rph dadah 5

3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2 Tarikh / Hari : 3 Mei 2011 Masa : 11.00 12.00 ( 1 jam) Kelas : 5 Kenanga Bil. Pelajar : 35 orang Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tema : Sukan Dan Kesihatan Tajuk : Cegah Sebelum Parah Objektif : Di akhir pengajaran murid dapat: i) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul ii) Menyatakan peribahasa dan maksudnya iii) Memahami maksud peribahasa dan memadankannya dengan peribahasa yang betul. Pengetahuan sedia ada : Konsep : Murid pernah mempelajari peribahasa dan biasa dengan ungkapan dan rangkai kata . Bahan : Petikan teks m/s 61 buka teks Bahasa Melayu Tahun 5, kad perkataan dan lembaran kerja. Nilai : Menjaga kesihatan, prihatin, rasional Kemahiran : Membaca, lisan dan menulis.

Upload: kenari-ipp

Post on 11-Aug-2015

118 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

cegah sebelum parah

TRANSCRIPT

Page 1: rph dadah 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2

Tarikh / Hari : 3 Mei 2011

Masa : 11.00 – 12.00 ( 1 jam)

Kelas : 5 Kenanga

Bil. Pelajar : 35 orang

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tema : Sukan Dan Kesihatan

Tajuk : Cegah Sebelum Parah

Objektif : Di akhir pengajaran murid dapat:

i) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul

ii) Menyatakan peribahasa dan maksudnya

iii) Memahami maksud peribahasa dan memadankannya dengan peribahasa yang betul.

Pengetahuan sedia ada :

Konsep : Murid pernah mempelajari peribahasa dan biasa dengan

ungkapan dan rangkai kata .

Bahan : Petikan teks m/s 61 buka teks Bahasa Melayu Tahun 5, kad

perkataan dan lembaran kerja.

Nilai : Menjaga kesihatan, prihatin, rasional

Kemahiran : Membaca, lisan dan menulis.

Page 2: rph dadah 5

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti guru Aktiviti Murid

Set Induksi

(5 minit)

Mencungkil Pengetahuan murid

1.Menunjukkan gambar-gambar tentang penagih dadah yang menghidap AIDS.

2. Mencungkil pengetahuan murid dengan bersoal jawab tentang bahaya najis dadah.

1.Menyatakan apa yang dilihat di dalam gambar.

2.Menyatakan bahaya najis dadah

BBM:

Gambar penagih tegar

Nilai:

prihatin

KBKK:

Sumbang

saran

Langkah 1

(20 minit)

Merakam dan memperdengar rakaman bacaan murid

1.Meminta murid membaca petikan teks

2. Merakam bacaan murid.

3.Memperdengar bacaan murid.

4. Meminta murid lain memberi pandangan tentang bacaan rakan dari segi kelancaran dan intonasi.

1.Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul.

2.Mendengar rakaman bacaan.

3. Memberi pandangan tentang bacaan rakan.

BBM:

- Petikan teks

-Radio

Nilai:

Bersopan-santun

KBKK:

Mengkritik

Langkah 2

(15 minit)

Mengenal pasti peribahasa

1.Meminta murid membaca semula petikan secara senyap.

2.Meminta murid menyatakan peribahasa yang terdapat dalam petikan.

3. Menunjukkan peribahasa pada kad imbasan dan

1.Membaca semula petikan secara senyap.

2. Menyatakan peribahasa yang terdapat dalam petikan.

3. Memahami maksud peribahasa.

BBM:

-Petikan teks

- kad imbasan

Nilai:

Mendengar arahan

KBKK:

Page 3: rph dadah 5

menerangkan maksud peribahasa

Membuat kaitan

Langkah 3

(15 minit)

1 .Memahami maksud peribahasa

2. Memadankan maksud peribahasa

1. Mengedarkan lembaran kerja

2. Meminta murid memadankan peribahasa dengan maksudnya

3. Meminta murid menyemak jawapan rakan dengan membincangkan jawapan bersama-sama.

4. Meminta murid membuat pembetulan

1. Memadankan peribahasa dengan maksudnya.

2. Menyemak jawapan rakan .

3.Memperbetulkan kesalahan dengan membuat pembetulan. .

BBM:

Lembaran kerja

Nilai:

Mematuhi arahan

KBKK:

Mengenalpasti, Menjana idea

Penutup

(5 minit)

1.Refleksi 1.Meminta murid menyebut semula peribahasa yang telah dipelajari

2.Meminta murid mengamalkan gaya hidup sihat

1.Menyebut semula peribahasa yang telah dipelajari

Nilai:

Menghargai kesihatan

KBKK:

sumbangsaran