rph kump 2

4
8/8/2019 RPH KUMP 2 http://slidepdf.com/reader/full/rph-kump-2 1/4 Mata pelajaran : Matematik Kelas : 2 (Linus) Masa : 0815 0915 ( 1 jam) Topik : Tambah dalam lingkungan 100 Sub topik : Menambah dua nombor tanpa mengumpul semula. Hasil Pembelajaran: Murid berupaya menambah nombor dua digit dengan dua digit tanpa mengumpul semula. BBM : batang ais krim, bekas plastik, kad nombor. Aktiviti : Set induksi: 1. Murid duduk berpasangan. 2. Guru mengedarkan pembilang kepada setiap pasangan. - murid diminta mengkeluarkan / tunjukkan empat , lima, lapan....... dsb menggunakan pembilang. - murid diminta menunjukkan pembilang dalam sepuluh-sepuluh, ikat pembilang tersebut. Tegaskan tentang ikatan `sepuluh-sepuluh` Perkembangan: 1. Murid diminta mencari jumlah bagi `25 dan 13 menggunakan pembilang yang diberikan: - bilang sebanyak 25 dahulu,ikat sepuluh-sepuluh dan satu-satu. -bilang sebanyak 13 ,ikat sepuluh-sepuluh dan satu-satu. Bersoaljawab: -berapakah ikatan sepuluh-sepuluh yang kamu lihat? (Respon: Tiga ikatan sepuluh-sepuluh pembilang) -berapakah ikatan satu-satu yang kamu lihat ? (Respon: lima dan tiga pembilang) 2. Murid dibimbing menulis dalam bentuk lazim: - bina rumah nombor

Upload: pejoi78

Post on 10-Apr-2018

224 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH KUMP 2

8/8/2019 RPH KUMP 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-kump-2 1/4

Mata pelajaran : Matematik

Kelas : 2 (Linus)

Masa : 0815 0915 ( 1 jam)

Topik : Tambah dalam lingkungan 100

Sub topik : Menambah dua nombor tanpa mengumpul semula.

Hasil Pembelajaran:

Murid berupaya menambah nombor dua digit dengan dua digit tanpa mengumpul

semula.

BBM : batang ais krim, bekas plastik, kad nombor.

Aktiviti :

Set induksi:

1. Murid duduk berpasangan.

2. Guru mengedarkan pembilang kepada setiap pasangan.

- murid diminta mengkeluarkan / tunjukkan empat , lima, lapan....... dsb menggunakan

pembilang.

- murid diminta menunjukkan pembilang dalam sepuluh-sepuluh, ikat pembilang tersebut.

Tegaskan tentang ikatan `sepuluh-sepuluh`

Perkembangan:

1. Murid diminta mencari jumlah bagi `25 dan 13 menggunakan pembilang yang diberikan:

- bilang sebanyak 25 dahulu,ikat sepuluh-sepuluh dan satu-satu.

-bilang sebanyak 13 ,ikat sepuluh-sepuluh dan satu-satu.

Bersoaljawab:

-berapakah ikatan sepuluh-sepuluh yang kamu lihat? (Respon: Tiga ikatan sepuluh-sepuluhpembilang)

-berapakah ikatan satu-satu yang kamu lihat ? (Respon: lima dan tiga pembilang)

2. Murid dibimbing menulis dalam bentuk lazim:

- bina rumah nombor

Page 2: RPH KUMP 2

8/8/2019 RPH KUMP 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-kump-2 2/4

Page 3: RPH KUMP 2

8/8/2019 RPH KUMP 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-kump-2 3/4

 

3.  Sekarang tambah pada nilai tempat puluh, berapa jawabnya ?

Jawapan murid: 3 

Sekarang jawapan yang kita dapat ialah......... 38 

3. Guru meminta murid menambah nombor dua digit dengan dua digit menggunakan kad nombor

yang disediakan :

- dua keping kad nombor dua digit dengan dua gigit.

-dua keping kad nombor ( diasingkan) dengan dua digit (kad nombor diasingkan)

Contoh:

1.  12 + 14 =

2.  32 + 41 =

3.  14 + 10 =

4.  53 + 23 =

5.  50 + 10 =

Page 4: RPH KUMP 2

8/8/2019 RPH KUMP 2

http://slidepdf.com/reader/full/rph-kump-2 4/4

4. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid, murid diminta menjawab soalan operasi

tambah tanpa mengumpul semula dalam bentuk lazim.

Contoh : Rujuk Powerpoint 

Pengayaan:

Bimbing murid menambah tanpa mengumpul semula nombor dua digit dengan nombor dua digit

tanpa mengumpul semula dalam bentuk ayat matematik.

Contoh soalan :

12 +24 = 

44 + 10 = 

15 + 60 = 

30 + 25 = 

20 + 17 = 

Penutup :

Permainan ` roda impian`.

(Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan. Murid dalam setiap kumpulan diberi peluang

mengambil bahagian. Mereka dikehendaki menjawab soalan yang dikemukakan. Kumpulan yangdapat mengumpul markah tertinggi dikira sebagai pemenang).