rph kt(makroteaching)2

Upload: cikgu-mawar-sue-al-berlisi

Post on 03-Apr-2018

228 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/29/2019 RPH KT(Makroteaching)2

    1/9

    4

    NAMA : SUHAIDA BT FAUZI

    UNIT : PISMP SEMESTER 4 KAJIAN SOSIAL 2

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SIVIK DAN

    KEWARGANEGARAAN

    Tarikh : 7 Ogos 2011

    Masa : 10.15-11.5 Pagi

    Tema : Kenali Budaya Malaysia

    Topik : Adab Sosial Budaya Malaysia

    Subtopik : Cara Berpakaian Masyarakat Kita

    (Pakaian Tradisional Setiap Kaum Di Malaysia)

    Tahun : 5 Cerdik

    Hasil Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran murid dapat:

    I. Menyatakan jenis-jenis pakaian tradisional mengikut kaum yang terdapat di

    Malaysia (L1)

    II. Menghasilkan peta minda mengenai ciri-ciri pakaian tradisional setiap kaum

    di Malaysia (L2)

    III. Menggayakan model pakaian tradisional yang telah disediakan oleh guru (L2)

    Isi Pelajaran:

    I. Memperkenalkan jenis-jenis pakaian mengikut perayaan kaum masing-

    masing

    II. Menerangkan kesesuaian pakaian mengikut situasi dan upacara sesuatumajis

  • 7/29/2019 RPH KT(Makroteaching)2

    2/9

    5

    III. Menyenaraikan pakaian-pakaian tradisional yang terdapat di Malaysia

    Penerapan Nilai Murni:

    I. Hormat-menghormati

    II. Bertanggungjawab

    III. Berkeyakinan

    IV. Bekerjasama

    Unsur-unsur patriotisme:

    I. Menyedari pentingnya saling hormat menghormati diantara satu kaum dengan

    kaum yang lain

    II. Menjaga dan menghormati adab berpakaian mengikut situasi dan upacara

    sesuatu majlis

    Bahan Sumber Pengajaran Dan Pembelajaran (BSPP):

    Bil Sumber Kuantiti

    01. Komputer riba dan LCD 1

    02. Kotak soalan 1

    03. Speaker 1

    04. Model pakaian 4

    05. Stick ais krim 3

    06. Kertas A4 20

    07. Papan Putih 1

  • 7/29/2019 RPH KT(Makroteaching)2

    3/9

    6

    08. Marker pen 4

    09. Sampul surat berwarna 4

    10. Mounting board 1

    11. Kad jawapan 4

    Pengetahuan Sedia Ada Murid:

    I. Murid-murid pernah melihat melalui televisyen atau membaca surat khabar

    tentang jenis-jenis pakaian tradisional yang terdapat di Malaysia semasa

    menyambut sesuatu perayaan.

  • 7/29/2019 RPH KT(Makroteaching)2

    4/9

    7

    PROSEDUR PELAKSANAAN

    ELEMEN

    PENGURUSAN

    PEMBELAJARAN

    BESTARI/

    KEMAHIRANGENERIC/TMK/MI

    CATATAN/ NILAI

    MURNI/ SUMBER

    PENGAJARAN

    PEMBELAJARAN

    Set Induksi (5 Minit)

    1. Guru menunjukkan beberapa model

    pakaian tradisional kepada pelajar.

    Model pakaian tradisional yang

    ditunjukkan ialah Baju Kurung, Baju

    Melayu,Cheongsam dan Sari.

    2. Guru akan bersoal jawab dan

    mengaitkan dengan isi pelajaran pada

    hari tersebut.

    Contoh soalan:

    -Apakah pakaian yang ditunjukkan di

    hadapan?

    -Siapakah yang memakai pakaian ini?

    Langkah 1 (20 minit)

    1. Murid-murid akan ditayangkan dengan

    power point mengenai jenis-jenis

    pakaian tradisional yang terdapat di

    Malaysia.

    2. Guru akan membuat penerangan

    mengenai gambar-gambar pakaian

    tradisional yang ditunjukkan kepada

    murid-murid.

    3. Pakaian yang terdapat di dalam power

    point adalah:

    -pakaian kaum Melayu

    -pakaian kaum Cina

    Kecerdasan

    pelbagai:

    -muzik

    -kinestatik

    -interpersonal

    Soal jawab

    sumbangsaran

    Kecerdasan

    pelbagai:

    -visual ruang

    -kinestatik

    Kemahiran berfikir

    KBKK

    BSPP:

    -komputer riba dan

    LCD

    -speaker

    -model pakaian

    Nilai murni:

    -berkeyakinan

    -bekerjasama

    -bertanggungjawab

    BSPP:

    -sampul surat

    -gambar pakaian

    -papan putih-kertas warna

    -jigsaw puzzle

    power point

    -LCD

  • 7/29/2019 RPH KT(Makroteaching)2

    5/9

    8

    -pakaian kaum India

    -baju etnik Kaum Iban, Sarawak

    -Baju Etnik Kaum Sabah. Pelajar akan

    dibahagikan kepada empat kumpulan.

