rph bahasa melayu tahun 6 (2)
DESCRIPTION
prph bmTRANSCRIPT
Contoh Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 6
Matapelajaran : Bahasa Melayu
Tarikh : 7 Februari 2015
Masa : 9.15 am - 10.15 am (60minit)
Tahun : 6 Amanah
Bil Murid : 30 orang
Tema : Sejarah
Tajuk : Kembara Sejarah
Objektif : Pada akhir pembelajaran ini murid dapat;
i. menyumbangkan dua isi daripada lima isi perwatakan laksamana Cheng Ho
secara berkumpulan
ii. Murid dapat membina ayat dengan menggunakan lima daripada tujuh kata
penguat di dalam buku teks .
iii. Murid dapat membina sekurang-kurangnya satu rangkap pantun bertemakan
Pelayaran Laksamana Cheng Ho secara berkumpulan
Fokus Utama :
1.5 Memberikan penjelasan tentang sesuatu perkara yang tersurat dan tersirat
dengan menggunakan kata, ungkapan dan ayat yang sesuai..
Aras 3
i. Menyatakan pengajaran yang terdapat dalam bahan secara analitis.
Fokus Sampingan :
10.1 Menghasilkan pelbagai genre (prosa dan puisi) termasuk e-mel yang mudah
menarik dan bermakna.
Aras 3
Menghasilkan prosa dan puisi secara terancang,tertib dan kemas dengan
menggunakan bahasa yang tepat , indah dan menarik.
Nilai Murni : i. Bekerjasama
ii. Hormat-menghormati
iii. Patriotisme
Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran Berfikir :-
i .Merumus
ii. Mengenal pasti idea utama
iii. Membanding beza
Kecerdasan Pelbagai
i. Interpersonal
ii. Verbal-linguistik
kaedah penggabungjalinan dan teknik perbincangan
Tatabahasa : Kata penguat belakang, kata penguat hadapan
BBB : Teks, Video,Lembaran Kerja
Pengetahuan Sedia Ada :
- Murid pernah mendengar cerita tentang Sejarah Melaka dan Laksamana Cheng Ho
- Murid tahu mencipta pantun dan murid tahu rima pantun.
Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan
Set induksi
5 minit
1. - Melaka sebagai
perlabuhan
antarabangsa
2. - video gambar
pelabuhan negeri
Melaka.
1.1 guru bertanya murid samada
mereka pernah mendengar
sejarah Melaka ataupun tidak.
1.2 Guru menceritakan tentang
keagungan dan kemasyuran
Melaka pada suatu ketika
dahulu.
1.3Guru menceritakan lambakan
pedagang dari negara asing dan
bahasa Melayu sebagai bahasa
lingua franca :-China, Portugis
dan Arab
1.4 Guru menceritakan tokoh
pedagang yang terkenal turut
datang - Laksamana Cheng Ho
Tayangan video
menggunakan
Notebook dan
LCD
Nilai :
Patriotisme
Langkah 1
10 minit
1. Teks dalam buku
teks Bahasa Melayu
tahun 6 halaman 128
1.1 Guru meminta seorang demi
seorang murid membaca kuat teks
dan guru membetulkan kesalahan
dalam pembacaan murid.
1.2 Guru meminta semua murid
membaca teks bersama-sama.
1.3 Guru meminta murid
menjelaskan maklumat yang
mereka fahami melalui teks yang
dibaca.
1.4 Guru menjelaskan bahawa kata
penguat hadapan dan penguat
belakang digunakan untuk
menegaskan lagi maksud sesuatu
ayat. Contoh: sangat, amat,
Buku teks
bahasa Melayu
tahun 6
Kertas mahjung
Kemahiran
Ganerik:
Kemahiran
Berfikir
teknik
perbincangan
Nilai : Hormat-
menghormati
1.5 Guru meminta murid
mnyenaraikan kata penguat
belakang dan hadapan secara lisan.
Langkah 2
10 minit
Perwatakan
laksamana Cheng Ho
Pengajaran yang
terdapat dalam teks
tersebut.
Membina ayat dengan
menggunakan kata
penguat yang terdapat
dalam buku teks
berkaitan dengan
perwatakan laksamana
Cheng Ho
1.1 Guru membahagikan murid
kepada 5 kumpulan. Guru memberi
kertas mahjung kepada setiap
kumpulan.
1.2 Setiap kumpulan hendaklah
menyenaraikan perwatakan
Laksamana Cheng Ho, nilai yang
bersesuaian dengan teks dan
menyatakan kesan perhubungan
yang ingin dijalinkan oleh
laksamana cheng ho dengan negeri
Melaka dalam bentuk lakaran
kerangka.
1.3 Guru meminta murid-murid
dalam setiap kumpulan membina
ayat dengan menggunakan kata
penguat yang terdapat didalam teks
1.4 Guru meminta setiap kumpulan
menyampaikan hasil perbincangan
mereka di hadapan kelas
teknik
perbincangan
Nilai:
bekerjasama
Langkah 3
20 minit
1. Membina 3 rangkap
pantun bertemakan
pelayaran laksamana
Cheng Ho
1.1 Guru meminta pelajar dalam
kumpulan yang sama
menghasilkan 3 rangkap pantun
bertemakan laksamana cheng
ho di atas kertas warna yang
disediakan.
1.2 Pantun hendaklah ditulis dengan
menggunakan tulisan berangkai
1.3 Guru menyatakan kumpulan
yang berjaya menyiapkan
pantun yang terbaik dan cantik
BBM:
Kertas warna
Pensel warna
Nilai:
Kerjasama
akan diberikan token untuk
setiap ahlinya.
Penutup
5 minit
1. ulasan guru
nilai kerjasama dan
persahabatan
antara dua buah
negara dapat
memperkukuh lagi
negara tersebut
dan rakyat akan
hidup dalam
keadaan selesa.
Malaysia mempunyai
khazanah yang
berharga dan
murid-murid
bertanggungjawab
menjaga khazanah
negara daripada di
cerobohi.
1.1 Guru mengulas semula tajuk
pelajaran pada hari ini.
1.2 Guru menjelaskan bahawa
murid-murid perlu menjalinkan
hubungan baik sesama sendiri
dan bekerjasama.
1.4 Guru memupuk semangat dalam
diri muri-murid agar melawat
negara asing agar bertambah
ilmu di dada.
Kaedah
pengukuhan