rph bahasa melayu tahun 4

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU Tarikh : 1Julai 2010 Masa : 11.00 pagi – 12.00 tengahari ( 60 minit ) Tahun : 4 Bestari ( 30 murid : 18 lelaki dan 12 perempuan) Tema : Hargai Warisan Kita Tajuk : Alat Muzik Tradisional Malaysia Pakej/ Modul : Kemahiran Mendengar dan Bertutur, Membaca dan Menulis. HPU : 2.0 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton,dibaca atau dialami 5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi dan gaya pembacaan yang sesuai 11.0 Membuat ulasan tentang bahan yang didengar, ditonton atau dibaca HPK 1.5 Memberikan penjelasan tentang sesuatu

Upload: rabiatul-adawiyah-abdul-rahman

Post on 20-Jun-2015

15.740 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYUTarikh Masa Tahun Tema Tajuk: : : : :1Julai 2010 11.00 pagi ± 12.00 tengahari ( 60 minit ) 4 Bestari ( 30 murid : 18 lelaki dan 12 perempuan) Hargai Warisan Kita Alat Muzik Tradisional Malaysia Kemahiran Mendengar dan Bertutur, Membaca dan Menulis. 2.0 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton,dibaca atau dialami 5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi dan gaya pembacaan yang sesuaiPakej/ Modul : HPU :11.0 Mem

TRANSCRIPT

Page 1: RPH BAHASA MELAYU TAHUN 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Tarikh : 1Julai 2010

Masa : 11.00 pagi – 12.00 tengahari ( 60 minit )

Tahun : 4 Bestari ( 30 murid : 18 lelaki dan 12 perempuan)

Tema : Hargai Warisan Kita

Tajuk : Alat Muzik Tradisional Malaysia

Pakej/ Modul : Kemahiran Mendengar dan Bertutur, Membaca dan Menulis.

HPU : 2.0 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang

didengar, ditonton,dibaca atau dialami

5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi

dan gaya pembacaan yang sesuai

11.0 Membuat ulasan tentang bahan yang didengar, ditonton

atau dibaca

HPK : 1.5 Memberikan penjelasan tentang sesuatu perkara

yang tersurat dan tersirat.

5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan

dan intonasi yang betul dan memahami perkara

yang dibaca.

11.3 Mengenalpasti maklumat dan mencatat nota

daripada bahan yang didengar dan dibaca.

HHP : Aras 1 (i) Menyatakan fakta yang terdapat dalam bahan.

Aras 1 (i) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi

yang betul dan menarik.

Aras 1 (ii) Mencatat nota dalam bentuk grafik.

Page 2: RPH BAHASA MELAYU TAHUN 4

Objektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat;

1. Menyebut lapan jenis alat muzik tradisional Malaysia.

2. Membaca petikan yang diberikan dengan sebutan dan

intonasi yang betul dan menarik.

3. Menulis jenis-jenis alat muzik tradisional Malaysia

berdasarkan kaum dalam bentuk jadual.

Pengisian Kurikulum :

Sistem Bahasa :

i) Sebutan dan intonasi: Membaca dengan sebutan dan intonasi yang

betul.

ii) Tatabahasa : Ayat penyata

iii) Kosa Kata : getaran, dipalu, bergema

Kemahiran Bernilai Tambah

i) Kecerdasan Pelbagai : Linguistik,Interpersonal, Muzik

ii) Kemahiran Berfikir :mengesan, mengkategori

iii) Kajian Masa Depan

iv) Pembelajaran kontekstual :

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran : Pendekatan Berpusatkan Murid

Kemahiran generik : Kemahiran Belajar

Penekanan Konsep 5P

i) Penggabungjalinan : kemahiran bertutur, membaca, menulis

ii) Penyerapan ilmu : Pendidikan Muzik; Nilai murni : baik hati

iii) Pemulihan : Membaca kosakata secara latih tubi

iv) Pengayaan : membuat buku skrap alat-alat muzik tradisional

v) Penilaian : Membuat jadual jenis alat muzik

Page 3: RPH BAHASA MELAYU TAHUN 4

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :

i) Bahan Multimedia :LCD, CD

ii) Bahan Bercetak :poster

iii) Bahan Maujud : kompang, serunai

Pengetahuan Perlu Ada :

i) Murid pernah melihat alat-alat muzik seperti serunai, kompang dan

lain-lain.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah

dan Masa

Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Alat-alat muzik:

Kompang

serunai

Guru membawa

kompang dan serunai

dan meminta 2 orang

murid memalu

kompang dan meniup

serunai tersebut.

Bersoal jawab dengan

murid mengenai

kegunaan kompang.

Kemahiran

belajar(mentafsir

maklumat)

Page 4: RPH BAHASA MELAYU TAHUN 4

Guru mengaitkan

dengan isi pelajaran

hari ini.

Langkah 1

(10 minit)

Petikan teks:

Alat-alat Muzik Tradisional

Malaysia.

(Lampiran A)

1.Membranofon

2. Kordofon

Murid diberikan

petikan.

Murid membaca

petikan dengan gaya

dan intonasi yang

betul.

Guru meminta

beberapa orang murid

membaca petikan

dengan kuat.

Murid lain mendengar

dan memberi komen

mengenai intonasi dan

nada.

SP:Koperatif

PP(Berpusatkan

murid)

Langkah 2

(10 minit)

Alat-alat Muzik

mengecam dan

menyebut nama alat-

alat muzik.

Murid duduk dalam

kumpulan dan

dikehendaki

berbincang mengenai

jenis alat-alat muzik

dari setiap kaum.

Wakil murid

dikehendaki ke

hadapan kelas dan

menyebut nama alat-

alat muzik tersebut.

PP(Berpusatkan

murid)

SP:Koperatif dan

Kolaboratif

KBT

-Verbal linguistik

Page 5: RPH BAHASA MELAYU TAHUN 4

Nilai: kerjasama

Langkah 3

(15 minit)

Tayangan slaid (gambar) :

Alat muzik tradisional

Melayu

Alat muzik tradisional

Cina

Alat muzik tradisional

India

Guru menayangkan

slaid gambar alat

muzik tradisional dari

kaum Melayu, Cina

dan India.

Guru turut memberi

penerangan mengenai

asal usul sesuatu alat

muzik.

Murid dikehendaki

menyebut semula jenis

alat-alat muzik

berdasarkan sesuatu

kaum.

KB

(mentafsir

maklumat)

SP:Kontek luar

BBM: LCD,

laptop

Nilai: berani

mencuba

Langkah 4

( 15 minit)

Latihan 3

Membuat jadual:

Jenis alat muzik

tradisional kaum

Melayu, cina dan

India.

Murid dikehendaki

membuat jadual serta

menulis jenis alat

muzik tradisional.

Murid diminta mengisi

jadual tersebut dengan

menulis jenis alat

muzik dari kaum

Melayu, Cina dan

India.

Guru berbincang

dengan murid jawapan

yang tepat.

KB(menyatakan

sebab dan

alasan)

Penutup Murid diperdengarkan KG;TMK

Page 6: RPH BAHASA MELAYU TAHUN 4

( 5 minit ) dengan lagu-lagu etnik

kratif daripada pita

rakaman.

Guru memaklumkan

kepada murid

mengenai alat muzik

yang digunakan dalam

lagu tersebut.

Guru merumuskan

pengajaran dan

pembelajaran serta

menekankan kepada

aspek nilai yang

terdapat semasa

aktiviti hari ini.

Nilai Murni:

menghargai

warisan Negara

BBM: pita

rakaman