    Kumpulan 1: Baju Melayu

    Kumpulan 2: Baju Kurung

    Kumpulan 3: Saree

    Kumpulan 4: Cheongsam

    4. Setiap kumpulan akan diberikan

    sampul surat.

    5. Di dalam sampul tersebut

    mengandungi nama pakaian tradisional

    daripada setiap kaum. Pelajar

    dibenarkan membuka sampul tersebut

    tanpa memberitahu ahli kumpulan lain

    mengenai nama pakaian yang

    diperolehi oleh mereka.

    6. Nama pakaian tersebut merupakanjawapan kepada soalan yang akan

    diberikan oleh guru. Di dalam sampul

    tersebut juga terdapat gambar yang

    telah di potong kepada beberapa

    bahagian.

    7. Selepas itu, guru akan memberikan

    soalan kepada setiap kumpulan.8. Murid-murid diminta membaca soalan

    tersebut dan memahaminya.

    9. Setiap wakil daripada setiap kumpulan

    akan bangun dan pergi mencari

    jawapan daripada kumpulan lain.

    10. Selepas mendapat jawapan yang betul,

    pelajar dikehendaki duduk ditempat

    masing-masing dan mencantumkan

    Kecerdasan

    pelbagai:

    -visual ruang

    -kinestatik

    Teknik arahan

    Teknik-

    perbincangan

    Nilai murni:

    -bekerjasama

    -hormat-

    menghormati

    -bersopan-santun

  • 7/29/2019 RPH KT(Makroteaching)2

    6/9

    9

    gambar yang telah dipotong. Gambar

    tersebut merupakan jawapan kepada

    soalan yang diberikan.

    11. Pelajar dikehendaki menampal

    jawapan yang telah dicantumkan tadi di

    atas papan putih di hadapan kelas.

    Langkah 2 (20 minit)

    1. Murid akan bermain permainan yang

    dikenali sebagai Treasure Smart.

    2. Murid-murid akan bergerak ke setiap

    stesen yang telah ditetapkan.

    3. Disetiap stesen akan diberikan

    beberapa tugasan kepada murid-murid.

    Murid-murid hendaklah menyiapkan

    tugasan di setiap stesen yang telah

    diberikan.

    4. Mrid-murid dikehendaki memindahkan

    maklumat yang terdapat di setiap

    stesen ke dalam bentuk peta minda.

    Stesen 1: ciri-ciri pakaian bagi kaum

    Melayu

    Stesen 2: ciri-ciri pakaian kaum Cina

    Stesen 3: ciri-ciri pakaian kaum India

    Stesen 4: ciri-ciri pakaian etnik diSarawak

    5. Setelah siap menyiapkan tugasan di

    setiap stesen, murid-murid dikehendaki

    memakai dan menggayakan model

    pakaian yang telah diperolehi di stesen

    Mereka juga dikehendaki

    membentangkan hasil kerja yang telah

    mereka lakukan di setiap stesen.

    Kecerdasan

    pelbagai:

    -kinestatik

    -visual ruang

    Kemahiran bernilai

    tambah:

    -konstruktivisme

    Pemikiran kreatif

    Strategi:

    -berpusatkan

    murid

    BSPP:

    -model pakaian

    -marker pen

    -kertas mah-jong

    -lembaran kerja

    -kad arahan

    -gambar pakaian

    Nilai murni:

    -Keyakinan

    -keberanian

    -kerjasama

    -bertolak ansur

  • 7/29/2019 RPH KT(Makroteaching)2

    7/9

    10

    6. Murid-murid daripada kumpulan lain

    akan menilai jawapan dan

    persembahan yang ditunjukkan oleh

    kumpulan yang membentang hasil

    kerja mereka.

    Langkah 3( 10 minit)

    1. Guru akan memberikan kertas warna

    kepada setiap murid

    2. Mereka dikehendaki membuat modelpakaian mengikut pakaian tradisional

    yang disukai oleh mereka.

    3. Setelah siap membuat model pakaian

    tersebut, murid-murid akan

    meletakkan model tersebut di atas

    Fashionable Box.

    Penutup (5 minit)

    1. murid-murid diminta untuk bangun

    sambil menunjukkan model yang telahdihasilkan oleh mereka

    2. murid-murid akan bersama-sama

    menyanyikan lagu sambil menggerakkan

    model pakaian yang telah dihasilkan oleh

    mereka

    3. guru merumuskan isi pelajaran pada

    hari tersebut.

    Kecerdasan

    pelbagai:

    -kinestatik

    Pemikiran kreatif

    Kemahiran bernilai

    tambah:

    -konstruktivisme

    MI- audio visual

    -kinestatik

    -muzik

    BSPP:

    -kertas warna

    -pen marker

    -kayu aiskrim

    -gam

    -model pakaian

    - Fashionable Box

    Nilai murni:

    -bekerjasama

    -Hormat-

    menghormati

    BSPP:

    -Lagu kanak-kanak

    -Speaker

    -LCD

    Nilai murni

    -bekerjasama

    -Hormat-

    menghormati

  • 7/29/2019 RPH KT(Makroteaching)2

    8/9

    11

    Refleksi:

    .........

    .........

    .........

    .........

  • 7/29/2019 RPH KT(Makroteaching)2

    9/9

    12