rp sejarah

4
Rancangan Pengajaran Harian (mempelbagaikan inkuri penemuan) Unit pengajaran 6: Kemerosotan Melaka Mata Pelajaran : Sejarah Tingkatan : 1 Delima Tajuk : Kemerosotan Melaka Sub Tajuk : Faktor Kemerosotan Melaka Hari : Jumaat Tarikh : 10 April 2015 Masa : 5 minit Bilangan murid : 10 orang Objektif Umum Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat memahami sebab-sebab kemerosotan Melaka dan bagaimana Melaka mengalami kejatuhan. Objektif Khusus Pada akhir pembelajaran, 1. Lapan daripada sepuluh orang murid dapat menyatakan sekurang-kurangnya dua faktor kemerosotan Kesultanan Melayu Melaka. 2. Tujuh daripada sepuluh orang pelajar dapat menyenaraikan sebab kedatangan Portugis dan bagaimana serangan dibuat ke atas Melaka. Nilai Bersedia berkorban untuk bangsa dan negara Amanah dalam mempertahankan negara Menjana keperkasaan bangsa kita Mengamalkan perpaduan bagi mengelakkan perpecahan

Upload: bihahalim

Post on 09-Nov-2015

13 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

rp sejarah

TRANSCRIPT

Rancangan Pengajaran Harian (mempelbagaikan inkuri penemuan)Unit pengajaran 6: Kemerosotan Melaka

Mata Pelajaran : SejarahTingkatan: 1 DelimaTajuk: Kemerosotan MelakaSub Tajuk: Faktor Kemerosotan MelakaHari : JumaatTarikh: 10 April 2015Masa: 5 minitBilangan murid: 10 orang

Objektif Umum Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat memahami sebab-sebab kemerosotan Melaka dan bagaimana Melaka mengalami kejatuhan.Objektif Khusus Pada akhir pembelajaran,1. Lapan daripada sepuluh orang murid dapat menyatakan sekurang-kurangnya dua faktor kemerosotan Kesultanan Melayu Melaka.2. Tujuh daripada sepuluh orang pelajar dapat menyenaraikan sebab kedatangan Portugis dan bagaimana serangan dibuat ke atas Melaka.NilaiBersedia berkorban untuk bangsa dan negara Amanah dalam mempertahankan negara

Menjana keperkasaan bangsa kita Mengamalkan perpaduan bagi mengelakkan perpecahan

Alat Bantu Mengajar Skrin projektor, komputer riba, contoh-contoh gambar dan kertas.Kemahiran yang diperoleh pelajar Kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif. Menjana idea dan membuat gambaran yang sesuai.

LANGKAHISI PELAJARAN

PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANCATATAN

AKTIVITI GURUAKTIVITI PELAJAR

Set induksiPengenalan kepada tajuk

Guru memperkenalkan tajuk pembelajaran kepada murid

Murid mencatat pengenalan kepada tajuk pembelajaran pada nota

Mempelbagai inkuri penemuan

-Menjana idea

-Pembugaran idea

-Aplikasi idea

- Penilaian

-memerihalkan kemerosotan Kesultanan Melayu Melaka.

-Menyatakan sebab Kedatangan Portugis ke Melaka.

-menyenaraikan sebab kekalahan Melaka di tangan portugis

-Merasionalkan setiap faktor kejatuhan melaka supaya murid lebih memahami topik pengajaran

-Guru membahagikan murid kepada lima kumpulan untuk melakukan aktiviti berkumpulan.-Guru menyoal murid tentang faktor kemerosotan Melaka.

-Guru menunjukkan beberapa gambar dan menerangkannya.-Guru menyoal murid sama ada terdapat faktor kemerosotan yang lain

-Guru menunjukkan beberapa gambar tentang kemusnahan melaka menggunakan slaid dan menggambarkan serangan portugis ke atas Melaka. -Guru menyoal sama ada terdapat sebab yang lain tentang kejatuhan Melaka tersebut.-Guru menyoal sama ada faktor ini memberi kesan pada zaman kini.

-Guru membuat rumusan mengenai sebab-sebab kemerosotan melaka -Guru melakukan penilaian terhadap jawapan yang diberikan oleh pelajar.

-Murid berbincang dengan ahli kumpulan dan menjawab soalan yang diberikan oleh guru -Murid membetulkan kesilapan jawapan bersama guru.

-Murid memberi contoh faktor yang lain.

-Murid memberi contoh lain sebab kekalahan Melaka .

-Murid menjawab beberapa pandangan sama ada faktor ini memberi kesan pada zaman kini.

-Setiap murid mencatat rumusan ringkas yang dilakukan oleh guru dan menilai jawapan rakan-rakan sekelas sama ada jawapan tersebut boleh diterima pakai atau tidak.