rph kemahiran hantaran aras dada dan bahu tahun 4 (kbsr)

11
Rancangan Pengajaran Harian Matapelajaran : Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Tunjang Pembelajaran : Kemahiran Subtajuk : Hantaran Dada dan Bahu Tarikh : 1 Mac 2013 Masa : 60 minit Tahun : 4 Bestari Bilangan murid : 17 orang Objektif: Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat, Psikomotor Murid dapat melakukan hantaran aras dada dan bahu dengan betul dan selamat Murid dapat mengaplikasikan gerakan kaki semasa melakukan hantaran aras dada dan bahu Kognitif Mengenal pasti tindakan berbahaya dalam situasi permainan Mengenalpasti otot utama yang digunakan dalam kemahiran hantaran Afektif Murid berasa seronok semasa melakukan aktiviti kemahiran Murid teruja dapat melakukan aktiviti kemahiran Pengetahuan sedia ada : Murid-murid memperoleh pengetahuan melalui pembacaan buku teks Penerapan nilai : Nilai bekerjasama, rasional, bertanggungjawab. KBKK : Menyatakan strategi yang sesuai semasa melakukan aktiviti langkah pertama Penggabungjalinan : Pendidikan Kesihatan Kesepaduan : Sains Alat bantu mengajar : Wisel, skitel, bib, bola Bahan bantu mengajar : Bahan rujukan dan gambar

Upload: lancelot-enchen

Post on 21-Oct-2015

121 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

RPH Kemahiran Hantaran Aras Dada Dan Bahu Tahun 4 (KBSR)

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Kemahiran Hantaran Aras Dada Dan Bahu Tahun 4 (KBSR)

Rancangan Pengajaran Harian

Matapelajaran : Pendidikan Jasmani dan Kesihatan

Tunjang Pembelajaran : Kemahiran

Subtajuk : Hantaran Dada dan Bahu

Tarikh : 1 Mac 2013

Masa : 60 minit

Tahun : 4 Bestari

Bilangan murid : 17 orang

Objektif: Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat,

Psikomotor

Murid dapat melakukan hantaran aras dada dan bahu dengan betul dan selamat

Murid dapat mengaplikasikan gerakan kaki semasa melakukan hantaran aras dada dan

bahu

Kognitif

Mengenal pasti tindakan berbahaya dalam situasi permainan

Mengenalpasti otot utama yang digunakan dalam kemahiran hantaran

Afektif

Murid berasa seronok semasa melakukan aktiviti kemahiran

Murid teruja dapat melakukan aktiviti kemahiran

Pengetahuan sedia ada : Murid-murid memperoleh pengetahuan melalui pembacaan buku

teks

Penerapan nilai : Nilai bekerjasama, rasional, bertanggungjawab.

KBKK : Menyatakan strategi yang sesuai semasa melakukan

aktiviti langkah pertama

Penggabungjalinan : Pendidikan Kesihatan

Kesepaduan : Sains

Alat bantu mengajar : Wisel, skitel, bib, bola

Bahan bantu mengajar : Bahan rujukan dan gambar

Page 2: RPH Kemahiran Hantaran Aras Dada Dan Bahu Tahun 4 (KBSR)

Langkah/Masa Organisasi Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Memanaskan

badan

(±5 minit)

G

- Murid

G - Guru

1. Fungsi pemanasan

badan

1. Membahagikan kepada 2

kumpulan sama rata lelaki

dan perempuan.

2. Lari dalam stesen.

3. Kumpulan yang lambat akan

diberikan latihan

kecergasan.

4. Arahan akan diberikan oleh

guru.

ABM: Skitel

KBKK: Merancang

strategi aktiviti

Nilai: Bekerjasama

Page 3: RPH Kemahiran Hantaran Aras Dada Dan Bahu Tahun 4 (KBSR)

Langkah/Masa Organisasi Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set induksi

(±3 minit)

G

- Murid

G - Guru

- Objek

2. Pengenalan tajuk 5. Murid perlu berada di

belakang garisan 3 meter

kemudiannya 5 meter.

6. Murid akan cuba membuat

balingan pada objek

menggunakan bola.

7. Kaki tidak boleh digerakkan

semasa membuat balingan.

ABM: Skitel, Wisel

KBKK: Murid

merancang strategi

aktiviti

Nilai: Bekerjasama

Perkembangan/

Penerangan

Langkah 1

(±7 minit)

G

- Murid

3. Hantaran dada

kanan dan kiri

4. Otot yang terlibat

dalam hantaran

dada

Aktiviti 1

8. Hantaran dada mengikut

arah jam.

9. Menerima bola, pivot dan

menghantar bola kepada

rakan .

10. Lakukan sehingga habis

pusingan dan ulang

mengikut arah lawan jam.

ABM: Skitel, Wisel

KBKK: Murid tahu

pergerakan mereka

seterusnya

Nilai: Bekerjasama

Page 4: RPH Kemahiran Hantaran Aras Dada Dan Bahu Tahun 4 (KBSR)

G - Guru

Langkah/Masa Organisasi Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

(±7 minit)

G

- Murid

G - Guru

5. Hantaran dada

kepada orang

tengah

menggunakan satu

bola

Aktiviti 2

11. X membaling kepada X1, X1

menerima dan membaling

semula kepada X.

