rph minggu 1

7

Click here to load reader

Upload: ben-antonius-ii

Post on 03-Sep-2015

59 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

t789g7p

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMATA PELAJARAN: Reka Bentuk Dan Teknologi

KELAS: 4 Bestari

TARIKH: 27 Julai 2015

MASA : 09.15 pagi - 10.15 pagi (60 Minit)

JUMLAH MURID: 35 Orang

TAJUK: 6.0 Sains Rumah Tangga

PENGETAHUAN SEDIA ADA: Murid pernah melihat dan memiliki contoh-contoh artikel yang dinyatakan. Murid juga pernah melihat dan memiliki alatan jahitan seperti gunting fabrik, jarum jahit, jarum peniti, pita pengukur, fabri k dan benang,

STANDARD KANDUNGAN: 6.1 Menghasilkan Artikel Jahitan

STANDARD PEMBELAJARAN: 6.1.1 menyatakan artikel jahitan dan kegunaan seperti beg pensel, sarung kusyen, kusyen mini dan penggantung surat. 6.1.2 Mengenal pasti alatan jahitan iaitu gunting kertas, gunting fabrik, pembaris lurus, pita ukur, roda surih, kertas karbon tukang jahit, kapur tukang jahit, peretas jahitan, jarum peniti, dan jarum jahit tangan 6.1.3 Menyatakan jenis bahan jahitan iaitu fabrik dan benang.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:1. Menyatakan artikel jahitan dan kegunaannya.2. Mengenalpasti alatan jahitan.3. Menyatakan jeni bahan jahitan.

RINGKASAN: Murid dapat menyatakan contoh artikel jahitan serta dapat mengenal pasti alatan jahitan dan menyatakan jenis bahan jahitan dengan betul.

KEMAHIRAN: 1. Menamakan alatan jahitan2. Menyatakan jenis bahan jahitan

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM: 1. Kreativiti dan inovasi 2. Nilai murni jimat cermat,keselamatan.

BAHAN BANTU MENGAJAR: 1. Artikel jahitan 2. LCD projector 3. Kit alatan jahitan

LangkahIsi pelajaranAktiviti Pengajaran Dan PembelajaranCatatan

Set Induksi(10 minit)Menayangkan video ringkas1. Guru menayangkan video tentang penghasilan artikel jahitan.2. Murid diminta menyatakan peralatan yang digunakan dalam proses menghasilkan artikel jahitan berdasarkan tayangan video.ABM/BBM: 1. Video menjahit

Strategi P&P:Berasaskan bahan

Kaedah:Demostrasi

Langkah 1(10 minit)10Memperkenalkan murid artikel jahitan1. Guru menunjukkan beberapa contoh artikel jahitan melalui power point. Berdasarkan power point guru bersoal jawab dengan murid: a. Apakah nama artikel jahitan ini?b. Dimanakah kamu biasa melihat artikel jahitan ini?c. Bolehkah kamu menghasilkan artikel seperti ini?2. Guru mengarahkan murid-murid untuk membentuk empat kumpulan.3. Guru menunjukkan artikel jahitan sebenar. a. Guru memberikan satu artikel setiap kumpulan.ABM/BBM:1. Power point2. Artikel jahitan.

Strategi P&P:Berasaskan bahan

Kaedah:Demostrasi

Langkah 2(15 minit)menerangkan jenis alatan jahitan1. Guru mengedarkan alatan jahitan bagi setiap kumpulan iaitu gunting kertas, gunting fabrik, pembaris lurus, pita ukur, roda surih, kertas karbon tukang jahit, peretasn jahitan, jarum peniti, kapur tukang jahit, dan jarum jahit tangan.2. Guru memperkenalkan setiap alatan jahitan dan kegunaannya.3. Guru membuat demostrasi cara menggunakan setiap alatan jahitan yang telah diberi.

ABM/BBM:1. Power Point2. Alatan jahitan:Gunting kertas, gunting fabrik, pembaris lurus, dan lain-lain.

Strategi P&P:Pemusatan guru

Kaedah:Demostrasi

Langkah 3(10 minit)menerangkan jenis bahan jahitan1. Guru menerangkan jenis bahan jahitan melalui power point.2. Guru mengedarkan bahan jahitan kepada setiap kumpulan iaitu fabrik dan benang sambil mengedarkan contoh bahan itu.ABM/BBM:1. Power Point

Strategi P&P:Berasaskan bahan

Kaedah:Demostrasi

Penilaian(10 minit)Aktiviti pengukuhan1. Setaip murid dibekalkan dengan lembaran kerja oleh guru. (Rujuk-Lampiran1).i. murid diarahkan untuk menjawab lembaran kerja berkaitan nama alatan jahitan, bahan jahitan dan fungsi alatan jahitan.2. Murid diberikan masa untuk menyempurnakan tugasan sebelum menghantar tugasan tersebut kepada guru.3. Aktiviti pengukuhan diberikan adalah berdasarkan pengajara yang telah dijalankan.ABM/BBM:1. Lembaran Kerja2. Artikel jahitan.

Strategi P&P:Berasaskan bahan

Kaedah:Perbincangan

Penutup (5 minit)1. Guru meminta murid untuk merumuskan isi pelajaran yang telah dipelajari hari ini.2. Ketua kelas mengarahkan ketua kumpulan mengumpul dan memulangkan semula alatan jahitan.Strategi P&PPemusatan murid

Refleksi Sebelum __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Refleksi Selepas ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ulasan Guru Pembimbing________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________