rph jenis2 promosi hani final

Upload: nurhainifaliniahmad

Post on 06-Apr-2018

225 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/2/2019 Rph Jenis2 Promosi Hani Final

    1/5

    CONTOH RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

    Mata Pelajaran : Perdagangan

    Kelas : 5 Perdagangan

    Tarikh : 27 Mac 2012

    Bilangan Pelajar : 30 orang

    Masa : 40 minit

    Tajuk : Promosi

    Sub Tajuk : Jenis-jenis promosi

    Objektif Umum : Menerangkan kepada pelajar mengenai jenis-jenis promosi.

    Objektif pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran,pelajar akan dapat ;

    a)Menyatakan keempat-empat jenis promosi (Aras 1)b )Mengenalpasti jenis-jenis promosi. (Aras 2)c) Menjelaskan dan membandingkan fungsi-fungsi keempat-empat jenis promosiyang dicadangkan.(Aras 4)

    Peng. Sedia Ada : Pelajar mengetahui adanya promosi yang digunakan oleh peniaga dalam perniagaan.

    Contohnya promosi jenis pengiklanan , yang pelajar tonton di televisyen.

    Penerapan Nilai : Hormat- menghormati, berkerjasama, rasional, patuh pada arahan, rajin dan yakinpada diri.

    Kemahiran Berfikir :

    Bahan Bantu Mengajar : Keratan akhbar dan majalah, TV, radio, internet

  • 8/2/2019 Rph Jenis2 Promosi Hani Final

    2/5

    Langkah Isi kandunganPelajaran

    Aktiviti Guru Aktiviti pelajar Pendekatan/kaedah/ strategi/ teknik /BBM/Nilai/ KBKK

    Set induksi(5 minit) Pengenalan

    kepadaJenis-jenispromosi

    Sebelum memulakan p&p gurumenayang contoh video mengenaisalah satu jenis promosi yang terdapatdalam kehidupan seharian.

    Pelajar menontonvideo iklan yangditayangkan

    Kaedah:Tayanganvideo

    Strategi : Pemusatanguru .

    BBM: Video

    Nilai: Mendengararahan guru.

    Perkembanganpengajaran (30 minit)

    Langkah 1

    Langkah 2

    Menerangkanjenis-jenispromosi

    Guru menunjukkan barangan kegunaanharian yang mempunyai unsur-unsurpromosi dari surat khabar dan majalahserta menanyakan kepada pelajarmelalui pengetahuan sedia adamereka.

    1.Guru memulakan sesi p&p denganmengimbas kembali dan menanyakan

    Pelajar melihatcontoh baranganharian yangberunsurkanpromosi oleh guruserta memberirespons padasetiap persoalanyang dikemukanoleh guru.

    1.Pelajar memberirespons padasetiap sesi

    Kaedah :Penerangan

    Strategi : Pemusatanguru dan murid

    BBM: keratan akhbardan majalah .

    Nilai: Rasional

    KBKK: Mengenalpasti

    Kaedah :Penerangandan soal jawab

    Strategi : Pemusatan

  • 8/2/2019 Rph Jenis2 Promosi Hani Final

    3/5

    Langkah 3

    kepada pelajar mengenaipembelajaran yang lalu.

    2) Guru menerangkan dan menanyakan

    jenis promosi yang pelajar ketahuimelalu pengetahuan sedia ada.

    Pengiklanan

    Promosi jualan

    Jualan terus

    Publisiti

    3) Guru menggunakan pendekataninkuiri secara soal jawab di mana guru

    bertanyakan soalan kepada pelajardansegala jawapan pelajar gurutuliskan di papan putih.

    4) Guru memberikan gambaran sertasituasi kepada pelajar berkenaandengan barangan dan meminta pelajarmemberikan pendapat mengenai situasitersebut berdasarkan jenis promosiyang berkaitan.

    5) Guru memberi masa kepada pelajaruntuk menyalin nota di papan putihsetelah perbincangan dari satu jenispromosi ke jenis promosi yang lain.

    Simulasi dan main peranan berkaitan

    jenis promosi mengikut 4 jenis promosi

    selama 5 minit untuk setiap

    kumpulan.

    imbasan topikterdahulu.

    2. Pelajar berjayamenjawab semua

    soalan yangdikemukandengan baik dipapan putih.

    3.Murid-muridberjaya memberipendapatmengenai situasiyang dikemukan

    oleh guruberdasarkanjenis-jenispromosi.

    4. 25 pelajar didalam kelas iniberjayamenyiapakannota yangdiberikan oleh

    guru.

    Murid-muridmenyenaraikan

    guru dan murid

    BBM: Buku rujukanPerdaganganSPMterbitan Sasbadi.

    Nilai: Rasional,

    menghormati guru,dan

    rajin.

    KBKK: Mengenalpasti

    Kaedah :Kerjaberkumpulan & Hands-on

    Strategi : Pemusatan

  • 8/2/2019 Rph Jenis2 Promosi Hani Final

    4/5

    Langkah 4

    Langkah 5

    i. Kump.1-Pengiklanan

    ii. Kump.2-Promosi Jualan

    iii . Kump.3-Jualan terus

    iv. Kump.4-Publisit i

    Pelajar merumuskan keempat-empat

    jenis promosi yang telah

    dibincangkan beserta dengan fungsi

    dan tujuan untuk setiap jenis promosi

    tersebut.

    Guru juga memberikan latihan

    pengukuhah sebagai kerja rumah

    untuk memantapkan lagi pemahaman

    pelajar mengenai subtopik ini.

    fungsi setiap jenispromosi mengikutkumpulan yangtelah dibahagikanoleh guru.

    Pelajar-pelajarberjayamenyenaraifungsi-fungsi jenispromosi dan

    tujuan untuksetiap jenispromosi.

    guru dan murid

    Nilai: Kerjasama dalam

    kumpulan

    KBKK: Mengenalpasti

    Strategi : Pemusatanmurid

    BBM: Koleksi bukulatihan pengukuhanterbiatan Sasbadi.

    Nilai: Mendengararahan guru,dan

    bertanggungjawab

  • 8/2/2019 Rph Jenis2 Promosi Hani Final

    5/5

    Penutup (5 minit) Rumusan/

    kesimpulanGuru memberi 5 jenis soalan terbukakepada pelajar tentang

    Jenis-jenis promosi dan kepentinganpromosi sebelum mengakhiri P&P.

    5 orang pelajarsecara rawakmenjawab soalanlisan yang telahdikemukan olehguru.

    Soalan terbuka secaralisan berdasarkan tajukyang diajar.

    Refleksi : .

    .