12. Perlakuan diteruskan

sehingga X5.

13. X akan bertukar tempat

dengan X1 sebagai

pembaling.

14. Ulangan diteruskan

sehingga X5 menjadi

pembaling.

ABM: Skitel, Wisel

KBKK: Murid dapat

menyesuaikan

kelajuan bola

dengan jarak

hantaran

Nilai: Bekerjasama

Langkah 2

(±6 minit)

G

6. Hantaran dada

serentak

menggunakan dua

bola

Aktiviti 3

15. Bola pada X dan X1.

16. X baling bola pada X2, X1

baling bola pada X serentak.

17. X baling bola pada X3, X2

baling bola pada X serentak.

18. Perlakuan diteruskan

sehingga X5.

19. X akan bertukar tempat

ABM: Skitel, Wisel

KBKK: Murid peka

dengan keadaan

persekitaran dalam

situasi permainan

Nilai: Bekerjasama

Page 5: RPH Kemahiran Hantaran Aras Dada Dan Bahu Tahun 4 (KBSR)

- Murid

G - Guru

dengan X1 sebagai

pembaling.

20. Ulangan diteruskan

sehingga X5 menjadi

pembaling.

(±5 minit)

G

- Murid

G - Guru

7. Hantaran dada dan

tukar kedudukan

Aktiviti 4

21. X baling pada X1, X1 baling

semula kepada X, X1 lari ke

belakang X, X akan

membaling bola kepada X2,

lakuan diteruskan sehingga

ke X5.

22. X5 akan mengambil tempat

X, X akan menggantikan

tempat X1.

23. Perlakuan akan diulang

sehingga X5 mengambil

tempat X.

ABM: Kon kecil,

Wisel

KBKK: Murid

berupaya untuk

menukar

kedudukan dengan

cepat

Nilai: Bekerjasama

Langkah 3

(±5 minit)

8. Zig Zag Aktiviti 5

24. X1 menghantar bola aras

bahu kepada X2, X2 kepada

X3 dan seterusnya kepada

X5.

25. X5 akan menghantar bola

ABM: Wisel

KBKK: Murid akan

lebih bersedia

dengan hantaran

bola yang

Page 6: RPH Kemahiran Hantaran Aras Dada Dan Bahu Tahun 4 (KBSR)

G

- Murid

G - Guru

semula kepada X4, X4

kepada X3 dan seterunya

kepada X1.

seterusnya

Nilai: Bekerjasama

(±5 minit)

G

- Murid

G - Guru

9. Ketepatan

hantaran

Aktiviti 6

26. X2 memegang gelung.

27. X1 menghantar bola kepada

X3.

28. X3 menerima dan

menghantar semula kepada

X1.

29. Aras ketinggian gelung

dipelbagaikan.

30. Jarak pembaling boleh

dipelbagaikan.

ABM: Wisel

KBKK: Murid boleh

mengukur

ketepatan semasa

hantaran bola

Nilai: Bekerjasama

Langkah 4

(±7 minit)

G

- Murid

10. Tulang ikan Aktiviti 7

31. X1 akan berlari ke hadapan

untuk menerima bola

daripada X dan hantar

semula kepada X.

32. X3 akan berlari ke hadapan

untuk menerima bola

daripada X dan hantar

semula kepada X. Lakuan

akan diteruskan oleh X2 dan

ABM: Wisel

KBKK: Murid

berupaya untuk

mengelak

halangan di

hadapan mereka

dan mengenal

pasti bahaya

situasi

Page 7: RPH Kemahiran Hantaran Aras Dada Dan Bahu Tahun 4 (KBSR)

G - Guru X4.

33. Ulangan akan dibuat dengan

X1 menggantikan tempat X

sebagai pembaling.

34. Aktiviti selesai apabila X4

bertindak sebagai

pembaling.

Nilai: Bekerjasama

Penyejukkan

badan

(±5 minit)

G

- Murid

G - Guru

11. Regangan otot 35. Aktiviti regangan dilakukan

dalam satu bulatan yang

besar.

36. Regangan dilakukan dari

bawah ke atas.

37. Guru membimbing murid

semasa aktiviti regangan

ABM: Wisel

KBKK: Meregang

otot yang terlibat

semasa aktiviti

kemahiran

Nilai: Bekerjasama

Refleksi/Taklimat

(±5 minit)

G

- Murid

G - Guru

12. Mengenal pasti

otot yang terlibat

dalam aktiviti

kemahiran.

1. Mengingat semula aktiviti

hantaran

2. Bertanya kepada murid

apakah perasaan mereka

ketika melakukan aktiviti.

3. Memberi pujian dan kata-

kata semangat kepada

murid-murid.

ABM: Wisel

KBKK: Menyatakan

otot yang terlibat

Nilai: Bekerjasama

Page 8: RPH Kemahiran Hantaran Aras Dada Dan Bahu Tahun 4 (KBSR)

Refleksi guru pelatih :

_________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________

Ulasan pensyarah/guru pembimbing :

_________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________

Disediakan oleh: Disemak oleh:

________________________________ __________________________

(Lancelot Doom Anak Ambrose Cenada) (Pn. Siti Norashikin Binti Mastun)

Pelajar IPG, Pensyarah IPG,

Kampus Tawau. Kampus Tawau.