rph aspek tatabahasa kssr

6
Rancangan Pengajaran Harian Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun :2 Mawar Tarikh/Hari : 8.11.2013/Jumaat Bilangan Murid : 30 Masa : 07.20-08.20 pagi Tema : Kesihatan dan Kebersihan Tajuk Pelajaran :Aedes Berbahaa Standard Kandungan Standard Pemelajaran !"#Memahami dan mengguna!an g"l"ngan !ata dengan betul mengi!ut !"nte!s.. #.1.7 Memahami dan mengguna!an !ata tana dengan betul mengi!ut !"nte!s. $jekti% : $ada a!hir pela%aran murid dapat: 1. Menenarai!an empat !ata tana berpandu!antaangan &ide" dan gambar dengan betul. 2. Membina se!urang-!urangna empat aat ang mengguna!an !ata tana dengan betul. Pengisian Kurikulum : i' (lmu :$endidi!an )i&i! dan Kesihatan. 1

Upload: chen-peck-lian

Post on 03-Nov-2015

172 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

RPH

TRANSCRIPT

Rancangan Pengajaran HarianMata pelajaran: Bahasa MalaysiaTahun: 2 MawarTarikh/Hari: 8.11.2013/JumaatBilangan Murid: 30Masa: 07.20-08.20 pagiTema: Kesihatan dan KebersihanTajuk Pelajaran:Aedes BerbahayaStandard KandunganStandard Pembelajaran

5.1Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks..

5.1.7 Memahami dan menggunakan kata tanya dengan betul mengikut konteks.

Objektif :Pada akhir pelajaran murid dapat:1. Menyenaraikan empat kata tanya berpandukantayangan video dan gambar dengan betul.2. Membina sekurang-kurangnya empat ayat yang menggunakan kata tanya dengan betul.

Pengisian Kurikulum:i) Ilmu:Pendidikan Sivik dan Kesihatan.ii) Nilai Murni: Bertanggungjawab, kerjasama, kerajinan dan kasih sayang.

EMK: :i) Kemahiran berfikirii) Kontekstualiii) TKP : intrapersonal dan interpersonaliv) Elemen keusahawanan.

Sistem Bahasa::Tatabahasa : Kata TanyaKosa kata: penyakit, air bertakung, nyamuk aedes

Bahan bantu belajar:BilJenisJumlah

1Komputer riba1

2LCD1

3Video Nyamuk Aedes1

4Gambar tunggal1

5Petikan30

6Kad arahan6

7Lembaran kerja 5

8Borang rekod penilaiani. Penggunaan Kata Tanya4

Pengetahuan sedia ada: Murid-murid tahu tentang nyamuk.

Langkah dan MasaIsi PelajaranAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan

Set Induksi (5 minit)

Soalan:1. Apakah yang cikgu bawa?2. Apakah agaknya yang ada di dalam bungkusan ini?1. Guru memberikan salam kepada murid-murid dan bertanyakan khabar serta persediaan murid-murid dalam menghadapi sesi pengajaran dan pembelajaran pada hari ini.2. Guru membawa satu bungkusan dan bersoal jawab dengan murid berkaitan bungkusan tersebut.3. Guru mengaitkan tajuk dengan isi pelajaran.

KB: Menjana idea

TKP: Interpersonal

Langkah 1(10 minit)1. Siapa untuk orang2. Apa untuk benda3. Bila untuk masa4. Di mana untuk tempat

Guru menerangkan kata tanya dan memberi contoh penggunaannya kepada murid-murid.

Pendekatan deduktif

Langkah 2(10 minit)

Tayangan klip video mengenai Hapuskan Aedes, Cegah Denggi. Contoh kata tanya: Apakah serangga yang telah anda lihat tadi? Siapakah yang sakit? Dimanakah nyamuk aedes membiak?1. Guru menyediakan satu tayangan klip video Hapuskan Aedes, Cegah Denggi menggunakan LCD projektor di hadapan kelas. 2.Guru meminta semua murid menonton klip video tersebut dengan penuh penghayatan.3. Murid-murid diminta berbincang dalam kumpulan kecil untuk membentuk empat jenis kata tanya berdasarkan klip video yang ditayangkan.4. Wakil kumpulan menyenaraikan kata tanya yang telah dibincangkan.

KB: Membuat inferens dan menghubungkaitkan.

BBB: Laptop dan LCD.

TKP: Intrapersonal dan interpersonal.

Ilmu: Pendidikan Sivik dan Kesihatan.

Nilai Murni:Bertanggungjawab, kerjasama, kerajinan dan kegigihan.

.

Langkah 3(10 minit)

Petikan Aedes Berbahaya. Kosa kata: Penyakit Kotor Berbahaya Hospital DemamBarang/bahan: Alat penyembur racun serangga Alat semburan Ubat jentik-jentik Kelambu Pembersih longkang1. Guru mempamerkan petikan kepada murid-murid menggunakan slaid LCD.2. Guru mengedar petikan tersebut dan meminta murid membaca senyap. 3. Beberapa orang murid diminta menyebut kata tanya yang betul berdasarkan perkataan yang digarisi itu.4. Guru menekankan elemen keusahawanan berkaitan barang yang sesuai dijual kepada masyarakat awam bagi mencegah pembiakan nyamuk aedes.

KB: Mengimbaskembali danmenghubungkaitkan.

BBB: Laptop, LCD, petikan

Sistem Bahasa: kata tanya

TKP: Verbal-Linguistik, Intrapersonal danInterpersonal.

Ilmu: Pendidikan Siviki dan Kesihatan.

Nilai Murni:Bertanggungjawab, kerjasama, kerajinan

Langkah 4(10 minit)

Lembaran kerja

Pentaksiran Murid diberi lembaran kerja dan diminta melengkapkan tempat kosong dengan kata tanya yang sesuai.KB: Menjana idea.

BSM: Laptop, LCD dan petikan .

Ilmu: Pendidikan Jasmani dan Kesihatan.

Nilai Murni:Bertanggungjawab, kerjasama, kerajinan dan kegigihan.

Langkah 5(10 minit)PengayaanMembina ayat tanya

Pemulihan

Mengisi tempat kosong dengan kata tanya.PengayaanMembina satu perenggan cerita menggunakan kata tanya.

PemulihanMengisi .tempat kosong dengan jawapan yang betul dengan bimbingan guru.

KB: Menjana idea.

BSM: Lembaran kerja.

Sistem Bahasa:kata tanya.

.

Penutup(5 minit)1. Kognitif

2. sosial1. Menerapkan pentingnya kebersihan persekitaran rumah kediaman.2. Murid diminta menyatakan kata tanya yang menunjukkan pentingnya kebersihan dan kesihatan bagi mencegah pembiakan nyamuk Aedes..3. Nyanyian lagu Nyamuk oleh muridNilai Murni:Bertanggungjawab, kerjasama, kerajinan dan kasih sayang.

3