Lembaran

Kerja

Page 4: RPH Pantun

yang diberikan berdasarkan kandungan pelajaran

Penutup ( 5 minit ) Kognitif

Rumusan isi pelajaran- Membaca

dengan intonasi dan sebutan yang betul.

.

Murid diminta menyanyi lagu “Gosok Gigi” mengikut lirik yang terdapat pada klip video tersebut.

Guru memberi penekanan terhadap kepentingan untuk menjaga kebersihan diri

BBB LCD Skrin Lirik lagu

KB Merumus

Nilai Kebersihan Kesyukuran

PAS bertanggungjawa

bKP: Verbal linguistik Intrapersonal