rph kestabilan struktur

5
Rancangan Pengajaran Harian Pertama Tarikh/Hari : 22 Oktober 2011/ Isnin. Masa : 8.45 9.15 Kelas : 5 Cemerlang. Bil.Pelajar : 28 orang. Mata Pelajaran : Sains. Bidang : Menyiasat Dunia Teknologi. Tajuk : Kekuatan dan Kestabilan. Standard : Murid dibimbing untuk mengetahui bentuk-bentuk objek dalam binaan. Kandungan Objektif : Murid berupaya untuk: i. menyatakan bentuk-bentuk objek secara lisan. ii. mengenalpasti bentuk-bentuk binaan secara bertulis. Pengetahuan : Murid telah biasa dengan konsep bentuk- bentuk dalam kehidupan seharian. Sedia Ada Konsep : Bentuk-bentuk dua dimensi dan tiga dimensi. Bahan : Bahan maujud - Keratan bentuk kertas, VCD Kementerian Pelajaran dan lembaran kerja. Nilai : Bekerjasama.

Upload: kavithaa-sengalrayan

Post on 13-Apr-2016

267 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

kestabilan struktur

TRANSCRIPT

Page 1: Rph kestabilan struktur

Rancangan Pengajaran Harian PertamaTarikh/Hari         :      22 Oktober 2011/ Isnin.       Masa  :   8.45 – 9.15      Kelas :    5 Cemerlang. 

Bil.Pelajar           :       28 orang.                                     Mata  Pelajaran   :    Sains.           

Bidang                  :       Menyiasat Dunia Teknologi.Tajuk                     :       Kekuatan dan Kestabilan.   

Standard              :       Murid dibimbing untuk mengetahui bentuk-bentuk objek dalam binaan.Kandungan

Objektif               :       Murid  berupaya untuk: i.       menyatakan bentuk-bentuk objek secara lisan.ii.      mengenalpasti bentuk-bentuk binaan secara bertulis.Pengetahuan     :       Murid telah biasa dengan konsep bentuk-bentuk dalam kehidupan seharian.Sedia Ada

Konsep                 :       Bentuk-bentuk dua dimensi dan tiga dimensi.

Bahan                   :       Bahan maujud - Keratan bentuk kertas, VCD Kementerian Pelajaran dan lembaran kerja.     Nilai                      :       Bekerjasama.

Page 2: Rph kestabilan struktur

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran CatatanAktiviti Guru Aktiviti Murid

Set Induksi(3 minit)

Berdasarkan pengalaman dan pengetahuan murid.

Aktiviti 1Guru meminta murid meramal bentuk dilukis secara tulisan bayang. Contoh:

Aktiviti 2Guru menerangkan bentuk yang dijawab oleh murid ialah bentuk 2 dimensi.

Murid meramal bentuk tulisan bayang guru berdasarkan pengalaman aktiviti seharian mereka.Contoh jawapan:

i.        Segi  empatii.      Bulatiii.     Segi tiga

Strategi/Teknik: Penyoalan seluruh kelas menggunakan teknik ramalan.

Bentuk 2 dimensi:panjang dan lebar

Perkembangan Pertama(10 minit)

Bentuk 2 dimensi. Aktiviti 1Guru menunjukkan keratan bentuk maujud  2 dimensi.Contoh:

Murid menyatakan jawapan bentuk-bentuk 2 dimensi yang ditunjukkan.Contoh jawapan:

i.        Segi empat samaii.      Segi empat tepatiii.     Segi tigaiv.     Bulatv.      Bujur

Strategi/Teknik:Aktiviti inkuiri dalam kelas

Sikap dan nilai murni:Penglibatan aktifMenghargai masa

Page 3: Rph kestabilan struktur

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran CatatanAktiviti Guru Aktiviti Murid

Aktiviti 2Guru menayangkan bentuk 2 dimensi menggunakan VCD yang dibekalkan oleh KPM.

Murid melihat bentuk yang ditayangkan dan menyata-kan jawapan.

Strategi/Teknik:Aktiviti inkuiri dalam kelasSikap & nilai murni:Penglibatan aktifMenggunakan VCD KPM.

Bentuk 3 dimensi. Aktiviti 3Guru menunjukkan bentuk maujud 3 dimensi.Contoh:

Aktiviti 4:Guru menayangkan bentuk 3 dimensi menggunakan VCD yang dibekalkan oleh KPM.

Aktiviti 5:Guru meminta murid menyata- kan bentuk 3

Murid melihat bentuk yang ditunjukkan dan menyata-kan jawapan.Contoh jawapan:

i.        Kiubii.      Kuboidiii.     Sferaiv.     Silinderv.      Piramidvi.     Konvii.   Hemisfera

Murid melihat bentuk yang ditayangkan.

Murid menyatakan jawapan.

Page 4: Rph kestabilan struktur

dimensi yang ditunjukkan pada skrin.

Perkembangan Kedua(12 minit)

Bentuk struktur binaan.

Aktiviti 1:Guru membawa murid keluar kelas melihat bentuk-bentuk objek yang terdapat pada binaan sekolah.

Aktiviti 2:Guru merangsang murid dengan pelbagai soalan mengenai bentuk objek yang terdapat pada struktur binaan sekolah.

Murid-murid keluar kelas dalam barisan.

Murid-murid menyatakan bentuk objek yang terdapat pada struktur bangunan di sekolah.Contoh:

i.        Tiang (silinder)ii.      Bangunan (kuboidiii.     Bumbung (piramid)iv.     Arca (sfera)

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran CatatanAktiviti Guru Aktiviti Murid

Aktiviti 3:Setelah masuk ke kelas, guru menunjukkan binaan yang terdapat di seluruh dunia menggunakan VCD yang dibekalkan oleh KPM.

Murid mengenal pasti dan menyatakan bentuk-bentuk  yang terdapat pada struktur binaan yang dipaparkan.

Page 5: Rph kestabilan struktur

Penutup(5 min)

Lembaran kerja sebagai pengukuhan

Aktiviti 1:Guru mengedarkan lembaran kerja mengenai bentuk-bentuk yang terdapat pada struktur binaan sebagai latihan di dalam kelas.

Aktiviti 2:Guru meminta murid memberi jawapan yang betul berdasar-kan lembaran kerja yang diberikan.

Murid menulis bentuk-bentuk objek yang terdapat pada struktur binaan.

Murid membincangkan jawapan di dalam kelas.

Strategi:Penyoalan keseluruhan kelas

Murid perlu memberi jawapan dengan betul.